Најновије

DOM ZDRAVLJA

Dom zdravlja 2018. godine dobio je akreditaciju i od tada svake godine ustanovu obilaze članovi Agencije za akreditaciju. Kontrolne posete su važne kako bi se utvrdilo da li se radi po propisanim standardima i koje eventualne nedostatke treba ukloniti, saznajemo od direktorice dr Biljane Marković.

-Nedavno smo imali četvrtu kontrolnu posetu, a u zaključku koji nam je stigao ovih dana stoji da timovi, rukovodstvo i svi zaposleni uspešno primenjuju sve zakonom propisane standarde. Akreditacija je zapravo proces , a članovi komisije prate kvalitet našeg rada   i procenjuju koliko su kvalitetne naše usluge prema pacijentima. Pošto su ocene dobre i osećaj je lep za sve nas koji radimo u Domu zdravlja i trudimo se da sugrađanima pružimo najbolju moguću zdravstvenu negu – istakla je dr Marković.

Dom zdravlja akreditaciju je dobio na sedam godina i svi zaposleni su u obavezi da ispunjavaju propisane standarde.

-Potrebno je da radimo kvalitetno i da ne zaostajemo za novim standardima i procedurama. Rešenje koje nam je stiglo potvrdilo je ono što su nam članovi komisije prilikom provere rekli, a to je dobar opšti utisak o radu naše ustanove , kao i činjenica da smo svi zajedno doprineli unapređenju akreditacionih standarda, što je i naša obaveza – dodala je naša sagovornica.

Komisija sagledava celokupnu situaciju od kadrova, preko prostora u kom se nalaze ambulante, do toga koliko se svi uključuju u to da se poboljša zdravstvena zaštita.

-Od same akreditacije, do danas imali smo puno izazova, prvenstveno tu mislim na pandemiju korona virusom. Tu je i konstantan problem sa kadrovima jer nemamo mladih lekara, a stariji odlaze u zasluženu penziju. To nije problem samo kikindskog, nego maltene svih domova zdravlja u manjim mestima u našoj zemlji – napomenula je dr Biljana Marković.

Konkurs za prijem novih lekara konstantno je otvoren, a trenutno su  na specijalizaciji četiri lekara iz opšte medicine, dve doktorke iz pedijatrije, jedna doktorka iz stomatologije i dodeljena je još jedna.

Dispanzer za žene u novom prostoru

Dispanzer za žene iz sadašnje zgrade koju deli sa Medicinom rada biće preseljen u nekadašnji Antituberkulozni dispanzer bolesnike. Projektna dokumentacija je završena i očekivanja su da će i radovi početi kako bi se prostor adaptirao za potrebe ginekologije. U prvo vreme Dispanzer za žene imaće dve ambulante za preglede, i po jednu za ultrazvučni pregled i citologiju. Biće mesta i za čekaonicu, kartoteku i sve ostalo što je neophodno.

Sovembar likovni konkurs (1)

Radionice, takmičenja u znanju, izložbe, predavanja, deo su edukativne manifestacije „Sovembar“ Turističke organizacije Grada koja traje već 11 godina. Ove godine, četvrti put, u saradnji sa Centrom za stručno usavršavanje, organizovan je i likovni konkurs za mališane u vrtićima, na temu „Sova ušara – redovan gost našeg grada“.

Da su deci sove veoma zanimljive i rado ih crtaju, pokazuje i podatak da je na konkurs stiglo čak 211 likovnih radova.

– Oduševljeni smo radovima i dečijom maštom koja je neverovatna. Svake godine nam stižu drukčiji radovi i drago nam je što se odazvala većina vrtića – kaže Gordana Trnić iz Centra za stručno usavršavanje.

Dodela nagrada najboljima upriličena je večeras, u Narodnoj biblioteci „Jovan Popović“. Hol je bio ispunjen mladim umetnicima, ali neki od njih bili su pomalo i zabrinuti.

– Mi smo u vrtiću odlučili da crtamo sove i lepu nagradu sam dobila, zato sam srećna. Ali sove nikad da dođu – poverila nam se petogodišnja Mina Vuksanović.

Mina je među laureatima koje je odabrao žiri u kojem su radile akademik Mirjana Kojić i Marijana Mirkov iz Turističke organizacije.

– Konkurs je jedan segment „Sovembra“ koji organizujemo zajedno sa mališanima upravo u mesecu u kojem su naše sove ušare odlučile da Kikinda postane najveća prestonica sova na svetu. Stiglo je mnogo izuzetnih radova i ponovo nam je bilo teško da odlučimo koje da nagradimo. Dodelili smo deset pojedinačnih priznanja i tri pohvale za kolekcije radova – rekla je Marijana Mirkov.

Za pojedinačne radove, nagrađeni su: Tadija Malogajski iz vrtića „Bambi“, Una Rackov iz vrtića „Plavi čuperak“, Staša Bubulj, Stefan Stajić, Jakša Jovanović i Mitra Periz iz vrtića „Kolibri“, Aleksej Stanaćev, vrtić „Pčelica“, Marsel Kalanjoš iz OŠ „6. oktobar“, Miloš Šugić iz „Mikija“, Mirna Božić iz vrtića „Lastavica iz Banatskog Velikog Sela. Za kolekcije radova pohvaljeni su vaspitači: Tijana Palatinuš i Tijana Francuski iz „Kolibrija“, Dragoslav Tanackov i Mirjana Stanišić iz vrtića „Miki“ i Jasmina Demić iz vrtića „Pčelica“.

Najuspešniji mališani dobili su materijal za slikanje i crtanje, slatkiše i knjige „Bukvar veština i vrlina“ koje je poklonila autorka, naša sugrađanka Desanka Ristić. Pre dodele nagrada svoje edukativne, tematske, „tihe knjige“ predstavile su Snežana Milićev i Snežana Budimir.

U nastavku programa „Sovembra“ za petak je zakazana prva „Sova patrola“. Brojanje sova na gradskom trgu trajaće od 10.30 do 12 sati, kada će, u sali „Partizana“, početi finale kviza „Šta znamo o sovama“ za osnovce. Takođe u „Partizanu“ biće, od 10 do 16 sati, postavljena izložba likovnih radova osnovaca i srednjoškolaca.

Od 13 sati, u Kulturnom centru, knjigu “Ptice Srbije i Evrope – vodič za raspoznavanje” predstaviće Milan Ružić, glavni urednik knjige i direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

401066412_3261829994115153_4100463251669275014_n

Predsednik Privredne komore francuske regije Val Doaz i zamenik predsednika Privredne komore Pariza Pjer Kišli i predsednik Privredne komore Vojvodine Boško Vučurević boravili su u radnoj poseti našem Gradu prilikom koje su se sastali sa gradonačelnikom Nikolom Lukačem, njegovim saradnicima, predstavnicima kompanija „Le Belier“, „Mekafor” i Regionalne privredne komore. Ovom prilikom predstavljeni su privredni potencijali Kikinde.

-Drago mi je što sam u Kikindi za koju me vežu i rodbinske veze. Saradnja Privredne komore Vojvodine i Val Doaza  započeta je pre pet godina i korak po korak napredujemo ka što boljem povezivanju kompanija iz dve zemlje. Poljoprivreda je primarna ovom delu Banata i u Val Doazu imamo velike projekte koji se odnose na ovu privrednu granu.  Ovo je moja prva poseta vašem Gradu i nakon što sagledam sve potencijale koje imate potrudiću se da animiram kompanije iz Francuske. Gradonačelnika Lukača pozvao sam da nas poseti i da još više produbimo saradnju – rekao je Kišli.

Predstavnici Val Doaza veliki su prijatelji Srbije i želja im je da se što više približe našim privrednicima, dodao je Boško Vučurević.

-Siguran sam da ćemo u budućnosti puno sarađivati. U centru Val Doaza je najveći aerodrum u Evropi Šarl de Gol, tako da je najveći deo privrede vezan za avio industriju. Kikinda ima tradiciju automobilske industrije što može biti dobra veza. Ovakve posete stvaraju dobar privredni ambijent – napomenuo je Vučurević

U Kikindi posluju dve francuske kompanije „Mekafor“ i „Le Belijer“ kojima je gradska uprava odličan partner, rekao je gradonačelnik Nikola Lukač.

-Predstavili smo naše potencijale, dobru saradnju sa „Mekaforom“ i „Le Belijerom“ koji posluju u našoj sredini, kao i spremnost da pomognemo svim investitorima koji dođu u naš grad. Kikinda ima dugu tradiciju u automobilskoj industriji, ali i u drugim branšama i to je opredelilo delegaciju iz Francuske da nas poseti. U „Mekaforu“ se već proizvode delovi za avio industriju i siguran sam da će naš gost iz Francuske predstaviti našu sredinu kao dobro mesto za ulaganje i investiranje. Siguran sam da će puno doprineti i izgradnja brze saobraćajnice, ali i blizina Evropskoj uniji – precizirao je Lukač.

Za prvih deset meseci iz Vojvodine je izveženo dobara vrednih oko osam milijardi evra za Francusku. U odnosu na isti period prošle godine to je rast od četiri procenata.

Miloš_Crnjanski

Povodom 130 godina od rođenja jednog od najznačajnijih srpskih književnika, Miloša Crnjanskog, Narodna biblioteka “Jovan Popović” organizuje predavanje pod nazivom “Agon i melanholija – život i delo Miloša Crnjanskog” prof. dr Gorane Raičević. Program u Biblioteci održaće se u četvrtak, 23. novembra, od 18.30.

Zeleni kviz (2)

“Zeleni kviz – pokaži svetu kako čuvaš planetu” namenjen učenicima petog i šestog razred danas je, u Kulturnom centru, imao svoje treće izdanje. Radi unapređenja odnosa mladih prema zaštiti životne sredine i održivom razvoju organizuje ga Pokret gorana u saradnji sa VŠSSOV i Kancelarijom za mlade, i uz podršku Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Grada.

Najviše znanja danas su pokazali učenici Osnovne škole „Đura Jakšić“. Drugi su bili đaci iz Škole „Sveti Sava“, a trećeplasirana je ekipa OŠ „Milivoj Omorac“ iz Iđoša“.

Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj podsetila je da je ekološka edukacija i buđenje ekološke svesti dugotrajan proces.

– Veoma je važno upoznati prirodu, naučiti na koji način treba da je štitimo i zato Sekretarijat podržava svaki vid edukacije i saradnju sa udruženjima i pokretima – rekla je Narančićeva.

Za učešće u kvizu ove godine prijavile su se, pored prvoplasiranih, i škole:  škole: „Vasa Stajić“ iz Mokrina, „Mora Karolj“ iz Sajana, „Prvi oktobar“ iz Bašaida i „Feješ Klara“. Prijavljivanje je bilo dobrovoljno, tako da čestitke pripadaju svima koji su uložili trud da se posvete ekologiji u vannastavnim aktivnostima.

– Cilj je širenje ekološke svesti mladih. Ove godine imali smo veliko interesovanje osnovnih škola. Svi učesnici dobili su mlade sadnice listopadnog drveća, a finalisti „zelene vaučere“ za koje mogu da kupe sadnice drveća ili cveća – rekla je Nevena Mesaroš Oličkov, predsednica Građanskog udruženja Pokret gorana Kikinde.

Organizovanje kviza finansira Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu.

Kozarci i Nasa kuca

Članice Udruženja žena „Novi Kozarci“ posetile su danas korisnike Dnevnog boravka Centra za pružanje usluga socijalne zaštite, „Naše kuće“, i uručile im vredan poklon.

– Humanitarnim aktivnostima bavimo se već 40 godina, a takmičenje u pravljenju pita, „Pitijadu“, organizovale smo ove godine 13 put. Svaki put napravimo „pitu za Ginisa“ i novac od njene prodaje na manifestaciji dajemo u humanitarne svrhe. Ove godine pita je bila duga 30.53 metara i sakupile smo 15 hiljada dinara koje smo odlučile da poklonimo korisnicima „Naše kuće“ – kazala je Boja Oljača, predsednica Udruženja.

Zahvaljujući na poklonu, v. d. direktorica Centra, Nikoleta Pavlov, objasnila u šta su rešili da ulože dobijeni novac.

– Kupili smo „blutut“ zvučnik koji ćemo moći da koristimo kada idemo u prodaje ili imamo neke aktivnosti napolju. Mi imamo zvučnike, ali su teško prenosivi i uvek moramo da pozajmljujemo struju da bismo ih aktivirali na otvorenom prostoru. Sada će sve to biti mnogo lakše, moći ćemo uvek da imamo muziku. Možda ćemo praviti i svirke na otvorenom. Moći ćemo na više načina da ga koristimo – rekla je Pavlova.

Za korisnike Dnevnog boravka koji uvek s radošću primaju goste ovaj dan bio je  poseban i zbog čuvenih kozaračkih pita koje su im donele humane članice Udruženja „Novi Kozarci“.

Zimska sluzba (1)

Gradonačelnik Nikola Lukač i član Gradskog veća zadužen za komunalnu infrastrukturu i vanredne situacije Nebojša Jovanov prisustvovali su danas smotri Zimske službe.

– Ovo je samo deo mehanizacije koja će biti na raspolaganju – rekao je Jovanov. – Nabavljene su i dovoljne količine soli i kamenog agregata za četiri do pet intervencija, koliko je uobičajeno. Postupaće se prema usvojenom planu rada Zimske službe za 2023/2024. godinu, uz poštovanje prioriteta održavanja. Prvi prioritet su zdravstvene ustanove – Bolnica, domovi zdravlja, a zatim će se čistiti ostale ulice prema prioritetu i vremenskim uslovima.

Da je sve spremno za održavanje saobraćajnica u zimskim uslovima potvrdio je i direktor „Graditelja“, Dragoljub Šugić.

– „Graditelj“ je u konzorcijumu sa firmom „Vojput“ iz Subotice dobio posao održavanja puteva u Kikindi i mašine su spremne. Prema planu Zimske službe ovde su tri kamiona sa posipačima, jedna kombinovana mašina sa plugom i posipačem i dodatno smo ubacili traktore da bismo olakšali radove u slučaju zaleđenih saobraćajnica i većih padavina, kada će biti aktiviran i grejder – rekao je Šugić.

Kako je naglašeno, u magacinima je 150 tona putne soli i 30 tona hladne asfaltne mase za krpljenje udarnih rupa u zimskom periodu. Planom rada utvrđeno je da Zimska služba održava puteve prvog i drugog prioriteta u gradu i van njega u dužini od oko 130 kilometara, sve do kraja marta. Nekategorisani putevi trećeg prioriteta biće čišćeni u slučaju većih padavina i vanrednog stanja.

panorama

Ujedinjena opozicija snažno poduprta Šolakovim medijima i pojedinim javnim ličnostima okupljenim oko ProGlasa, krenula je u predizbornu ofanzivu. Udruženih apetita za osvajanje vlasti, ujedinilo se 12 partija, uglavnom derivata nekadašnje Demokratske stranke.

Glavni protagonisti opozicione borbe su u svojim očima elita- intelektualna, moralna i kulturna, za koju je Srbija zverinjak, a pristalice politike predsednika Vučića nasilnici, sendvičari, bezubi…

Razbacuju se velikim rečima i opštim mestima. Sve već viđeno. Demokratija, borba protiv nasilja, medijske slobode, evropske vrednosti, boljitak…U fokusu su im Šolakovi mediji i veliki gradovi. Ukratko- tamo gde je lova. Dobro, a šta bi konkretno radili ukoliko bi osvojili vlast? To smo već gledali, kroz dimnu zavesu demagogije i pustih obećanja.

Potpuno marginalizovan po pitanju ulaganja, projekata, novih investicija- takav je bio ovaj naš sever Banata tokom vladavine „žutih”.

Zakatančene firme, loša privatizacija, nezaposlenost, odsustvo ulaganja u infrastrukturu … Za vlastodršce koji su bili prezauzeti sopstvenim biznis šemama i  i međusobnim razmiricama, interes građana bio je važan koliko i lanjski sneg.

Tako su, sećamo se, dolazak investitora i otvaranje fabrika, rekonstrukcija puta Kikinda- Bašaid, izgradnja i opremanje industrijske zone, rešavanje problema pijaće vode – sve odreda bile nemoguće misije.

Bez posla je bio svaki četvrti radno sposoban sugrađanin/ka. Da je samo to, previše je. A nije. Ovdašnja Hitna služba nije imala vozila, buduće majke su tokom trudničkog bolovanja primale svega 65 odsto zarade (da i na to podsetimo)…Investicije i značajni infrastukturni projekti su, svi odreda, zaobilazili Kikindu.

Danas više nije tako. Maćehinski odnos prema ovog delu zemlje postao je prošlost koje se nerado sećamo. Kikindi je kako simbolički, vraćanjem statusa grada, tako i konkretno, vraćena pespektiva da može i mora bolje. Da mogu i nove fabrike i fabrika vode, i nova pijaca i granični prelaz, i nove saobraćajnice i ulaganja u zdravstvo, obrazovanje, nove kulturne sadržaje…Vrednuju se dela, ne izgovori.

Da se iz kruga dvojke tzv prozapadne opozicije i salonskih desničara slabo nazire naš sever Banata, već smo se uverili. Ne moramo ponovo.

                                                                                                                      

                                                                                                                                          

 

img_223053

Poljoprivrednici koji devet dana protestuju u Srbiji od prekinuće blokade puteva, saopštila je Vlada Srbije. Nakon sastanka premijerke Ane Brnabić i ministarke poljoprivrede Jelene Tanasković sa predstavnicima zemljoradnika u Beogradu, Kabinet predsednice Vlade naveo je da će poljoprivrednici to učiniti kao “znak dobre volje”. Navodi se i da je dogovoreno da idućeg vikenda ponovo razgovaraju o iznetim rešenjima.

Vlada je saopštila da je okosnica predloga jeftinije gorivo za poljoprivrednike na svakoj pumpi, a na pumpama Naftne industrije Srbije uz poljoprivrednu karticu.

 

 

-Cena će biti umanjena na 179 dinara po litru i taj iznos se dodatno umanjuje za 50 dinara po litru na ime povraćaja akcize. Na svim drugim pumpama moguće je ostvariti povrat akcize od 50 dinara po litru  –  dodaje se iz Vlade.

Kabinet premijerke naveo je da se Zakonom o naknadama od 26. oktobra definiše smanjenje iznosa za odvodnjavanje u 2023. za 50 odsto i ta naknada ukida u 2024. godini. Istaknuto je da će tržište terminske prodaje proizvoda biti uređeno zaključkom Vlade kojim će se formirati tim za usaglašavanje zakonodavnog okvira na način da proizvođač može samostalno da izvozi.

Posta 1

Kako saznajemo iz Pošte Srbije, nakon obustave rada, od 21.novembra poslovanje je vraćeno u redovne tokove

Normalizovan je unutrašnji saobraćaj, nastavljaju sa redovnim pružanjem usluga i spremni su za prijem novih pošiljaka uz davanje garancija za visok kvalitet usluga dostave.

error: Content is protected !!