Најновије

Banja-Vrujci

На списку, истакнутом на излогу Удружења пензионера, налазе се имена оних којима је ПИО Фонд одобрио бесплатну рехабилитацију у бањи, као и они који су остали „испод црте“. Списак је прелиминаран и сада пензионери чекају писма из Фонда, каже председник Удружења, Милан Периз.

– Захтев за десетодневни бесплатан боравак у бањи поднело је око 400 пензионера, а Кикинди је Фонд, као и претходних година, одобрио 120 места – објашњава Периз. – Пензионери имају право на ову погодност само једном. Сада они којима је захтев одобрен могу да очекују даље информације из Фонда – у коју бању ће путовати и ког датума. Иде се током целе године, а пензионери којима не одговара одређени датум, могу да га промене. У формулару за пријаву имали су понуду од 20 бања из Србије и шест из Војводине и могли су да упишу три бање.

Периз такође подсећа да је у току пријављивањње за куповину огрева за следећу зимску сезону, плаћањем у десет месечних рата.

– Пензионери могу да се јаве у Удружење и да резервишу огрев: дрво – багрем, храст или буковину по цени од десет хиљада динара за кубик, и угаљ „станари“, који кошта 19 хиљада по тони. За сеоска домаћинства још се доплаћује 500 динара за превоз. Што се пре пријаве, имаће прилику да отплаћују огрев на више рата – прецизира Периз.

Као и ранијих година, влада велика заинтересованост – већ је наручено 150 кубика огревног дрвета и око 70 тона угља. Огрев ће стићи у летњим месецима како би се на време ускладиштио.

С. В. О.

367481351-775900447871898-3962508130245961708-n

Као прошлогодишњи победници на градском нивоу, Банатско Велико Село биће домаћин „Сеоских игара“ које  организује Спортски савез Србије у сарадњи са Спортским савезом града. Како је најављено игре ће бити одржане 7. априла и очекује се да ће ове године сва села учествовати у овом занимљивом такмичењу.

Екипа која победи, пласираће се на регионално надметање и ако  буде прва и на овом нивоу, обезбедиће пласман на републичком такмичењу села.

-Село које победи на републичком такмичењу, као награду добија изградњу нових малих спортских терена. Ове године као домаћини имамо нову прилику да се боље организујемо и опет изборимо у трци за могућност да нашем селу и млађим генерацијама обезбедимо нове спортске терене који нам свакако недостају  – истакао је Борислав Стојисављевић, председник УГ „Крајишки вишебој“.

Екипа има од 15 до 20 чланова и сачињена је од мушкараца и жена и у свакој игри мора да буде мешовита екипа. Такмиче се у малом фудбалу, у надвлачењу конопца и штапа, одбојци, скоку у даљ из места, рвању, обарању руку, вучењу штапа, шаху, полигону, бацање камена с рамена, у трци џаковима.

 

 

 

А.Ђ.

 

 

 

RADOVI-TRZNI-CENTAR

Изградња Ритејл парка у Микронасељу је званично почела 4. марта рушењем постојећих темеља. Компанија РЦ „Јуроп“ добила је грађевинску дозволу 28. августа прошле године за изградњу малопродајног објекта површине 5.332,64 метара квадратних.

-У току је рушење постојећих темеља, након чега мора да се нивелише терен који је нераван. Након тога уследиће изградња потпорног зида и све наведено ће дуже трајати од самог подизања објекта који ће имати панеле – навео је Саша Танацков.

Ритејл парк ће се звати „РЦ Кикинда РСБ“ д.о.о, имаће дечје игралиште, биће ограђен и имаће обезбеђење 24 сата, што ће повољно утицати и на безбедност тог дела Микронасеља.

– У Ритејл парку биће 14 малопродајних објеката у којима ће радити око 100 особа. Грађевинско земљиште  површине 11.383 квадрата је продато за 284.575 евра или 25 евра по квадрату, што је 2,16 евра по квадратном метру више од почетне цене. Осим за куповину земљишта, пријављивањем радова „РЦ Јуроп“ уплатио је Граду Кикинди 13 милиона 796 динара на име накнаде за изграђено грађевинско земљиште – додао је Танацков.

Инвеститор се обавезао да ће на паркингу будућег тржног центра са око 100 паркинг места дозволити слободно паркирање станарима околних зграда. Компанија ради у Србији од 2014. године и део су групације „РЦ Јуроп“  која развија пословне активности у Чешкој, Хрватској, Србији и Румунији у областима изградње и изнајмљивања различитог пословног простора: од ритејл паркова, преко дистрибутивно-логистичких центара, до другог различитог пословног и стамбеног простора.

А.Ђ.

ЗАКУПЦИ РИТЕЈЛ ПАРКА

У Ритејл парку закупци ће бити „Пет зона“, „Техномедија“, „Спорт Вижн“, „Ђак спорт“, дрогерија „Лили“, „Макси супермаркет“, „Пепко“, „Синсеј“, „Њујоркер“, „Бену апотека“, кафић „Фрида“, мењачница, „Моцарт“ кладионица. Фирмама „Лили“, „Пепко“, „Спорт Вижну“  ово ће бити други локали у граду и неће се гасити постојећи.

BKC-NS-sajam-2024.

Банатски културни центар из Новог Милошева биће један од излагача на Новосадском сајму књига који ће се одржати од 18. до 25. марта. Изложиће више стотина наслова, међу којима око 50 нових књига, објављених у периоду између два сајма. Одабрана дела биће на попусту и до 40 одсто.

Из продукције у протеклих годину дана издвајају се: монографија „Европски фејсбук песнички фестивал: 10 година“ Радована Влаховића, поезија Драгана Поп Драгана, Радета Ћосића, Горана Благојевића, Нике Јасне Ђукић, књига критика Милана Живановића, проза Давора Радуља, Предрага Станаћева, Данијеле Милосављевић…

Овај издавач редовно излаже на Новосадском сајму од 2009. године и до сада је објавио око 650 наслова у области књижевности, уметности, науке, публицистике, на више од 15  језика аутора из више од 20 држава света.

Између два сајма Банатски културни центар понео је више награда: Специјално признање Београдског сајма књига за „Изабрана зенитистичка дела“ (1. коло у 8 томова), Захвалницу Матице српске за сарадњу, помоћ и подршку Матици у 2023. години, „Књижевно перо“ Хрватског књижевног друштва и Специјалну награду „Раша Попов” Радовану Влаховићу.

Књиге са сајамским попустом могу се поручити и путем сајта www.bkcknjige.rs или телефоном 069/783-155, од 12. до 26. марта.

grafika-1-(1)

Фабрика у улици Милоша Великог која деценијама уназад не ради и представља ругло, већ постаје модеран продајни центар. Наш град је у протеклих годину дана постао привлачнији инвеститорима, чему је значајно допринео пројекат брзе саобраћајнице Сомбор-Кикинда, чија је реализација почела крајем прошле године, оцењује први човек Града Никола Лукач.

– Потенцијални инвеститори виде перспективу у Граду Кикинди. Отпочиње, како смо и обећали, изградња првог Ритејл парка, а после две деценије коначно је решен проблем некадашње „Графике” где ће настати модеран пословни простор. Нова перспектива и нова улагања потврда су унапређеног пословног амбијента. Труд који смо уложили, уз подршку Покрајинске и Републичке владе, даје резултате- истакао је Лукач.

Некадашњу штампарију откупио је приватни инвеститор, а њен суноврат почео је када је прешла у власништво „Лепенке“ из Новог Кнежевца.Следом различитих дешавања, „Графика“ је затворена. Неко време је функционисала самопослуга, али је већ дуго година објекат потпуно напуштен и није имао привредну сврху, подсетио је члан Градског већа Саша Танацков.

-Коначно је зграда добила новог власника и још важније намену јер се овде гради „Хоум центар“. Ритејл парк у Микронасељу није могао да задовољи потребе свих заинтересованих закупаца и за њих је пронађено компромисно решење. У будућим локалима наћи ће се бренд „ЈИСК“, као и салон намештаја „Форма идеале“. У овом моменту има око 3.000 квадратних метара корисног простора и биће присутан и један супермаркет. Потенцијални инвеститор размишља о додатним садржајима јер постоји могућност доградње и у другој фази врло је могуће да буде још закупаца – истакао је Танацков.

A.Ђ.

432149303-792173772944934-6390057679484627944-n

Мештани Сајана, уз подршку месне заједнице, учествовали су у пролећном чишћењу села. Акцији су се одазвали чланови удружења, волонтери, млади и деца. Сакупљено је педесет врећа отпада од 120 литара, истакао је председник Савета МЗ Золтан Тот.

-Акцијом смо обухватили све улице, али и прилазне путеве ка селу. Хвала свима који су учествовали, а посебно деци, коју на овај начин учимо да чувају и воде рачуна о животној средини. То је најмање што можемо да учинимо да сачувамо околину у којој живимо – рекао је Золтан Тот.

Пољопривредници из Сајана, такође уз подршку месне заједнице, започеће и уређење атарских путева. Онима који се одазову, биће обезбеђено дизел гориво.

-Приоритет су најфреквентнији делови пољопривредног земљишта и уз помоћ тешке механизације планирамо да атарске путеве доведемо у ред. Највише пажње посветиће се путевима на излазима из села, а пољочувари одредиће које деонице треба уредити – каже наш саговорник.

За пољопривреднике, у четвртак, 14. марта, биће организовано предавање на тему конкурса за доделу субвенција Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство, али и о ажурирању података у е аграру. Овим поводом Сајан ће посетити Атила Јухас, државни секретар поменутог секретаријата и др Виктор Молнар, директор Фонда за развој пољопривреде АП Војводине.

Золтан Тот напомиње и да очекује да ће ускоро започети и значајно улагање у вртић „Медењак“. Буџетом града за реконструкцију крова опредељено је 15 милиона динара, а међу приоритетним инвестицијама је и набавка два енергетски ефикасна котла за Дом културе.

А.Ђ.

pozoriste-proba-1

У Народном позоришту у понедељак се почело са читаћим пробама на новој представи, комаду „Савршен партнер“ који, по тексту Мира Гаврана, режира Тијана Васић.

У представи играју: Владимир Максимовић, Марина Воденичар и Мина Стојковић. Сценограф и костимограф је Мина Миладиновић. Тијана Васић, редитељка из Лознице, већ је режирала у Кикинди – комад „Ковачи“, чија је премијера била 2020. године.

Миро Гавран је најизвођенији хрватски писац у земљи и иностранству. У овој, како стоји у поднаслову, „Озбиљној комедији“, тема су мушко женски односи са обиљем хумористичких ситуација и неочекиваних обрта. Млада еманципована жена учествује у тестирању андроида – савршеног мушкарца којег је конструисала научница према идеалу сваке жене, што доводи до забавних ситуација у свакодневном животу. У загребачком Театру „Гавран“ игра се већ четири године са великим успехом.

У кикиндском театру биће ово, после дуо-драме „Џепови пуни камења“, друга премијера у сезони 2023/2024.

struja 4

У четвртак, 14. марта, због планираних радова на мрежи, без струје ће остати део потрошача у граду, саопштено је из кикиндске „Електродистрибуције“.

Од 9 до 10 сати струје неће бити у улицама:

– Жарка Зрењанина, од Кумановске до Саве Липованов

– Краљевића Марка од Жарка Зрењанина до Ђуре Даничића.

Од 11 до 12 сати искључење је планирано за потрошаче у Браће Суботички (пола улице), од Михајла Пупина према Партизанској.

У Милана Сивчева, у делу од Нићифора Брандића до Мокринског друма потрошачи ће бити без струје од 12.30 до 13.30.

SNS Kikinda3

Сада већ традиционално, локална филијала Ђиласове странке, сваке недеље, по директиви власника, напише по једно бесмислено саопштење. Ове недеље, поред тога што је бесмислено, је и језиво!

Толико лажних оптужби и измишљотина на рачун угрожавања права жена и њиховог достојанства, могу да продукују само Ђиласови следбеници. Аутопројекција је чудна работа, па тако локални ђиласовци преписују некоме све оно што би они они радили да су у позицији. Још горе, приписују другоме све оно што они јесу радили када су били у позицији. Прилог томе јесте и чињеница, коју невешто покушавају да заташкају, а то је да им је лидер силеџија који је сопственој жени претио да ће јој одрубити главу, док ју је тукао пред децом. О томе ни реч нису рекли. Прећуткују и то што је локални тајкун, Зоран Милешевић, недавно претио вешањем женама, с тим да он не прави разлику између жена и мушкараца. Пас с маслом не би појео гомилу написаних тврдњи. Нормалном човеку такво насиље не би на памет пало. Где сте смислили те гнусне лажи? У руини хотела „Нарвик“ или распалој Ђиласовој хладњачи на улазу у Kикинду?

Господо из Странке слободе и правде, побркали сте лончиће. То што ви не смете да мрднете док не добијете дозволу Зорана Милешевића, док му не прошетате псе, то што браните тајкуна, искључиво је ваш избор. Да ли стварно мислите да вас не познајемо?

Него, реците ви Кикинђанкама, шта каже газда Милешевић, када ће вратити 220 милиона динара, које им је отео, намењених за развој града, изградњу новог вртића и диспанзера за жене? Kада планира да санира ругло које је оставио у центру Kикинде? Како изгледа „Нарвик“, споменик политике Ђилас-Милешевић, тако је изгледао и осми март у граду у ком је перспектива личила на штенару.

Дан жена јесте и треба да буде обојен посебном пажњом према дамама које су стуб породице и друштва, без чије енергије не би било ни просперитета. Српска напредна странка, без разлике, даје поверење, подршку и важну улогу у друштву дамама, путем мера економске политике, социјалне политике и здравствене заштите. Зато и уживамо толику подршку и поносимо се снажним и успешним женама, спремним да на себе преузму сваки изазов.

А, ви, господо из Странке слободе и правде, ако вас неко понижава, малтретира, вређа и тера да из недеље у недељу пишете онакве небулозе, трепните два пута и помоћи ћемо вам да се истргнете из чељусти газда.

Служба за информисање

Српска напредна странка

error: Content is protected !!