Култура

куд-петар-коциц

На престижном сабору фолклора „Златни опанак“ у Ваљеву, КУД „Петар Кочић“ из Нових Козараца остварио је запажен успех, освојивши Златну плакету „Крстивоје Суботић“ за неговање традиционалне песме, свирке, игре и обичаја, као и друго место у категорији мушких певачких група.

Ово значајно признање, које се ретко додељује, стигло је као резултат дугогодишњег и посвећеног рада на очувању аутентичног фолклорног наслеђа. Како истиче Милан Вашалић, учешће на „Златном опанку“ представља много више од наступа – то је, како каже, „магично искуство и највреднија успомена коју сваки учесник носи са собом“.

– „Златни опанак“ је фантастично саборовање и празновање српске традиције и нематеријалног културног наслеђа наших предака. Само бити део фестивала је посебна част, а сва друштва се за ову прилику припремају студиозно, посвећено и са жељом да дају свој максимум – наглашава Вашалић.

Посебну тежину успеху даје и чињеница да је наступ оцењивао стручни жири на челу са проф. др Димитријем Големовићем, једним од највећих ауторитета у области традиционалне музике и фолклора.

Наступ под називом „Козарачко зборовање“, који је представљен на сцени, резултат је, како истиче Вашалић, вишедеценијског рада – истраживања, архивирања и сценског обликовања игара, песама, ношње и музике колониста насељених у Новим Козарцима.

– Наш наступ није био случајан, већ плод дугог процеса. Резултат није изостао – освојили смо срца публике, учесника, али и стручног жирија који није штедео речи хвале – додаје он.

Златна плакета „Крстивоје Суботић“ носи посебан значај за све чланове ансамбла, али и за целу заједницу у Новим Козарцима, јер представља потврду да је њихов труд, знање и љубав према традицији препозната и вреднована на највишем нивоу.

– То је тренутак када схватите да је вредност онога што радите заиста препозната – објашњава Вашалић, уз захвалност организаторима фестивала што већ више од две деценије чувају и негују културно наслеђе.

Т. Д.

стаса-радак-2

Кикинда ће ускоро имати прилику да ужива у музици једног изузетног младог талента. Четрнаестогодишња саксофонисткиња Сташа Радак одржаће свој солистички концерт у уторак, са почетком у 18 часова, у свечаној сали Народног музеја.

Ова млада уметница, ученица Основне музичке школе „Слободан Малбашки“, већ је скренула пажњу јавности својим запаженим наступима и значајним наградама на домаћим такмичењима. Њена посвећеност, упорност и љубав према музици препознају се у сваком тону који изведе, а управо ће публика у Кикинди имати прилику да то доживи уживо.

Сташа ће се публици представити пажљиво одабраним програмом, на којем ће показати не само техничку зрелост, већ и изражајност која се ретко среће код тако младих извођача. Посебан уметнички печат концерту даће клавирска сарадња са проф. Евом Француски Арањош, чије искуство и музикалност додатно обогаћују овај наступ.

Улаз је слободан, а сви љубитељи музике позвани су да својим присуством увеличају ово вече посвећено таленту, раду и љубави према уметности.

Т. Д.

вез-смиљка-музеј-(3)

Суграђанка Смиљка Булатовић као једина предузетница у нашој земљи која има регистровану радионицу за труковање и вез  у Народном музеју одржала је предавање о свом занату. Догађај је организован у склопу изложбе „Вежени портрети династије Карађорђевић – некад и сад“ која се може погледати у Галерији „Нова“.

-Као неко ко је једини сертификовани мајстор овог заната, значајно је што могу да га промовишем. Радим већ 11 година и за мене је лична сатисфакција да моји суграђани, али и сви они који воле вез, виде чиме се бавим, као и да подстакнем неког да почне да се бави везом – навела је Смиљка Булатовић. – Окупљенима сам говорила о појму, подели, значају, примени, историји веза, као и ономе што је мој посао, преношењу нацрта за вез на тканину. Ово је била прилика да и ја нешто научим од присутних везиља.

Интересовања за овај занат има, међутим, он није уносан те је у складу са тим и заинтересованост.

-Захваљујући многобројним удружењима жена организоване су радионице о трукерском занату како за децу, тако и за одрасле. Тешко је опстати и моја борба је у томе да покажем да вез уноси лепоту у свакодневни живот. Њиме украшавамо одећу, кућни текстил, праве се сувенири украшени везом. Сву креативност коју имамо можемо да искажемо искажемо на овај начин – додала је наша саговорница.

Да би се извезао мотив потребно је да се на тканину нанесе цртеж по којем треба да се везе и то је труковање.

-Посао захтева јако пуно труда и времена. На жалост, на тржишту нема потражње, тако да нема профита од труковања. И поред тога, трудим се да овај стари занат живи и даље – истакла је Булатовић.

Осим труковања, ради и вез. Како истиче за једну кошуљу или пешкир потребно је 150 сати рада. Захваљујући баки и мајци Смиљка има велику колекцију веома старих мустри за вез по писму, односно за труковање. Она објашњава да се везови деле на вез по броју и писму. Вез по броју се ради на тканини која има јако изражене линије и потке, па се броје нити и тако се стварају шаре, док је вез по писму заправо вез по цртежу који је пренет на платно.

А.Ђ.

ДАН-РАСЕ-ПОПОВА-2025-(10)

Удружење грађана „Раша Попов“ расписало је осми песнички конкурс за ученике основних школа на тему „Нешто ћу ти рећи“, поводом традиционалне манифестације „Дан Раше Попова“, која ће бити одржана 26. јуна 2026. године на варошком тргу у Мокрину.

Право учешћа имају ученици основних школа, а уз песму је потребно послати име и презиме ученика, име предметног наставника, назив школе, као и контакт телефон и адресу електронске поште.

Према правилима конкурса, жири ће доделити награду „Рашин шешир“ за победничку песму, две друге награде и три треће награде. Награђени ученици читаће своје стихове на манифестацији „Дан Раше Попова“ у Мокрину.

Овогодишња тема конкурса, „Нешто ћу ти рећи“, позива младе песнике да поделе оно што желе да кажу – некоме блиском, пријатељу, породици, свету или самима себи. Како је наведено у позиву, то може бити тајна, мисао, осећање, порука или нешто друго што носе у себи.

Организатори су позвали све основце да се опробају у писању поезије и да својим речима дају допринос очувању духа Раше Попова, који је, како наводе, читавог живота слушао децу и учио од њих.

Песме се шаљу до 18. јуна 2026. године, искључиво електронским путем, на адресу danrasepopova@gmail.com. Радови треба да буду написани ћириличким писмом, фонтом Тимес Неw Роман, величине 12, у Wорд формату.

Детаљи конкурса и начин пријаве доступни су на званичним страницама Удружења грађана „Раша Попов“.

Т. Д.

представа-едјсег-4

Снажна прича о повратку, породици и неизговореним емоцијама оживела је на сцени Културно-уметничког друштва „Еђшег“, где је вечерас премијерно изведена представа „Ернелини код Фаркашевих“ у извођењу драмске секције „Јожеф Атила“.

Публика је имала прилику да погледа актуелну и животну причу о изазовима повратка из иностранства и поновном сусрету породица које се, након дужег времена, налазе под истим кровом. Управо ти сусрети, како истичу аутори, откривају потиснуте емоције и старе сукобе, али и покрећу лична преиспитивања.

– У представи се говори о томе како изгледа повратак из иностранства, какви су изазови када се људи врате у свој родни крај и како се породице поново спајају. То је врло актуелна тема – истакла је Рамона Тот, председница КУД „Еђшег“, која је заједно са Шандором Кираљом радила на режији овог комада.

Припреме за представу трајале су од новембра, а како наводе из ансамбла, иза њих је интензиван рад који је кулминирао успешном премијером. Ова представа представља адаптацију мађарског филма из 2016. године.

 

Улоге су тумачили Теодора Сили (Естер), Давид Чикош (Фаркаш), Вивиен Фазекаш (Ернела), Норберт Ђуранки (Алберт), Диана Тот (Лаура) и Огњен Гавранов (Бруно).

Иначе, драмска секција „Јожеф Атила“ позната је по континуитету и посвећености. Тот истиче да сваке године припремају нову представу са којом учествују на Смотри војвођанских аматерских ансамбала.

-Јединствени смо по томе што већ три деценије без прекида учествујемо на овој смотри.

Поред позоришног програма, вече је употпуњено и отварањем изложбе ручних радова у холу друштва. Посетиоци су имали прилику да погледају уникатни накит од перлица са традиционалним мотивима, који представља део ширег пројекта очувања старих заната Панонске низије.

 

– Пројекат обухвата различите занате, од израде накита, преко ткања и корпарства, до природне козметике и израде медењака. Циљ је да се сачувају и пренесу традиционалне вештине – објаснила је Јолан Тот, вођа пројекта у Кикинди.

Изложба ће бити отворена за посетиоце до 4. јуна, сваког радног дана од 9 до 13 часова.

Премијерно вече у „Еђшег“-у тако је спојило уметност, традицију и савремене теме, потврдивши још једном важну улогу овог друштва у културном животу Кикинде.

Т. Д.

Едјсег-премијера-(11)

Љубитељи позоришта имаће прилику да уживају у снажној и емотивној представи драмске секције „Јожеф Атила“ у просторијама Културно-уметничког друштва „Еђшег“, која ће бити изведена у суботу, са почетком у 19 часова.

Реч је о представи „Ернелини код Фаркашевих“, насталој по награђиваном филму редитеља Хајду Саболча, која доноси слојевиту причу о породичним односима, потиснутим емоцијама и сударима који неминовно избијају на површину када се људи поново нађу заједно.

Радња прати породицу Ернеле која се, након годину дана проведених у Шкотској, враћа кући и привремено усељава код Естер и њене породице. У скученом простору и под притиском свакодневице, старе тензије и неизречене истине почињу да испливавају, док се ликови суочавају једни са другима, али и са сопственим дилемама и несигурностима.

Представу режира Шандор Кираљ, а улоге тумаче Теодора Сили (Естер), Давид Чикош (Фаркаш), Вивиен Фазекаш (Ернела), Норберт Ђуранки (Алберт), Диана Тот (Лаура) и Огњен Гавранов (Бруно). Техничку подршку пружају Елвира Керменди, Чаба Шетет и Рамона Тот.

Организатори позивају суграђане да присуствују и буду део ове искрене и дубоко промишљене позоришне приче, која отвара важна питања о породици, блискости и личним изборима.

Т. Д.

излозба-роми-басаид-(3)

Поводом обележавања Међународног дана Рома у Галерији Културног центра отворена је изложба слика Милорад Кнежевић из Башаида. Аутор кроз свој уметнички израз негује мотиве свакодневног живота, традиције и окружења из којег потиче, дајући лични печат темама које приказује.

-Ово је моја прва самостална изложба. Био сам запослен у НИС-у и фабрици „Тоза Марковић“ као дизајнер. Сликам портрете на којима су моји пријатељи, међу којима су и Роми. Моја помајка је била Ромкиња и отуда љубав према њиховој култури и народу – казао је Кнежевић.

Још одмалена, како истиче, желео је да студира, али породична ситуација је била таква да је завршио занат за металостругара.

-Када сам се запослио у Нафтагасу завршио сам тадашњу Вишу педагошку школу у Београду. Једно време био сам запослен и у „Ливници“ и где год да сам радио на зидовима сам оставио траг осликавајући их. Срећан сам што су моје слике, кроз ову изложбу, доступне већем броју суграђана. Волим да сликам портрете јер на тај начин представим особу, кроз сваку црту лица. Моји Роми воле коње тако да има слика са њима, а ту си и портрети Ђорђа Балашевића и Николе Тесле –  истакао је Кнежевић.

Отварању изложбе присуствовали су представници града на челу са градоначелником Младеном Богданом, чланови Националног савета ромске националне мањине и Жељко Раду, в.д. директор Канцеларије за инклузију Рома са седиштем у Новом Саду.

-Увек истичем да је Кикинда пример добре праксе, када је унапређење положаја Рома у питању. Међународни дан Рома прилика је да се скрене пажња на моје сународнике и дан када се наш глас чује мало више. Проблема је много, али оно што увек напомињем јесте да смо сиромашни зато што необразовани, а необразовани зато што смо сиромашни. Једини излаз из тог зачараног круга јесте да што више промовишемо и истичемо образовање Рома – навео је Раду.

Портрети су настајали годинама, а Кнежевић је неколико година био запослен и у школи где је предавао ликовно. Како је већ 13 година у пензији има пуно времена да ствара слике.

А.Ђ.

 

топола-сцена-(1)

Чланови Културно – уметничког друштва „Сцена“ из Банатске Тополе јуче (субота) учествовали су у ускршњој радионици, након које су приредили концерт за своје мештане. Како сазнајемо од председнице друштва Клементине Чорбе ово је први пут да је овакво дружење организовано поводом Ускрса.

-У сарадњи са чланицама удружења жена двадесетак наших чланова учествовало је у фарбању јаја и у ускршњим играма осмишљеним за њих. Такмичили су се у тражењу јаја. Циљ је да се деца друже, али и да од старијих науче нешто ново. Најлепше радове смо наградили, а све учеснике похвалили – истакла је Клементина Чорба.

Мали фолклораши имали су и наступ.

-За све наше мештане организовали смо концерт. Наступили наши фолклораши , али и солисти који су певали и свирали – додала је наша саговорница.

А.Ђ.

музицка-скола

Концертом најуспешнијих ученика и свечаном доделом диплома вечерас је заокружено 11. школско такмичење Музичке школе, које је и ове године показало колико талента расте у Кикинди. Сала Народног музеја била је испуњена до последњег места, а публика је награђивала сваки наступ снажним аплаузом.

На сцени су се смењивали млади извођачи, сигурни, концентрисани и изнад свега — талентовани. Атмосфера је била топла и подржавајућа, а сваки излазак на сцену доносио је нову енергију и искрену радост.

Директорка школе Маргита Детари истакла је да је овогодишње такмичење донело значајну новину.

– Ове године смо укључили и ученике другог циклуса, од четвртог до шестог разреда, што раније није био случај. Имамо чак 383 ученика, што говори о великом интересовању за музичко образовање – рекла је Детари.

На такмичењу је учествовало 78 ученика, а како наглашава директорка — сви су победници.

– Разликују се само по броју бодова. Неки ученици су добили и више признања јер су наступали у више области – додала је она, напомињући да ће најуспешнији представљати школу на републичком такмичењу као и на републичком фестивалу у Суботици 7. маја.

Руководилац тима за школско такмичење и заменица директора Ева Француски Арањош објаснила је да је концепт такмичења осмишљен тако да буде доступан свој деци.

– Ово није наступ само за најбоље ученике. Желели смо да свако дете осети атмосферу такмичења, да се мотивише и стекне самопоуздање. Оцењивали смо меморију, стил, сценски наступ, ритам, темпо и укупан утисак – навела је она.

Посебну пажњу публике привукли су најмлађи извођачи, који су на сцени деловали сигурно и без треме.

Један од њих је и једанаестогодишњи Андрија Дукић, који је освојио чак три прве награде — за солфеђо, клавир и хармонику.

– Није ми било тешко да се припремим и немам трему кад свирам. Ова награда ми много значи, јер могу да се похвалим. Сада је време за одмор – рекао је Андрија уз осмех.

Сличне утиске дели и десетогодишња Лејла Јовић, ученица саксофона.

– Осећала сам се пријатно док сам наступала и нисам имала трему. Освојила сам прво место и веома сам задовољна. Желим да будем још боља, а већ овог месеца ме очекује републичко такмичење – казала је Лејла.

На крају вечери, свим учесницима уручене су дипломе, уз дуготрајан аплауз публике која је још једном показала колико подржава младе таленте.

Овај концерт није био само такмичење — већ прослава рада, труда и љубави према музици, која се, судећи по овим младим извођачима, у Кикинди негује са посебном пажњом.

Т. Д.

априлијада-2026-(1)

Башаид је данас, 1. априла, био центар добре забаве, хумора и веселог духа, јер је успешно одржана „Априлијада 2026“. Народна библиотека „Јован Поповић“, Месни огранак у Башаиду, и Месна заједница  организовали су богат програм пун смеха и дружења.

Манифестација је и ове године окупила велики број ученика и наставника, претварајући простор у сусрет игре, књижевности и дечјег стваралаштва. Програм је осмишљен као спој сценског израза, читања и интерактивног учешћа, са циљем подстицања читалачке културе, креативности и развоја комуникацијских вештина код деце.

-Кроз сценске наступе, рецитације и непосредну интеракцију са публиком, ученици су на жив и приступачан начин говорили о вредностима као што су пријатељство, поштовање, сарадња и хумор који повезује. Програм су обогатиле рецитације и сценски прикази инспирисани српском дечјом књижевношћу, са посебним освртом на стваралаштво Јована Јовановића Змаја, чиме је успостављена веза између књижевног наслеђа и савременог начина изражавања – истакла је в.д. директорица Народне библиотеке „Јован Поповић“ Дуња Бркин Трифуновић.

У програму су учествовали ученици Основне школе „1. октобар“ и вртића „Маслачак“ из Башаида, као носиоци сценских садржаја, затим ученици ОШ„Васа Стајић“ из Мокрина, као и ученица школе „Петар Кочић“ из Накова, чиме је остварена значајна међушколска сарадња и размена искустава.

Гошће манифестације биле су песникиње Десанка Ристић и Зорица Деспотов, које су својим учешћем омогућиле деци непосредан сусрет са поезијом и савременим књижевним стваралаштвом. У средишту манифестације био је „Весели квиз“, у којем су се надметале екипе „Веселићи“, „Кловнови“, „Смајли“ и „Шаљивџије“. Кроз питања, загонетке и логичке задатке, учесници су показали знање, сналажљивост и изражен тимски дух. Победничка екипа „Кловнови“ надметала се у саставу: Реља Тот, Андријана Јанков, Немања Тодоровић и Огњен Армацки.

 

Ова манифестација наставља да негује традицију хумора и радости у Башаиду, а осмеси учесника и гостију најбоља су потврда њеног успеха.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!