Најновије

370328955_881725646701286_7669885547592351028_н

Женска певачка група „Мелизми“ промовисала је спот за ауторску песму „Љубим за десетку“. Биљана Мандић, чланица ове групе истакла је да је направљен искорак у раду, те да је снимљена прва ауторска песма и спот.

-У песми представљамо лепоту, али и туристички потенцијал нашег Града. Певамо о нашој традицији, обичајима, гастрономији и култури. Желеле смо кроз стихове да дочарамо како је то код нас, у  Банату – појаснила је Биљана Мандић.

Промоцији је присуствовао градоначелник Никола Лукач који је један од актера у споту.

-Било ми је задовољство, али и част што сам позван да будем део ове приче. Град ће увек подржати ваш, али и рад свих ентузијаста, који промовишу Кикинду. У локалној самоуправи увек ћете имати партнера јер се трудите да допринесете да се за нашу средину чује и да се промовишу наши туристички потенцијали – рекао је Лукач.

Женска певачка група „Мелизми“ основана је пре 16 година и до сада је учествовала на бројним фестивалима у земљи и иностранству.

403620002_190992397414950_8529684357739580985_н

На иницијативу Пододбора за спорт Народне скупштине Републике Србије министарства просвете, здравља и спорта потписала су Меморандум о сарадњи у циљу реализације пилот пројекта ,,Свако дете има право да одраста здраво!”, почев од школске 2023/2024. године. Овим поводом у Свечаној сали градске Скупштине одржан је Јавни родитељски састанак којем су присуствовали родитељи из основних и средњих школа, директори, учитељи, али и наставници и професори физичког васпитања. Јавном родитељском састанку одазвала су се 142 родитеља што показује колико је пројекат значајан, истакао је  државни секретар у Министарству просвете Зоран Касаловић.

-Стратегијом развоја образовања и васпитања до 2030. и Акционим планом од 2023. до 2026. године препознат значај физичког васпитања и образовања наше деце у оквиру редовне наставе и ваннаставних активности. Пилот пројекат реализује се у 95 школа које наставу реализују у једној смени од чега су 73 основне и 22 средње школе. Додатни часови физичког и здравственог васпитања, за око 3.500 ученика за које су родитељи или други законски заступници дали сагласност, одвијају се у 172 одељења основних школа и 22 одељења средњих школа. Меморандум који су потписала три министарства дао су нам могућност да заједно, са истим задатком радимо на пилот пројекту чији је циљ да наша деца одрастају здраво, да стекну спортски и такмичарски дух и да кроз спортске активности одрастају и психички  и у физички здрави. Пројекат се спроводи на часовима физичког васпитања, а важно је препознати специфична интересовање деце и посебни захтеви. Кључ успеха биће на релацији наставника, родитеља и деце што је одличан приступ и у наредном периоду очекујемо велике резултате – образложио је Зоран Касаловић.

Окупљене је поздравио градоначелник Никола Лукач који је истакао да је Град почаствован што је домаћин оваквог скупа.

-Значај часова физичког образовања важан је за развој деце почев од оне у вртићима до оне у основним и средњим школама. Уска сарадња три министарства просвете донеће праве резултате. Циљ нам је да се свако дете бави спортом, да допремо до родитеља да схвате да се у оквиру бављења спортом деца васпитају, уче обавезама и фер плеју, али да воде здрав начин живота. На нама је да омогућимо деци да се играју спорта, да им спорт буде доступан и  по могућству да буде бесплатан. Град, уз подршку родитеља, релевантних институција и школа, може да утиче на малишане да се баве спортом и негују здраве стилове животе и да им буде свима доступан – прецизирао је Лукач.

Разговарано је  и о значају спортских лекарских прегледа, бављењу спортом и унапређивању часова физичког и здравственог васпитања. Др Јелена Јанковић, помоћница министра здравља напоменула је да најважније да се родитељима објасни шта је добробит деце у овом пројекту.

-Наш здравствени  систем спреман је да одговори на све захтеве из пројекте пред којим ће се наћи. Сви лекари препознали су значај прегледа деце који ће бити уведени као обавезни. Реч је о систематским прегледима деце која се баве спортом који су прописани и потребни. Лекарски преглед подразумева мерење висине и тежине, општег стања детета, моторике, крвне слике, ЕКГ-а и фактора гојазности који представља велики ризик. Како је гојазност све израженија радићемо на њеној превенцији – напоменула је др Јанковић.

Општи циљ пројекта је да допринесе стварању јачег развојног система физичког и здравственог васпитања и спорта у Републици Србији, да обезбеди развијање и неговање навика које доприносе квалитетном одрастању, као и развијање психофизичких способности и неговање здравих стилова живота, првенствено код ученика основних и средњих школа, као и развијање и практиковање здравих животних стилова, свести о важности сопственог здравља потребе неговања и развоја физичких способности.

Јавном родитељском састанку присуствовали су чланови Градског већа Драган Пецарски и Валентина Мицковски, председница Спортског савеза Града Јелена Чуданов, а присутнима се поред гостију, обратио и прослављени стрелац Душко Петров.

Јавни родитељски састанци, на којима се родитељи и запослени у образовању, кроз излагања стручњака на разноврсне теме: о организацији физичког васпитања и школског спорта, о спортским лекарским прегледима, здравственим аспектима и могућностима бављења спортом, као и о наредним активностима који су предвиђени стратешким документима одржани су до сада у Новом Саду,  у Убу и Нишу.

 

 

 

болница нс2

Општа болница у Кикинди добиће у понедељак два инкубатора – стационарни и покретни, и два пацијент-монитора за праћење пацијената. Поклон вредан 3,8 милиона динара део је донације Владе Републике Кореје укупне вредности 160 хиљада долара која се, осим нашој болници, додељује и болницама у Параћину и Горњем Милановцу, Дому здравља у Тополи и Фондацији принцезе Катарине.

Поклоне ће представницима установа у понедељак доделити амбасадор Републике Кореје у Србији Ли Ђеунг на свечаности у Белом двору, којој ће присуствовати и престолонаследник Александар Карађорђевић и његова супруга Катарина. Донацију кикиндској болници примиће директорица, др Весна Томин.

ХИВ (5)

О ХИВ-у и АИДС-у, мерама превенције и заштите, на Међународни дан борбе против ове болести, данас су слушали основци у Школи у Башаиду и ученици Техничке школе. Поред трибина, кикиндски Црвени крст организовао је и квиз знања и химанитарну журку.

– Идеја је потекла од нашег ученичког парламента. Хтели смо да обележимо овај дан на нивоу целе школе и сви ученици су, на неки начин, укључени. Сматрамо да је важно да, у сарадњи здравствених и образовних установа и медија, значајне информације дођу до младих које су нам циљна и најосетљивија група када је ова тема у питању. Ученици су веома заинтересовани за овакав вид едукације и то је добро јер када информације добијају од вршњака, лакше их примају и усвајају – каже психолог Техничке школе, Радојка Француски.

Ученике је, са превенцијом ХИВ инфекције, упознала докторка Драгана Грујић, док је др Горан Абрахам ђацима говорио о штетним навикама модерног доба, као узрочницима симптома и настанка болести, и о полно преносивим болестима.

– Средњошколци су најризичнија група, мада се, нажалост, старосна граница помера на ниже – истиче др Абрахам. – Немају довољно знања о полно преносивим болестима, нису ни довољно ни правилно обавештени. Данас свако може да даје информације и изјаве које су јавне и нису проверене и већина их прихвата не проверавајући ко прича, што је важније од тога шта се прича.

После предавања је одржан квиз знања у којем су учествовали волонтери Црвеног крста и ученици Техничке школе.

– Квиз је о свему што би млади требало да знају о вирусу и болести. Доставили смо и промо-материјал са информацијама о мерама превенције, првим симптомима и коме да се обрате уколико су имали незаштићен полни однос – каже стручни сарадник Црвеног крста, Бела Шаму.

Подршку акцији дали су пицерија „Либеро“ и ресторани „Ујнина кујна“, „Банат бар“ и „Фрида“, који ће наградити све учеснике квиза. У акцију се, и ове године, укључио Клуб „Паззиа“, где ће вечерас бити одржана хуманитарна журка. Улазница ће бити слаткиш за децу-кориснике Народне кухиње.

Светски дан борбе против АИДС-а, 1. децембар, ове године УНАИДС (Заједнички програм Уједињених нација за ХИВ и АИДС) обележава под слоганом „Нека воде заједнице“, чиме се позива на акцију да се подрже заједнице особа које живе са ХИВ-ом и заједнице особа у повећаном ризику од ХИВ-а.

зимска баста лане 4

Зимска башта Позоришта за децу „Лане“, окићена и спремна за веселе празнике, свечано ће бити отворена у недељу, 3. децембра, у 17 сати. Одмах затим биће одиграна и прва представа у „Месецу чаролије“, како су га назвали у овом позоришту – „Фабрика Деда Мраза“. Још једно играње заказано је исте вечери за 19 сати.

Већ наредне недеље, 10. децембра, малишане очекује премијера. Представу „Чаробна капа Деда Мраза“ написао је Александар Малетин, а играју Милан Важић, Нина Маринков, Александар Круљ и Александар Малетин.

Представа „Новогодишњи украс“, по тексту Николине Ђукановић, на репертоару ће бити 17. децембра, а за 24. је најављена друга премијера у месецу – представе „Вецин новогодишњи колачић“. Текст је, такође, написала Николина Ђукановић, а играју: Милан Вујић, Тамара Танацков, Марта Катаи и Милош Вујић.

Глумци Позоришта „Лане“ са својом публиком ће, традиционално, дочекати Нову годину на Тргу 31. децембра од 11.30, а затим, кажу у Позоришту, следи новогодишња журка у Позоришту, са хором, глумачким ансамблом и много забаве.

Све представе у децембру су у недељним терминима и имају по два играња, од 17 и 19 сати. Чаролија празника у „Ланету“ управо почиње и ни ове године њихова верна публика је неће пропустити.

СТИТНА ЗЛЕЗДА (1)

Превентивни прегледи биће организовани у недељу, 3. децембра од 8 до 16 часова у амбуланти Дома здравља у Светосавској 53 и у кикиндској болници. Превенција и рана дијагностика од кључног су значаја за позитиван исход лечења сваке болести, подсећа др Биљана Марковић, директорица Дома здравља.

– За преглед није потребно заказивање и грађани треба само да дођу до здравствене установе. За жене старије од 40 година  ултразвучни преглед дојке организован је на Пријемном одељењу Болнице, а за мушкарце старије од 49 година у амбуланти у Светосавској улици ће се радити ПСА тест којим се открива тумор простате. Они код којих постоји сумња на болест, биће упућени на додатну дијагностику – истакла је наша саговорница.

С обзиром на то да је фокус здравствене заштите стављен на превенцију, прегледи ће бити организовани у око 150 здравствених установа широм Србије.

осмех_војводине_230423_тw1024

Према најавама Владе Републике Србије, у наредних неколико недеља почеће припремни радови на изградњи прве деонице брзе саобраћајнице Бачки Брег – Наково, важне за економски развој севера Србије.

-То ће истовремено бити и почетак изградње коридора, дугог 175 километара, који ће повезати територије Сомбора, Куле, Врбаса, Србобрана, Бечеја, Новог Бечеја и Кикинде и створити услове за њихов убрзани развој –  изјавио је  председник Покрајинске владе Игор Мировић.

Будућа саобраћајница, позната и као „Осмех Војводине”  пројектована је за брзину од 100 илометара на сат и Састојаће се од четири траке широке 3,5 метра. Укупна површина обухвата просторног плана је 11.273,42 хектара. Од мађарске до румунске границе градиће се 11 петљи.  То значи да ће пут од свих ових шест градова и општина ка Новом Саду, и обрнуто, бити знатно убрзан. Од Новог Сада до Сомбора моћи стизаће се за око сат времена уместо досадашњих више од сат и по. Пут до Кикинде биће скраћен за око двадесетак минута, па ће од Новог Сада ка Кикинди бити брже преко Србобрана и нове саобраћајнице, него преко Зрењанина. Сада је за тај пут потребно више од 90 минута. Сомбор и Кикинда сада ће бити удаљени само 90 минута вожње новом саобраћајницом, док је до сада најбржи пут био преко Бачке Тополе и Сенте, за шта је требало издвојити више од два сата.

Према Мировићевим  речима, брза саовраћајница ће уз радове на Фрушкогорском коридору, који веома добро напредују, као и очекивану изградњу ауто-пута од Београда до Зрењанина и од Зрењанина до Новог Сада, потпуно променити слику Војводине и бити изузетно важан замајац за развој привредних потенцијала.

 

Безбедност у саобрацају (9)

Трибине о безбедном учешћу у саобраћају одржали су данас у Кикинди предавачи из Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије и из новосадског Института за безбедност саобраћаја. Како да допринесу још већој својој и безбедности других учесника у саобраћају, слушали су, у поподневним сатима, у Удружењу пензионера, старији суграђани – возачи бицикала и мотоцикала, а у вечерњим сатима, у простору музеја „Тера“, и возачи теретних возила.

Предавању у Удружењу пензионера присуствовали су и представници локалне самоуправе, градоначелник Никола Лукач, председник Градског парламента, Младен Богдан и члан Градског већа задужен за комуналну инфраструктуру и ванредне ситуације, Небојша Јованов.

– Ви сте препознати као врло активни учесници у саобраћају, али постоје одређене претње којима сте изложени и које треба да предупредимо и овим низом предавања. Савет за безбедност Града едукује све грађане, од најмлађих, у вртићима, до наших старијих суграђана – рекао је градоначелник Лукач.

Едукације о саобраћају, у сарадњи са покрајинским и републичким институцијама градски Савет за безбедност организује континуирано.

– Град је увидео потребу да што више едукује пензионере о безбедности у саобраћају и зато је јако битно да чују све препоруке Агенције како би били што безбеднији и они и остали учесници. Ми смо то препознали јер су половина страдалих пешака и бициклиста старији од 65 година. И на овај начин показујемо бригу о старијим суграђанима, поред свега што радимо на побољшању квалитета њиховог живота – истакао је Младен Богдан.

Да су овакве едукације веома потребне, сложила се и Радојка Грујић, пензионисана просветна радница и председница Културно-уметничког друштва Удружења пензионера.

– Наше удружење има око седам хиљада чланова, а у КУД-у је ангажовано њих деведесетак који два до три пута недељно долазе на пробе, и 80 одсто њих као превозно средство користе бицикл – рекла је Грујићева. – Сматрам да бициклисти нису довољно безбедни. Има и оних који више не чују добро, али се дешава и да возачи не воде довољно рачуна. Често претичу бициклисту док се, истовремено, мимоилазе са другим возилом, а по правилу, бициклисти треба да возе путањом десног точка аутомобила, не по самој ивици пута, што је ризично.

Прошле године је, према подацима Полицијске управе, у саобраћају настрадао 31 бициклиста, од којих је 13 задобило тешке, а 18 лакше телесне повреде. Готово половина настрадалих старији су од 65 година. И подаци Агенције за безбедност саобраћаја показују да су старији, у својству пешака и бициклиста, међу најугроженијим учесницима у саобраћају.

– Старији имају одређене ограничене психофизичке способности и у том смислу потребно је да посветимо посебну пажњу нашим драгим старијим суграђанима. Данашња едукација им показује на који начин су угрожени у саобраћају и на који начин могу да се заштите. Важно је да подигнемо свест о томе колико је битно да се поштују прописи јер наши подаци показују да се не поштује ни заустављање на црвено светло, да се само 20 одсто учесника у саобраћају везује на задњем и 80 одсто на предњем седишту, док у Европи овај пропис поштује 98 учесника у саобраћају. То је један од начина за смањење саобраћајних незгода, као и поштовање свих других прописа као што је и коришћење светлоодбојне одеће која помаже да бициклисти и мотоциклисти буду безбеднији, посебно у јесењим условима – рекао је један од предавача, Милан Илић, саветник директора Агенције за безбедност саобраћаја.

Истакнуто је да у Градској управи постоји буџет за едукацију о безбедности у саобраћају коју Савет за безбедност спроводи сваке године како би суграђани, посебно старији учесници у саобраћају, били едуковани о променама, новим правилима и технологијама. Прошле године, циљна група на трибинама били су мотоциклисти. Предавања попут данашњих пружају прилику да пензионери освеже знање и упознају се са најновијим безбедносним стандардима.

Преговори са компанијом ФЦЦ били су озбиљни јер су такви и проблеми, напоменуо је градоначелник Никола Лукач.

 

-Успели смо да изађемо у сусрет захтевима предузетника и грађанима. Разговори нису били ни лаки, ни пријатни, али ће представници ове компаније, докле год смо овде, морати са нама да се консултују када доносе одлуке. За све оне који су се оправдано бунили, рачуни су умањени. Преговорима и разговорима успевамо да остваримо боље услове, квалитетнију услугу, али и конкурентније цене. Радимо на томе да побољшамо уговор који је на снази још девет година – истакао је Лукач.

 

расвета насловна

Штедљива расвета је одлична инвестиција и умногоме је утицала на енергетску ефикасност. Донела је уштеду за електричну енергију за минимално 70 одсто, рекао је градоначелник Никола Лукач.

-Постоје одређени проблеми који се односе на расвету која није у функцији, али се свакодневно ради на томе да се кварови отклоне. Уштеде су огромне, 1,5 милијарди динара плаћали смо утрошак електричне енергије, а сада плаћамо 900.000 динара. Из овога се види да имамо многоструку корист и уштеду. Још увек није урађена званична примопредаја нове расвете на улазу у град и пошто се раде нови трафо прикључци део расвете не ради. И ово ће бити решено наредних недеља. Подсетићу и да смо пре три године свакога дана у 22 сата код „Зопаса“ и „Ливнице“ имали полицијску патролу која је регулисала саобраћај када се заврши друга смена. Сада имамо нови пешачки прелаз, семафор и расвету чиме смо допринели безбедности – прецизирао је Никола Лукач.

error: Content is protected !!