Најновије

370328955_881725646701286_7669885547592351028_n

Ženska pevačka grupa „Melizmi“ promovisala je spot za autorsku pesmu „Ljubim za desetku“. Biljana Mandić, članica ove grupe istakla je da je napravljen iskorak u radu, te da je snimljena prva autorska pesma i spot.

-U pesmi predstavljamo lepotu, ali i turistički potencijal našeg Grada. Pevamo o našoj tradiciji, običajima, gastronomiji i kulturi. Želele smo kroz stihove da dočaramo kako je to kod nas, u  Banatu – pojasnila je Biljana Mandić.

Promociji je prisustvovao gradonačelnik Nikola Lukač koji je jedan od aktera u spotu.

-Bilo mi je zadovoljstvo, ali i čast što sam pozvan da budem deo ove priče. Grad će uvek podržati vaš, ali i rad svih entuzijasta, koji promovišu Kikindu. U lokalnoj samoupravi uvek ćete imati partnera jer se trudite da doprinesete da se za našu sredinu čuje i da se promovišu naši turistički potencijali – rekao je Lukač.

Ženska pevačka grupa „Melizmi“ osnovana je pre 16 godina i do sada je učestvovala na brojnim festivalima u zemlji i inostranstvu.

403620002_190992397414950_8529684357739580985_n

Na inicijativu Pododbora za sport Narodne skupštine Republike Srbije ministarstva prosvete, zdravlja i sporta potpisala su Memorandum o saradnji u cilju realizacije pilot projekta ,,Svako dete ima pravo da odrasta zdravo!”, počev od školske 2023/2024. godine. Ovim povodom u Svečanoj sali gradske Skupštine održan je Javni roditeljski sastanak kojem su prisustvovali roditelji iz osnovnih i srednjih škola, direktori, učitelji, ali i nastavnici i profesori fizičkog vaspitanja. Javnom roditeljskom sastanku odazvala su se 142 roditelja što pokazuje koliko je projekat značajan, istakao je  državni sekretar u Ministarstvu prosvete Zoran Kasalović.

-Strategijom razvoja obrazovanja i vaspitanja do 2030. i Akcionim planom od 2023. do 2026. godine prepoznat značaj fizičkog vaspitanja i obrazovanja naše dece u okviru redovne nastave i vannastavnih aktivnosti. Pilot projekat realizuje se u 95 škola koje nastavu realizuju u jednoj smeni od čega su 73 osnovne i 22 srednje škole. Dodatni časovi fizičkog i zdravstvenog vaspitanja, za oko 3.500 učenika za koje su roditelji ili drugi zakonski zastupnici dali saglasnost, odvijaju se u 172 odeljenja osnovnih škola i 22 odeljenja srednjih škola. Memorandum koji su potpisala tri ministarstva dao su nam mogućnost da zajedno, sa istim zadatkom radimo na pilot projektu čiji je cilj da naša deca odrastaju zdravo, da steknu sportski i takmičarski duh i da kroz sportske aktivnosti odrastaju i psihički  i u fizički zdravi. Projekat se sprovodi na časovima fizičkog vaspitanja, a važno je prepoznati specifična interesovanje dece i posebni zahtevi. Ključ uspeha biće na relaciji nastavnika, roditelja i dece što je odličan pristup i u narednom periodu očekujemo velike rezultate – obrazložio je Zoran Kasalović.

Okupljene je pozdravio gradonačelnik Nikola Lukač koji je istakao da je Grad počastvovan što je domaćin ovakvog skupa.

-Značaj časova fizičkog obrazovanja važan je za razvoj dece počev od one u vrtićima do one u osnovnim i srednjim školama. Uska saradnja tri ministarstva prosvete doneće prave rezultate. Cilj nam je da se svako dete bavi sportom, da dopremo do roditelja da shvate da se u okviru bavljenja sportom deca vaspitaju, uče obavezama i fer pleju, ali da vode zdrav način života. Na nama je da omogućimo deci da se igraju sporta, da im sport bude dostupan i  po mogućstvu da bude besplatan. Grad, uz podršku roditelja, relevantnih institucija i škola, može da utiče na mališane da se bave sportom i neguju zdrave stilove živote i da im bude svima dostupan – precizirao je Lukač.

Razgovarano je  i o značaju sportskih lekarskih pregleda, bavljenju sportom i unapređivanju časova fizičkog i zdravstvenog vaspitanja. Dr Jelena Janković, pomoćnica ministra zdravlja napomenula je da najvažnije da se roditeljima objasni šta je dobrobit dece u ovom projektu.

-Naš zdravstveni  sistem spreman je da odgovori na sve zahteve iz projekte pred kojim će se naći. Svi lekari prepoznali su značaj pregleda dece koji će biti uvedeni kao obavezni. Reč je o sistematskim pregledima dece koja se bave sportom koji su propisani i potrebni. Lekarski pregled podrazumeva merenje visine i težine, opšteg stanja deteta, motorike, krvne slike, EKG-a i faktora gojaznosti koji predstavlja veliki rizik. Kako je gojaznost sve izraženija radićemo na njenoj prevenciji – napomenula je dr Janković.

Opšti cilj projekta je da doprinese stvaranju jačeg razvojnog sistema fizičkog i zdravstvenog vaspitanja i sporta u Republici Srbiji, da obezbedi razvijanje i negovanje navika koje doprinose kvalitetnom odrastanju, kao i razvijanje psihofizičkih sposobnosti i negovanje zdravih stilova života, prvenstveno kod učenika osnovnih i srednjih škola, kao i razvijanje i praktikovanje zdravih životnih stilova, svesti o važnosti sopstvenog zdravlja potrebe negovanja i razvoja fizičkih sposobnosti.

Javnom roditeljskom sastanku prisustvovali su članovi Gradskog veća Dragan Pecarski i Valentina Mickovski, predsednica Sportskog saveza Grada Jelena Čudanov, a prisutnima se pored gostiju, obratio i proslavljeni strelac Duško Petrov.

Javni roditeljski sastanci, na kojima se roditelji i zaposleni u obrazovanju, kroz izlaganja stručnjaka na raznovrsne teme: o organizaciji fizičkog vaspitanja i školskog sporta, o sportskim lekarskim pregledima, zdravstvenim aspektima i mogućnostima bavljenja sportom, kao i o narednim aktivnostima koji su predviđeni strateškim dokumentima održani su do sada u Novom Sadu,  u Ubu i Nišu.

 

 

 

bolnica ns2

Opšta bolnica u Kikindi dobiće u ponedeljak dva inkubatora – stacionarni i pokretni, i dva pacijent-monitora za praćenje pacijenata. Poklon vredan 3,8 miliona dinara deo je donacije Vlade Republike Koreje ukupne vrednosti 160 hiljada dolara koja se, osim našoj bolnici, dodeljuje i bolnicama u Paraćinu i Gornjem Milanovcu, Domu zdravlja u Topoli i Fondaciji princeze Katarine.

Poklone će predstavnicima ustanova u ponedeljak dodeliti ambasador Republike Koreje u Srbiji Li Đeung na svečanosti u Belom dvoru, kojoj će prisustvovati i prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević i njegova supruga Katarina. Donaciju kikindskoj bolnici primiće direktorica, dr Vesna Tomin.

HIV (5)

O HIV-u i AIDS-u, merama prevencije i zaštite, na Međunarodni dan borbe protiv ove bolesti, danas su slušali osnovci u Školi u Bašaidu i učenici Tehničke škole. Pored tribina, kikindski Crveni krst organizovao je i kviz znanja i himanitarnu žurku.

– Ideja je potekla od našeg učeničkog parlamenta. Hteli smo da obeležimo ovaj dan na nivou cele škole i svi učenici su, na neki način, uključeni. Smatramo da je važno da, u saradnji zdravstvenih i obrazovnih ustanova i medija, značajne informacije dođu do mladih koje su nam ciljna i najosetljivija grupa kada je ova tema u pitanju. Učenici su veoma zainteresovani za ovakav vid edukacije i to je dobro jer kada informacije dobijaju od vršnjaka, lakše ih primaju i usvajaju – kaže psiholog Tehničke škole, Radojka Francuski.

Učenike je, sa prevencijom HIV infekcije, upoznala doktorka Dragana Grujić, dok je dr Goran Abraham đacima govorio o štetnim navikama modernog doba, kao uzročnicima simptoma i nastanka bolesti, i o polno prenosivim bolestima.

– Srednjoškolci su najrizičnija grupa, mada se, nažalost, starosna granica pomera na niže – ističe dr Abraham. – Nemaju dovoljno znanja o polno prenosivim bolestima, nisu ni dovoljno ni pravilno obavešteni. Danas svako može da daje informacije i izjave koje su javne i nisu proverene i većina ih prihvata ne proveravajući ko priča, što je važnije od toga šta se priča.

Posle predavanja je održan kviz znanja u kojem su učestvovali volonteri Crvenog krsta i učenici Tehničke škole.

– Kviz je o svemu što bi mladi trebalo da znaju o virusu i bolesti. Dostavili smo i promo-materijal sa informacijama o merama prevencije, prvim simptomima i kome da se obrate ukoliko su imali nezaštićen polni odnos – kaže stručni saradnik Crvenog krsta, Bela Šamu.

Podršku akciji dali su picerija „Libero“ i restorani „Ujnina kujna“, „Banat bar“ i „Frida“, koji će nagraditi sve učesnike kviza. U akciju se, i ove godine, uključio Klub „Pazzia“, gde će večeras biti održana humanitarna žurka. Ulaznica će biti slatkiš za decu-korisnike Narodne kuhinje.

Svetski dan borbe protiv AIDS-a, 1. decembar, ove godine UNAIDS (Zajednički program Ujedinjenih nacija za HIV i AIDS) obeležava pod sloganom „Neka vode zajednice“, čime se poziva na akciju da se podrže zajednice osoba koje žive sa HIV-om i zajednice osoba u povećanom riziku od HIV-a.

zimska basta lane 4

Zimska bašta Pozorišta za decu „Lane“, okićena i spremna za vesele praznike, svečano će biti otvorena u nedelju, 3. decembra, u 17 sati. Odmah zatim biće odigrana i prva predstava u „Mesecu čarolije“, kako su ga nazvali u ovom pozorištu – „Fabrika Deda Mraza“. Još jedno igranje zakazano je iste večeri za 19 sati.

Već naredne nedelje, 10. decembra, mališane očekuje premijera. Predstavu „Čarobna kapa Deda Mraza“ napisao je Aleksandar Maletin, a igraju Milan Važić, Nina Marinkov, Aleksandar Krulj i Aleksandar Maletin.

Predstava „Novogodišnji ukras“, po tekstu Nikoline Đukanović, na repertoaru će biti 17. decembra, a za 24. je najavljena druga premijera u mesecu – predstave „Vecin novogodišnji kolačić“. Tekst je, takođe, napisala Nikolina Đukanović, a igraju: Milan Vujić, Tamara Tanackov, Marta Katai i Miloš Vujić.

Glumci Pozorišta „Lane“ sa svojom publikom će, tradicionalno, dočekati Novu godinu na Trgu 31. decembra od 11.30, a zatim, kažu u Pozorištu, sledi novogodišnja žurka u Pozorištu, sa horom, glumačkim ansamblom i mnogo zabave.

Sve predstave u decembru su u nedeljnim terminima i imaju po dva igranja, od 17 i 19 sati. Čarolija praznika u „Lanetu“ upravo počinje i ni ove godine njihova verna publika je neće propustiti.

STITNA ZLEZDA (1)

Preventivni pregledi biće organizovani u nedelju, 3. decembra od 8 do 16 časova u ambulanti Doma zdravlja u Svetosavskoj 53 i u kikindskoj bolnici. Prevencija i rana dijagnostika od ključnog su značaja za pozitivan ishod lečenja svake bolesti, podseća dr Biljana Marković, direktorica Doma zdravlja.

– Za pregled nije potrebno zakazivanje i građani treba samo da dođu do zdravstvene ustanove. Za žene starije od 40 godina  ultrazvučni pregled dojke organizovan je na Prijemnom odeljenju Bolnice, a za muškarce starije od 49 godina u ambulanti u Svetosavskoj ulici će se raditi PSA test kojim se otkriva tumor prostate. Oni kod kojih postoji sumnja na bolest, biće upućeni na dodatnu dijagnostiku – istakla je naša sagovornica.

S obzirom na to da je fokus zdravstvene zaštite stavljen na prevenciju, pregledi će biti organizovani u oko 150 zdravstvenih ustanova širom Srbije.

osmeh_vojvodine_230423_tw1024

Prema najavama Vlade Republike Srbije, u narednih nekoliko nedelja počeće pripremni radovi na izgradnji prve deonice brze saobraćajnice Bački Breg – Nakovo, važne za ekonomski razvoj severa Srbije.

-To će istovremeno biti i početak izgradnje koridora, dugog 175 kilometara, koji će povezati teritorije Sombora, Kule, Vrbasa, Srbobrana, Bečeja, Novog Bečeja i Kikinde i stvoriti uslove za njihov ubrzani razvoj –  izjavio je  predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović.

Buduća saobraćajnica, poznata i kao „Osmeh Vojvodine”  projektovana je za brzinu od 100 ilometara na sat i Sastojaće se od četiri trake široke 3,5 metra. Ukupna površina obuhvata prostornog plana je 11.273,42 hektara. Od mađarske do rumunske granice gradiće se 11 petlji.  To znači da će put od svih ovih šest gradova i opština ka Novom Sadu, i obrnuto, biti znatno ubrzan. Od Novog Sada do Sombora moći stizaće se za oko sat vremena umesto dosadašnjih više od sat i po. Put do Kikinde biće skraćen za oko dvadesetak minuta, pa će od Novog Sada ka Kikindi biti brže preko Srbobrana i nove saobraćajnice, nego preko Zrenjanina. Sada je za taj put potrebno više od 90 minuta. Sombor i Kikinda sada će biti udaljeni samo 90 minuta vožnje novom saobraćajnicom, dok je do sada najbrži put bio preko Bačke Topole i Sente, za šta je trebalo izdvojiti više od dva sata.

Prema Mirovićevim  rečima, brza saovraćajnica će uz radove na Fruškogorskom koridoru, koji veoma dobro napreduju, kao i očekivanu izgradnju auto-puta od Beograda do Zrenjanina i od Zrenjanina do Novog Sada, potpuno promeniti sliku Vojvodine i biti izuzetno važan zamajac za razvoj privrednih potencijala.

 

Bezbednost u saobracaju (9)

Tribine o bezbednom učešću u saobraćaju održali su danas u Kikindi predavači iz Agencije za bezbednost saobraćaja Republike Srbije i iz novosadskog Instituta za bezbednost saobraćaja. Kako da doprinesu još većoj svojoj i bezbednosti drugih učesnika u saobraćaju, slušali su, u popodnevnim satima, u Udruženju penzionera, stariji sugrađani – vozači bicikala i motocikala, a u večernjim satima, u prostoru muzeja „Tera“, i vozači teretnih vozila.

Predavanju u Udruženju penzionera prisustvovali su i predstavnici lokalne samouprave, gradonačelnik Nikola Lukač, predsednik Gradskog parlamenta, Mladen Bogdan i član Gradskog veća zadužen za komunalnu infrastrukturu i vanredne situacije, Nebojša Jovanov.

– Vi ste prepoznati kao vrlo aktivni učesnici u saobraćaju, ali postoje određene pretnje kojima ste izloženi i koje treba da predupredimo i ovim nizom predavanja. Savet za bezbednost Grada edukuje sve građane, od najmlađih, u vrtićima, do naših starijih sugrađana – rekao je gradonačelnik Lukač.

Edukacije o saobraćaju, u saradnji sa pokrajinskim i republičkim institucijama gradski Savet za bezbednost organizuje kontinuirano.

– Grad je uvideo potrebu da što više edukuje penzionere o bezbednosti u saobraćaju i zato je jako bitno da čuju sve preporuke Agencije kako bi bili što bezbedniji i oni i ostali učesnici. Mi smo to prepoznali jer su polovina stradalih pešaka i biciklista stariji od 65 godina. I na ovaj način pokazujemo brigu o starijim sugrađanima, pored svega što radimo na poboljšanju kvaliteta njihovog života – istakao je Mladen Bogdan.

Da su ovakve edukacije veoma potrebne, složila se i Radojka Grujić, penzionisana prosvetna radnica i predsednica Kulturno-umetničkog društva Udruženja penzionera.

– Naše udruženje ima oko sedam hiljada članova, a u KUD-u je angažovano njih devedesetak koji dva do tri puta nedeljno dolaze na probe, i 80 odsto njih kao prevozno sredstvo koriste bicikl – rekla je Grujićeva. – Smatram da biciklisti nisu dovoljno bezbedni. Ima i onih koji više ne čuju dobro, ali se dešava i da vozači ne vode dovoljno računa. Često pretiču biciklistu dok se, istovremeno, mimoilaze sa drugim vozilom, a po pravilu, biciklisti treba da voze putanjom desnog točka automobila, ne po samoj ivici puta, što je rizično.

Prošle godine je, prema podacima Policijske uprave, u saobraćaju nastradao 31 biciklista, od kojih je 13 zadobilo teške, a 18 lakše telesne povrede. Gotovo polovina nastradalih stariji su od 65 godina. I podaci Agencije za bezbednost saobraćaja pokazuju da su stariji, u svojstvu pešaka i biciklista, među najugroženijim učesnicima u saobraćaju.

– Stariji imaju određene ograničene psihofizičke sposobnosti i u tom smislu potrebno je da posvetimo posebnu pažnju našim dragim starijim sugrađanima. Današnja edukacija im pokazuje na koji način su ugroženi u saobraćaju i na koji način mogu da se zaštite. Važno je da podignemo svest o tome koliko je bitno da se poštuju propisi jer naši podaci pokazuju da se ne poštuje ni zaustavljanje na crveno svetlo, da se samo 20 odsto učesnika u saobraćaju vezuje na zadnjem i 80 odsto na prednjem sedištu, dok u Evropi ovaj propis poštuje 98 učesnika u saobraćaju. To je jedan od načina za smanjenje saobraćajnih nezgoda, kao i poštovanje svih drugih propisa kao što je i korišćenje svetloodbojne odeće koja pomaže da biciklisti i motociklisti budu bezbedniji, posebno u jesenjim uslovima – rekao je jedan od predavača, Milan Ilić, savetnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja.

Istaknuto je da u Gradskoj upravi postoji budžet za edukaciju o bezbednosti u saobraćaju koju Savet za bezbednost sprovodi svake godine kako bi sugrađani, posebno stariji učesnici u saobraćaju, bili edukovani o promenama, novim pravilima i tehnologijama. Prošle godine, ciljna grupa na tribinama bili su motociklisti. Predavanja poput današnjih pružaju priliku da penzioneri osveže znanje i upoznaju se sa najnovijim bezbednosnim standardima.

Pregovori sa kompanijom FCC bili su ozbiljni jer su takvi i problemi, napomenuo je gradonačelnik Nikola Lukač.

 

-Uspeli smo da izađemo u susret zahtevima preduzetnika i građanima. Razgovori nisu bili ni laki, ni prijatni, ali će predstavnici ove kompanije, dokle god smo ovde, morati sa nama da se konsultuju kada donose odluke. Za sve one koji su se opravdano bunili, računi su umanjeni. Pregovorima i razgovorima uspevamo da ostvarimo bolje uslove, kvalitetniju uslugu, ali i konkurentnije cene. Radimo na tome da poboljšamo ugovor koji je na snazi još devet godina – istakao je Lukač.

 

rasveta naslovna

Štedljiva rasveta je odlična investicija i umnogome je uticala na energetsku efikasnost. Donela je uštedu za električnu energiju za minimalno 70 odsto, rekao je gradonačelnik Nikola Lukač.

-Postoje određeni problemi koji se odnose na rasvetu koja nije u funkciji, ali se svakodnevno radi na tome da se kvarovi otklone. Uštede su ogromne, 1,5 milijardi dinara plaćali smo utrošak električne energije, a sada plaćamo 900.000 dinara. Iz ovoga se vidi da imamo mnogostruku korist i uštedu. Još uvek nije urađena zvanična primopredaja nove rasvete na ulazu u grad i pošto se rade novi trafo priključci deo rasvete ne radi. I ovo će biti rešeno narednih nedelja. Podsetiću i da smo pre tri godine svakoga dana u 22 sata kod „Zopasa“ i „Livnice“ imali policijsku patrolu koja je regulisala saobraćaj kada se završi druga smena. Sada imamo novi pešački prelaz, semafor i rasvetu čime smo doprineli bezbednosti – precizirao je Nikola Lukač.

error: Content is protected !!