Најновије

400621525_669902071938768_4812403772495274652_н (1)

Градско веће поднело је, а одборници у Скупштини усвојили су предлог да се као прва тачка дневног реда 30. седнице разматра  Одлука о додели једнократне помоћи ученицима средњих школа. Иако је одлука донета једногласно одборник Ладислав Томић рекао је да ће гласати за зато што је деци потребан новац,  али је додао да је дискутабилан поступак зашто се одлука усваја по хитном поступку. Одговорио му је одборник Душан Попесков који је истакао да је држава помагала средњошколце и када није било избора.

 

-Обрадовала ме је ова тачка дневног реда. Дати 10.000 динара сваком средњошколцу у нашој земљи је одличан потез. Средњошколци не гласају и нису реалне тврдње да се деца купују са новцем. Следе нам новогодишњи празници и свакако да је ово начин да им се улепшају празници – рекао је Попесков.

Александар Аћимов додао је да треба похвалити државу и локалну самоуправу што издваја средства за нашу децу.

-Подсетио бих све да су и ранијих година издвајане сличне помоћи. Поједини одборници нису имали ништа против помоћи прошле и претпрошле године када нису били избори. Ово је позитивна социјална политика јер се друштво труди да на једнак начин помогне свим структурама. Повећавају се плате и пензије и биће још веће од јануара – додао је Аћимов.

Градоначелник Никола Лукач ставио је тачку на расправу.

-У току је кампања и поједини такозвани политичари причају како би они радили да су у могућности да доносе одлуке и да су на власти. Драга господо који желите да будете политичари и бавите се политиком ни криви, ни дужни имате право да кажете оно што мислите. Тако и ми испред Српске напредне странке сматрамо да је додела средстава средњошколцима изузетан потез. Поштовање изборне воље народа је наша снага и то нам даје ветар у леђа да доносимо исправне одлуке, да се боримо за свако дете и сваког грађанина и зато сваке године доносимо одлуке које ће допринети да у нашој земљи живимо још боље. Нико нас у томе неће зауставити, једино уколико народ одлучи другачије. Народ даје подршку Александру Вучићу и његовој политици и тако ће бити и 17. децембар јер сам сигуран да грађане нико не може да обмањује. Грађани добро знају да Србија не ме да стане, да мора да напредује крупним корацима и добро знају зашто се помаже сваком становнику наше земље, јер се сећају како је то било пре десет година –  поручио је Лукач.

Први човек града на седници је саопштио и лепе вести које стижу из Покрајинске владе.

 

 

-У реконструкцију Основне школе „Фејеш Клара“ биће уложено око 400 милиона динара. Ове године одобрено је 150, а наредне године биће одвојено још 250 милиона динара. За слив Моравске биће издвојено 30 милиона динара у првој фази, а наредне године још 90 милиона динара за другу фазу радова и да коначно решимо проблем у овом делу града који грађани имају са атмосферском канализацијом – најавио је Никола Лукач.

Донете су и одлуке о допуни оснивачког акта ЈП „Кикинда“, као и усвајање извештаја о пословању за прошлу годину: Центра за социјални рад, Центра за пружање услуга социјалне заштите, Геронтолошког центра и Црвеног крста. Утврђена је одлука о просечној цени квадратног метра одговарајућих непокретности на територији Града за утврђивање пореза на имовину за 2024. годину, као и измена одлуке о тарифи накнаде за коришћење јавне површине.Усвојен је Локални антикорупцијски плана Града од 2023. до 2026. године, али и одлука о покретању поступка за реализацију пројекта јавно-приватног партнерства ради обављања послова комуналне делатности: дезинфекције, дезинсекције, дератизације и осталих сродних услуга попут сузбијања комараца, крпеља, глодара и амброзије на јавним површинама Града Кикинде.

ПостерАИДС2023-1536x864

На Светски дан борбе против АИДС-а, који, ове године, УНАИДС (Заједнички програм Уједињених нација за ХИВ и АИДС) обележава под слоганом „Нека воде заједнице“, сутра, 1. децембра, Црвени крст организује предавања, трибине и квиз знања.

У ОШ „1.октобар“ у Башаиду вршњачки едукатори Црвеног крста одржаће предавање на тему ХИВ-а и АИДС-а, а у Техничкој школи ће др Горан Абрахам и др Драгана Грујић говорити о здравим стиловима живота, односно о превенцији ХИВ инфекције. У просторијама Црвеног крста биће одржан квиз знања на ову тему у којем ће учествовати волонтери Црвеног крста и такмичарске екипе Техничке школе

Истог дана, у организацији ноћног клуба „Паззиа“, биће одржана хуманитарна журка. Улазница ће бити слаткиш за децу-кориснике Народне кухиње.

Поводом Светског АИДС дана, УНАИДС позива на акцију да се подрже заједнице особа које живе са ХИВ-ом и заједнице особа у повећаном ризику од ХИВ-а.

Пандемија узрокована ХИВ-ом је и даље главни јавноздравствени глобални изазов. До краја 2022. године је, према проценама УНАИДС-а, однела више од 40 милиона живота, док је скоро 86 милиона људи било инфицирано ХИВ-ом.

Процењено је да је, на крају прошле године, 39 милиона људи живело са овом инфекцијом. Исте године, 630.000 људи у свету је умрло од узрока повезаних са ХИВ инфекцијом (51 одсто мање него 2010, када је умрло 1,4 милиона), док је новоинфицираних било 1,3 милиона. Међу децом је регистрована редукција нових ХИВ инфекција за 58 одсто, у поређењу са 2010. годином.

406275054_650229720526524_5025195970992965506_н

На основу уговора потписани у Покрајинској влади за пројекте финансиране из фондова Европске уније у 2023. години, Кикинди је опредељено 8,6 милиона динара за пројекте у областима здравства, социјалне заштите и културе. За прекогранични пројекат, из програма ИПА Румунија – Србија, „Банат 112″ одобрено 6,14 милиона динара, а Црвеном крсту Кикинде је, за исти пројекат одобрено нешто више од 328.000 динара. Наш град пројекат реализује са општином Жомбољ.

Пројектом вредним више од 760 хиљада евра предвиђено је да кикиндска Хитна служба добије добије три санитетска возила, а предвиђена је и набавка опреме за амбуланту Хитне помоћи. Два санитетска возила биће комплетно опремљена свим средствима која служе за збрињавање трауме на терену, а такође ће поседовати и апарате најновије генерације као што је дефибрилатор који служи за директно спасавање живота код пацијената са срчаним застојем, респираторима, ЕКГ апаратима и осталом опремом. Треће возило користиће се за превоз пацијената до терцијалних установа у Новом Саду и Београду.

Црвени крст , који први пут учествује на прекограничном пројекту, средства искорисити за реализацију разних промотивних и едукативних активности на тему пружања прве помоћи.

писмо-бозиц-бати-1600

Наградни литерарни и ликовни конкурс Поште Србије “Писмо Божић Бати” одржава се трећу годину и траје до 20. децембра, до када је могуће послати радове, саопштили су из Поште Србије.

На конкурсу могу да учествују малишани до 12 година, које Пошта Србије позива да, у сусрет најлепшем празничном добу године, опишу, нацртају или насликају како доживљавају празничне радости на тему Божићна бајка.

За учешће на конкурсу могу се пријавити литерарни и ликовни радови, без ограничења у техници извођења и броју послатих радова. Малишани могу да учествују појединачно или колективно, заједно са својим другарима, преко предшколских и школских установа које похађају.

Радове је потребно послати до 20. децембра 2023. године на адресу: Поштански преградак 900, 11120 Београд 35, наградни конкурс “Писмо Божић Бати”.

Уз све радове, неопходно је приложити изјаве о сагласности за коришћење и обраду података о ауторима за потребе конкурса од стране Поште Србије (изјаве могу бити и руком писане).

Радове ће оцењивати Комисија коју чине књижевници Милош Јанковић, Гордана Влајић и Александра Михајловић, заједно са колегама ликовним уметницима и дизајнерима Поште Србије.

Пошта Србије, за по шест најбољих радова у појединачној и групној конкуренцији, као и за три специјалне награде додељује ваучере за техничке и друге производе, ваучере за спортску одећу, обућу и другу спортску опрему.

Резултати наградног конкурса биће објављени 4. јануара 2024. године на свечаној додели награда у оквиру манифестације „Зимска бајка“. Услови наградног конкурса и обрасци изјава о сагласности доступни су на сајту Поште Србије. За додатне информације на располагању је имејл адреса marketing@posta.rs.

(Извор: РТВ)

сајам

Град Кикинда на свом штанду представиће 15. произвођача на Етно сајму хране и пића који се на Београдском сајму одржава од данас (четвртак) до недеље, 3. децембра. Ово је први пут да учествује толико газдинстава са територије Града, а уједно је и прилика да се представе у оквиру 49. Међународног сајма хране пића и опреме. Ово је други пут да наша локална самоуправа учествује на овој манифестацији и у договору са пољопривредницима, који су показали велико интересовање да буду део сајма, Град им је изашао у сусрет. Поред хране, пића и производа сви који посете штанд биће у прилици да се упознају и са туристичком понудом коју Кикинда нуди.

 

Сајам етно хране и пића, највећа смотра произвођача традиционалних прехрамбених производа у Србији и региону Југоисточне Европе. Биће више од 300 излагача, а осим промоције и продаје на мало, циљ је склапање послова и договора са купцима – ресторанима, хотелима, трговинским ланцима и извозницима, проналажење потенцијалних инвеститора у производњу, као и заштита традиционалних производа и рецептура, побољшање културе исхране и здравља становништва, очување традиције и националног идентитета.

јесен

После хладног јутра уз мраз, у току дана ће бити умерено до потпуно облачно и топлије, могућа је слаба киша.

Ветар слаб и умерен, јужних смерова, поподне и увече у појачању. Највиша температура биће 11 степени, саопштено је из Републичког хидрометеоролошког завода.

Према прогнози за наредних седам дана, сутра ће бити умерено до потпуно облачно, ветровито и осетно топлије са максималном температуром од 18 степени. Дуваће јак јужни ветар.

Ветровито ће се задржати и у суботу, када се у другом делу дана очекује јаче наоблачење с кишом. Температура ће бити у благом паду.

У недељу се очекује суво и хладно, претежно сунчано време. Највиша температура биће око шест степени.

Затим прохладно, нарочито у јутарњим сатима, у понедељак претежно сунчано, у уторак мало и умерено облачно и суво време.

банкомат

Пензионерима, корисницима привремене накнаде – инвалидима рада друге и треће категорије инвалидности, односно преостале радне способности и инвалидној деци – корисницима привремене накнаде код Фонда за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО) данас почиње исплата државне помоћи у износу од по 20.000 динара.

Како је раније објавио Фонд ПИО помоћ ће добити сви који су право на пензију или накнаду остварили закључно са 23. новембром ове године, односно до тог датума су поднели захтев за остваривање права, без обзира на датум када ће им бити донето решење.

Председник Александар Вучић најавио је у понедељак да ће сви средњошколци у Србији добити једнократну новчану помоћ од 10.000 динара које ће им, у наредних 10 дана, исплатити локалне самоуправе, а уплата ће и овог пута ићи преко родитеља

Сви студенти који узму студентску картицу добиће на том рачуну у Банци поштанска штедионица по 1.000 динара

Корисници права на туђу негу и помоћ ће сутра, 1. децембра, добити по 10.000 динара.

бабy-г363бц95цд_1280

Опозицији су пуна уста разноразних обећања и демагошких флоскула. Међутим, до истине стићи није тежак пут. Довољно је да се осврнемо и присетимо шта су радили док су били власт. Оовога пута, нећемо о закатанченим фабрикама и високој стопи незапослености, већ о издвајањима за децу.

Износ родитељског додатка- упоредни приказ, довољно говори сам за себе. Данас је већи чак 10 пута него пре 11 година када су господа из данашње опозиције била на власти.

Бивша власт није баш марила ни за труднице. Тада су, подсетимо се и тога, за време боловања током одржавања трудноће добијале свега 65 одсто зараде.  До пуног износа (још 35 одсто) из својих буџета допуњавале су тек поједине локалне самоуправе, углавном оне боље стојеће.  Кикинда није.

Данас је лепеза издвајања из републичке, као и градске касе значајно шира, а сваке године, уведе се понека нова мера која породицама олакшава живот.

Да ли се вреднују пуста обећања или конкретна дела? Одговор је јасан.

 

398446316_885711146065903_1268830440388590176_н (2)

У Покрајинској влади ознаку „Најбоље из Војводине“ добило 13 корисника као потврду квалитета у категоријама производа, програма, услуга, манифестација и старих заната. Међу њима су и суграђанке Мирна Рацков, опанчарка и Сандра Станковић, иконописац.

Честитајући добитницима, председник Покрајинске владе Игор Мировић изразио је уверење да сертификати неће бити само признање, већ и подстицај за нове идеје и нове пословне и креативне подухвате.

-Наш заједнички циљ је да, пре свега, подстакнемо предузећа у власништву домаћих привредника. Међу добитницима су данас са нама људи који су развијали своје компаније, занате, своје производе, садржаје, услуге и тиме развијали читаво наше друштво и Војводину, а тиме и целу Србију – нагласио је Мировић.

Мирна Рацков једина је жена опанчарка у Србији и власница је занатске радње „Маца папучарица”. Бави се израдом опанака и обуће за фолклор.

 

-Признање је још једна потврда да сам на правом путу и да је квалитетан рад вреднован и цењен. Уједно је и обавеза да задржим садашње стандарде и унапредим их. „Маца папучарица“ отворена је пре 14 година и до сада сам израдила велики број опанака. Сарађујем са културно-уметничким друштвима у нашој земљи, региону, али и у Европи. Правим више од 40 модела опанака, а значајно је и то што је стари занат, попут мог, опстао упркос савременом начину привређивања и савременом животу – истакла је Мирна Рацков.

Иконописац Сандра Станковић ради канонске иконе уз благослов Српске православне цркве и носилац је сертификата старих заната. Њене иконе део су многих домова и цркава.

 

-Свако признање значајно је јер је то корак више у напретку мог пословања. Уједно је и мотивација да будем још боља и дам свој максимум у послу којим се бавим. Поред тога што је вреднован мој досадашњи рад, знак „Најбоље из Војводине“ је и обавеза јер сматрам да га треба оправдати квалитетом и трудом и у наредном периоду. Добар је осећај бити у реду оних који су понели и заслужили ово признање – казала је Сандра Станковић.

У оквиру конкурса који је расписао Покрајински секретаријат за привреду и туризам за ову годину, за право на коришћење ознаке „Најбоље из Војводине“ стигло је 50 захтева.

 

 

.

404121415_681358594093329_5022594954289999978_н

Завршни концерт свих дечјих секција АДЗНМ „Гусле“ биће одржан сутра, 30.новембра. У  Народном позоришту наступи деце од 3 до 15 година биће подељени у два дела. Од 17 сати представиће се млађе секције, а од 19 часова  наступају деца старијег узраста.

Око 200 малишана окупљених у фолклорним ансамблима, певачкима групама, хорићу „Цврчак“, тамбурашкој секцији, али и школици модерног плеса показаће шта су научили. Репертоар  је разнолик тако да ће публика имати прилику да ужива у играма са простора целе Србије.

.

error: Content is protected !!