Најновије

400834301_349483330961121_8184660873634513963_н

Мушки одбојкашки клуб са 3:0 (25:13, 25:9 и 25:19) савладао је екипу „Баваниште“ у Ковину. Након два пораза у протекла два кола од „Партизана“ из Бача и „Кулпина“, Кикинђани су у 7. колу Друге лиге „Север“, уписали победу.

-Против  „Баваништа“ прилику да се опробају на терену добили су сви играчи у клубу. Они су последњи на табели, тако да сам сваком играчу могао да пружим прилику да заигра на терену. У наредном, 8. колу, домаћини смо „Словану“ из Руме. Они су одлична екипа и очекујем неизвесну утакмицу до самог краја – рекао је Милан Радосавчев, тренер МОК.

Наредна утакмица игра се у 18 часова у Спортском центру „Језеро“. Кикиндски одбојкаши заузимају треће место на табели са 15 бодова и имају свега два бода мање од првопласираног „Партизана“.

 

370279725_380321034339564_3008122328792800032_н

Винарија „Кепул“ из Иђоша на највећем сајам вина у југоисточној Европи  „Wине Висион бy Опен Балкан” одржаном на Београдском сајму освојила је једну златну и две сребрне медаље у конкуренцији око 800 вина из три земље. Најсјајније одличје припало је белом бургундцу, док су сребром награђена и вина пробус и морава. Према речима Јелене Степанов, која заједно са супругом Богданом води винарију, ово је највећи сајам вина на ком су учествовали и још једна је потврда квалитета.

-Осим винара из Србије, на највећој смотри вина у југоисточној Европи, били су и излагачи из Македоније и Албаније. На челу жирија била је Керолајн Гилби, водећи светски познавалац вина из нашег региона, тако да је ово била прилика да и ми, као произвођачи, сазнамо где смо са производњом вина. Вина су оцењивана само онима који су били  излагачи, а овај сајам донео је признања која су нам показала где се наша вина налазе не само у Србији, него и у региону –  истакла је Јелена Степанов.

Вина су оцењивана према Декантеровом систему и у свим категоријама било је мноштво узорака. Овај систем оцењивања највише се користи и најпрецизнији је јер се користи бодовање.

-Манифестација је организована на Београдском сајму, трајала је четири дана и за то време око 600 штандова, међу којима је био и наш, посетило је више хиљада посетилаца. Наше импресије су више него добре. Сајам је одлично организован и имали смо пуну подршку као излагачи, а винарији „Кепул“ и нама као, њеним власницима ово пуно значи јер смо изашли из регионалног, банатског, миљеа – напомиње наша саговорница.

Важно је и упознавање са осталим винаријама, размена искустава, стицање нових контаката, као и да се упореде вина.

-Иако су на такмичарском делу  отвореног Балкана учествовали винари из Србије, Македоније и Албаније, на манифестацији су се представили и произвођачи вина из Хрватске, Бугарске, Мађарске и Црне Горе. Био то фестивал вина читавог Балкана, тако да признања која смо добили имају још већи значај и ми ћемо се потрудити да их искористимо у будућој дистрибуцији вина. Овом приликом желим да се захвалим локалној самоуправи на подршци која нам је помогла да будемо учесници „Wине Висион бy Опен Балкан”  – напомиње Јелена Степанов.

Степанова додаје и да је бели бургундац из 2022. године, које је и сада добило најсјајније одличје,  до сада већ било награђено више пута. Подсетимо и то да под виноградом Јелена и Богдан имају два хектара и планирају проширење. И без тога највећи су виноградари на територији Града, а њихова вина могу да се пробају у винарији, али и у дегустационој сали у коју позивају све који воле добра вина. Ова година, напомиње Јелена Степанов, била је тешка за виноградаре, али су они задовољни бербом. У току је прерада грожђа у вина и очекује да њихов квалитет буде још бољи.

НАЈБОЉА ИТАЛИЈАНСКА ВИНА

Током фестивала „Wине Висион бy Опен Балкан” пила и најбоља италијанска вина из свих крајева ове земље. Италијанска агенција за спољну трговину у Србији у сарадњи са представницима највећег светске смотре вина Виниталy и сајмом Веронафиере, а уз подршку Министарства спољних послова и међународне сарадње Италије, у Београд су довели више од 50 најпознатијих италијанских фирми из сектора винске индустрије.

зандармерија 1

Министарство унутрашњих послова расписало је Конкурс за похађање селекционе и основне обуке за попуњавање 200 радних места у Жандармерији. Дирекцији полиције у Београду, Новом Саду, Нишу и Краљеву.

Право учешћа на конкурсу имају кандидати који испуњавају следеће услове:

  1. да су држављани Републике Србије;
  2. да имају пријављено пребивалиште на територији Републике Србије, најмање једну годину непрекидно пре дана подношења пријаве на конкурс;
  3. да имају завршено средње образовање;
  4. да немају мање од 18 ни више од 24 године старости у моменту подношења пријаве;
  5. да не постоје безбедносне сметње за обављање послова у Министарству;
  6. да поседују возачку дозволу за управљање моторним возилом „Б” категорије;
  7. да испуне услове селекционог тестирања;
  8. да су способни за похађање селекционе обуке за Жандармерију сходно резултатима са претходног лекарског прегледа.

Пријава на конкурс, подноси се на прописаном обрасцу заједно са документацијом, на адресу: Министарство унутрашњих послова, Сектор за логистику, Управа за људске ресурсе, Булевар др Зорана Ђинђића број 104, 11070 Нови Београд (писарница СИВ-а 2 или путем поште), са назнаком: ”За јавни конкурс за радно место жандарм“ (навести за који Одред се подноси пријава).

Рок за подношење пријаве је 2. децембар. Више информација и образац за пријаву налазе се на страници МУП-а.

Мацак и петао

У Позоришту “Лане” данас је на репертоару представа “Мачак и петао”. Ово је прича о пријатељству која ће дирнути сва срца. Спремите се за добру забаву и смех док уживате у авантурама Петла, Мачка и Лисице, наводи се у најави представе. По делу Бранка Ћопића, представу су режирали Александар Малетин и Сања Петков. Почетак представе је у 17 сати.

мировиц

Председник Покрајинске владе Игор Мировић обратио се синоћ на свечаној академији у Српском народном позоришту поводом 105. годишњице одржавања Велике народне скупштине и одлуке о присаједињењу Војводине Краљевини Србији, истакавши да су одлуке Велике народне скупштине донете 25. новембра 1918. у Новом Саду епохалне.

– Славећи историју, сећамо се, с најдубљим поштовањем, свих наших знаних и незнаних предака који су – не одричући се свог сна и не обазирући се на жртве – прошли тежак пут да би створили темељ на који смо сви ми и данас чврсто ослоњени и услове за слободу и равноправност свих људи и живот достојан човека – изјавио је Мировић.

Према његовим речима, била је то бунтовна и поносна Српска Војводина, спремна да у страшном времену насталом после њеног формирања 1848. године брани своје право на постојање, самобитност и слободу.

Војводина је данас, како је навео, место равноправних људи у којем свако с поносом може гласно да каже ком идентитету припада. Потврда је то, према Мировићевим речима, што се у Војводини, складној у својој различитости, одлучно води политика која снажно подржава очување сваког идентитета, па отуда и вертикала образовања на језицима мањина, од предшколског до факултетског, развијен систем јавног информисања на тим језицима и очуваност њихових културних и других специфичности.

– Део нашег дуга према онима који су се вековима борили, а у новембру 1918. године и изборили за будућност коју ми данас живимо и коју ће живети и наши потомци, јесу и нови ауто-путеви, мостови, брзе саобраћајнице и регионални и локални путеви, као својеврсне жиле куцавице привредног и сваког другог развоја, и све оно што радимо и градимо – изјавио је Мировић.

Према Мировићевим речима, одуживање тог дуга никада не сме да буде прекинуто, јер нас управо оно покреће да будемо још бољи и успешнији, још сложнији и одговорнији.

– То је једини пут да баш онако као што су то урадили наши велики преци – и ми поколењима која за нама долазе створимо претпоставке да живе још боље и услове да и сама креирају још бољу и још извеснију будућност за оне који ће доћи после њих – нагласио је Мировић.

Истакао је да је Војводина нераскидиви део Републике Србије који је, снагом убеђења и бескрајном љубављу огромне већине, одолео сепаратистичким тежњама, нарочито израженим у времену комунистичког једноумља.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић нагласио је да је синоћно окупљање доказ опредељености за неговање културе сећања и посвећености слободи националног памћења и чувања идентитета.

– Прегалаштво Покрајинске владе да пре неколико година започне светковање данашњег празника добило је пуну потврду Одлуком Владе Србије да од ове умгодине годишњица Велике народне скупштине и одлуке о присаједињењу Војводине Краљевини Србији нађе своје заслужено место у државном календару датума од националног значаја – рекао је Селаковић и истакао да је овај датум круна вишевековне борбе наших предака за слободу и равноправност.

На свечаној академији председник Мировић уручио је највише признање АП Војводине – Награду „Михајло Пупин“ Радмили Ракин Мартиновић, редовном професору на академији уметности, као и покрајинска признања овогодишњим добитницима која се додељују у АП Војводини у областима привреде, културе, образовања, спорта и равноправности полова.

Свечаној академији присуствовали су и председници Народне скупштине Републике Србије и Скупштине АП Војводине, потпредседници Владе Републике Србије, Скупштине Војводине и Покрајинске владе, посланици Народне скупштине Републике Србије и Скупштине АП Војводине, министри у Влади Републике Србије, чланови Покрајинске владе, председник Матице српске, представници Војске Србије и Министарства унутрашњих послова, Српске православне цркве, Исламске заједнице, градова и општина из АП Војводине, Срба из региона и дипломатског кора.

(Извор: РТВ)

509304_сцреенсхот-2023-11-25-231723_ф

Синоћ и ноћас се на небу изнад Србије могао видети концентрични круг око Месеца, који је, судећи по објавама, збунио многе кориснике друштвених мрежа.

Реч је о “Хало” ефекту. Хало су светлосне појаве у облику прстенова, лукова, светлосних површина, стубова и тачака, које настају ако се између Сунца и Месеца и ока проматрача налази танак слој облака (цируса или циростратуса) који се састоје од ледених кристала. Појава се најбоље види ако густина облака није толика да би сакрила Сунце. Појава халоа може настати и онда кад се светлосни извор налази иза падавинских пруга из облака, које не досежу тло (такозване вирге), а и у близини тла кад је магла од ледених кристала.

(Фото: 24седам)

мушки рукомет 1

Рукометаши „Кикинде Гриндекс“ вечерас су у Спортском центру „Језеро“ резултатом 33: 27 (16:15) славили против „Лавова БП“ из Бачке Паланке. Тако су у 10. колу Супер Б лиге Кикинђани избили на прво место на табели и беже бод  „Колубари“ са којом су били изједначени.

-Утакмица је била рутинска и није било потребе за агресивном игром. Имамо још једно коло до краја јесењег дела првенства и потрудићемо се да га окончамо на најбољи могући начин, као лидери на табели – рекао је  Владимир Цвијан, тренер „Кикинде Гриндекс“.

Наредно, 11. коло, кикиндски рукометаши одлазе на мејдан екипи  „Синђелић“ из Београда. И у овој утакмици очекују победу, али и да зимски период искористе за припреме и остнак на лидерској позицији. По завршетку регуларног дела првенства „гриндексовце“ очекује и финале Купа Војводине.

 

лукац

Поводом 105 година од присаједињења Војводине Матици Србији, градоначелник Никола Лукач упутио је честитку грађанима. “Одлука Велике народне скупштине је историјска, одлука која је определила судбину наших предака, али и генерација послее нас. Остајемо на путу који је тада зацртан, на путу борбе за слободу, праввду и за мир. Присаједињењем је Војводина добила прилику да се развија као демократско друштво, у којем свако може да прича на свом језику и исповеда своју веру. У раду Велике народне скупштине учествовали су делегати из свих крајева, а по први пут жене као представнице грађана, њих седам, нешто што је тада било незамисливо за Европу. На нама је да чувамо разноликост и слојевитост у Војводини, да се увек разумемо иако не говоримо истим језицима. Да докажемо да овде Европа живи одувек, а да ми њене вредности живимо кроз историју. Честитам вам годишњицу присаједињења Војводине Србији”, навео је градоначелник Лукач у својој честици.

370252681_1427458701170359_3783940891755581925_н

Првог дана КУП-а Србије каратисти „Феникса“ окитили су се са пет медаља у катама. У категорији наде злато је освојио Стефан Сили, а сребро је освојила Миа Вашалић. У категорији пионира бронзу је клубу донела Дуња Нађалин, али и ката тим у саставу Миа Вашалић, Стефан Сили и Адријана Ћурчин.

КУП Србије организује се у Чачку и учествује око педесетак клубова са више од хиљаду такмичара. Сутра (недеља) наставља се ово надметање наступом борбаша. Кикиндски „Феникс“ представљаће пет такмичара.

месо

Иако се, из године у годину смањује број случајева инфекције трихинелом, она је и даље на овим просторима ендемска врста и ризик од трихинелозе постоји, упозоравају стручњаци.

– Услед неспровођења био-сигурносних мера каква је дератизација, на мањим газдинствима се дешава да се свиње заразе. Један од узрока може бити и потенцијално заражена храна на фармама где су свиње узгајане на слободан начин – рекао је за РТВ  др Станислав Симин са Пољопривредног факултета.

На великим фармама где се узгој контролише, мања је шанса да животиње буду заражене. Једини начин да будете сигурни да месо није заражено овим паразитом је да га пре конзумирања однесете на анализу у акредитоване лабораторије или код ветеринара који су обучени да прегледају месо.

Термичком обрадом меса ларве трихинеле се уништавају али, уколико месо није прошло неопходне контроле, не би требало конзумирати производе сушеног меса, упозорава Симин.

Додаје да је, на срећу, последњих 13 година, број заражених људи у опадању. Године 2021. није био регистрован ни један случај заразе. Према подацима „Батута“ прошле године је било око 40 случајева заражених људи.

Што се тиче дивљих свиња, преваленца (укупан број оболелих у односу на целу популацију) је од 0,5 до 2 одсто. У 2020. години од 12 хиљада прегледаних свиња био је један одсто заражених.

error: Content is protected !!