Град

radovi skola basaid

У Основној школи „1. Октобар“ у Башаиду у току лета предузети су радови у свлачионицама и тоалетима поред фискултурне сале.

– Од Покрајинске владе по конкурсу нам је одобрено 2,6 милиона динара за ове радове. Званична примопредаја биће ових дана. Сада је, од приоритетних радова, преостало да се реконструише део дворишта Школе – рекао је директор, Мирко Влајков и нагласио да, до пре неколико година, у ову установу није улагано најмање четири деценије.

Први радови после дужег времена били су реконструкција фискултурне сале, нова расвета у Школи и грејање, истакао је градоначелник Никола Лукач приликом посете Башаиду.

– Најновији радови обезбедиће још боље услове за ђаке у Башаиду. Град је ове године определио 40 милиона динара за реконструкције, поправке и санације у основним школама. Добра сарадња са покрајинским и републичким органима резултирала је одобравањем пројеката нашим школама – рекао је Лукач. – Нећемо се зауставити, неке школске зграде су старе и дотрајале, трудимо се да правимо приоритете.

Само ове године, новац за радове од покрајинске и републичке владе добиле су и школе „Вук Караџић“, „Ђура Јакшић“, „Фејеш Клара“, „Јован Поповић“, „Петар Кочић“ у Накову. Уз добру сарадњу, удруженим снагама, допринећемо још бољој опремљености свих школа на територији Кикинде, закључио је градоначелник.

P1200856

Првог школског дана, најмлађим ђацима на територији Кикинде стигли су и поклони од Града: уџбеници, и пакети са делом школског прибора. Некима од њих, ђацима у три градске и две сеоске школе, поклоне су јутрос, на првим часовима, уручили градоначелник Никола Лукач, покрајинска посланица и председница Одбора за образовање и науку Станислава Хрњак, начелник Полицијске управе Павле Рајков и чланице Градског већа, Валентина Мицковски и Мелита Гомбар.

– Првог септембра Град традиционално дарује прваке. Из буџета смо, ове године, за уџбенике и поклоне са прибором и опремом, издвојили око 4,1 милион динара. Уверили смо се да су деца жељна дружења и стицања знања, желимо им да чувају једни друге, да слушају своје учитеље и да са њима савладају знања која су им потребна, да овај период живота почну на најлепши начин. Потрудићемо се да у свакој школи обезбедимо још боље услове за ђаке, као и за наставни и ненаставни кадар и, у наредном периоду, наставићемо да обезбеђујемо средства за опремање школа. Желимо да знају да ће Град Кикинда увек бити уз њих и уз све грађане – рекао је Лукач.

Први дан у школи велики је догађај и за ђаке и за њихове родитеље, као и за наставни кадар, рекла је Станислава Хрњак, честитајући првацима полазак у школу.

– Покрајинска влада од 2016. године интензивно сарађује са Градом на различитим пројектима које школе подносе на конкурсима. Ми се заиста радујемо свему што је корак напред и из године у годину, како расте буџет Покрајине Војводине, а сада је безмало 123 милијарде, тако расте удео капиталних инцвестиција, као и подршка грађанима Кикинде, односно најмлађима кроз образовне институције. Стално радимо на томе да унапредимо систем како бисмо помогли деци и родитељима у сваком смислу, у образовном процесу, у безбедности, кроз психолошку подршку и социјалну политику у нашем граду која је проглашена за једну од најбољих у Србији. То је наш заједнички задатак – нагласила је Станислава Хрњак.

Она је додала да је Основна школа „Фејеш Клара“ на почетку велике реконструкције за коју је Покрајинска влада, само за прву фазу радова, већ обезбедила 150 милиона динара.

Директорица Хермина Чемере рекла је да је уписано 19 првака – 12 ће учити на српском, а седморо на мађарском језику. Укупно Школу похађа 210 ученика.

У самом граду госте су на првим часовима имали и ђаци у Основној школи „Ђура Јакшић, у којој су, у први разред, уписана 34 ученика. И прваци у Школи „Јован Поповић” јутрос су дочекали госте.

– Ова школа уписала је 34 првака у два одељења. Први пут, од када сам ја директор, првог школског дана нас је обишао градоначелник – рекла је директорица, Јелена Крвопић.

Испред сваке школе од јутрос су и дежурни полицајци који ће, и надаље, сваког дана, бити са децом у току наставе.

– Полицијска управа у Кикинди спремно је дочекала први дан наставе, имали смо довољно времена да анализирамо и постављамо нове задатке, сваки наш полицијски службеник на обезбеђењу школе зна тачно шта треба да ради како би максимално обезбедио ученике у свим школама. Поред тога, ове школске године, са свим ученицима реализоваћемо и пројекат „Заједно и безбедно кроз детињство“ – казао је начелник Полицијске управе Кикинда Павле Рајков.

У ОШ „Иво Лола Рибар“ у Новим Козарцима уписано је 10 првака.

– У току распуста уређивали смо школу, а првацима смо данас приредили свечани пријем. Следећи смернице Министарства , надамо се да ће ова школска година бити година развијања другарства и поверења на општу добробит свих нас – рекла је директорица Школе, Драгана Радујко.

Жељко Вукмировић један је од пет дечака-првака у Школи у Новим Козарцима.

– Све ми се свиђа у овде, и учитељица и учионица. Ово су већ све моји другари – каже Жељко.

Тијана је првак у ОШ „1. Октобар“ у Башаиду.

– Најважније је учење, здравље, да слушаш своју учитељицу и да помажеш својим другарима. Већ пишем слова и цртам домаћи. Мој најбољи друг Милош седи са мном у клупи – похвалила се Тијана.

Школа у Башаиду уписала је 25 нових ученика, што је седморо мање у односу на прошлу школску годину, па је формирано једно уместо два одељења. Укупно Башаид има 250 основаца.

viber_image_2023-09-01_09-34-21-324

Ове године, око 450 ђака првака на територији Града Кикинде први пут село је у школске клупе. Свима њима, Град Кикинда обезбедио је бесплатне уџбенике и део школског прибора и тим потезом олакшао родитељима. Подсетимо, ова мера помоћи породицама уведена је први пут прошле године, када је такође око 450 првака добило бесплатне књиге за школу.

Средњошколци који живе у сеоским месним заједницама, имају обезбеђен бесплатан превоз до школа у Кикинди, као и ранијих година.

За обе мере подршке деци и њиховим породицама, средства су опредељена градским буџетом.

Већ по традицији, градоначелник Никола Лукач и овог 1. септембра обилази школе како би ђацима и просветним радницима пожелео успешну нову школску годину. Градоначелник је, са сарадницима, oд јутрос у обиласку основних школа „Фејеш Клара”, „Јован Поповић”, „Ђура Јакшић”, „Иво Лола Рибар” у Новим Козарцима и „1. октобар” у Башаиду.

Са градоначелником Николом Лукачем су покрајинска посланица Станислава Хрњак, чланице Градског већа Валентина Мицковски и Мелита Гомбар, као и начелник Полицијске управе у Кикинди Павле Рајков.

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић изјавила је раније да школе спремно дочекују ученике, да ће ђаке и школе обезбеђивати полицајци и да ће се током школовања посебна пажња посвећивати неговању људских вредности.

Plesna skola 6

Прави празник плеса приредиле су вечерас чланице „Dance N Soul“ школе у дворишту Курије. Наступиле су све узрасне групе и солисти, вишеструко награђивани на многим плесним такмичењима.

– Спремили смо спектакл. Прошла сезона била нам је веома успешна, свака је све боља. Имамо 5-6 такмичења у сезони и на сваком наступамо са минимално пет кореографија. Добијамо много награда, често и специјалне награде управо за кореографије, Вежбамо, деца се труде, јако су талентована. Сваке године има нас све више и захваљујем родитељима на поверењу – каже Мирна Крнић, професорка физичког васпитањња и председница „Денс ен соул“ Удружења спортског плеса „Ритмик“.

Деветогодишња Анђела Малиновић плеше већ две године.

– Волим да плешем јер ту има и мало гимнастике. Вечерас плешемо „Конфидент“. Наставићу да се бавим плесом и када порастем – каже Анђела.

Даница Чавић из Мокрина има 15 година и у Школи је три године.

– Пронашла сам се управо у плесу каже Даница. – Јако сам задовољна успехом и поносна сам на наше инструкторке и на све нас. Са такмичења се увек вратимо са много трофеја и медаља, углавном освајамо прва места. Вечерас имам и соло кореографију „Дарк хорс“.

Највећа плесна школа у граду ради са децом од четири до 14 година. Има осам група модерног плеса и једну групу мажореткиња, а припремају и солисте у плесу. Вечерас, на „Кикиндском лету“ имали су подршку бубњарске секције Студија „Маус“ и бројне и најверније публике – својих родитеља и бака и дека, али и многих који су једноставно уживали у правим плесним наступима и модерним кореографијама по којима је ова Школа и позната.

temisvar7

Још свега две седмице преостало је до највеће и најпознатије кикиндске манифестације „Дани лудаје”. И ове године, весела поворка предшколаца у добром расположењу, уз музичку пратњу, укусну бундевару и љубазне делатнике градске Туристичке организације обићи ће више градова и на препознатљив начин позвати госте у наш град.

Караван промоције „Дана лудаје” у понедељак 4. септембра биће у Суботици, 5. септембра у Сомбору, 6. септембра у Зрењанину и Новом Саду. Становници главног града на 38. манифестацију биће позвани 8. септембра, а суседи из Румуније 12. септембра када ће наранџаста поворка посетити Темишвар.

Овогодишњи „Дани лудаје” биће одржани од 14. до 17. септембра, када посетиоце, поред такмичарског дела -мерења најтеже и најдуже бундеве, очекују традиционални програми попут Банатског фруштука, Гостинске собе, Европског кутка и Карневала предшколаца, уз жанровски различите концертне вечери, незаобилазног вашара и бројних пратећих забавних, спортских и културних садржаја .

 

 

Све школе спремне су за сутрашњи почетак нове школске године. У клупе ће сести и 450 првака.

– Ученици од првог до четвртог разреда крећу у преподневној смени, а старији основци у поподневној. Већина уџбеника за први разред је стигла тако да смо потпуно спремни- каже Тихомир Фаркаш, председник Актива директора школа.

За ученике првих разреда, и ове године локална самоуправа обезбедила је бесплатне уџбенике. Градоначелник Никола Лукач обићи ће сутра више основних школа, и са сарадницима, ђацима пожелети успешну школску годину.

Такође, свим средњошколцима који живе у сеоским месним заједницама, и током предстојеће школске године, Град је обезбедио бесплатан аутобуски превоз до школа.

Временска прогноза за 1. септембар

По температурама, петак ће бити угодан дан, у складу са календаром. Према прогнози, очекује нас сунчано и топло време, са дневним температурама од јутарњих 12 па до пријатних 28 степени.

Смернице Министарства

Министарство просвете упутило је васпитно-образовним установама смернице којима би требало да се руководе почетком нове школске године. Према тим смерницама, првог наставног дана организоваће се разговори са ученицима како би се упознали са планом рада, а покренуће се заједнички разговори са свим актерима школског живота.

Током прве наставне недеље организоваће се тематска настава, са радионицама и другим активностима усмереним ка неговању емпатије, вредностима међусобног поштовања, сарадње и солидарности, уз уважавање различитости. Друге наставне недеље предвиђено је да наставници спроводе иницијално процењивање у оквиру појединачних предмета и у складу са њима даље планирају образовно-васпитни рад.

Смерницама је предвиђено да се током септембра спроведу процене адаптације за ученике петог разреда основне и првог разреда средње школе на нову средину, као и мере подршке наставницима и ученицима.

Предвиђена је нова слободна активност за ученике од петог до осмог разреда основних школа – Врлине и вредности као животни компас, док ће се у средњим школама посебна пажња усмерити на изборне програме којима ће се подржати развој позитивних људских вредности.

 

 

vrtici 2

Нова школска година сутра почиње и за најмлађе Кикинђане, оне од једне до шест година који се враћају или први пут улазе у своје вртиће. Са данашњим даном потписани су уговори са родитељима 1.600 деце која су уписана у 75 васпитних група у 18 објеката Предшколске установе „Драгољуб Удицки“.

– Све је спремно, урађене су дезинсекција, дератизација, велико спремање свих објеката, сви смо спремни да дочекамо малишане и једва чекамо – каже директорица Предшколске установе, Кристина Дрљић. – Деци ништа неће недостајати, сви вртићи су опремљени и санирана су оштећења од невремена на објектима вртића „Мики“, „Плави чуперак“ и „Колибри“. Преостало је још да уредимо стазе на прилазу „Полетарцу“.

Директорица додаје да су, због великог интересовања, прерасподелом, у току лета успели накнадно да упишу још један број малишана.

– Стручна комисија разговарала је са свим родитељима који су се жалили по објављивању првих спискова, покушавали смо да помогнемо, урадили смо прерасподелу деце где год је то било могуће и успели смо да упишемо још око 40 деце. Учинили смо све што је у нашој моћи. Жао нам је што је још увек више од стотину малишана на листи чекања. Међу њима је највише деце узраста од једне до три године, има и оних који ће тек новембра или децембра напунити годину дана – каже Кристина Дрљић.

Са родитељима уписане деце већ се одржавају родитељски састанци, каже директорица и поручује родитељима да ће деца, као и до сада, бити у одличним условима и у сигурним рукама.

IMG_1210 (Large)

Летња сезона на отвореним базенима Спортског центра „Језеро“ у Кикинди и Банатском Великом Селу била је више него одлична, каже за Кикиндски портал Дејан Пудар, директор ове установе.

– Изузетно смо поносни на чињеницу да, од како се прати и региструје број посетилаца, као и прилив средстава на рачун, ово је најбоља летња сезона у СЦ „Језеро“, по свим параметрима. Поред тога што су одобрени попусти на улазнице, скоро за све посетиоце, где је свако могао да купи улазницу са одређеним попустом, надмашили смо претходну летњу сезону за преко четири милиона динара, а сезона још траје- указује Пудар.

У Банатском Великом Селу, капије отворених базена биће затворене 31. августа, док ће у Кикинди езона трајати све док то временски услови буду дозвољавали, а најкасније до 17. септембра.

– У Кикинди су оборени сви рекорди у смислу броја посетилаца који у једном дану посете отворене базене, где је забележен рекорд од 2.213 улазака током једног дана, док у Банатском Великом Селу, број дневних улазака у најврелијим данима није прелазио 870 посетилаца. Спасилачка служба није имала интервенција, што је најважније, док су наши медицински радници имали свега неколико мањих интервенција у смислу санирања мањих одеротина.  Хигијена на базенима је одлична, а вода је и данас, пред сам крај сезоне, врхунског квалитета. Учинићемо све како би и следећа летња сезона, на отвореним базенима била још боља, а да суграђанима и свим гостима нашег града, буде оаза током врелих летњих дана- истакао је директор „Језера”.

csu predavanje 2

У свечаној сали Градске куће данас је одржано предавање на тему „Борба против насиља, како изаћи на крај са агресијом и шта радити“.

Уочи нове школске године, из Центра за стручно усавршавање позвали су еминентне стручњаке из области психологије како би, на трибини намењеној просветним радницима, родитељима и свим заинтересованима, говорили о, нажалост, још увек актуелној теми – агресији и насиљу.

Гости-предавачи били су специјалиста школске психологије, саветник у Министарству просвете, Биљана Лајовић, психолог Бранка Граховац и Горан Сегер, директор Основне школе „Краљ Александар“ из Пожаревца која је три године у низу била најбоља школа у држави.

– Превенција вршњачког насиља није изолована од превенције укупног насиља у друштву. Деца су, у ствари, наша рефлексија, одраз нашег понашања, онога што ми радимо, какве вредности промовишемо, не само у смислу шта причамо о њима, него какве вредности живимо. Она врло добро виде да ми једно причамо, друго радимо, треће мислимо, и у том хаосу, деца немају правилан смер за одрастање. Док ми одрасли не променимо своје понашање, веома тешко можемо да утичемо на децу – истакла је Биљана Лајовић.

Догађају је присуствовао градоначелник Никола Лукач који је поздравио госте и отворио трибину. Чланица Градског већа задужена за културу и образовање, Валентина Мицковски, истакла је да је увек право време да освестимо начине како можемо да помогнемо.

– Веома је важно да препознамо када неко пролази кроз тешку ситуацију, како та ситуација не би ескалирала. То је одговорност свих нас – рекла је Мицковска.

Директор ЦСУ, Дејан Карановић, рекао је да је предавање организовано с намером да се наставном кадру и свим запосленим у школама дају конкретна упутства.

– Желимо да предупредимо последице, да допремо до свести наставника и родитеља, да пронађемо начин да помогнемо свима да буду школе безбедне. Морамо да се бавимо узроцима агресија и насиља, а узрока је много – закључио је Карановић.

radovi CSU 1

На будућем Тренинг центру у дворишту Центра за стручно усавршавање (ЦСУ) завршавају се груби грађевински радови. У учионици будућности биће организоване едукације за потребе привреде и грађана.

Градилиште у центру града данас су обишли градоначелник Никола Лукач и чланица Градског већа, Валентина Мицковски.

– Кикиндски Центар за стручно усавршавање већ је, у својој области деловања, један од најбољих у Републици – истакао је Лукач. – Учионица будућности која се гради биће од великог значаја и за привреду и за грађане који желе да унапреде своје образовање и стекну нове вештине. Привреда Кикинде жуди за квалитетном радном снагом и Центар је успешно препознао неопходност оспособљавања квалитетних радника и младих који желе да остану у Кикинди.

Тренинг центар, површине 150 квадрата, гради се средствима Министарства просвете које је, по конкурсима, Центру за стручно усавршавање, у протеклих неколико година, определило 46 милиона динара.

– Само за Тренинг центар смо од Министарства добили 20 милиона динара за грађевинске радове. Наставићемо да конкуришемо, како бисмо Центар и опремили и надам се да ћемо га отворити за годину дана – каже директор ЦСУ, Дејан Карановић. – Идеја је да изађемо у сусрет грађанима јер је потреба за радном снагом велика. Отварају се нови погони и неопходна је квалитетна обука, као и преквалификација радника и будућих запослених.

Изградња новог објекта највећа је инвестиција од 2010. године, од отварања  ЦСУ. Учионице будућности, у местима у којима постоје, показале су се као веома корисне за грађане, привреду и читаву заједницу.

 

error: Content is protected !!