Због великог интересовања привредника и приближавања датума подношења првог извештаја, у сарадњи са Министарством заштите животне средине и уз подршку швајцарског Програма за јачање капацитета за трговинске политике Регионална привредна комора вила је домаћин саветовања на тему „Припрема индустрије у вези са применом Уредбе о прекограничном прилагођавању цене угљеника: ЦБАМ за алуминијум, гвожђе/челик – Како припремити извештај и које су обавезе?’’
-Европска комисија је у мају ове године усвојила ЦБАМ уредбу, Уредбу о механизму прекограничног прилагођавања цене угљеника, која се односи на одређену робу из следећих индустрија: гвожђе односно челик, алуминијум, цемент, вештачка ђубрива, електрична енергија и водоник. Прелазни период за примену започео је 1. октобра прошле и траје до 31. децембра 2025. године, а пуна примена се очекује од 1. јануара 2026. Преласком на нове технологије учиниће се све да се декарбонизује економија и да се знатно смањи потрошња енергије која је у нашој земљи четири пута већа, по јединици производа, у односу на земље Европе. Сада ће се строго пратити емисија угљен диоксида и фирме ће добити квоте колико карбоната могу да испусте у ваздух – рекао је Синиша Митровић, директор Центра за циркуларну економију Привредне коморе Србије.
Тибор Хорват, директор РПК рекао је да су привредна друштва из Европске уније добиле квоте о томе колико могу да загађују околину и колико енергената могу да користе у својој производњи и све фирме који су добављачи или произвођачи делова за таква друштва морају редовно да извештавају своје партнере о емисији штетних гасова.
-Извештаји ће се подносити квартално и врло је важно да показују стварно стање и да буду комплетни, тако да не чуди заинтересованост привредних друштава за ову тему. Нашим привредницима жеља је да буду конкурентни, а то ће успети само уколико се повинују овој уредби и поступају у складу са прописима. Први извештај подноси се до краја овог месеца и оно што видимо је да је део кикиндских фирми спреман да пређе на зелену транзицију. Све ово утицаће да се фирме све више одлучују на коришћење алтернативних односно обновљивих извора енергије – напоменуо је Тибор Хорват.
Зелена транзиција довешће до поскупљења производње, навео је Митровић и додао да ће свако привредно друштво морати да има додатне анализе, мерења, запослене који ће да прате емисију штетних гасова. У супротном може да дође до отказа куповине од стране фирме из Европске уније јер ће се пронаћи повољнији услови.