Најновије

Banja-Vrujci

Na spisku, istaknutom na izlogu Udruženja penzionera, nalaze se imena onih kojima je PIO Fond odobrio besplatnu rehabilitaciju u banji, kao i oni koji su ostali „ispod crte“. Spisak je preliminaran i sada penzioneri čekaju pisma iz Fonda, kaže predsednik Udruženja, Milan Periz.

– Zahtev za desetodnevni besplatan boravak u banji podnelo je oko 400 penzionera, a Kikindi je Fond, kao i prethodnih godina, odobrio 120 mesta – objašnjava Periz. – Penzioneri imaju pravo na ovu pogodnost samo jednom. Sada oni kojima je zahtev odobren mogu da očekuju dalje informacije iz Fonda – u koju banju će putovati i kog datuma. Ide se tokom cele godine, a penzioneri kojima ne odgovara određeni datum, mogu da ga promene. U formularu za prijavu imali su ponudu od 20 banja iz Srbije i šest iz Vojvodine i mogli su da upišu tri banje.

Periz takođe podseća da je u toku prijavljivanjnje za kupovinu ogreva za sledeću zimsku sezonu, plaćanjem u deset mesečnih rata.

– Penzioneri mogu da se jave u Udruženje i da rezervišu ogrev: drvo – bagrem, hrast ili bukovinu po ceni od deset hiljada dinara za kubik, i ugalj „stanari“, koji košta 19 hiljada po toni. Za seoska domaćinstva još se doplaćuje 500 dinara za prevoz. Što se pre prijave, imaće priliku da otplaćuju ogrev na više rata – precizira Periz.

Kao i ranijih godina, vlada velika zainteresovanost – već je naručeno 150 kubika ogrevnog drveta i oko 70 tona uglja. Ogrev će stići u letnjim mesecima kako bi se na vreme uskladištio.

S. V. O.

367481351-775900447871898-3962508130245961708-n

Kao prošlogodišnji pobednici na gradskom nivou, Banatsko Veliko Selo biće domaćin „Seoskih igara“ koje  organizuje Sportski savez Srbije u saradnji sa Sportskim savezom grada. Kako je najavljeno igre će biti održane 7. aprila i očekuje se da će ove godine sva sela učestvovati u ovom zanimljivom takmičenju.

Ekipa koja pobedi, plasiraće se na regionalno nadmetanje i ako  bude prva i na ovom nivou, obezbediće plasman na republičkom takmičenju sela.

-Selo koje pobedi na republičkom takmičenju, kao nagradu dobija izgradnju novih malih sportskih terena. Ove godine kao domaćini imamo novu priliku da se bolje organizujemo i opet izborimo u trci za mogućnost da našem selu i mlađim generacijama obezbedimo nove sportske terene koji nam svakako nedostaju  – istakao je Borislav Stojisavljević, predsednik UG „Krajiški višeboj“.

Ekipa ima od 15 do 20 članova i sačinjena je od muškaraca i žena i u svakoj igri mora da bude mešovita ekipa. Takmiče se u malom fudbalu, u nadvlačenju konopca i štapa, odbojci, skoku u dalj iz mesta, rvanju, obaranju ruku, vučenju štapa, šahu, poligonu, bacanje kamena s ramena, u trci džakovima.

 

 

 

A.Đ.

 

 

 

RADOVI-TRZNI-CENTAR

Izgradnja Ritejl parka u Mikronaselju je zvanično počela 4. marta rušenjem postojećih temelja. Kompanija RC „Jurop“ dobila je građevinsku dozvolu 28. avgusta prošle godine za izgradnju maloprodajnog objekta površine 5.332,64 metara kvadratnih.

-U toku je rušenje postojećih temelja, nakon čega mora da se niveliše teren koji je neravan. Nakon toga uslediće izgradnja potpornog zida i sve navedeno će duže trajati od samog podizanja objekta koji će imati panele – naveo je Saša Tanackov.

Ritejl park će se zvati „RC Kikinda RSB“ d.o.o, imaće dečje igralište, biće ograđen i imaće obezbeđenje 24 sata, što će povoljno uticati i na bezbednost tog dela Mikronaselja.

– U Ritejl parku biće 14 maloprodajnih objekata u kojima će raditi oko 100 osoba. Građevinsko zemljište  površine 11.383 kvadrata je prodato za 284.575 evra ili 25 evra po kvadratu, što je 2,16 evra po kvadratnom metru više od početne cene. Osim za kupovinu zemljišta, prijavljivanjem radova „RC Jurop“ uplatio je Gradu Kikindi 13 miliona 796 dinara na ime naknade za izgrađeno građevinsko zemljište – dodao je Tanackov.

Investitor se obavezao da će na parkingu budućeg tržnog centra sa oko 100 parking mesta dozvoliti slobodno parkiranje stanarima okolnih zgrada. Kompanija radi u Srbiji od 2014. godine i deo su grupacije „RC Jurop“  koja razvija poslovne aktivnosti u Češkoj, Hrvatskoj, Srbiji i Rumuniji u oblastima izgradnje i iznajmljivanja različitog poslovnog prostora: od ritejl parkova, preko distributivno-logističkih centara, do drugog različitog poslovnog i stambenog prostora.

A.Đ.

ZAKUPCI RITEJL PARKA

U Ritejl parku zakupci će biti „Pet zona“, „Tehnomedija“, „Sport Vižn“, „Đak sport“, drogerija „Lili“, „Maksi supermarket“, „Pepko“, „Sinsej“, „Njujorker“, „Benu apoteka“, kafić „Frida“, menjačnica, „Mocart“ kladionica. Firmama „Lili“, „Pepko“, „Sport Vižnu“  ovo će biti drugi lokali u gradu i neće se gasiti postojeći.

BKC-NS-sajam-2024.

Banatski kulturni centar iz Novog Miloševa biće jedan od izlagača na Novosadskom sajmu knjiga koji će se održati od 18. do 25. marta. Izložiće više stotina naslova, među kojima oko 50 novih knjiga, objavljenih u periodu između dva sajma. Odabrana dela biće na popustu i do 40 odsto.

Iz produkcije u proteklih godinu dana izdvajaju se: monografija „Evropski fejsbuk pesnički festival: 10 godina“ Radovana Vlahovića, poezija Dragana Pop Dragana, Radeta Ćosića, Gorana Blagojevića, Nike Jasne Đukić, knjiga kritika Milana Živanovića, proza Davora Radulja, Predraga Stanaćeva, Danijele Milosavljević…

Ovaj izdavač redovno izlaže na Novosadskom sajmu od 2009. godine i do sada je objavio oko 650 naslova u oblasti književnosti, umetnosti, nauke, publicistike, na više od 15  jezika autora iz više od 20 država sveta.

Između dva sajma Banatski kulturni centar poneo je više nagrada: Specijalno priznanje Beogradskog sajma knjiga za „Izabrana zenitistička dela“ (1. kolo u 8 tomova), Zahvalnicu Matice srpske za saradnju, pomoć i podršku Matici u 2023. godini, „Književno pero“ Hrvatskog književnog društva i Specijalnu nagradu „Raša Popov” Radovanu Vlahoviću.

Knjige sa sajamskim popustom mogu se poručiti i putem sajta www.bkcknjige.rs ili telefonom 069/783-155, od 12. do 26. marta.

grafika-1-(1)

Fabrika u ulici Miloša Velikog koja decenijama unazad ne radi i predstavlja ruglo, već postaje moderan prodajni centar. Naš grad je u proteklih godinu dana postao privlačniji investitorima, čemu je značajno doprineo projekat brze saobraćajnice Sombor-Kikinda, čija je realizacija počela krajem prošle godine, ocenjuje prvi čovek Grada Nikola Lukač.

– Potencijalni investitori vide perspektivu u Gradu Kikindi. Otpočinje, kako smo i obećali, izgradnja prvog Ritejl parka, a posle dve decenije konačno je rešen problem nekadašnje „Grafike” gde će nastati moderan poslovni prostor. Nova perspektiva i nova ulaganja potvrda su unapređenog poslovnog ambijenta. Trud koji smo uložili, uz podršku Pokrajinske i Republičke vlade, daje rezultate- istakao je Lukač.

Nekadašnju štampariju otkupio je privatni investitor, a njen sunovrat počeo je kada je prešla u vlasništvo „Lepenke“ iz Novog Kneževca.Sledom različitih dešavanja, „Grafika“ je zatvorena. Neko vreme je funkcionisala samoposluga, ali je već dugo godina objekat potpuno napušten i nije imao privrednu svrhu, podsetio je član Gradskog veća Saša Tanackov.

-Konačno je zgrada dobila novog vlasnika i još važnije namenu jer se ovde gradi „Houm centar“. Ritejl park u Mikronaselju nije mogao da zadovolji potrebe svih zainteresovanih zakupaca i za njih je pronađeno kompromisno rešenje. U budućim lokalima naći će se brend „JISK“, kao i salon nameštaja „Forma ideale“. U ovom momentu ima oko 3.000 kvadratnih metara korisnog prostora i biće prisutan i jedan supermarket. Potencijalni investitor razmišlja o dodatnim sadržajima jer postoji mogućnost dogradnje i u drugoj fazi vrlo je moguće da bude još zakupaca – istakao je Tanackov.

A.Đ.

432149303-792173772944934-6390057679484627944-n

Meštani Sajana, uz podršku mesne zajednice, učestvovali su u prolećnom čišćenju sela. Akciji su se odazvali članovi udruženja, volonteri, mladi i deca. Sakupljeno je pedeset vreća otpada od 120 litara, istakao je predsednik Saveta MZ Zoltan Tot.

-Akcijom smo obuhvatili sve ulice, ali i prilazne puteve ka selu. Hvala svima koji su učestvovali, a posebno deci, koju na ovaj način učimo da čuvaju i vode računa o životnoj sredini. To je najmanje što možemo da učinimo da sačuvamo okolinu u kojoj živimo – rekao je Zoltan Tot.

Poljoprivrednici iz Sajana, takođe uz podršku mesne zajednice, započeće i uređenje atarskih puteva. Onima koji se odazovu, biće obezbeđeno dizel gorivo.

-Prioritet su najfrekventniji delovi poljoprivrednog zemljišta i uz pomoć teške mehanizacije planiramo da atarske puteve dovedemo u red. Najviše pažnje posvetiće se putevima na izlazima iz sela, a poljočuvari odrediće koje deonice treba urediti – kaže naš sagovornik.

Za poljoprivrednike, u četvrtak, 14. marta, biće organizovano predavanje na temu konkursa za dodelu subvencija Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, ali i o ažuriranju podataka u e agraru. Ovim povodom Sajan će posetiti Atila Juhas, državni sekretar pomenutog sekretarijata i dr Viktor Molnar, direktor Fonda za razvoj poljoprivrede AP Vojvodine.

Zoltan Tot napominje i da očekuje da će uskoro započeti i značajno ulaganje u vrtić „Medenjak“. Budžetom grada za rekonstrukciju krova opredeljeno je 15 miliona dinara, a među prioritetnim investicijama je i nabavka dva energetski efikasna kotla za Dom kulture.

A.Đ.

pozoriste-proba-1

U Narodnom pozorištu u ponedeljak se počelo sa čitaćim probama na novoj predstavi, komadu „Savršen partner“ koji, po tekstu Mira Gavrana, režira Tijana Vasić.

U predstavi igraju: Vladimir Maksimović, Marina Vodeničar i Mina Stojković. Scenograf i kostimograf je Mina Miladinović. Tijana Vasić, rediteljka iz Loznice, već je režirala u Kikindi – komad „Kovači“, čija je premijera bila 2020. godine.

Miro Gavran je najizvođeniji hrvatski pisac u zemlji i inostranstvu. U ovoj, kako stoji u podnaslovu, „Ozbiljnoj komediji“, tema su muško ženski odnosi sa obiljem humorističkih situacija i neočekivanih obrta. Mlada emancipovana žena učestvuje u testiranju androida – savršenog muškarca kojeg je konstruisala naučnica prema idealu svake žene, što dovodi do zabavnih situacija u svakodnevnom životu. U zagrebačkom Teatru „Gavran“ igra se već četiri godine sa velikim uspehom.

U kikindskom teatru biće ovo, posle duo-drame „Džepovi puni kamenja“, druga premijera u sezoni 2023/2024.

struja 4

U četvrtak, 14. marta, zbog planiranih radova na mreži, bez struje će ostati deo potrošača u gradu, saopšteno je iz kikindske „Elektrodistribucije“.

Od 9 do 10 sati struje neće biti u ulicama:

– Žarka Zrenjanina, od Kumanovske do Save Lipovanov

– Kraljevića Marka od Žarka Zrenjanina do Đure Daničića.

Od 11 do 12 sati isključenje je planirano za potrošače u Braće Subotički (pola ulice), od Mihajla Pupina prema Partizanskoj.

U Milana Sivčeva, u delu od Nićifora Brandića do Mokrinskog druma potrošači će biti bez struje od 12.30 do 13.30.

SNS Kikinda3

Sada već tradicionalno, lokalna filijala Đilasove stranke, svake nedelje, po direktivi vlasnika, napiše po jedno besmisleno saopštenje. Ove nedelje, pored toga što je besmisleno, je i jezivo!

Toliko lažnih optužbi i izmišljotina na račun ugrožavanja prava žena i njihovog dostojanstva, mogu da produkuju samo Đilasovi sledbenici. Autoprojekcija je čudna rabota, pa tako lokalni đilasovci prepisuju nekome sve ono što bi oni oni radili da su u poziciji. Još gore, pripisuju drugome sve ono što oni jesu radili kada su bili u poziciji. Prilog tome jeste i činjenica, koju nevešto pokušavaju da zataškaju, a to je da im je lider siledžija koji je sopstvenoj ženi pretio da će joj odrubiti glavu, dok ju je tukao pred decom. O tome ni reč nisu rekli. Prećutkuju i to što je lokalni tajkun, Zoran Milešević, nedavno pretio vešanjem ženama, s tim da on ne pravi razliku između žena i muškaraca. Pas s maslom ne bi pojeo gomilu napisanih tvrdnji. Normalnom čoveku takvo nasilje ne bi na pamet palo. Gde ste smislili te gnusne laži? U ruini hotela „Narvik“ ili raspaloj Đilasovoj hladnjači na ulazu u Kikindu?

Gospodo iz Stranke slobode i pravde, pobrkali ste lončiće. To što vi ne smete da mrdnete dok ne dobijete dozvolu Zorana Mileševića, dok mu ne prošetate pse, to što branite tajkuna, isključivo je vaš izbor. Da li stvarno mislite da vas ne poznajemo?

Nego, recite vi Kikinđankama, šta kaže gazda Milešević, kada će vratiti 220 miliona dinara, koje im je oteo, namenjenih za razvoj grada, izgradnju novog vrtića i dispanzera za žene? Kada planira da sanira ruglo koje je ostavio u centru Kikinde? Kako izgleda „Narvik“, spomenik politike Đilas-Milešević, tako je izgledao i osmi mart u gradu u kom je perspektiva ličila na štenaru.

Dan žena jeste i treba da bude obojen posebnom pažnjom prema damama koje su stub porodice i društva, bez čije energije ne bi bilo ni prosperiteta. Srpska napredna stranka, bez razlike, daje poverenje, podršku i važnu ulogu u društvu damama, putem mera ekonomske politike, socijalne politike i zdravstvene zaštite. Zato i uživamo toliku podršku i ponosimo se snažnim i uspešnim ženama, spremnim da na sebe preuzmu svaki izazov.

A, vi, gospodo iz Stranke slobode i pravde, ako vas neko ponižava, maltretira, vređa i tera da iz nedelje u nedelju pišete onakve nebuloze, trepnite dva puta i pomoći ćemo vam da se istrgnete iz čeljusti gazda.

Služba za informisanje

Srpska napredna stranka

error: Content is protected !!