Град

radovi skola basaid

U Osnovnoj školi „1. Oktobar“ u Bašaidu u toku leta preduzeti su radovi u svlačionicama i toaletima pored fiskulturne sale.

– Od Pokrajinske vlade po konkursu nam je odobreno 2,6 miliona dinara za ove radove. Zvanična primopredaja biće ovih dana. Sada je, od prioritetnih radova, preostalo da se rekonstruiše deo dvorišta Škole – rekao je direktor, Mirko Vlajkov i naglasio da, do pre nekoliko godina, u ovu ustanovu nije ulagano najmanje četiri decenije.

Prvi radovi posle dužeg vremena bili su rekonstrukcija fiskulturne sale, nova rasveta u Školi i grejanje, istakao je gradonačelnik Nikola Lukač prilikom posete Bašaidu.

– Najnoviji radovi obezbediće još bolje uslove za đake u Bašaidu. Grad je ove godine opredelio 40 miliona dinara za rekonstrukcije, popravke i sanacije u osnovnim školama. Dobra saradnja sa pokrajinskim i republičkim organima rezultirala je odobravanjem projekata našim školama – rekao je Lukač. – Nećemo se zaustaviti, neke školske zgrade su stare i dotrajale, trudimo se da pravimo prioritete.

Samo ove godine, novac za radove od pokrajinske i republičke vlade dobile su i škole „Vuk Karadžić“, „Đura Jakšić“, „Feješ Klara“, „Jovan Popović“, „Petar Kočić“ u Nakovu. Uz dobru saradnju, udruženim snagama, doprinećemo još boljoj opremljenosti svih škola na teritoriji Kikinde, zaključio je gradonačelnik.

P1200856

Prvog školskog dana, najmlađim đacima na teritoriji Kikinde stigli su i pokloni od Grada: udžbenici, i paketi sa delom školskog pribora. Nekima od njih, đacima u tri gradske i dve seoske škole, poklone su jutros, na prvim časovima, uručili gradonačelnik Nikola Lukač, pokrajinska poslanica i predsednica Odbora za obrazovanje i nauku Stanislava Hrnjak, načelnik Policijske uprave Pavle Rajkov i članice Gradskog veća, Valentina Mickovski i Melita Gombar.

– Prvog septembra Grad tradicionalno daruje prvake. Iz budžeta smo, ove godine, za udžbenike i poklone sa priborom i opremom, izdvojili oko 4,1 milion dinara. Uverili smo se da su deca željna druženja i sticanja znanja, želimo im da čuvaju jedni druge, da slušaju svoje učitelje i da sa njima savladaju znanja koja su im potrebna, da ovaj period života počnu na najlepši način. Potrudićemo se da u svakoj školi obezbedimo još bolje uslove za đake, kao i za nastavni i nenastavni kadar i, u narednom periodu, nastavićemo da obezbeđujemo sredstva za opremanje škola. Želimo da znaju da će Grad Kikinda uvek biti uz njih i uz sve građane – rekao je Lukač.

Prvi dan u školi veliki je događaj i za đake i za njihove roditelje, kao i za nastavni kadar, rekla je Stanislava Hrnjak, čestitajući prvacima polazak u školu.

– Pokrajinska vlada od 2016. godine intenzivno sarađuje sa Gradom na različitim projektima koje škole podnose na konkursima. Mi se zaista radujemo svemu što je korak napred i iz godine u godinu, kako raste budžet Pokrajine Vojvodine, a sada je bezmalo 123 milijarde, tako raste udeo kapitalnih incvesticija, kao i podrška građanima Kikinde, odnosno najmlađima kroz obrazovne institucije. Stalno radimo na tome da unapredimo sistem kako bismo pomogli deci i roditeljima u svakom smislu, u obrazovnom procesu, u bezbednosti, kroz psihološku podršku i socijalnu politiku u našem gradu koja je proglašena za jednu od najboljih u Srbiji. To je naš zajednički zadatak – naglasila je Stanislava Hrnjak.

Ona je dodala da je Osnovna škola „Feješ Klara“ na početku velike rekonstrukcije za koju je Pokrajinska vlada, samo za prvu fazu radova, već obezbedila 150 miliona dinara.

Direktorica Hermina Čemere rekla je da je upisano 19 prvaka – 12 će učiti na srpskom, a sedmoro na mađarskom jeziku. Ukupno Školu pohađa 210 učenika.

U samom gradu goste su na prvim časovima imali i đaci u Osnovnoj školi „Đura Jakšić, u kojoj su, u prvi razred, upisana 34 učenika. I prvaci u Školi „Jovan Popović” jutros su dočekali goste.

– Ova škola upisala je 34 prvaka u dva odeljenja. Prvi put, od kada sam ja direktor, prvog školskog dana nas je obišao gradonačelnik – rekla je direktorica, Jelena Krvopić.

Ispred svake škole od jutros su i dežurni policajci koji će, i nadalje, svakog dana, biti sa decom u toku nastave.

– Policijska uprava u Kikindi spremno je dočekala prvi dan nastave, imali smo dovoljno vremena da analiziramo i postavljamo nove zadatke, svaki naš policijski službenik na obezbeđenju škole zna tačno šta treba da radi kako bi maksimalno obezbedio učenike u svim školama. Pored toga, ove školske godine, sa svim učenicima realizovaćemo i projekat „Zajedno i bezbedno kroz detinjstvo“ – kazao je načelnik Policijske uprave Kikinda Pavle Rajkov.

U OŠ „Ivo Lola Ribar“ u Novim Kozarcima upisano je 10 prvaka.

– U toku raspusta uređivali smo školu, a prvacima smo danas priredili svečani prijem. Sledeći smernice Ministarstva , nadamo se da će ova školska godina biti godina razvijanja drugarstva i poverenja na opštu dobrobit svih nas – rekla je direktorica Škole, Dragana Radujko.

Željko Vukmirović jedan je od pet dečaka-prvaka u Školi u Novim Kozarcima.

– Sve mi se sviđa u ovde, i učiteljica i učionica. Ovo su već sve moji drugari – kaže Željko.

Tijana je prvak u OŠ „1. Oktobar“ u Bašaidu.

– Najvažnije je učenje, zdravlje, da slušaš svoju učiteljicu i da pomažeš svojim drugarima. Već pišem slova i crtam domaći. Moj najbolji drug Miloš sedi sa mnom u klupi – pohvalila se Tijana.

Škola u Bašaidu upisala je 25 novih učenika, što je sedmoro manje u odnosu na prošlu školsku godinu, pa je formirano jedno umesto dva odeljenja. Ukupno Bašaid ima 250 osnovaca.

viber_image_2023-09-01_09-34-21-324

Ove godine, oko 450 đaka prvaka na teritoriji Grada Kikinde prvi put selo je u školske klupe. Svima njima, Grad Kikinda obezbedio je besplatne udžbenike i deo školskog pribora i tim potezom olakšao roditeljima. Podsetimo, ova mera pomoći porodicama uvedena je prvi put prošle godine, kada je takođe oko 450 prvaka dobilo besplatne knjige za školu.

Srednjoškolci koji žive u seoskim mesnim zajednicama, imaju obezbeđen besplatan prevoz do škola u Kikindi, kao i ranijih godina.

Za obe mere podrške deci i njihovim porodicama, sredstva su opredeljena gradskim budžetom.

Već po tradiciji, gradonačelnik Nikola Lukač i ovog 1. septembra obilazi škole kako bi đacima i prosvetnim radnicima poželeo uspešnu novu školsku godinu. Gradonačelnik je, sa saradnicima, od jutros u obilasku osnovnih škola „Feješ Klara”, „Jovan Popović”, „Đura Jakšić”, „Ivo Lola Ribar” u Novim Kozarcima i „1. oktobar” u Bašaidu.

Sa gradonačelnikom Nikolom Lukačem su pokrajinska poslanica Stanislava Hrnjak, članice Gradskog veća Valentina Mickovski i Melita Gombar, kao i načelnik Policijske uprave u Kikindi Pavle Rajkov.

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je ranije da škole spremno dočekuju učenike, da će đake i škole obezbeđivati policajci i da će se tokom školovanja posebna pažnja posvećivati negovanju ljudskih vrednosti.

Plesna skola 6

Pravi praznik plesa priredile su večeras članice „Dance N Soul“ škole u dvorištu Kurije. Nastupile su sve uzrasne grupe i solisti, višestruko nagrađivani na mnogim plesnim takmičenjima.

– Spremili smo spektakl. Prošla sezona bila nam je veoma uspešna, svaka je sve bolja. Imamo 5-6 takmičenja u sezoni i na svakom nastupamo sa minimalno pet koreografija. Dobijamo mnogo nagrada, često i specijalne nagrade upravo za koreografije, Vežbamo, deca se trude, jako su talentovana. Svake godine ima nas sve više i zahvaljujem roditeljima na poverenju – kaže Mirna Krnić, profesorka fizičkog vaspitanjnja i predsednica „Dens en soul“ Udruženja sportskog plesa „Ritmik“.

Devetogodišnja Anđela Malinović pleše već dve godine.

– Volim da plešem jer tu ima i malo gimnastike. Večeras plešemo „Konfident“. Nastaviću da se bavim plesom i kada porastem – kaže Anđela.

Danica Čavić iz Mokrina ima 15 godina i u Školi je tri godine.

– Pronašla sam se upravo u plesu kaže Danica. – Jako sam zadovoljna uspehom i ponosna sam na naše instruktorke i na sve nas. Sa takmičenja se uvek vratimo sa mnogo trofeja i medalja, uglavnom osvajamo prva mesta. Večeras imam i solo koreografiju „Dark hors“.

Najveća plesna škola u gradu radi sa decom od četiri do 14 godina. Ima osam grupa modernog plesa i jednu grupu mažoretkinja, a pripremaju i soliste u plesu. Večeras, na „Kikindskom letu“ imali su podršku bubnjarske sekcije Studija „Maus“ i brojne i najvernije publike – svojih roditelja i baka i deka, ali i mnogih koji su jednostavno uživali u pravim plesnim nastupima i modernim koreografijama po kojima je ova Škola i poznata.

temisvar7

Još svega dve sedmice preostalo je do najveće i najpoznatije kikindske manifestacije „Dani ludaje”. I ove godine, vesela povorka predškolaca u dobrom raspoloženju, uz muzičku pratnju, ukusnu bundevaru i ljubazne delatnike gradske Turističke organizacije obići će više gradova i na prepoznatljiv način pozvati goste u naš grad.

Karavan promocije „Dana ludaje” u ponedeljak 4. septembra biće u Subotici, 5. septembra u Somboru, 6. septembra u Zrenjaninu i Novom Sadu. Stanovnici glavnog grada na 38. manifestaciju biće pozvani 8. septembra, a susedi iz Rumunije 12. septembra kada će narandžasta povorka posetiti Temišvar.

Ovogodišnji „Dani ludaje” biće održani od 14. do 17. septembra, kada posetioce, pored takmičarskog dela -merenja najteže i najduže bundeve, očekuju tradicionalni programi poput Banatskog fruštuka, Gostinske sobe, Evropskog kutka i Karnevala predškolaca, uz žanrovski različite koncertne večeri, nezaobilaznog vašara i brojnih pratećih zabavnih, sportskih i kulturnih sadržaja .

 

 

Sve škole spremne su za sutrašnji početak nove školske godine. U klupe će sesti i 450 prvaka.

– Učenici od prvog do četvrtog razreda kreću u prepodnevnoj smeni, a stariji osnovci u popodnevnoj. Većina udžbenika za prvi razred je stigla tako da smo potpuno spremni- kaže Tihomir Farkaš, predsednik Aktiva direktora škola.

Za učenike prvih razreda, i ove godine lokalna samouprava obezbedila je besplatne udžbenike. Gradonačelnik Nikola Lukač obići će sutra više osnovnih škola, i sa saradnicima, đacima poželeti uspešnu školsku godinu.

Takođe, svim srednjoškolcima koji žive u seoskim mesnim zajednicama, i tokom predstojeće školske godine, Grad je obezbedio besplatan autobuski prevoz do škola.

Vremenska prognoza za 1. septembar

Po temperaturama, petak će biti ugodan dan, u skladu sa kalendarom. Prema prognozi, očekuje nas sunčano i toplo vreme, sa dnevnim temperaturama od jutarnjih 12 pa do prijatnih 28 stepeni.

Smernice Ministarstva

Ministarstvo prosvete uputilo je vaspitno-obrazovnim ustanovama smernice kojima bi trebalo da se rukovode početkom nove školske godine. Prema tim smernicama, prvog nastavnog dana organizovaće se razgovori sa učenicima kako bi se upoznali sa planom rada, a pokrenuće se zajednički razgovori sa svim akterima školskog života.

Tokom prve nastavne nedelje organizovaće se tematska nastava, sa radionicama i drugim aktivnostima usmerenim ka negovanju empatije, vrednostima međusobnog poštovanja, saradnje i solidarnosti, uz uvažavanje različitosti. Druge nastavne nedelje predviđeno je da nastavnici sprovode inicijalno procenjivanje u okviru pojedinačnih predmeta i u skladu sa njima dalje planiraju obrazovno-vaspitni rad.

Smernicama je predviđeno da se tokom septembra sprovedu procene adaptacije za učenike petog razreda osnovne i prvog razreda srednje škole na novu sredinu, kao i mere podrške nastavnicima i učenicima.

Predviđena je nova slobodna aktivnost za učenike od petog do osmog razreda osnovnih škola – Vrline i vrednosti kao životni kompas, dok će se u srednjim školama posebna pažnja usmeriti na izborne programe kojima će se podržati razvoj pozitivnih ljudskih vrednosti.

 

 

vrtici 2

Nova školska godina sutra počinje i za najmlađe Kikinđane, one od jedne do šest godina koji se vraćaju ili prvi put ulaze u svoje vrtiće. Sa današnjim danom potpisani su ugovori sa roditeljima 1.600 dece koja su upisana u 75 vaspitnih grupa u 18 objekata Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“.

– Sve je spremno, urađene su dezinsekcija, deratizacija, veliko spremanje svih objekata, svi smo spremni da dočekamo mališane i jedva čekamo – kaže direktorica Predškolske ustanove, Kristina Drljić. – Deci ništa neće nedostajati, svi vrtići su opremljeni i sanirana su oštećenja od nevremena na objektima vrtića „Miki“, „Plavi čuperak“ i „Kolibri“. Preostalo je još da uredimo staze na prilazu „Poletarcu“.

Direktorica dodaje da su, zbog velikog interesovanja, preraspodelom, u toku leta uspeli naknadno da upišu još jedan broj mališana.

– Stručna komisija razgovarala je sa svim roditeljima koji su se žalili po objavljivanju prvih spiskova, pokušavali smo da pomognemo, uradili smo preraspodelu dece gde god je to bilo moguće i uspeli smo da upišemo još oko 40 dece. Učinili smo sve što je u našoj moći. Žao nam je što je još uvek više od stotinu mališana na listi čekanja. Među njima je najviše dece uzrasta od jedne do tri godine, ima i onih koji će tek novembra ili decembra napuniti godinu dana – kaže Kristina Drljić.

Sa roditeljima upisane dece već se održavaju roditeljski sastanci, kaže direktorica i poručuje roditeljima da će deca, kao i do sada, biti u odličnim uslovima i u sigurnim rukama.

IMG_1210 (Large)

Letnja sezona na otvorenim bazenima Sportskog centra „Jezero“ u Kikindi i Banatskom Velikom Selu bila je više nego odlična, kaže za Kikindski portal Dejan Pudar, direktor ove ustanove.

– Izuzetno smo ponosni na činjenicu da, od kako se prati i registruje broj posetilaca, kao i priliv sredstava na račun, ovo je najbolja letnja sezona u SC „Jezero“, po svim parametrima. Pored toga što su odobreni popusti na ulaznice, skoro za sve posetioce, gde je svako mogao da kupi ulaznicu sa određenim popustom, nadmašili smo prethodnu letnju sezonu za preko četiri miliona dinara, a sezona još traje- ukazuje Pudar.

U Banatskom Velikom Selu, kapije otvorenih bazena biće zatvorene 31. avgusta, dok će u Kikindi ezona trajati sve dok to vremenski uslovi budu dozvoljavali, a najkasnije do 17. septembra.

– U Kikindi su oboreni svi rekordi u smislu broja posetilaca koji u jednom danu posete otvorene bazene, gde je zabeležen rekord od 2.213 ulazaka tokom jednog dana, dok u Banatskom Velikom Selu, broj dnevnih ulazaka u najvrelijim danima nije prelazio 870 posetilaca. Spasilačka služba nije imala intervencija, što je najvažnije, dok su naši medicinski radnici imali svega nekoliko manjih intervencija u smislu saniranja manjih oderotina.  Higijena na bazenima je odlična, a voda je i danas, pred sam kraj sezone, vrhunskog kvaliteta. Učinićemo sve kako bi i sledeća letnja sezona, na otvorenim bazenima bila još bolja, a da sugrađanima i svim gostima našeg grada, bude oaza tokom vrelih letnjih dana- istakao je direktor „Jezera”.

csu predavanje 2

U svečanoj sali Gradske kuće danas je održano predavanje na temu „Borba protiv nasilja, kako izaći na kraj sa agresijom i šta raditi“.

Uoči nove školske godine, iz Centra za stručno usavršavanje pozvali su eminentne stručnjake iz oblasti psihologije kako bi, na tribini namenjenoj prosvetnim radnicima, roditeljima i svim zainteresovanima, govorili o, nažalost, još uvek aktuelnoj temi – agresiji i nasilju.

Gosti-predavači bili su specijalista školske psihologije, savetnik u Ministarstvu prosvete, Biljana Lajović, psiholog Branka Grahovac i Goran Seger, direktor Osnovne škole „Kralj Aleksandar“ iz Požarevca koja je tri godine u nizu bila najbolja škola u državi.

– Prevencija vršnjačkog nasilja nije izolovana od prevencije ukupnog nasilja u društvu. Deca su, u stvari, naša refleksija, odraz našeg ponašanja, onoga što mi radimo, kakve vrednosti promovišemo, ne samo u smislu šta pričamo o njima, nego kakve vrednosti živimo. Ona vrlo dobro vide da mi jedno pričamo, drugo radimo, treće mislimo, i u tom haosu, deca nemaju pravilan smer za odrastanje. Dok mi odrasli ne promenimo svoje ponašanje, veoma teško možemo da utičemo na decu – istakla je Biljana Lajović.

Događaju je prisustvovao gradonačelnik Nikola Lukač koji je pozdravio goste i otvorio tribinu. Članica Gradskog veća zadužena za kulturu i obrazovanje, Valentina Mickovski, istakla je da je uvek pravo vreme da osvestimo načine kako možemo da pomognemo.

– Veoma je važno da prepoznamo kada neko prolazi kroz tešku situaciju, kako ta situacija ne bi eskalirala. To je odgovornost svih nas – rekla je Mickovska.

Direktor CSU, Dejan Karanović, rekao je da je predavanje organizovano s namerom da se nastavnom kadru i svim zaposlenim u školama daju konkretna uputstva.

– Želimo da predupredimo posledice, da dopremo do svesti nastavnika i roditelja, da pronađemo način da pomognemo svima da budu škole bezbedne. Moramo da se bavimo uzrocima agresija i nasilja, a uzroka je mnogo – zaključio je Karanović.

radovi CSU 1

Na budućem Trening centru u dvorištu Centra za stručno usavršavanje (CSU) završavaju se grubi građevinski radovi. U učionici budućnosti biće organizovane edukacije za potrebe privrede i građana.

Gradilište u centru grada danas su obišli gradonačelnik Nikola Lukač i članica Gradskog veća, Valentina Mickovski.

– Kikindski Centar za stručno usavršavanje već je, u svojoj oblasti delovanja, jedan od najboljih u Republici – istakao je Lukač. – Učionica budućnosti koja se gradi biće od velikog značaja i za privredu i za građane koji žele da unaprede svoje obrazovanje i steknu nove veštine. Privreda Kikinde žudi za kvalitetnom radnom snagom i Centar je uspešno prepoznao neophodnost osposobljavanja kvalitetnih radnika i mladih koji žele da ostanu u Kikindi.

Trening centar, površine 150 kvadrata, gradi se sredstvima Ministarstva prosvete koje je, po konkursima, Centru za stručno usavršavanje, u proteklih nekoliko godina, opredelilo 46 miliona dinara.

– Samo za Trening centar smo od Ministarstva dobili 20 miliona dinara za građevinske radove. Nastavićemo da konkurišemo, kako bismo Centar i opremili i nadam se da ćemo ga otvoriti za godinu dana – kaže direktor CSU, Dejan Karanović. – Ideja je da izađemo u susret građanima jer je potreba za radnom snagom velika. Otvaraju se novi pogoni i neophodna je kvalitetna obuka, kao i prekvalifikacija radnika i budućih zaposlenih.

Izgradnja novog objekta najveća je investicija od 2010. godine, od otvaranja  CSU. Učionice budućnosti, u mestima u kojima postoje, pokazale su se kao veoma korisne za građane, privredu i čitavu zajednicu.

 

error: Content is protected !!