Најновије

400621525_669902071938768_4812403772495274652_n (1)

Gradsko veće podnelo je, a odbornici u Skupštini usvojili su predlog da se kao prva tačka dnevnog reda 30. sednice razmatra  Odluka o dodeli jednokratne pomoći učenicima srednjih škola. Iako je odluka doneta jednoglasno odbornik Ladislav Tomić rekao je da će glasati za zato što je deci potreban novac,  ali je dodao da je diskutabilan postupak zašto se odluka usvaja po hitnom postupku. Odgovorio mu je odbornik Dušan Popeskov koji je istakao da je država pomagala srednjoškolce i kada nije bilo izbora.

 

-Obradovala me je ova tačka dnevnog reda. Dati 10.000 dinara svakom srednjoškolcu u našoj zemlji je odličan potez. Srednjoškolci ne glasaju i nisu realne tvrdnje da se deca kupuju sa novcem. Slede nam novogodišnji praznici i svakako da je ovo način da im se ulepšaju praznici – rekao je Popeskov.

Aleksandar Aćimov dodao je da treba pohvaliti državu i lokalnu samoupravu što izdvaja sredstva za našu decu.

-Podsetio bih sve da su i ranijih godina izdvajane slične pomoći. Pojedini odbornici nisu imali ništa protiv pomoći prošle i pretprošle godine kada nisu bili izbori. Ovo je pozitivna socijalna politika jer se društvo trudi da na jednak način pomogne svim strukturama. Povećavaju se plate i penzije i biće još veće od januara – dodao je Aćimov.

Gradonačelnik Nikola Lukač stavio je tačku na raspravu.

-U toku je kampanja i pojedini takozvani političari pričaju kako bi oni radili da su u mogućnosti da donose odluke i da su na vlasti. Draga gospodo koji želite da budete političari i bavite se politikom ni krivi, ni dužni imate pravo da kažete ono što mislite. Tako i mi ispred Srpske napredne stranke smatramo da je dodela sredstava srednjoškolcima izuzetan potez. Poštovanje izborne volje naroda je naša snaga i to nam daje vetar u leđa da donosimo ispravne odluke, da se borimo za svako dete i svakog građanina i zato svake godine donosimo odluke koje će doprineti da u našoj zemlji živimo još bolje. Niko nas u tome neće zaustaviti, jedino ukoliko narod odluči drugačije. Narod daje podršku Aleksandru Vučiću i njegovoj politici i tako će biti i 17. decembar jer sam siguran da građane niko ne može da obmanjuje. Građani dobro znaju da Srbija ne me da stane, da mora da napreduje krupnim koracima i dobro znaju zašto se pomaže svakom stanovniku naše zemlje, jer se sećaju kako je to bilo pre deset godina –  poručio je Lukač.

Prvi čovek grada na sednici je saopštio i lepe vesti koje stižu iz Pokrajinske vlade.

 

 

-U rekonstrukciju Osnovne škole „Feješ Klara“ biće uloženo oko 400 miliona dinara. Ove godine odobreno je 150, a naredne godine biće odvojeno još 250 miliona dinara. Za sliv Moravske biće izdvojeno 30 miliona dinara u prvoj fazi, a naredne godine još 90 miliona dinara za drugu fazu radova i da konačno rešimo problem u ovom delu grada koji građani imaju sa atmosferskom kanalizacijom – najavio je Nikola Lukač.

Donete su i odluke o dopuni osnivačkog akta JP „Kikinda“, kao i usvajanje izveštaja o poslovanju za prošlu godinu: Centra za socijalni rad, Centra za pružanje usluga socijalne zaštite, Gerontološkog centra i Crvenog krsta. Utvrđena je odluka o prosečnoj ceni kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti na teritoriji Grada za utvrđivanje poreza na imovinu za 2024. godinu, kao i izmena odluke o tarifi naknade za korišćenje javne površine.Usvojen je Lokalni antikorupcijski plana Grada od 2023. do 2026. godine, ali i odluka o pokretanju postupka za realizaciju projekta javno-privatnog partnerstva radi obavljanja poslova komunalne delatnosti: dezinfekcije, dezinsekcije, deratizacije i ostalih srodnih usluga poput suzbijanja komaraca, krpelja, glodara i ambrozije na javnim površinama Grada Kikinde.

PosterAIDS2023-1536x864

Na Svetski dan borbe protiv AIDS-a, koji, ove godine, UNAIDS (Zajednički program Ujedinjenih nacija za HIV i AIDS) obeležava pod sloganom „Neka vode zajednice“, sutra, 1. decembra, Crveni krst organizuje predavanja, tribine i kviz znanja.

U OŠ „1.oktobar“ u Bašaidu vršnjački edukatori Crvenog krsta održaće predavanje na temu HIV-a i AIDS-a, a u Tehničkoj školi će dr Goran Abraham i dr Dragana Grujić govoriti o zdravim stilovima života, odnosno o prevenciji HIV infekcije. U prostorijama Crvenog krsta biće održan kviz znanja na ovu temu u kojem će učestvovati volonteri Crvenog krsta i takmičarske ekipe Tehničke škole

Istog dana, u organizaciji noćnog kluba „Pazzia“, biće održana humanitarna žurka. Ulaznica će biti slatkiš za decu-korisnike Narodne kuhinje.

Povodom Svetskog AIDS dana, UNAIDS poziva na akciju da se podrže zajednice osoba koje žive sa HIV-om i zajednice osoba u povećanom riziku od HIV-a.

Pandemija uzrokovana HIV-om je i dalje glavni javnozdravstveni globalni izazov. Do kraja 2022. godine je, prema procenama UNAIDS-a, odnela više od 40 miliona života, dok je skoro 86 miliona ljudi bilo inficirano HIV-om.

Procenjeno je da je, na kraju prošle godine, 39 miliona ljudi živelo sa ovom infekcijom. Iste godine, 630.000 ljudi u svetu je umrlo od uzroka povezanih sa HIV infekcijom (51 odsto manje nego 2010, kada je umrlo 1,4 miliona), dok je novoinficiranih bilo 1,3 miliona. Među decom je registrovana redukcija novih HIV infekcija za 58 odsto, u poređenju sa 2010. godinom.

406275054_650229720526524_5025195970992965506_n

Na osnovu ugovora potpisani u Pokrajinskoj vladi za projekte finansirane iz fondova Evropske unije u 2023. godini, Kikindi je opredeljeno 8,6 miliona dinara za projekte u oblastima zdravstva, socijalne zaštite i kulture. Za prekogranični projekat, iz programa IPA Rumunija – Srbija, „Banat 112″ odobreno 6,14 miliona dinara, a Crvenom krstu Kikinde je, za isti projekat odobreno nešto više od 328.000 dinara. Naš grad projekat realizuje sa opštinom Žombolj.

Projektom vrednim više od 760 hiljada evra predviđeno je da kikindska Hitna služba dobije dobije tri sanitetska vozila, a predviđena je i nabavka opreme za ambulantu Hitne pomoći. Dva sanitetska vozila biće kompletno opremljena svim sredstvima koja služe za zbrinjavanje traume na terenu, a takođe će posedovati i aparate najnovije generacije kao što je defibrilator koji služi za direktno spasavanje života kod pacijenata sa srčanim zastojem, respiratorima, EKG aparatima i ostalom opremom. Treće vozilo koristiće se za prevoz pacijenata do tercijalnih ustanova u Novom Sadu i Beogradu.

Crveni krst , koji prvi put učestvuje na prekograničnom projektu, sredstva iskorisiti za realizaciju raznih promotivnih i edukativnih aktivnosti na temu pružanja prve pomoći.

pismo-bozic-bati-1600

Nagradni literarni i likovni konkurs Pošte Srbije “Pismo Božić Bati” održava se treću godinu i traje do 20. decembra, do kada je moguće poslati radove, saopštili su iz Pošte Srbije.

Na konkursu mogu da učestvuju mališani do 12 godina, koje Pošta Srbije poziva da, u susret najlepšem prazničnom dobu godine, opišu, nacrtaju ili naslikaju kako doživljavaju praznične radosti na temu Božićna bajka.

Za učešće na konkursu mogu se prijaviti literarni i likovni radovi, bez ograničenja u tehnici izvođenja i broju poslatih radova. Mališani mogu da učestvuju pojedinačno ili kolektivno, zajedno sa svojim drugarima, preko predškolskih i školskih ustanova koje pohađaju.

Radove je potrebno poslati do 20. decembra 2023. godine na adresu: Poštanski pregradak 900, 11120 Beograd 35, nagradni konkurs “Pismo Božić Bati”.

Uz sve radove, neophodno je priložiti izjave o saglasnosti za korišćenje i obradu podataka o autorima za potrebe konkursa od strane Pošte Srbije (izjave mogu biti i rukom pisane).

Radove će ocenjivati Komisija koju čine književnici Miloš Janković, Gordana Vlajić i Aleksandra Mihajlović, zajedno sa kolegama likovnim umetnicima i dizajnerima Pošte Srbije.

Pošta Srbije, za po šest najboljih radova u pojedinačnoj i grupnoj konkurenciji, kao i za tri specijalne nagrade dodeljuje vaučere za tehničke i druge proizvode, vaučere za sportsku odeću, obuću i drugu sportsku opremu.

Rezultati nagradnog konkursa biće objavljeni 4. januara 2024. godine na svečanoj dodeli nagrada u okviru manifestacije „Zimska bajka“. Uslovi nagradnog konkursa i obrasci izjava o saglasnosti dostupni su na sajtu Pošte Srbije. Za dodatne informacije na raspolaganju je imejl adresa marketing@posta.rs.

(Izvor: RTV)

sajam

Grad Kikinda na svom štandu predstaviće 15. proizvođača na Etno sajmu hrane i pića koji se na Beogradskom sajmu održava od danas (četvrtak) do nedelje, 3. decembra. Ovo je prvi put da učestvuje toliko gazdinstava sa teritorije Grada, a ujedno je i prilika da se predstave u okviru 49. Međunarodnog sajma hrane pića i opreme. Ovo je drugi put da naša lokalna samouprava učestvuje na ovoj manifestaciji i u dogovoru sa poljoprivrednicima, koji su pokazali veliko interesovanje da budu deo sajma, Grad im je izašao u susret. Pored hrane, pića i proizvoda svi koji posete štand biće u prilici da se upoznaju i sa turističkom ponudom koju Kikinda nudi.

 

Sajam etno hrane i pića, najveća smotra proizvođača tradicionalnih prehrambenih proizvoda u Srbiji i regionu Jugoistočne Evrope. Biće više od 300 izlagača, a osim promocije i prodaje na malo, cilj je sklapanje poslova i dogovora sa kupcima – restoranima, hotelima, trgovinskim lancima i izvoznicima, pronalaženje potencijalnih investitora u proizvodnju, kao i zaštita tradicionalnih proizvoda i receptura, poboljšanje kulture ishrane i zdravlja stanovništva, očuvanje tradicije i nacionalnog identiteta.

jesen

Posle hladnog jutra uz mraz, u toku dana će biti umereno do potpuno oblačno i toplije, moguća je slaba kiša.

Vetar slab i umeren, južnih smerova, popodne i uveče u pojačanju. Najviša temperatura biće 11 stepeni, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Prema prognozi za narednih sedam dana, sutra će biti umereno do potpuno oblačno, vetrovito i osetno toplije sa maksimalnom temperaturom od 18 stepeni. Duvaće jak južni vetar.

Vetrovito će se zadržati i u subotu, kada se u drugom delu dana očekuje jače naoblačenje s kišom. Temperatura će biti u blagom padu.

U nedelju se očekuje suvo i hladno, pretežno sunčano vreme. Najviša temperatura biće oko šest stepeni.

Zatim prohladno, naročito u jutarnjim satima, u ponedeljak pretežno sunčano, u utorak malo i umereno oblačno i suvo vreme.

bankomat

Penzionerima, korisnicima privremene naknade – invalidima rada druge i treće kategorije invalidnosti, odnosno preostale radne sposobnosti i invalidnoj deci – korisnicima privremene naknade kod Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) danas počinje isplata državne pomoći u iznosu od po 20.000 dinara.

Kako je ranije objavio Fond PIO pomoć će dobiti svi koji su pravo na penziju ili naknadu ostvarili zaključno sa 23. novembrom ove godine, odnosno do tog datuma su podneli zahtev za ostvarivanje prava, bez obzira na datum kada će im biti doneto rešenje.

Predsednik Aleksandar Vučić najavio je u ponedeljak da će svi srednjoškolci u Srbiji dobiti jednokratnu novčanu pomoć od 10.000 dinara koje će im, u narednih 10 dana, isplatiti lokalne samouprave, a uplata će i ovog puta ići preko roditelja

Svi studenti koji uzmu studentsku karticu dobiće na tom računu u Banci poštanska štedionica po 1.000 dinara

Korisnici prava na tuđu negu i pomoć će sutra, 1. decembra, dobiti po 10.000 dinara.

baby-g363bc95cd_1280

Opoziciji su puna usta raznoraznih obećanja i demagoških floskula. Međutim, do istine stići nije težak put. Dovoljno je da se osvrnemo i prisetimo šta su radili dok su bili vlast. Oovoga puta, nećemo o zakatančenim fabrikama i visokoj stopi nezaposlenosti, već o izdvajanjima za decu.

Iznos roditeljskog dodatka- uporedni prikaz, dovoljno govori sam za sebe. Danas je veći čak 10 puta nego pre 11 godina kada su gospoda iz današnje opozicije bila na vlasti.

Bivša vlast nije baš marila ni za trudnice. Tada su, podsetimo se i toga, za vreme bolovanja tokom održavanja trudnoće dobijale svega 65 odsto zarade.  Do punog iznosa (još 35 odsto) iz svojih budžeta dopunjavale su tek pojedine lokalne samouprave, uglavnom one bolje stojeće.  Kikinda nije.

Danas je lepeza izdvajanja iz republičke, kao i gradske kase značajno šira, a svake godine, uvede se poneka nova mera koja porodicama olakšava život.

Da li se vrednuju pusta obećanja ili konkretna dela? Odgovor je jasan.

 

398446316_885711146065903_1268830440388590176_n (2)

U Pokrajinskoj vladi oznaku „Najbolje iz Vojvodine“ dobilo 13 korisnika kao potvrdu kvaliteta u kategorijama proizvoda, programa, usluga, manifestacija i starih zanata. Među njima su i sugrađanke Mirna Rackov, opančarka i Sandra Stanković, ikonopisac.

Čestitajući dobitnicima, predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović izrazio je uverenje da sertifikati neće biti samo priznanje, već i podsticaj za nove ideje i nove poslovne i kreativne poduhvate.

-Naš zajednički cilj je da, pre svega, podstaknemo preduzeća u vlasništvu domaćih privrednika. Među dobitnicima su danas sa nama ljudi koji su razvijali svoje kompanije, zanate, svoje proizvode, sadržaje, usluge i time razvijali čitavo naše društvo i Vojvodinu, a time i celu Srbiju – naglasio je Mirović.

Mirna Rackov jedina je žena opančarka u Srbiji i vlasnica je zanatske radnje „Maca papučarica”. Bavi se izradom opanaka i obuće za folklor.

 

-Priznanje je još jedna potvrda da sam na pravom putu i da je kvalitetan rad vrednovan i cenjen. Ujedno je i obaveza da zadržim sadašnje standarde i unapredim ih. „Maca papučarica“ otvorena je pre 14 godina i do sada sam izradila veliki broj opanaka. Sarađujem sa kulturno-umetničkim društvima u našoj zemlji, regionu, ali i u Evropi. Pravim više od 40 modela opanaka, a značajno je i to što je stari zanat, poput mog, opstao uprkos savremenom načinu privređivanja i savremenom životu – istakla je Mirna Rackov.

Ikonopisac Sandra Stanković radi kanonske ikone uz blagoslov Srpske pravoslavne crkve i nosilac je sertifikata starih zanata. Njene ikone deo su mnogih domova i crkava.

 

-Svako priznanje značajno je jer je to korak više u napretku mog poslovanja. Ujedno je i motivacija da budem još bolja i dam svoj maksimum u poslu kojim se bavim. Pored toga što je vrednovan moj dosadašnji rad, znak „Najbolje iz Vojvodine“ je i obaveza jer smatram da ga treba opravdati kvalitetom i trudom i u narednom periodu. Dobar je osećaj biti u redu onih koji su poneli i zaslužili ovo priznanje – kazala je Sandra Stanković.

U okviru konkursa koji je raspisao Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam za ovu godinu, za pravo na korišćenje oznake „Najbolje iz Vojvodine“ stiglo je 50 zahteva.

 

 

.

404121415_681358594093329_5022594954289999978_n

Završni koncert svih dečjih sekcija ADZNM „Gusle“ biće održan sutra, 30.novembra. U  Narodnom pozorištu nastupi dece od 3 do 15 godina biće podeljeni u dva dela. Od 17 sati predstaviće se mlađe sekcije, a od 19 časova  nastupaju deca starijeg uzrasta.

Oko 200 mališana okupljenih u folklornim ansamblima, pevačkima grupama, horiću „Cvrčak“, tamburaškoj sekciji, ali i školici modernog plesa pokazaće šta su naučili. Repertoar  je raznolik tako da će publika imati priliku da uživa u igrama sa prostora cele Srbije.

.

error: Content is protected !!