Најновије

фудбал

Након 4. новембра и низа од шест ремија и две победе, ОФК Кикинда поражена је 2:0 у 22. колу Српске лиге „Војводина” у Шајкашу од Борца. Бодови су домаћину били неопходни за бег из опасне зоне и до њих су стигли головима у 25. и 69. минуту, а Кикинђани су након дуго времена пали с треће на четврту позицију.

ОФК КИКИНДА: Француски, Јокић (Живојнов), Бељић (Вемић), Станаћев (Радовановић), Бенке, Мирков, Нађпал, Мојсиловић, Адамовић (Ђукић), Рафаел, Виловски (Ивановић).

И на војвођанском „Истоку” била је радна среда и такође 22. коло на распореду. Козара је поражена 2:1 у Житишту од Бегеја, а једини гол постигао је Француски у 18. минуту, изједначивши. У Новим Козарцима преокрет. Након вођства Слободе, поготком Галића у у 38. минуту, Младост из Омољице стигла је у наставку до уверљивог тријумфа 1:4. Црвена звезда, у Руском Селу, стигла је до бодова с пенала, головима Терзина у 73. и Попескова у 76, а победу је Новковић у 90. минуту учинио уверљивијом.  Коначно, ЖАК је претрпио нови бродолом, овога пута недалеко од Дунава, у Ковину од директног ривала за опстанак Радничког, који га је савладао 5:1, закуцавши га на последње место одакле се, ако се неко чудо не догоди, више неће ни померати. Једини погодак за „Жуте мраве” постигао је Лабус у 67. минуту, а када је реч о осталим нашим клубовима, Великоселци су након данашњег пораза пала на шесто, а Новокозарчани на седмо место док су Рускоселци 10. на лествици.

Д. П. 

е0ад2б33-едф2-4262-9д5б-27ц9дб045ц5д

Академско друштво за неговање музике „Гусле“ увело је праксу да организује Јавни час дечијих и омладинских музичких секција друштва. Тако је било и вечерас када је у просторијама друштва наступило тридесетак чланова тамбурашке секције, певачких група и хорића „Цврчак“.

-Овај догађај организујемо како би се првенствено наши млади чланови представили публици у којој су њихови родитељи, браћа, сестре, баке, деке, другари. Ово је најбољи начин да покажу шта су научили од септембра, колико су напредовали, али и да превазиђу позитивну трему коју ствара јавни наступ. Осим солистичких нумера сви који су дошли да подрже рад наших младих извођача, имали су прилику да чују акапела репертоар у извођењу млађе и старије дечије певачке групе у двогласном певању. Изведене су традиционалне песме старијег и новијег начина певања. Програм је обухватио и заједничко извођење војвођанских нумера певача и тамбураша – истакла је Магдалена Попов, уметнички руководилац АДЗНМ „Гусле“.

Хорић „Цврчак“ представио се песмама из популарних цртаних филмова.

Већ у суботу чланове најстаријег друштва, очекује и прва јавна проба рекреативног фолклорног ансамбла. Заказана је за 17.30 сати у „Гуслама“. Ово је уједно и позив свима који желе да се прикључе овој секцији да дођу и упознају се са играчима и репертоаром.

А.Ђ.

Позористе а

Како сазнајемо у кикиндском Народном позоришту, гостовање из Куле са представом “Кус петлић”, које је било заказано за петак 12. април, отказано је и одложено за наредни месец.

У петак ће на репертоару бити представа на малој сцени, “Сироти мали хрчки” коју је, по тексту Гордана Михића, режирао Марко Ђурић. Играју: Драган Остојић, Бранислав Кнежевић, Бранислав Чубрило, Михаило Лаптошевић и Никола Јоксимовић.

У уторак, 16. априла, играће се представа “Облаци”.

У најновијем издању “Комуне”, која ће на киосцима бити сутра, 11. априла, биће објављена имена добитника бесплатних улазница за ова два извођења и нови купон – нова шанса за добијање по две улазнице за представе у Народном позоришту.

 

сијалица

У петак, 12. априла  од 9 до 12 сати, због планираних радова, струје неће бити у Кикинди, у улицама:

– Чанадска, од Генерала Драпшина до Светозара Милетића

– Краља Петра Првог, од Чанадске до Душана Васиљева

– Краља Петра Првог, од Семлачке до Јаше Томића

– Генерала Драпшина, од Чанадске до кућног броја 54

– Генерала Драпшина, од Чанадске до Душана Васиљева

– Трг српских добровољаца, од кућног броја 25 до Семлачке

– Светозара Милетића, од Душана Васиљева до Ивана Милутиновића

– Генерала Драпшина, од Душана Васиљева до Карађорђеве

– Карађорђева, од Краља Петра Првог до Ђуре Јакшића

– Душана Васиљева, од Краља Петра Првог до Генерала Драпшина

– Доситејева, од Семлачке до Јована Поповића

– Јаше Томића, од Доситејеве до Краља Петра Првог

– Краља Петра Првог, лева страна, од улице Јаше Томића

– Николе Пашића, од Војводе Путника до Краља Петра Првог

– Краља Петра Првог, десна страна, од Душана Васиљева.

Од 12 до 14 сати,такође у петак, 12. априла, биће искључени потрошачи у Кикинди, у улицама:

– Светозара Милетића, од Чанадске до Душана Васиљева

– Чанадска, од Светозара Милетића до Ђуре Јакшића, саопштено је из кикиндске „Електродистрибуције“.

ДСЦ-1678

Ученици првог и другог разреда гимназије „Душан Васиљев”, природно-математичког и друштвено-језичког смера, учествовали су у радионици латинског језика, коју је Историјски архив реализовао у сарадњи са професорицом Мајом Радловић.

 

Ученици су изучавали матичне књиге, дипломе и уговоре на латинском језику, да би могли сами да приступе изради након завршетка пролећног распуста.

офк-кикинда

Сви су предуслови постојали да севернобанатски српсколигаш сруши лидера из Руме, али гости су се спасили с пенала, изједначивши у првом минуту надокнаде. Улазак Дејана Ивановића и Андреја Бенка на одмору, одмах је донео предност ОФК Кикинди. За два минута Словен је био, боксерским речником, у конопцима.

– И у првом полувремену били смо очигледно бољи, то се видело кроз проток лопте и шансе, али недостајали су голови, а на почетку другог дела, с два брза поготка, кренули смо у одличном смеру. Међутим, пехови с повредама нису нас ни у суботу заобишли. Након повреде Бенка, средином другог полувремена, настрадао је и Радовановић, завршивши у болници. Нисмо успели да издржимо, на крају смо били донекле задовољни резултатом, али остао је и помало горак укус – каже Ивановић.

Данас је на распореду сусрет у Шајкашу.

– Одмах смо се фокусирали на Борац. Очекујемо још једну тврду утакмицу каква је била и са Словеном, надамо се позитивном резултату као и јесенас у Кикинди. Морам напоменути да и поред свих невоља с повредама и силних тумбања по позицијама, ова екипа ОФК Кикинде у континуитету потврђује карактер и држи висок ниво такмичарске форме од почетка сезоне – јасан је Ивановић.

И тренер Владимир Шпоња у први план ставља жељу и вољу екипе.

– Словен има одличне појединце и тренере и врхунску организацију, није случајно лидер, а ми смо и против таквог противника показали карактер који нас краси током целог првенства. Иако смо били близу велике победе, понестало нам је концентрације, али моји играчи су свакако истински јунаци. Много бизарних повреда прати нас овог пролећа, верујем да је мало екипа које би издржале са свим нашим проблемима, а данас у Шајкашу чека нас ново искушење, јер Борац је екипа која има квалитет за бољи положај на табели поготово с тренером Филиповићем, подигао им је агресивност и дисциплину – закључује Шпоња.

Резултати 21. кола: 1.мај – Борац 1:0, Раднички – Железничар 1:0, Бачка – Омладинац 3:0, ОФК Кикинда – Словен 2:2, Кабел – Јединство 0:0, Тиса – Бечеј 0:2, Динамо – Хајдук 0:0, Подунавац – Нафтагас 1:3.

ПОРЕДАК: Словен 47, Железничар 44, ОФК Кикинда 35, Нафтагас 33, Динамо 32, Раднички 32, Кабел 30, Омладинац 30, Подунавац 28, Борац     25, Бечеј 25, 1.мај 24, Јединство 21, Тиса 21, Хајдук 20, Бачка 17.

У 22. колу играће данас (16.30): Борац – ОФК Кикинда, Словен – Подунавац, Нафтагас – Динамо, Хајдук – Кабел, Јединство – Тиса, Бечеј – Бачка, Омладинац – Раднички, Железничар – 1.мај.

Д. П.

расхладјивање-насловна

Лето је стигло иако је календарски април. У Кикинди је у понедељак највиша измерена температура износила 26,2, а у уторак чак 28 степени, сазнајемо на Метеоролошкој станици у Кикинди.  Од 8. априла у целој Србији је на снази упозорење о топлотном таласу, од Бачке, Баната и Срема преко Београда и Шумадије до Косова и Метохије.

За нама је најтоплији март икада забележен у Србији, односно од 1951. године, показује нови месечни билтен Републичког хидрометеоролошког завода. На националном нивоу било је за 3,7 степени Целзијуса топлије од тридесетогодишњег просека мартовских температура тачније од 1991. до 2020. На чак 12 од 27 главних метеоролошких станица, месец иза нас био је најтоплији у историји мерења, укључујући између осталих Нови Сад где је одступање температуре износило чак 4,6 °Ц, као и Кикинду, Ваљево, Лозницу и Зрењанин.

Најугроженији су пшеница и јечмови. Најтеже је што није било кише у протеклих 100 дана. Ефективне падавине су изостале од почетка године.

-Уколико се овај тренд настави доћи ће до пада приноса. Испоставило се да је добра одлука ко је сејао пре рока јер је било нешто влаге у земљишту. Са високим температурама и јаким ветром додатно је угрожен садржај влаге у сетвеном слоју. На жалост, не најављују се озбиљније падавине у наредних седам дана што ће додатно погоршати и стање усева посејаног јесенас, али и оног који тек треба да никне  – истакао је саветодавац ПСС Зоран Симић.

 

Класање је почело код тритикалеа и уљане репице, јечмови почињу ову фазу сазаревања што већ сада имплицира рану жетву озимих усева.

неда-ибрајтер

Промоција књиге „925“ Неде Ибрајтер, у организацији Народне библиотеке „Јован Поповић“ одржаће се у Галерији Дома културе у Мокрину у среду, 10. априла, од 19 сати.

У представљању нове књиге младе ауторке, учествоваће и: Жељана Андријевић Андрић, Мариана Ракин, Даринка Маљугић, Дуња Бркин Трифуновић, Хор ОШ „Васа Стајић“ и Жељко Стојановић.

(Фото: ФБ и БКЦ )

синдикат-пензионера-1

Синдикална организација пензионера при Већу Савеза самосталних синдиката са седиштем у Кикинди, која постоји од 1991. године, од данас има две нове канцеларије – у општинама Чока и Нови Кнежевац.

Потписивању уговора о отварању два нова повереништва присуствовали су Илија Дрљић, председник Већа и Радован Субин, председник кикиндске синдикалне организације пензионера.

– Веома смо задовољни јер ће од сада и пензионери из ове две општине, као и пензионери, чланови наше организације из Кикинде, имати прилику да купују огрев, зимницу, сухомеснате производе по повољним ценама и на рате, као и да са нама путују на излете и да иду на море – рекао је Субин.

Он је подсетио да је у току пријављивање за бесплатан одлазак на једнодневни излет у Пландиште, на Међународни сајам туризма и пољопривреде. Уз посету дворцима Јагодић и Капетаново, као и Манастиру Хајдучица, за излетнике су обезбеђени и доручак, ручак, дружење уз музику и присуствовање Избору за мис туризма Србије.

Такође, чланови се већ уписују за летовање у „Агросеменовом“ одмаралишту у Игалу. По цени од 160 евра обезбеђено је десет полупансиона – доручак и рана вечера. Плаћање је на 12 месечних рата, пут се плаћа додатних 65 евра и полазак је 18 септембра.

С. В. О.

error: Content is protected !!