Град

Image3

Празничнo рухо градског трга у Кикинди уз атрактивну новогодишњу светлећу декорацију, ипак, неће изостати ни ове године.

Постављање новогодишње расвете почеће за неколико дана и бити примерено енергетској кризи. Због мера уштеде и препоруке Владе, новогодишња расвета биће постављена током краћег периода него ранијих година- од 15. децембра до 15. јануара.

Довољно за уживање, посебно најмлађих суграђана, у бајковитој празничној атмосфери коју ће, на њихову велику радост поново употпунити Деда Мраз, ирваси, ледена кућица, локомотива, незаобилазна новогодишња јелка и други украси.

 

 

solari paneli 3

Град Кикинда расписао је 8. децембра јавни конкурс за суфинансирање уградње соларних панела на породичним кућама и унапређење термотехничког система путем уградње калориметара, циркулационих пумпи, термостатских вентила и делитеља топлоте. За ову меру опредељено је 1,5 милиона динара, од тога 1.260.000 динара за соларне панеле, а 240.000 динара за циркулационе пумпе, калориметре, термостатске вентиле и делитеље топлоте.

-Максималан субвенционисани износ по домаћинству за соларне панеле je 420.000 динара. Влада велико интересовање грађана, највише за меру набавке и уградње соларних панела за породичне куће. Привредни субјекти који ће учествовати у овом Програму енергетске санације домаћинстава на територији Града Кикинде су Ђурђевић Термосолар, МТ Комекс ДОО Београд и Телефон инжењеринг ДОО Београд- прецизирао је за Кикиндски портал Никола Југин, енергетски менаџер.

Конкурс је отворен 21 дан од дана објављивања односно до 29. децембра. Додатне информације могу се добити путем броја телефона 0230 410 219. Јавни позив за учешће грађана у спровођењу мера енергетске санације путем уградње соларних панела и детаљан списак потребне документације доступни су на сајту града.

У овогодишњем Програму енергетских санација до сада су 74 домаћинства добила бесповратна средства, од укупно 242, колико их је конкурисало.

 

 

Ritam Evrope

Сарадња Културног центра и Града Кикинде са програмом за децу и младе „Ритам Европе” биће настављена и у наредној години.

Градоначелник Никола Лукач изразио је велико задовољство што ће деца и омладина Кикинде имати прилике да на Првој телевизији и у 2023. години представљају свој град и своје музичке и плесне таленте.

„Ритам Европе” као највеће дечије музичко такмичење овог типа у Европи на Првој српској телевизији омогућава деци и омладини узраста од 14 до 21 године да на високом нивоу унапређују кореографска знања и технике певања.

Srđan Aleksić 3

У медија центру у Мокрину у организацији Српских ратних ветерана Кикинде, одржан је састанак ветерана са адвокатом Срђаном Алексићем из Ниша. Новим Законом о борачкој и социјалној заштити, предвиђено је да сваки учесник рата има право на дупли радни стаж према броју дана које је провео у рату, објаснио је Алексић.

-Од РФЗО тражимо да им се призна дупли радни стаж, не само да се призна већ и да се уплати. Овај поступак је бесплатан, водимо управни поступак пред управним органима и као Канцеларија то право ћемо остваривати за наше борце. Такође, можемо да у име наших бораца покренемо поступак за утврђивање статуса борца, то је врло битна категорија јер борци имају разне принадлежности, једна од њих је умањене рачуна за комуналне услуге. Предлог је да борци буду изједначени са инвалидима рата и да имају право на бањско лечење. Такође и да могу да добију ваучере од 15.000 динара како би посетили нека од бањских лечилишта. Борци који су пензионери, а није им уплаћен или признат дупли радни стаж, ми ћемо у њихово име то захтевати од РФЗО- истакао је Алексић у изјави за Кикиндски портал.

Познати нишки адвокат указује и да су спремни да покрену поступак пред надлежним судом против НАТО пакта за  борце који су били на Косову и Метохији, а у међувремену су оболели или преминули од канцера, што је, како наводи, директна последица  осиромашеног  уранијумом. Правном тиму који предводи Алексић помаже италијански адвокат Анђело Фјоре Тартаља који је пред италијанским судовима добио више од 300  пресуда у корист италијанских војника оболелих или преминулих од рака након што су у мисијама на Косову, Ираку, Сирији, Авганистану били изложени осиромашеном уранијуму.

Адвокатска канцеларија Срђана Алексића није одустала од правне битке за исплату ратних дневница  војним резервистима, учесницима рата 1999. године. .

-Поново шаљемо представке Суду за људска права у Стразбуру. Прошли смо кроз цео тај период уназад две године, од Основног суда,па Вишег, Апелационог, Врховног и Уставног. Конкретно, имамо пресуде за дискриминацију, али нису исплаћене заостале накнаде борцима у Војводини као борцима Топличког округа- додаје Алексић.

Božićna radionica

Предшколци из вртића „Наша радост“ и ђаци основних школа „Фејеш Клара“ и „Ђура Јакшић“, њих осамдесеторо, учествовали су данас на божићној радионици у КУД „Еђшег“. Ово је традиционална активност коју за децу организују у овом културно-уметничком друштву, али је протекле две године изостала због пандемије.

-Радује нас велики одзив деце. На божићној радионици шарају медењаке, гледали су цртани филм о Божићу, а од наставнице веронауке учили о симболима и обичајима. Ту су и васпитачице и наставнице из вртића „Наша радост“ и школа „Фејеш Клара“ и „Ђура Јакшић“- наводи Рамона Тот, председница КУД „Еђшег“.

И наредних дана наставља се претпразнична атмосфера. Идуће суботе, 17. децембра, у Католичкој цркви биће одржан Божићни концерт, са почетком у 18 сати, а већ од 16 часова почеће божићни вашар. После концерта, испред цркве биће одиграна мини представа која је плод сарадње Католичке цркве и „Еђшега“.

На сцени КУД-а 23. децембра од 18 сати биће одиграна Божићна представа.

privredna komora srbije

Привредна комора Србије наградила је традиционалним годишњим признањима најуспешнијe компаније и појединце који су се у 2022. години истакли резултатима и радом. Уручено је 17 награда за пословног лидера и 21 награда за пословни успех.

Међу фирмама које су добиле признање за пословни успех је и Ливница Кикинда аутомобилска индустрија доо која је, како стоји у образложењу Комисије за доделу награда,  „последњих неколико година започела производњу алуминијумских делова мотора аутомобила, а то је материјал на ком ће се, према свим показатељима, базирати ауто-индустрија у будућности“.

-Поседују неколико најсавременијих машина за машинску обраду одливака, монтажу компоненти и димензиону контролу. Ливница Кикинда АИ у задњих неколико година бележи константан раст производње и броја запослених, у 2020. години имали су извоз у висини од 1.763.826,оо евра и  396 запослених, да би већ наредне (2021. године) имали повећање укупног прихода од око 70%, извоза од око 90% и броја запослених за 30%.

-Фирма и у 2022. години бележи раст, тако да се на основу показатеља за првих осам месеци ове године очекује  извоз од око 3,6 милиона евра и поред постојећег повећања броја запослених за још око 5% (укупно око 10% у 2022. години)“- наведено је у образложењу признања ПКС које је  преузео директор Регионалне привредне коморе у Кикинди Тибор Хорват јер је директор кикиндске Ливнице Петер Вишњеи на пословном путу.

Међу лауреатима је и генерални директор компаније Ле Белиер Кикинда  Паскал Мармој који је добио награду за пословног лидера. Признање му је уручио Милош Ненезић, председник скупштине Привредне коморе Србије и генерални директор Трајал корпорације.

У образложењу се наводи да се након упознавања са фабриком и људским ресурсима у фирми коју је преузео од свог претходника, суочио са изазовима и предложио решења за унапређење и развој фирме.

„Након неког времена у Ле Белиеру  су  почели да добијају нове пројекте који су фирму покренули и поставили на путу новог развоја. Сви будући пројекти као и они које тренутно развијају, подразумевају да се све три активности, ливење, машинска обрада и монтажа, обављају у Кикинди. То је нова велика авантура  за фабрику, за Кикинду, за људе који раде као добављачи ове фирме. Започели су и нову стратегију BE GREEN, са амбициозним циљем да се смањи емисија угљеника за 50% до 2030. године. На челу са Паскалом Мармојем,  Ле Белиер наставља друштвено одговорно пословање у Кикинди и финансира велики број хуманитарних и друштвених акција, на нивоу Града Кикинде“- образложила је Комисија за доделу признања.

Награђени за 2022.

Међу награђеним фирмама су : Здравље Лесковац, Nestle Adriatic  DOO, IGP Automotive Comp DOO, Rauch Serbia, Gomex DOO, Chips way DOO, Tiffany production…

Повељу за пословног лидера добили су, између осталих, Слађан Дисић, генерални директор Симпо Врање АД; Љубинко Гобељић, председник компаније ФПМ Агромеханика из Бољевца; Никола Вулетић председник извршног одбора Uникредит банке Србија…

Zarko 5

Основна школа „Жарко Зрењанин“ данас је прославила свој дан, 67 година постојања. У току преподнева одвијале су се активности у радионицама за ђаке и њихове родитеље, и одржан је књижевни клуб.

Основна школа „Жарко Зрењанин“ је, са 560 ученика у 24 одељења највећа у Севернобанатском округу, каже директор, Тихомир Фаркаш.

– Одржавамо исти број ђака, на шта смо веома поносни. Уз подршку локалне самоуправе улажемо у школу сваке године и тако стално напредујемо. Ове године три милиона динара инвестирано је у замену комплетне расвете лед-панелима.  Сви кабинети су опремљени видео-бимовима, имамо „смарт табле“, ученици заиста имају квалитетне услове за рад – каже Фаркаш.

У име локалне самоууправе, прослави су присуствовали чланица Градског већа задужена за образовање и културу, Валентина Мицковски и секретар Секретаријата за јавне службе, удружења грађана и верске службе, Богдан Тасовац.

Валентина Мицковски честитала је ђацима и запосленима њихов дан.

– Поносни смо на све ђаке и запослене. Школа „Жарко Зрењанин“ није велика само по броју ђака, већ и по квалитету рада, што показују многобројне награде на републичким такмичењима. Такође, ученици показују своју креативност на иновативан начин, учешћем у ваннаставним активностима – рекла је Мицковска.

У завршници прославе, одржана је приредба на којој су наступили хор, плесне групе и драмска секција Школе. Много радости било је у препуној сали наставника, родитеља и ђака који су данас и гостима на свечаности показали своје таленте.

 

postavljanje semafora

Започети су радови на постављању инфраструктуре и инсталација за семафоре на раскрсници улица Јована Јовановића Змаја и Михајла Пупина.  Светлосна сигнализација допринеће безбеднијем одвијању саобраћаја на овој веома прометној раскрсници у Кикинди.

За саобраћајно техничко уређење и семафоризацију биће уложено укупно 5, 2 милиона динара са ПДВ-ом, од којих је 2,7 милиона динара суфинансирање Покрајинског секретаријата за енергетику, грађевинарство и саобраћај.

Укрштање Змај Јовине и Михајла Пупина је критична саобраћајна тачка у граду на којој се неретко догађају саобраћајне незгоде, те су возачи и саобраћајна струка сагласни у оцени да ће постављање светлосне сигнализације допринети повећању безбедности свих учесника у саобраћају.

Радови ће бити завршени до краја децембра, да би након добијања употребне дозволе почетком идуће године семафори почели са радом.

Како сазнајемо у градском Савету за саобраћај, ускоро ће бити постављен и радар на раскрсници код ЖАК-овог стадиона којим ће се надоградити постојећи систем смарт ситија. Саобраћај на углу улица Милоша Великог, Стевана Сремца и Стевана Синђелића регулише семафор који је постављен ове године.

 

 

 

Kviz 1

Финале квиза знања “Моја Кикинда: Откријмо где живимо”, у организацији Канцеларије за младе и подршку Града Кикинде, одржано је данас у Културном центру.

Надметале су се четири екипе које су, ове године, показале најбоље знање о свом граду: седмог и осмог разреда основних школа „Жарко Зрењанин“ и „Јован Поповић“, Средње стручне школе „Милош Црњански“ и Техничке школе.

Квиз који је осмислио професор географије, Мирослав Грујић, ове године имао је осмо издање. Учествовало је 15 екипа – 11 из основних школа и четири средњошколска тима.

У самом финалу, поред знања из географије и историје, потребна је била и срећа јер се, бацањем коцкица, нису само добијала питања, већ и „заустављања“ у појединим местима Града.

У коначном пласману, најбољи су били ученици Основне школе „Жарко Зрењанин“: Милица Глишин, Милица Блажић, Иван Ковачев и Вук Кресоја, којима је менторка била наставница Александра Остојин.

– Спремамо се од септембра, били смо поделили области и важно нам је било да све што боље научимо – каже Милица Блажић. – Учествовали смо и прошле године и много тога смо научили. Лепо је научити нешто ново о граду у којем живимо, јер људи мало знају о томе – сама сам научила много о клими и температурама, о томе да смо најсунчанији град, о неким личностима из историје.

Аутор овог занимљивог, маштовитог и надасве едукативног квиза, професор Мирослав Грујић веома је задовољан знањем које су ђаци показали.

– Из циклуса у циклус деца показују све више знања – ове године су знали највише. Поносан сам на то што је квиз успео да заживи међу омладином и мислим да смо град у Србији у којој млади највише знају о својој средини. Посебно желим да похвалим Катарину Голић из Техничке школе која је, у прва два круга, знала одговор на свако питање које је било постављено било којем од такмичара. Пресрећан сам што деца основних и средњих школа имају оволико знање – каже професор Грујић.

Грујић напомиње да су сви финалисти победници и да су пресудиле нијансе, па је тако Катаринина екипа такмичење завршила на четвртом месту.

– У припреми за квиз највише сам научила о историји града, као и о неким општим подацима. О клими, рецимо, пре квиза нисам знала ни приближно колико знам сада – каже Катарина. – Верујем да свако треба добро да познаје град из којег потиче.

Екипу Техничке школе чинили су још: Дарио Бибер, Давид Нађ и Никола Плавшић. Менторка им је била професорица Марија Мишковић.

Екипа Средње стручне школе „Милош Црњански“ заузела је друго место и у њој су били: Милана Инђић, Дуња Грујић, Дуња Бајић и Емина Мујкић, уз подршку менторке, професорице Јасне Томашев.

Трећепласирани су били ученици Основне школе „Јован Поповић“: Милана Бадрљица, Ања Тешин, Милана Сивчев и Душан Јерковић. Њихова менторка била је наставница Оливера Гашић.

Финалном такмичењу присуствовали су чланови Градског већа, Валентина Мицковски, задужена за културу и образовање, и Драган Пецарски, задужен за спорт и омладину.

– Поносимо се нашим младим људима јер су показали да су спремни да издвоје време и да раде на сопственом усавршавању. Захваљујем се и професору Мирославу Грујићу на фантастичној иницијативи која им је омогућила да стичу нова сазнања на креативан начин који није у тој мери заступљен у формалном образовању. Увек ћемо, као Град, подржавати пројекте у којима су циљна група млади људи и рад на развијању њихових потенцијала – рекла је Мицковска.

Све четири екипе награђене су са по једном паметном таблом, чланови победничког тима – са по једним мобилним телефоном, другопласирани су добили свако по „паметни сат“, ђаци из тима који је заузео треће место добили су бежичне слушалице, док су члановима четвртопласиране екипе поклоњене екстерне батерије. Награде је обезбедила локална самоуправа.

Potrosaci 5

Прво предавање на тему „Познавање права потрошача“ одржано је данас у Гимназији „Душан Васиљев“. Пројекат обуке младих о правима купаца спроводи Удружење потрошача Кикинде (УПОК) под покровитељством Града.

– Наш циљ је да се ученици упознају са правима потрошача, да прошире своје знање, да се прилагоде свакодневном животу и да едукују одрасле чланове породице. Прва тема нам је рекламација, од које потрошачи неретко одустају јер не познају своја права ни процедуру, а затим ћемо обрадити и електронску куповину, куповину на даљину, што је посебно корисно за млађе генерације – рекао је председник УПОК-а, Дарко Цвијан.

Планирано је да се предавања одрже за ђаке седмог и осмог разреда и средњошколце на подручју Кикинде. Теме обука прошириваће се сходно интересовањима полазника, рекао је Цвијан.

У име Града предавању је присуствовала чланица Градског већа задужена за културу и образовање, Валентина Мицковски.

– Образовање деце и младих је нама у Градској управи, поред улагања у инфраструктуру, једна од примарних ставки – рекла је Мицковска. – Тежимо да понудимо нешто ново, чега нема у редовној настави. Стога је Град подржао Удружење потрошача и њихов пројекат и драго ми је да је у Гимназији препознат као потребан. Надам се да ће нам се придружити и остале школе.

Данашње предавање слушали су, као час грађанског васпитања, ученици четвртог разреда природног смера Гимназије.

– Драго ми је што је пројекат почео управо у нашој школи. Ђаци четврте године обрађују ову тему на часовима грађанског васпитања, већ имају основно знање, и мислим да ће бити корисно да га прошире и поделе са члановима својих породица. Наша школа сарађује са Удружењем, захваљујући томе учестовали смо у квизу одржаном у Првој трговачкој школи у Београду и освојили смо друго место – рекла је директорица Гимназије, Мирјана Дражић.

Кикинда је, иначе, једна од малобројних средина у којима постоји Удружење потрошача које је, већ 15 година, на располагању грађанима у случајевима  потрошачких проблема. У оквиру пројекта Министарства унутрашње и спољне трговине, последњих пет година, УПОК је и регионално саветовалиште за подручје Војводине.

error: Content is protected !!