Најновије

осмех_војводине_230423_тw1024

Изградња брзе саобраћајнице од Бачког Брега до Накова и Српске Црње, под називом “Осмех Војводине” почеће 13. децембра, најавио је министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић. Реч је о путу дужине 186 километара који ће повезати Бачки Брег, односно гранични прелаз са Мађарском, Сомбор, Кулу, Србобран, Нови и Стари Бечеј, Кикинду и Српску Црњу, односно границу са Румунијом.

-Свој део до границе раде и румунски и мађарски партнери, на северу са мостом преко Дунава код Мохача. По завршетку овог пројекта, Бачки Брег ће постати велики гранични прелаз, већи и од Хоргоша –  рекао је Весић.

Извођач  је већ почео са рашчишћавањем терена како би започео са радовима на изградњи брзе саобраћајнице, у складу са дозволом. Весић је навео и да је ова саобраћајница део визије председника Србије Александра Вучића о инфраструктурном и саобраћајном повезивању свих делова Србије.

др Милос Бајиц

Пролећно време на почетку децембра, нагло отопљење а затим захлађење за само три дана, није пријало никоме, али је, очекивано, посебно лош утицај имала на хроничне болеснике.

– Промену су нарочито осетили хронични плућни и болесници са повишеним крвним притиском, тако да смо имали више јављања у амбуланти и посета на терену – рекао је за Кикиндски портал доктор Милош Бајић, специјалиста ургентне медицине, начелник Службе хитне медицинске помоћи. – У просеку имамо двадесетак прегледа у току 24 сата, а за дане викенда забележили смо пораст од 30 одсто.

Доктор Бајић истиче да је период нагле промене временских прилика кратко трајао, па се и број прегледа већ враћа на уобичајен ниво. Он додаје да лекари у Хитној помоћи и даље бележе повећан број пацијената са повишеном температуром.

– Приметили смо пораст броја фебрилних стања код пацијената који су имали и респираторне и дигестивне тегобе. Препорука је да се, у таквим случајевима, спушта температура, расхлађује, пије довољно течности и да се не узимају антибиотици на своју руку. Уколико температура потраје дуже од три дана, треба отићи у амбуланту за фебрилна стања или код изабраног лекара и даље поступати по упутствима – каже др Бајић.

Из Хитне помоћи подсећају хроничне болеснике да редовно узимају своју терапију, пију довољно течности и прилагоде облачење временским приликама. Такође, уколико осете тегобе, да никако сами не коригују терапију, него да се јаве на консултације изабраном лекару или доктору који им је преписао лекове, како би се терапија, евентуално, кориговала.

405876039_2772715779545634_7117821542036958435_н

Представом „Фабрика Деда Мраза“ по тексту Николине Ђукановић и у извођењу глумаца Позоришта „Лане“ отворена је зимска бајка. Као и ранијих година, двориште јединог дечијег позоришта у овом делу Баната, окићено је новогодишњим украсима, светиљкама, лампама и код деце је изазвало велико интересовање.

-Током децембра, по традицији играмо новогодишњи репертоар и наше малишане из недеље у недељу подсећамо да стиже Нова година. Поред баште, сала, фоаје и све наше просторије окићене су и у знаку су предстојећих празника. Клинце и клинцезе дочекала су три Деда Мраза и три патуљка и код нас је већ почела новогодишња еуфорија – истакао је Александар Малетин, директор и глумац Позоришта „Лане“.

Сваке недеље у децембру представа се играти у два термина у 17 и  у 19 часова. У овом позоришту најављују и две премијере.

 

-Већ 10. децембра је премијерно извођење представе „Чаробна капа Деда Мраза“ за коју сам писао текст, док је режија колективна. Ова представа обићи ће већи део наше земље, а у комаду су два патуљка, добра вила, Деда Мраз и сви они биће окупирани проблемима које ћемо уз помоћ деце успешно решити. Недеља, 24. децембар резервисана је за још једну премијеру „Вецин новогодишњи колачић“ по тексту драматурга Српског народног позоришта Николине Ђукановић. Текст је распеван, има и доста певања, лепих гегова. Реч је о комедији чија радња се дешава у вештичиној кући – сазнајемо од нашег саговорника.

У недељу 17. децембра је комад „Новогодишњи украс“, а 31. децембра у 14 сати је дочек дечије Нове године.

 

 

403611494_1347976472745696_848771569141876454_н

Међународни дан особа са инвалидитетом, 3. децембар у Кикинди је обележен спортским играма. На иницијативу удружења Мултипла склероза, а позиву да се у СЦ „Језеро“ друже, на квалитетан начин проведу време, боље упознају и размене искуства, одазвало се 10 инвалидних удружења.

-Идеју да организујемо спортски дан, поред организација,  подржала је и локална самоуправа. Основни циљ је да се упознамо и боље сарађујемо. Спортске игре су пикадо, шах, бацање плочица и домине. И ово је један од начина да укажемо на наше потребе и чињеницу да смо равноправни чланови друштва. Колико нас грађани не разумеју, толико има неразумевања између нас и на нама је да то променимо – истакла је Бранкица Мишков.

И организација инвалида рада Кикинде прихватило је ову иницијативу, сазнајемо од председнице Душанке Станишић.

-Потребе пензионера инвалида рада су вишеструке и углавном су особе са инвалидитетом на маргини друштва. Свакодневно имамо проблем приступа појединим објектима, са паркирањем, запошљавањем. Имамо више од хиљаду чланова, али многи су неактивни и ми желимо то да променимо. Организујемо уметничке и креативне радионице, предавања, едукативне састанке како би све оне који су код кућа подстакли да се активно укључе у друштвене токове. У томе нам помаже Град Кикинда, али и надлежно Министарство – казала је Душанка Станишић.

Корисници Центра за пружање социјалне заштите радо су се одазвали спортским активностима, а Николета Павлов, в.д. директорка напомиње да је ова установа ту да заговара права особа са инвалидитетом.

-Ту смо да се изборима за њихова права, али и да покажемо шта све наши корисници могу. Поносни смо што смо део ове манифестације и надам се да ће овакав скуп постати традиција. На овај начин показујемо да смо равноправни чланови друштва и да инвалидност није нешто што спречава и омета. У оквиру услуге Дневни боравак имамо 26 корисника, а осим тога пружамо и услугу лични пратилац где имамо 41 дете, док их је осам укључено у Рехабилитациони центар – напоменула је Николета Павлов.

Спортске игре отворио је председник Скупштине града Младен Богдан који је овом приликом напоменуо да локална самоуправа подржава и помаже сва удружења особа са инвалидитетом.

-На нама је да им помогнемо да имају све што им је потребно. Желимо да им омогућимо што квалитетнији живот, тако да им на све могуће начине излазимо у сусрет. Особе са инвалидитетом сусрећу се свакодневно са проблемима и њихове потребу су другачије. Свакодневно нам се обраћају, а некада им је само важно да их саслушамо. На нама је да се потрудимо да омогућимо да удружења која их окупљају функционишу и да имају што бољи живот. Кикинда је препозната као град која помаже особе са инвалидитетом и потрудићемо да у наредним годинама будемо још бољи партнери – рекао је Богдан.

Међународни дан особа са инвалидитетом обележава се од 1992. године када је Генерална скупштина Уједињених нација усвојила резолуцију чији је циљ да се особама са инвалидитетом омогући једнако уживање људских права и равноправно учествовање у друштвеном животу.

Сунцана јесен 4

Чланови КУД „Сунчана јесен“ Удружења пензионера приређују данас (недеља, 3. децембар) Вече уз евергрин, градску и народну музику. Из КУД-а позивају суграђане свих узраста да дођу и да уживају у најлепшим нотама увек популарних песама.

У свечаној сали Удружења програм почиње у 19 сати, цена улазнице је 200 динара.

тамара амбасадор

Тамара Ристић је и званично прва дама електронске музике у региону. Гласовима публике добила је награду „Амбасадор“ за најбољи уживо наступ године у региону, у области електронске музике, коју додељује хрватски портал клубскасцена.хр. Награда јој је додељена на свечаности у Клубу „Боогалоо“ у Загребу.

– Додела награде је првенствено значајна због окупљања целе регионалне сцене електронске музике, од продуцената, ДЈ-ева, организатора, до новинара и ликовних уметника. Неке људе нисам веома дуго срела и заиста се створи нека посебна енергија када се сви нађемо на истом месту. Веома сам почаствована што је мој рад препознат и на нивоу регионалне сцене, нарочито јер немам превише наступа, у односу на период када сам их имала и 90 у току једне године. Ипак, све време се трудим на унапређујем своју продукцију и ливе извођење, те ми је због тога врло значајно сазнање да постоје људи који то све време прате, препознају, а и вреднују – рекла је Тамара за наш портал.

Поред Тамаре, између осталих, награду „Амбасадор“ је, у категорији великог регионалног фестивала, добио и ЕXИТ, са којим је она већ остварила сарадњу.

– Следеће што ме чека, вероватно је најзначајнија ствар у области мзичког издаваштва – најављује Тамара. – Моја нова продукција, сингл „Го Фор Ит“ излази 7. децембра за издавачку кућу коју је покренуо ЕXИТ фестивал, „ЕXИТ Соундсцапе“.

То је био природан наставак наше сарадње, јер могу рећи да је мој наступ на Данце Арени 2022. године био један од најинспиративнијих доживљаја, који ме је мотивисао да се још више развијам у свету електронске плесне музике.

Тамара наступа под уметничким именом Тамара Кезз, и наша је суграђанка која већ неколико година са породицом живи у Љубљани, а наступа широм региона и Европе.

(Фото: ФБ странице Награда Амбасадор и Тамара Кезз)

келе награда

На 13. Фестивалу младих вина „Свети Мартин“  одржаном у Мужљи подрум „Миладински“ освојио је златну медаљу за црвено вино „Гранит“. Како истиче Ненад Миладински према предању на дан Светог Мартина пробала су прва млада вина, а такмичење је организовано у категоријама црвено, бело и розе.

-Млада вина имају времена да одлеже и постану још боља и ово је оцена да смо на добром путу и да ћемо имати конкурентна вина на такмичењима у јануару и фебруару на којима се оцењује квалитет вина – рекао је Миладински.

 

Грожђе од ког је вино направљено узгаја  се у породичном винограду. Наш саговорник напомиње да има пет сорти грожђа и да је од свих израђено грожђе.

-Реч је о купажи пет сорти односно куве. Мој виноград је прилично мали. Простире се на пет ари и има 500 чокота грожђа. Ове године раскрчио сам део парцеле тако да ће од наредне године грожђе бити засновано на већој површини. Узгајам каберне совињон, каберне фран, мерло, франковку  и шираз. Оно што радим је купажа у винограду која подразумева да се све сорте оберу и од њих се прави вино – појашњава Ненад Миладински.

Грожђе је брано 30. септембра и наш саговорник напомиње да је за њега година била екстремно тешка. На почетку је било пуно падавина, а током лета време је било сушно.

-Имао сам и град у винограду , али сам и поред тога успео да оберем 600 килограма грожђа, што је више у односу на раније године када је просек био 400 килограма. И поред свих недаћа имао сам рекордан принос  – сазнајемо од Миладинског.

Новина коју је увео у производњу овај винар хобиста је та што је  ове године  купио храстово паљено буре.

-Следеће године у ово време имаћу вино из храстовог паљеног дрвета. То су врхунска вина и квалитет производње подижем за још једну лествицу  – похвалио се Ненад Миладински.

На истом фестивалу награрађено је и малдо вино бургундац винарије „Кепул“ из Иђоша.

радови на путу

Улица Бранка Радичевића од Војводе Путника до Хајдук Вељкове од понедељка, 4. до 8. децембра биће затворена за саобраћај. У овој улици асфалтираће се пут и паркинзи.

Апелује се на возаче да склоне возила са улице и са паркинга због најављених радова.

МЦПА-Амине-600-Хербициде-Агрицултуре-Цроп-Протецтион

Пшеница у кикиндском атару је никла и у доброј је кондицији. Касна сетва, али и солидне количине падавина допринеле су да „хлебно зрно“ уђе у фазу три листа.

-Проблем представљају глодари којих има јако пуно и који уништавају усев. Док је могло да се уђе у њиве пољопривредници су постављала мамке да их сузбију. Сада не може да се уђе у атар због блата и глодаре не можемо ни да пратимо – истакао је Александар Пап, саветодавац ПСС.

Tractor agricultural machine cultivating field.

Сетва је почела у оптималном року, али се завршила касније у односу на раније године.

-На почетку радова имали смо тополо време и саветовали смо пољопривреднике да не журе са овим послом. Поред топлог времена суша је допринела да земљиште буде изузетно суво. Послушали су нас тако да је већина сетвених радова обављена у касним роковима – напоменуо је Пап.

Под пшеницом, као најдоминантнијом озимом културом, засновано је око 18.000 хектара.

-Значајно је истаћи да је сетва на највећем делу парцела завршена углавном без употребе минералних ђубрива. Ниске откупне цене пољопривредних производа, неповољни паритети, али и висока цена минералних ђубрива определили су произвођаче на овај потез. Исто тако семе које је засновано је углавном недекларисано односно „семе са тавана“.  Због тога ће приноси бити смањени, а колико, зависиће од године која је пред нама  – додао је наш саговорник.

У пуном јеку је и јесење орање и оно се полако приводи крају.

ковид преглед

У амбуланти за фебрилна стања Дома здравља дневно се открије, у просеку, десетак ковид позитивних пацијената. Клиничка слика је блага и није увек праћена повишеном телесном температуром, сазнајемо од др Ивице Стаменковића.

-Клиничка слика оболелих од корона вируса је попут прехладе. Праћена је болом у мишићима и зглобовима. Део пацијената долази нам са повишеном температуром и са стомачним тегобама, међутим они су негативни на тесту, тако да смо сигурни да  влада и стомачни вирус. Највише је пацијената који нам се обраћају због респираторних инфекција горњих и доњих дисајних путева – истиче др Стаменковић.

И даље је на снази правило да сви који имају било какав облик респираторне инфекције иду у ковид амбуланту у Микронасељу.

-Амбуланта ради од 8 до 16 часова. Након тог времена сви који имају тегобе које подсећају на ковид могу да се јаве код својих изабраних лекара. Они ће их прегледати и одредити да ли је потребно тестирање или не, након чега ће наредног дана доћи у ковид амбуланту. Изабрани лекар преписаће им и терапију – појашњава наш саговорник.

У Општој болници на Инфективном одељењу на лечењу су била четири пацијента оболела од корона вируса. Реч је о старијим особама са придруженим болестима и са благом клиничком сликом.

 

error: Content is protected !!