Град

IMG_0890

Да у Плану развој града до 2030. године села нису заступљена, оценио је на протеклој седници одборник групе грађана „Наше мало место“ Горан Думитров. Повод је био доношење одлуке о покретању поступка израде средњорочног плана града који ће бити донет за период од три године и којим ће се  конкретизовати План развоја града као кровни стратешки документ.

-Знам колико је важно да се приликом конкурисања за средства, пројекти налазе у стратешким документима, иде и ИПА, а иако села нису заступљена у Плану развоја, било би добро да их провучете да буде барем у средњерочном плану. Залагао сам се да се Обрадовићева бара стави у неки програм и профункционише по угледу на сличне еколошке пројекте- напоменуо је, између осталог, Думитров.

На излагање Думитрова реаговао је Градског већа Саша Танацков образлажући више ставки из Плана развоја града.

-Опремање и изградња нове индустрије зоне није само за град, ту ће радити и становници села. Поменућу и подстицаје у пољопривреди, развој агротуризма, превоз, изградњу пречистача пијаће воде у селима,  реконструкцију школа и вртића, саобраћајну повезаност, културне и спортске садржаје, све се то односи на сеоске месне заједнице- напоменуо је Танацков.

На примедбу Думитрова да у селима није изграђена канализација, одговорио је Љубан Средић, ресорни члан Градског већа.

– Најбитније је да се реши питање пијаће воде, и кренуће се са селима после Кикинде. За изградњу канализације, имаћемо пројектно техничку документацију у буџету за наредну годину, како бисмо конкурисали за средства. Као неко ко живи на селу, могу да потврдим да водимо рачуна о сеоским месним заједницама, путној мрежи, објектима, да се мештанима створе што бољи услови- нагласио је Средић.

Градоначелник Лукач истакао је да је бољитак живота за сваког грађанина евидентан и позвао Думитрова да конкретно учествује са предлозима и идејама.

-Бићете у тиму за израду средњерочног плана града, да нам дате конструктивне идеје и предлоге за развој села. Свако ко има конструктивну сугестију и добру идеју добродошао је да да свој предлог, да заједнички учинимо Кикинду још бољим местом за живот и рад -истакао је Лукач.

 

 

 

parking mesta

Приведена је крају изградња нових паркинг места на три локације у Кикинди. Након што су грађани надлежнима у локалној самоуправи оправдано указали на недостатак адекватних места за паркирање на више локација у граду, њихови апели услишени су- после ребаланса градског буџета.

Нова паркинг места изграђена су у Микронасељу, у улици Јована Јовановића Змаја, потом у улици Иве Лоле Рибара, недалеко од раскрснице са Светосавском као и на почетку улице Угљеше Терзина, код укрштања са улицом Милоша Великог.

 

 

 

Orka i MS 1

У Културном центру у току је 13. Фестивал подводног филма који се организује у сарадњи са Ронилачким клубом „Орка“ и под покровитељством Града Кикинде. Сарадња Клуба са Удружењем мултипле склерозе била је тема друге фестивалске вечери, у суботу, управо на Међународни дан особа са инвалидитетом. Отварању изложбе фотографија „Особе са инвалидитетом и роњење“ присуствовао је и члан Градског већа задужен за спорт и омладину, Драган Пецарски.

– Чланови „Орке“ много напора улажу у рад са оболелима од мултипле склерозе, помажу им да, вежбањем у води, поврате мишићну мускулатуру, што је од веома великог значаја за њих. Врло смо им захвални на томе, као и за то што је у овом клубу доступно неколико подводних спортова. По томе смо изузетни на ширем подручју наше земље – рекао је Пецарски.

„Орка“ је први спортски клуб који је остварио сарадњу са особама са инвалидитетом, истакла је председница Удружења мултипле склерозе, Бранкица Мишков.

– Сарадњу смо започели пре пет година и на тренинге долази све више наших чланова. Роњење и пливање утичу и на физичко и на психичко стање, изузетно много помажу моторици. Лично могу да посведочим да ми се побољшала грађа, ојачали су ми мишићи целог тела, у води сам слободна – каже Мишкова.

Стојан Богосављев, председник Ронилачког клуба „Орка“, подсетио је да је Клуб још 2014. године уложио у усавршавање својих чланова, како би могли да примењују терапеутско роњење.

– По угледу на многе земље на Западу радимо са оболелима параплегије и квадриплегије, церебралне парализе, епилепсије. До сада смо вежбали са 15 особа које имају неки од инвалидитета. Вода им изузетно помаже у спортским активностима и тако доприносе бољем стању организма – истакао је Богосављев.

Филм о активностима „Орке“ приказан је прве вечери Фестивала, када је и уприличена изложба дечијих цртежа. У суботу су изложене и фотографије чланова „Орке“, а на програму су и пројекције подводних филмова.

Приказује се избор од десет филмова пристиглих на Фестивал. Тема су подводне активности, са фокусом на водени живи свет, чиме у „Орци“ дају допринос подизању свести о потреби очувања природе.

Последње вечери Фестивала, у недељу од 19 сати, на програму су пројекције филмова.

 

zeleni dragstor1

Кикиндски ланац малопродајних објеката „Зелени драгстор” отвориће осму продавницу у А насељу. Нов трговински објекат почеће са радом за недељу дана и налазиће се код вртића “Колибри”, у улици Раде Трнића број 17.

На 170 квадратних метара, купцима ће понудити широк асортиман од скоро 5.000 производа: основне животне намирнице, поврће и воће, сухомеснате и млечне производе, слаткише, кафу, безалкохолна и алкохолна пића, кућну хемију, козметику.

Поверење купаца стекли су добром снабдевеношћу и повољним ценама.

 -Поред седам постојећих радњи, на сугестију наших суграђана из другог реона, који су исказали потребу и жељу јер им тамо недостаје продавница, одлучили смо да у том делу града отворимо већи објекат. За оне који до сада нису пазарили у нашим продавницама, могу рећи да смо веома конкурентни са ценама јер имамо и велепродају. Радимо са малим маржама како би цене биле приступачне за све- истиче Владимир Радовановић, власник „Зеленог драгстора”.

Међу повољним артиклима издвојићемо само неке: балон воде од 6 литара за свега 89 динара, кромпир по цени од 79 динара за килограм, јабуке 49 динара, милка чоколада од 100 грама 116 динара. Купце очекују изненађења на дан отварања као и редовне акције. У новом продајном објекту биће запослено шест радника, а тај број вероватно ће временом бити проширен.

-Доста сарађујемо са локалним произвођачима воћа и поврћа тако да нам је и то циљ, да их ангажујемо што више како би наша локална привреда и пољопривреда расли заједно са нама- каже Радовановић.

„Зелени драгстор” ради од 1995. године и има четврдесетак запослених. Малопродајни објекти налазе се у улицама Чанадској, Милоша Остојина, Стевана Синђелића, Кумановској, Србобранској и два у улици Тозе Марковића. Датум и сатница отварања нове трговине биће прецизирани почетком предстојеће седмице.

 

 

 

 

Lovac 7

Представници организација особа са инвалидитетом на подручју града данас су обележили 3. децембар, Међународни дан особа са инвалидитетом. Скуп у ресторану „Ловац“ организовао је Савет особа са инвалидитетом.

– Људи са хендикепом имају проблеме какве имају и сви остали, али су за нас они мултиплицирани. Некад је тешко набавити ортопедска помагала, инвалидска колица, лекове – рекао је Иван Зарић, председник Савета.

У 22 организације на подручју града учлањено је око четири хиљаде инвалида, али су процене да их има између шест и по и седам хиљада. То је око десет одсто укупне популације, што је у светском просеку.

– За нас у колицима важно је да свуда има рампи, што још увек није случај – каже Десанка Голић, чланица Удружења дистрофичара Средњобанатског и Севернобанатског округа. – Сама могу свуда да идем у колицима и људи заиста имају разумевања.

У име Града скупу је присуствовао градоначелник Никола Лукач. Са представницима организација разговарао је о начинима да се побољшају њихов положај и квалитет живота.

– Град подржава пројекте у корист особа са инвалидитетом и опредељен је да оне буду видљивије, поштоване, прихваћене у својој заједници и да помогнемо колико год можемо да реше све своје недаће. Уз помоћ републичке и покрајинске администрације реализоваћемо у наредном периоду за њих важне пројекте – рекао је Лукач.

Он је истакао да су Кикинђани емпатични према особама са инвалидитетом и да, у том смислу, наш град може да буде пример другима.

Čigra_deca 6

Међународни дан особа са инвалидитетом обележили су и чланови Друштва за помоћ ментално недовољно развијеним особама „Чигра“ у Кикинди. Они су угостили своје другаре из ликовне радионице Културног центра.

– Ове године Дан особа са инвалидитетом обележавамо тако што смо организовали инклузивну ликовну радионицу под називом „Заједно кроз свет у боји“ у нашем простору – рекла је директорица „Чигре“, Загорка Новаков.

Друштво „Чигра“ окупља, у различитим дневним активностима 15 младих и десеторо деце школског узраста, као и њихове родитеље који су, такође, чланови Друштва.

– Сваке године обележимо овај дан и сликамо. Ако неко не може сам, сви остали помажу. Данас смо цртали чигру – рекла нам је Мирјана Цуцић.

Позиву за дружење у „Чигри“ одазвали су се готово сви чланови Ликовне радионице за децу „Стварам оно што сањам“ Културног центра, каже заменица директора, Тања Ножица.

– Ово није први пут да се дружимо са децом из „Чигре“ и сви наши чланови увек се радо одазову. Данас је дошло тринаесторо деце. Сви сликају акрилним бојама на платну, а тема је слободна.

Јована Зељковић члан је ликовне радионице Културног центра већ пола године.

– Први пут сам овде и лепо нам. Дружимо се и заједно сликамо – каже Јована.

Пројекат је финансијски подржао Град, а догађају је присуствовала чланица Градског већа задужена за националне мањине, родну равноправност и бригу о породици, Рамона Тот.

– Особе са инвалидитетом свакодневно се суочавају са потешкоћама. Наш задатак, локалне самоуправе и удружења, јесте да подигнемо свест грађана о тим проблемима.

Слике настале на данашњој радионици биће урамљене и изложене на Новогодишњем базару.

 

 

 

 

 

polaganje venaca kralju petru

Полагањем венаца на споменик Краљу Петру Првом, у организацији градског одбора Удружења „Краљевина Србија“ одата је почаст великану наше историје, једном од најомиљенијих српских владара и војсковођа. Поред представника поменутог удружења, венце су положили Младен Богдан, председник градске скупштине и Драгиша Михајловић, начелник Градске управе.

– Краљ Петар је био велики борац, омиљени државник кога су у народу звали „чика Пера“ и први владар новоосноване државе. Недавно смо обележили годишњицу присаједињења Баната, Бачке и Барање матици Србији, и ослобођење Кикинде 1918.године. Кикинда већ има улицу Краља Петра, а од прошле године и споменик у чијем подизању је учествовао град- истакао је Богдан.

Заслуге Краља Петра Првог су немерљиве, посебно за присаједињење Војводине Србији, указују у Удружењу „Краљевина Србија“.

– Прошле године, на стогодишњицу смрти Краља Петра Првог подигли смо спомен бисту захваљујући великој помоћи градоначелника Николе Лукача који је препознао значај и потребу да Кикинда добије овај споменик- указао је Милош Павковић, председник овог удружења које ради под покровитељством престолонаследника Александра Карађорђевића.

Милан Рељић из Градског одбора „Краљевине Србије“ указао је на значај очувања историје и традиције у Кикинди.

Краљ Петар Први остао је упамћен и као краљ Петар Ослободилац. У народу је био веома цењен  као храбар, поштен и правдољубив владар који је, упркос веома нарушеном здрављу, Албанску голготу прошао заједно са својом војском.

 

 

Tricky

Популарни јутјубер и најбољи фристајл баскеташ Немања Блажић Трики уписао се у Гинисову књигу рекорда, након што је 26. јуна у Београду за један минут постигао 36 слип н слајда, односно дисциплине која подразумева превртање кошаркашке лопте испод ногу. Пре Трикија, тај рекорд је држала девојка из Харлем Глобтротерса, светски познатог, америчког егзибионистичког кошаркашког тима.

-Сви сте ме таговали на тај видео када је Гинис објавио и шта ми је преостало него да оборим тај рекод. Нисам успео из првог пута, први пут ми је испала лопта на 15 слип н слајду, али када сам други пут узео лопту у руке, урадио сам 36 слип н слајда. Почело је да ми се врти у глави на 17,18-ом, али сам изгурао до краја. Када сам завршио толико ми је било мука, лоше, вртело ми се у глави, али све за овакве ствари- поверио се Трики својим фановима на Јутјубу и захвалио им се на подршци и мотивацији.

Трикију је стигао званичан сертификат као потврда да се сврстао међу Гинисовце.

-Ја сам то послао и немате појма шта сам све морао да радим да бих доказао да сам урадио са исправном лоптом, да је тај видео аутентичан, да им пошаљем сиров снимак, јер су једино то признавали. На крају сам морао да испитујем људе из ФИБЕ, који имају њихову лиценцу како би написали извештај да је лопта коју сам користио по њиховим стандардима и стандардима НБА-а. Не знам који сам Србин по реду у Гинисовој књизи, има нас јако мало, и ово је за мене једно велико признање за све што радим – рекао је Немања Блажић Трики.

Nasa kuca korisnici 1

Корисници Центра за пружање услуга социјалне заштите Кикинда, „Наше куће“, данас су добили 70 воћних садница, донацију „АКТ Фондације’’ из Новог Сада. Они су, уз представнике Фондације и Града учествовали у акцији „Посади воћку“ и засадили воћњак у башти Центра.

„Акт фондација“ је хуманитарна организација која пружа помоћ у елементарним средствима свима који су у потреби. У Кикинду су данас донели саднице крушке, шљиве, дуње, трешње и вишње.

– Воћњак ће, надамо се, подићи квалитет рада у Центру. Такође, очекујемо да ће, поклањањем воћа, корисници моћи и да помогну другима – изјавила је Илинка Пећанац, представница Фондације и додала да је од те хуманитарне организације до сада помоћ добило више од 20 људи широм света.

Корисници „Наше куће“ већ успешно узгајају зачинско биље и поврће у свом пластенику, што је одлична радна терапија и допринос кухињским залихама.

– Ми смо познати по томе што негујемо биље, а сада ћемо моћи од воћа да правимо и џемове, слатка и сокове. Уз то, физички ћемо се активирати у узгајању воћњака – рекла је Цецилија Шајбер, директорица Центра.

Град подржава акције заштите животне средине, озелењавања и све активности  којима се унапређује рад Центра за пружање услуга социјалне заштите, рекао је председник Скупштне Града, Младен Богдан.

– Овај догађај је леп увод у обележавање Међународног дана особа са инвалидитетом, 3. децембра. Честитамо свима који се труде и боре за њихов бољи положај у друштву. Град Кикинда ће увек пружити подршку свима који се залажу да особе са инвалидитетом имају бољи положај у друштву, да се смање баријере и дискриминација, како би свака особа са инвалидитетом водила што квалитетнији живот – истакао је Богдан.

У „Нашој кући“ дневни боравак користи 28 одраслих са развојним сметњама који су данас с радошћу дочекали свој нови воћњак.

 

 

 

 

saobraćaj

Више суграђана обратило нам се због немогућности да у Полицијској управи Кикинда заврше послове у вези са регистрацијом својих возила. Прекид у раду сервиса, међутим, није на нивоу ПУ у Кикинди, већ целе Србије. Како је саопштио МУП, до прекида рада сервиса који је намењен за пружање услуге регистрације и продужења регистрације возила дошло је услед квара на хардверским компонентама информационог система Министарства унутрашњих послова.

Стручне екипе МУП-а раде на отклањању насталог проблема, чије се решавање очекује у најскорије време, обавестили су јавност.

„Грађани који из наведених разлога нису успели да изврше продужење регистрације својих возила, неће бити санкционисани од стране саобраћајне полиције“- стоји у званичном саопштењу МУП-а.

Како је у гостовању на РТС јутрос објаснио Златко Беленцан, помоћник начелника Управе саобраћајне полиције, полицијски службеници на терену су добили инструкције о поступању у случају да затекну возило коме је истекла регистрациона налепница.

Истиче да се против њих неће покретати прекршајни поступци, нити ће се издавати прекршајни налози, нити ће се возила којима је истекла важност регистарских налепница искључивати из саобраћаја.

-Докле год се не успостави систем, возачи којима је истекла важност регистарске налепнице неће бити санкционисани. Због новонастале ситуације, Управа за управне послове МУП-а, организоваће додатно време да грађани који желе да региструју возило то учине, рекао је Беленцан.

Због квара на серверу, трећи дан грађани нису у могућности да региструју возила. Остали сервиси Министарства унутрашњих послова раде несметано.

Појачана контрола саобраћаја

Саобраћајна полиција ће, од 5. до 11. децембра спровести појачану контролу саобраћаја која ће бити усмерена на контролу вожње у алкохолисаном стању и под дејством психоактивних супстанци, као и на прекорачења брзине.

error: Content is protected !!