Најновије

voz

Zbog infrastrukturnih radova na železničkoj stanici u Subotici do 17. aprila doći do izmene u organizaciji saobraćaja vozova, saopštilo je preduzeće „Srbijavoz“.

Radnim danima do 16. aprila, vozovi koji polaze iz Kikinde za Suboticu u 4 sata ujutru i 18.10 časova, iz Zrenjanina za Suboticu 10.40 časova, iz Subotice za Zrenjanin u 7.06 časova, kao i iz Subotice za Kikindu u 15 i 19 sati, saobraćaće do i od stanice Senta.

Subotom i nedeljom, vozovi koji polaze iz Kikinde za Suboticu u 4 sata ujutru i 18.10 časova, iz Zrenjanina za Suboticu u 10.40 časova, iz Subotice za Zrenjanin u 7.06 časova, kao i iz Subotice za Kikindu u 15 i 19 sati, saobraćaće do i od stanice Senta.

U sredu, 17. aprila, vozovi koji polaze iz Kikinde za Suboticu u 4 časa ujutru i iz Subotice za Zrenjanin u 7.06 časova, saobraćaće do i od stanice Senta.

 

 

sladoled1

Nakon što je protekli februar u Srbiji bio  najtopliji u istoriji merenja i najsušniji u poslednje 74 godine, prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, a najveće odstupanje od normale zabeleženo je u Kikindi i Beogradu, gde je bilo 7,4 stepena toplije, RHMZ objavio je zvanično saopštenje  u kom se navodi da je mart 2024. godine proglašen najtoplijim martom ikada u Srbiji od 1952. godine!

Najtopliji mart u istoriji merenja je u Kikindi, na Paliću, u Somboru, Novom Sadu, Zrenjaninu, Banatskom Karlovcu, Loznici, Sremskoj Mitrovici, Valjevu, Beogradu, Smederevskoj Palanci, Velikom Gradištu i Ćupriji, navodi se u saopštenju RHMZ-a.

Posle sunčanog vikenda, od ponedeljka će temperatura biti iznad proseka za ovo doba godine, možemo slobodno da kažemo da ćemo se „kuvati“ na 32 stepena.

odbojka

Okončana je sezona u četvrtom rangu – Vojvođanskoj ligi za odbojkašice. Kikinda 0230 u južnoj grupi Vojvođanske lige, završila je takmičarsku godinu na pretposlednjem mestu s dve pobede i 12 poraza, a odbojkašice Kikinde u istočnoj grupi poslednje su s jednom dobijenom utakmicom i 13 izgubljenih.

U poslednjem kolu nadmetanja, Kikinda 0230 poražena je u gostima od druge ekipe Kleka, rezultatom 3:1, dok je Kikinda izgubila 3:0 u Novom Sadu od druge ekipe Štrand voleja.

D. P.  

Blagovesti

Pravoslavni hrišćani danas svetkuju Blagovesti – praznik kojim obeležavaju  dolazak Arhangela Gavrila koji je javio Bogorodici blagu vest da će ona začeti od Duha Svetoga (bez muškarca) i roditi Sina Božijeg kao Sina Čovečijeg, sa imenom Isus Hristos.

Presveta Deva Marija je pristala na to tek pošto je proverila Arhangela. Jer ona se tajno zavetovala Bogu da će uvek biti devojka, a to je znao samo Bog, njen tobožnji muž Josif i ona sama. Ona je znala iz Biblije da se i đavo može javiti u obliku svetlog Angela.

Na praznik Blagovesti, Bogorodica je svojom poslušnošću Bogu ispravila Evin greh neposlušnosti. Eva je upotrebila svoju slobodu na zlo i na radost đavola, a Bogorodica je upotrebila svoju slobodu na svetu službu Bogu i smireno uskliknula “Evo sluškinje Gospodnje, neka mi bude po tvojoj reči!”.

Blagovesti se u pravoslavlju ubrajaju među dvanaest velikih praznika. Danas je crveno slovo u kalendaru.

Događaje Blagovesti opisuje jedan jevanđelista — apostol Luka. U svom jevanđelju on izveštava da je, u šestom mesecu po začeću pravedne Jelisavete, majke svetog Jovana Preteče, arhanđela Gavrila Bog poslao u Nazaret Devici Mariji sa vešću o predstojećem rođenju Spasitelja sveta:

I ušavši k njoj anđeo reče: Raduj se, blagodatna! Gospod je s tobom, blagoslovena si ti među ženama! A ona videvši ga, uplaši se od reči njegove i mišljaše: kakav bi ovo bio pozdrav? I reče joj anđeo: Ne boj se, Marija, jer si našla blagodat u Boga! I evo začećeš i rodićeš sina, i nadenućeš mu ime Isus. On će biti veliki, i nazvaće se Sin Višnjega, i daće mu Gospod Bog presto Davida oca njegova; I carovaće nad domom Jakovljevim vavijek, i carstvu njegovu neće biti kraja.

Prema određenom broju teologa, reči arhanđela Gavrila — „Raduj se, blagodatna!” prve su „dobre” vesti za čovječanstvo od pada Adama i Eve.

Praznik posvećen ženama

Prema narodnim običajima, danas žene ne bi trebalo da se češljaju, ali je zato poželjno umiti se na reci ili potoku. Takođe, ne bi trebalo biti velikih veselja. Pošto su u toku Vaskršnji post i nedelja tihovanja, mirovanja, običaj je da se ovaj dan proslavi u miru, bez velike pompe.

Žene koje žele da rode, a ne mogu, na ovaj dan treba da se pomole pored ikone Bogorodice. Novi početak je simbol ovog praznika, pa je čišćenje kuće poželjno. Izbacite sve ono nepotrebno i ono zbog čega se osećate loše.

Naši stari su verovali da od Blagovesti nastupa proleće, te da je gotovo sa hladnim vremenom i zimom. Smatralo se da na Blagovesti voćari treba da kaleme voće, a vinogradari da orežu lozu.

vaterpolo

U pretposlednjem kolu drugog ranga nadmetanja, vaterpolisti pretposlednjeg ŽAK-a zabeležili su drugu pobedu u sezoni. Kao i jesenas opet su savladali poslednjeplasiranog Spartaka, sada u Subotici. Rezultat je na kraju glasio 16:13 u korist Kikinđana, koji će predstojeće subote na oproštaju dočekati tim vodećeg Zemuna. Ako pobede u „Jezeru”, Zemunci će postati novi članovi elitnog karavana.

D. P.  

ofk-kikinda

U derbiju 21. kola Srpske lige „Vojvodina”, OFK Kikinda danas je, na Gradskom stadionu, u finišu prokockala veliku prednost protiv lidera iz Rume: OFK Kikinda – Sloven 2:2 (0:0).

Jedini detalj vredan pažnje u prvom delu bio je pokušaj Rafaela u 13. minutu. Oprobao je šut s tridesetak metara, tukao pod prečku, ali je golman gostiju Šegavac bio oprezan i izbio je loptu u korner.

Nastavak je odmah doneo gol. Benke je zavrnuo s krila, a Ivanović, koji je ušao s klupe, glavom s prve stative prosledio je loptu u suprotnu malu mrežu za vođstvo. Odmah potom Benke je udvostručio prednost. Nakon polukontre Nađpala kroz sredinu protivničkih redova, Benke je stigao do lopte upućene u prazan prostor i s ivice kaznenog prostora, malo iskosa, niskim udarcem rutinski pogodio suprotan ugao.

Domaćin se opredelio za čuvanje rezultata, dobro mu je išlo, vreme je proticalo bez događaja, a Rumljani, iako bez nervoze, bili su potpuno bezlični i bezopasni niti senka vodećih na tabeli. Ipak, u finišu rezervista Janjić vratio je neizvesnost, iako akcija gostiju nije previše obećavala. Ilić je ubacio loptu u 16 metara, glavom je odigrao Ignjić, a Mojsilović je slabo reagovao pa Janjiću nije bilo teško da poentira. Šok za Kikinđane usledio je pred nadoknadu kada je Rafael skrivio kazneni udarac, bacivši senku na do tada solidnu partiju. Zakasnio je s reakcijom i bez potrebe startovao na Maksimoviću, koji ne bi ni mogao ugroziti mrežu domaćina, a Ilić je snažnim udarcem s bele tačke spasio lidera.

Kikinda – Gledalaca: 250. Sudija: Dušan Pjevac (Temerin). Strelci: Ivanović 47, Benke 49. za OFK Kikindu, Janjić 86. i Ilić (kazneni udarac) 90.+1. za Sloven.

OFK KIKINDA: Žilić, Jokić, Lukić, Beljić, Stanaćev (Radovanović, Adamović), Benke (Đukić), Nađpal, Mojsilović, Živojnov (Ivanović), Rafael, Lolić (Mirkov).

SLOVEN: Šegavac, Simić, Radović (Protić), Velikić (Jandrić), Ilić, Savinović, Batalo (Popović), Radišić, Marinković (Maksimović), Kuljanin (Janjić), Ignjić.   

D. P.

VOJVOĐANSKI „ISTOK”

Kozara – Sloboda 1:1 (0:0)

B. V. Selo – Gledalaca: 300. Sudija: Bojan Milivojev (Alibinar). Strelci: Spahić (kazneni udarac) 77. za Kozaru, Kovačević (kazneni udarac) 51. za Slobodu.

KOZARA: Ševo, Detari, Knežević (Petrović), Tomić, M. Bunić, Rofa  (Misić), B. Bunić, Stojkov, Penavski, Francuski, Zeljković (Spahić).

SLOBODA: Đaković, Bogojević, D. Marković, Galić, Popović, Vokić, Cvijanović, Đorić (Radulaški), D. Ćosić (Lisica), Kovačević, Jovandić.

Početkom drugoga dela, Vokić je pokušao da nabaci, lopta je pogodila u ruku domaćeg Penavskog, a s penala siguran je bio Kovačević. Na suprotnoj strani, bliže kraju, gotovo preslikana situacija, tada je Francuski želeo da centrira, lopta je Ćosiću okrzla ruku, a s bele tačke bod je domaćinu doneo rezervista Spahić.

 

4fd3b125-7932-46eb-b2bb-88cd668078e2

Uoči Svetskog dana Roma, 8. aprila, udruženja „Romski oblak mašte“ i „Ki Rota“ organizovali su sportski dan na prostoru nekadašnje kasarne. Uz fudbal, razgovor i dobro raspoloženje istaknuto je da se na teritoriji Grada vodi računa o potrebama ove nacionalne manjine.

-Cilj nam je bio da ove godine na nešto drugačiji način obeležimo naš dan. Želja nam je da ukažemo da je bavljenje sportom podjednako važno, kao i očuvanje kulture, tradicije i jezika. Želim da se zahvalim lokalnoj samoupravi, ali i svim ostalim institucijama koji su nam pomogli da organizujemo sportski dan. Fudbalski tim udruženja „Romski oblak mašte“ prošle godine na turniru u Horgošu osvojio je prvo mesto i to nam je svima podstrek da negujemo sportske aktivnosti i u narednom periodu – istakao je Željko Radu, koordinator za romska pitanja.

Gradonačelnik Nikola Lukač, predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan i član Gradskog veća Dragan Pecarski posetili su okupljene i zajedno sa njima odigrali fudbalsku utakmicu u kojoj je rezultat bio najmanje bitan.

-Sa našom braćom Romima proslavljamo njihov dan. Tu smo kako bismo im pružili podršku koja nije samo deklarativna. Iz budžeta se izdvajaju značajna sredstva za ugrožene porodice i marginalizovane grupe, a uskoro će započeti i dva projekta koji će unaprediti njihov položaj. Jedan se realizuje u saradnji sa nemačkim GIZ-om, a drugi sa Stalnom konferencijom gradova i opština. Odnose se na pomoć i edukaciju Romkinja, obrazovanju, zapošljavanju , negovanju njihovog identiteta – dodao je Mladen Bogdan.

Osim fudbalskih utakmica, za decu je organizovana igra „Između dve vatre“, a oprobali smo se i u nadvlačenju konopca.

-Na teritoriji Grada ima oko 3.000 Roma i lokalna samouprava puno toga je uradila da se unapredi njihov način života. Integracija nije više samo reč na papiru i želja, ona je u našem gradu u zaletu i možemo sa sigurnošću da kažemo da su Romi ravnopravni članovi našeg društva – dodao je Radu.

U ponedeljak u  9.30 sati biće  podignuta  zastava Roma, na jarbolu ispred Gradske kuće uz intoniranje himne.

A.Đ.

 

1712339740805

U Galeriji Kulturnog centra otvorena je izložba pod nazivom „Dah prirode, duh nasleđa“ Olje Simović. Većina izloženih  fotografija nastala je na teritoriji Stare Raške .

-Ljubitelj sam prirode i najviše volim da je fotografišem. Moja sfera interesovanja su makro fotografije. Prirodu slikanu na ovakav način ljudi retko primete. Ovo je ujedno način da promovišem svoj rodni kraj jer sve fotografije su nastale u raškoj oblasti – saznajemo od Olje Simović.

Za dobrom fotografijom naša sagovornica obišla je poznate crkve i manastire i ovo je njen način da pozove sve da ih posete.

-Fotografija je za mene najpre ljubav, a potom i svakodnevni hobi. Spontano sam počela da se bavim umetničkim fotografijama pre osam godina. U Raškoj imamo Eko klub koji je organizovao razna putovanja na kojima sam napravila mnoštvo fotografija. Kada je raspisan foto konkurs u Kraljevu, pobedila sam i kao nagradu dobila da organizujem izložbu. Od tada sam učestvovovala na preko 200 kolektivnih izložbi, a ova u Kikindi je 12 samostalna – dodala je naša sagovornica.

Mali, kako kaže sićušni detalji prirode, Olja Simović predstavila je na 50 fotografija koje se mogu videti do kraja aprila. Detalji, koji se ne uočavaju golim okom, sada su dostupni i Kikinđanima.

A.Đ.

 

IMG-1a98c2b6dc84088f0a62532601e42be2-V

Povodom obeležavanja Svetskog dana zdravlja, Crveni krst bio je domaćin  gradskom kviz takmičenju „Šta znaš o zdravlju?“. Učestvovalo je 16 učenika iz škola: „Žarko Zrenjanin“, „Feješ Klara“, „Jovan Popović“, „Milivoj Omorac“, „Đura Jakšić“, „Ivo Lola Ribar“, „Mora Karolj“ i „Sveti Sava“ i sedam učenika iz Ekonomsko-trgovinske škole, Gimnazije „Dušan Vasiljev“ i SSŠ „Miloš Crnjanski“.

U kategoriji podmlatka prvo mesto dele Danijela Golić i Elena Litričin iz OŠ „Đura Jakšić“, drugo mesto pripalo je  Maši Drvenjak iz OŠ „Milivoj Omorac“, dok je treća Andrea Ćosić iz OŠ „Žarko Zrenjanin“. U kategoriji omladine najbolja je bila Nevena Vulović iz SSŠ „Miloš Crnjanski“, drugoplasirani je Aleksej Zubanov iz Gimnazije  „Dušan Vasiljev“, a treće mesto zauzeo Bogdan Ranđelović iz SSŠ „Miloš Crnjanski“.

-Učenici koji su se takmičili pokazali su vrlo dobro znanje o zdravlju, kako ga sačuvati i šta je ono što negativno utiče na njega. Čestitam im svima na trudu i zalaganju. Naš grad će na pokrajinskoj smotri znanja, koju organizuje Crveni krst Vojvodine 11.aprila u Novom Sadu, predstavljati Danijela Golić i Elena Litričin iz OŠ „Đura Jakšić“, kao i Nevena Vulović iz SSŠ „Miloš Crnjanski“ – rekla je skretarka Crvenog krsta Danijela Bjeljac.

A.Đ.

 

 

error: Content is protected !!