Најновије

ДОМ ЗДРАВЉА

Дом здравља 2018. године добио је акредитацију и од тада сваке године установу обилазе чланови Агенције за акредитацију. Контролне посете су важне како би се утврдило да ли се ради по прописаним стандардима и које евентуалне недостатке треба уклонити, сазнајемо од директорице др Биљане Марковић.

-Недавно смо имали четврту контролну посету, а у закључку који нам је стигао ових дана стоји да тимови, руководство и сви запослени успешно примењују све законом прописане стандарде. Акредитација је заправо процес , а чланови комисије прате квалитет нашег рада   и процењују колико су квалитетне наше услуге према пацијентима. Пошто су оцене добре и осећај је леп за све нас који радимо у Дому здравља и трудимо се да суграђанима пружимо најбољу могућу здравствену негу – истакла је др Марковић.

Дом здравља акредитацију је добио на седам година и сви запослени су у обавези да испуњавају прописане стандарде.

-Потребно је да радимо квалитетно и да не заостајемо за новим стандардима и процедурама. Решење које нам је стигло потврдило је оно што су нам чланови комисије приликом провере рекли, а то је добар општи утисак о раду наше установе , као и чињеница да смо сви заједно допринели унапређењу акредитационих стандарда, што је и наша обавеза – додала је наша саговорница.

Комисија сагледава целокупну ситуацију од кадрова, преко простора у ком се налазе амбуланте, до тога колико се сви укључују у то да се побољша здравствена заштита.

-Од саме акредитације, до данас имали смо пуно изазова, првенствено ту мислим на пандемију корона вирусом. Ту је и константан проблем са кадровима јер немамо младих лекара, а старији одлазе у заслужену пензију. То није проблем само кикиндског, него малтене свих домова здравља у мањим местима у нашој земљи – напоменула је др Биљана Марковић.

Конкурс за пријем нових лекара константно је отворен, а тренутно су  на специјализацији четири лекара из опште медицине, две докторке из педијатрије, једна докторка из стоматологије и додељена је још једна.

Диспанзер за жене у новом простору

Диспанзер за жене из садашње зграде коју дели са Медицином рада биће пресељен у некадашњи Антитуберкулозни диспанзер болеснике. Пројектна документација је завршена и очекивања су да ће и радови почети како би се простор адаптирао за потребе гинекологије. У прво време Диспанзер за жене имаће две амбуланте за прегледе, и по једну за ултразвучни преглед и цитологију. Биће места и за чекаоницу, картотеку и све остало што је неопходно.

Совембар ликовни конкурс (1)

Радионице, такмичења у знању, изложбе, предавања, део су едукативне манифестације „Совембар“ Туристичке организације Града која траје већ 11 година. Ове године, четврти пут, у сарадњи са Центром за стручно усавршавање, организован је и ликовни конкурс за малишане у вртићима, на тему „Сова ушара – редован гост нашег града“.

Да су деци сове веома занимљиве и радо их цртају, показује и податак да је на конкурс стигло чак 211 ликовних радова.

– Одушевљени смо радовима и дечијом маштом која је невероватна. Сваке године нам стижу друкчији радови и драго нам је што се одазвала већина вртића – каже Гордана Трнић из Центра за стручно усавршавање.

Додела награда најбољима уприличена је вечерас, у Народној библиотеци „Јован Поповић“. Хол је био испуњен младим уметницима, али неки од њих били су помало и забринути.

– Ми смо у вртићу одлучили да цртамо сове и лепу награду сам добила, зато сам срећна. Али сове никад да дођу – поверила нам се петогодишња Мина Вуксановић.

Мина је међу лауреатима које је одабрао жири у којем су радиле академик Мирјана Којић и Маријана Мирков из Туристичке организације.

– Конкурс је један сегмент „Совембра“ који организујемо заједно са малишанима управо у месецу у којем су наше сове ушаре одлучиле да Кикинда постане највећа престоница сова на свету. Стигло је много изузетних радова и поново нам је било тешко да одлучимо које да наградимо. Доделили смо десет појединачних признања и три похвале за колекције радова – рекла је Маријана Мирков.

За појединачне радове, награђени су: Тадија Малогајски из вртића „Бамби“, Уна Рацков из вртића „Плави чуперак“, Сташа Бубуљ, Стефан Стајић, Јакша Јовановић и Митра Периз из вртића „Колибри“, Алексеј Станаћев, вртић „Пчелица“, Марсел Калањош из ОШ „6. октобар“, Милош Шугић из „Микија“, Мирна Божић из вртића „Ластавица из Банатског Великог Села. За колекције радова похваљени су васпитачи: Тијана Палатинуш и Тијана Француски из „Колибрија“, Драгослав Танацков и Мирјана Станишић из вртића „Мики“ и Јасмина Демић из вртића „Пчелица“.

Најуспешнији малишани добили су материјал за сликање и цртање, слаткише и књиге „Буквар вештина и врлина“ које је поклонила ауторка, наша суграђанка Десанка Ристић. Пре доделе награда своје едукативне, тематске, „тихе књиге“ представиле су Снежана Милићев и Снежана Будимир.

У наставку програма „Совембра“ за петак је заказана прва „Сова патрола“. Бројање сова на градском тргу трајаће од 10.30 до 12 сати, када ће, у сали „Партизана“, почети финале квиза „Шта знамо о совама“ за основце. Такође у „Партизану“ биће, од 10 до 16 сати, постављена изложба ликовних радова основаца и средњошколаца.

Од 13 сати, у Културном центру, књигу “Птице Србије и Европе – водич за распознавање” представиће Милан Ружић, главни уредник књиге и директор Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.

401066412_3261829994115153_4100463251669275014_н

Председник Привредне коморе француске регије Вал Доаз и заменик председника Привредне коморе Париза Пјер Кишли и председник Привредне коморе Војводине Бошко Вучуревић боравили су у радној посети нашем Граду приликом које су се састали са градоначелником Николом Лукачем, његовим сарадницима, представницима компанија „Ле Белиер“, „Мекафор” и Регионалне привредне коморе. Овом приликом представљени су привредни потенцијали Кикинде.

-Драго ми је што сам у Кикинди за коју ме вежу и родбинске везе. Сарадња Привредне коморе Војводине и Вал Доаза  започета је пре пет година и корак по корак напредујемо ка што бољем повезивању компанија из две земље. Пољопривреда је примарна овом делу Баната и у Вал Доазу имамо велике пројекте који се односе на ову привредну грану.  Ово је моја прва посета вашем Граду и након што сагледам све потенцијале које имате потрудићу се да анимирам компаније из Француске. Градоначелника Лукача позвао сам да нас посети и да још више продубимо сарадњу – рекао је Кишли.

Представници Вал Доаза велики су пријатељи Србије и жеља им је да се што више приближе нашим привредницима, додао је Бошко Вучуревић.

-Сигуран сам да ћемо у будућности пуно сарађивати. У центру Вал Доаза је највећи аеродрум у Европи Шарл де Гол, тако да је највећи део привреде везан за авио индустрију. Кикинда има традицију аутомобилске индустрије што може бити добра веза. Овакве посете стварају добар привредни амбијент – напоменуо је Вучуревић

У Кикинди послују две француске компаније „Мекафор“ и „Ле Белијер“ којима је градска управа одличан партнер, рекао је градоначелник Никола Лукач.

-Представили смо наше потенцијале, добру сарадњу са „Мекафором“ и „Ле Белијером“ који послују у нашој средини, као и спремност да помогнемо свим инвеститорима који дођу у наш град. Кикинда има дугу традицију у аутомобилској индустрији, али и у другим браншама и то је определило делегацију из Француске да нас посети. У „Мекафору“ се већ производе делови за авио индустрију и сигуран сам да ће наш гост из Француске представити нашу средину као добро место за улагање и инвестирање. Сигуран сам да ће пуно допринети и изградња брзе саобраћајнице, али и близина Европској унији – прецизирао је Лукач.

За првих десет месеци из Војводине је извежено добара вредних око осам милијарди евра за Француску. У односу на исти период прошле године то је раст од четири процената.

Милош_Црњански

Поводом 130 година од рођења једног од најзначајнијих српских књижевника, Милоша Црњанског, Народна библиотека “Јован Поповић” организује предавање под називом “Агон и меланхолија – живот и дело Милоша Црњанског” проф. др Горане Раичевић. Програм у Библиотеци одржаће се у четвртак, 23. новембра, од 18.30.

Зелени квиз (2)

“Зелени квиз – покажи свету како чуваш планету” намењен ученицима петог и шестог разред данас је, у Културном центру, имао своје треће издање. Ради унапређења односа младих према заштити животне средине и одрживом развоју организује га Покрет горана у сарадњи са ВШССОВ и Канцеларијом за младе, и уз подршку Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој Града.

Највише знања данас су показали ученици Основне школе „Ђура Јакшић“. Други су били ђаци из Школе „Свети Сава“, а трећепласирана је екипа ОШ „Миливој Оморац“ из Иђоша“.

Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој подсетила је да је еколошка едукација и буђење еколошке свести дуготрајан процес.

– Веома је важно упознати природу, научити на који начин треба да је штитимо и зато Секретаријат подржава сваки вид едукације и сарадњу са удружењима и покретима – рекла је Наранчићева.

За учешће у квизу ове године пријавиле су се, поред првопласираних, и школе:  школе: „Васа Стајић“ из Мокрина, „Мора Карољ“ из Сајана, „Први октобар“ из Башаида и „Фејеш Клара“. Пријављивање је било добровољно, тако да честитке припадају свима који су уложили труд да се посвете екологији у ваннаставним активностима.

– Циљ је ширење еколошке свести младих. Ове године имали смо велико интересовање основних школа. Сви учесници добили су младе саднице листопадног дрвећа, а финалисти „зелене ваучере“ за које могу да купе саднице дрвећа или цвећа – рекла је Невена Месарош Оличков, председница Грађанског удружења Покрет горана Кикинде.

Организовање квиза финансира Покрајински секретаријат за спорт и омладину.

Козарци и Наса куца

Чланице Удружења жена „Нови Козарци“ посетиле су данас кориснике Дневног боравка Центра за пружање услуга социјалне заштите, „Наше куће“, и уручиле им вредан поклон.

– Хуманитарним активностима бавимо се већ 40 година, а такмичење у прављењу пита, „Питијаду“, организовале смо ове године 13 пут. Сваки пут направимо „питу за Гиниса“ и новац од њене продаје на манифестацији дајемо у хуманитарне сврхе. Ове године пита је била дуга 30.53 метара и сакупиле смо 15 хиљада динара које смо одлучиле да поклонимо корисницима „Наше куће“ – казала је Боја Ољача, председница Удружења.

Захваљујући на поклону, в. д. директорица Центра, Николета Павлов, објаснила у шта су решили да уложе добијени новац.

– Купили смо „блутут“ звучник који ћемо моћи да користимо када идемо у продаје или имамо неке активности напољу. Ми имамо звучнике, али су тешко преносиви и увек морамо да позајмљујемо струју да бисмо их активирали на отвореном простору. Сада ће све то бити много лакше, моћи ћемо увек да имамо музику. Можда ћемо правити и свирке на отвореном. Моћи ћемо на више начина да га користимо – рекла је Павлова.

За кориснике Дневног боравка који увек с радошћу примају госте овај дан био је  посебан и због чувених козарачких пита које су им донеле хумане чланице Удружења „Нови Козарци“.

Зимска слузба (1)

Градоначелник Никола Лукач и члан Градског већа задужен за комуналну инфраструктуру и ванредне ситуације Небојша Јованов присуствовали су данас смотри Зимске службе.

– Ово је само део механизације која ће бити на располагању – рекао је Јованов. – Набављене су и довољне количине соли и каменог агрегата за четири до пет интервенција, колико је уобичајено. Поступаће се према усвојеном плану рада Зимске службе за 2023/2024. годину, уз поштовање приоритета одржавања. Први приоритет су здравствене установе – Болница, домови здравља, а затим ће се чистити остале улице према приоритету и временским условима.

Да је све спремно за одржавање саобраћајница у зимским условима потврдио је и директор „Градитеља“, Драгољуб Шугић.

– „Градитељ“ је у конзорцијуму са фирмом „Војпут“ из Суботице добио посао одржавања путева у Кикинди и машине су спремне. Према плану Зимске службе овде су три камиона са посипачима, једна комбинована машина са плугом и посипачем и додатно смо убацили тракторе да бисмо олакшали радове у случају залеђених саобраћајница и већих падавина, када ће бити активиран и грејдер – рекао је Шугић.

Како је наглашено, у магацинима је 150 тона путне соли и 30 тона хладне асфалтне масе за крпљење ударних рупа у зимском периоду. Планом рада утврђено је да Зимска служба одржава путеве првог и другог приоритета у граду и ван њега у дужини од око 130 километара, све до краја марта. Некатегорисани путеви трећег приоритета биће чишћени у случају већих падавина и ванредног стања.

панорама

Уједињена опозиција снажно подупрта Шолаковим медијима и појединим јавним личностима окупљеним око ПроГласа, кренула је у предизборну офанзиву. Удружених апетита за освајање власти, ујединило се 12 партија, углавном деривата некадашње Демократске странке.

Главни протагонисти опозиционе борбе су у својим очима елита- интелектуална, морална и културна, за коју је Србија зверињак, а присталице политике председника Вучића насилници, сендвичари, безуби…

Разбацују се великим речима и општим местима. Све већ виђено. Демократија, борба против насиља, медијске слободе, европске вредности, бољитак…У фокусу су им Шолакови медији и велики градови. Укратко- тамо где је лова. Добро, а шта би конкретно радили уколико би освојили власт? То смо већ гледали, кроз димну завесу демагогије и пустих обећања.

Потпуно маргинализован по питању улагања, пројеката, нових инвестиција- такав је био овај наш север Баната током владавине „жутих”.

Закатанчене фирме, лоша приватизација, незапосленост, одсуство улагања у инфраструктуру … За властодршце који су били презаузети сопственим бизнис шемама и  и међусобним размирицама, интерес грађана био је важан колико и лањски снег.

Тако су, сећамо се, долазак инвеститора и отварање фабрика, реконструкција пута Кикинда- Башаид, изградња и опремање индустријске зоне, решавање проблема пијаће воде – све одреда биле немогуће мисије.

Без посла је био сваки четврти радно способан суграђанин/ка. Да је само то, превише је. А није. Овдашња Хитна служба није имала возила, будуће мајке су током трудничког боловања примале свега 65 одсто зараде (да и на то подсетимо)…Инвестиције и значајни инфрастуктурни пројекти су, сви одреда, заобилазили Кикинду.

Данас више није тако. Маћехински однос према овог делу земље постао је прошлост које се нерадо сећамо. Кикинди је како симболички, враћањем статуса града, тако и конкретно, враћена песпектива да може и мора боље. Да могу и нове фабрике и фабрика воде, и нова пијаца и гранични прелаз, и нове саобраћајнице и улагања у здравство, образовање, нове културне садржаје…Вреднују се дела, не изговори.

Да се из круга двојке тзв прозападне опозиције и салонских десничара слабо назире наш север Баната, већ смо се уверили. Не морамо поново.

                                                                                                                      

                                                                                                                                          

 

имг_223053

Пољопривредници који девет дана протестују у Србији од прекинуће блокаде путева, саопштила је Влада Србије. Након састанка премијерке Ане Брнабић и министарке пољопривреде Јелене Танасковић са представницима земљорадника у Београду, Кабинет председнице Владе навео је да ће пољопривредници то учинити као “знак добре воље”. Наводи се и да је договорено да идућег викенда поново разговарају о изнетим решењима.

Влада је саопштила да је окосница предлога јефтиније гориво за пољопривреднике на свакој пумпи, а на пумпама Нафтне индустрије Србије уз пољопривредну картицу.

 

 

-Цена ће бити умањена на 179 динара по литру и тај износ се додатно умањује за 50 динара по литру на име повраћаја акцизе. На свим другим пумпама могуће је остварити поврат акцизе од 50 динара по литру  –  додаје се из Владе.

Кабинет премијерке навео је да се Законом о накнадама од 26. октобра дефинише смањење износа за одводњавање у 2023. за 50 одсто и та накнада укида у 2024. години. Истакнуто је да ће тржиште терминске продаје производа бити уређено закључком Владе којим ће се формирати тим за усаглашавање законодавног оквира на начин да произвођач може самостално да извози.

Поста 1

Како сазнајемо из Поште Србије, након обуставе рада, од 21.новембра пословање је враћено у редовне токове

Нормализован је унутрашњи саобраћај, настављају са редовним пружањем услуга и спремни су за пријем нових пошиљака уз давање гаранција за висок квалитет услуга доставе.

error: Content is protected !!