Град

377338698_1400691850855445_5498228008095870829_n

Mini sajam preduzetnika, 16. po redu, počeo je danas i trajaće i sutra, kada je i svečano otvaranje. Organizator je Opšte udruženje preduzetnika, a cilj je afirmacija, pre svega, lokalnih proizvođača.

Ove godine sajam je okupio 60 izlagača, iako je interesovanje bilo puno veće. Osim kikindskih, predstavljaju se preduzetnici iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i naše zemlje.

0-02-05-28557549cc177b30fdbc471996d3dd2eaed735e259f83c022b26ce1a7d7c3acf_8ca69e709527486a-w1024

Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, 15. septembar, obeležava se danas širom Srbije, a i Kikinda je u znaku srpske trobojke. Praznik  se obeležava na dan kada je 1918. godine probijen Solunski front, a na osnovu odluke vlada Srbije i Republike Srpske o zajedničkom obeležavanju ovog datuma.

Centralna manifestacija povodom proslave ovog jedinstvenog praznika biće održana večeras u Nišu, uz prisustvovo najviših zvaničnika Srbije i Republike Srpske.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je danas fotografiju srpske zastave i čestitao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, koji Srbija i Republika Srpska obežavaju kao zajednički praznik.

“Srbijo, srećan Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave”, napisano je na fotografiji srpske zastave, koju je Vučić objavio na Instagram nalogu “avucic”.

Stefan Milenkovic 2

Kikinđani i gosti 38. „Dani ludaje“ imali su večeras izuzetnu priliku da se uvere kako zvuči vrhunska umetnost u izvođenju virtuoza. Koncertne večeri manifestacije otvorio je violinista Stefan Milenković sa orkestrom „Kamerata“.

Na izuzetno dobro posećenom nastupu na centralnoj bini na Trgu, publika je ovacijama ispratila svako izvođenje. I sam Milenković bio je izuzetno zadovoljan prijemom.

– Kikinda je prošle godine već bila među prvima koja je prepoznala Gudačku reprezentaciju mladih i ovde upriličila njihov koncert. Devojke su bile oduševljene. Posle su došle još jednom i evo, sada smo, nastupili i mi. To je znak jednog određenog senzibiliteta ovde prema takvoj vrsti umetnosti, kao i da imate i publiku koja to ceni – rekao je Milenović posle koncerta.

Sa izvanrednim muzičarima Orkestra „Kamerata“, regrutovanih iz novosadske Akademije umetnosti, Milenković je izveo brojna dela klasične muzike, ali i čuvenu temu iz filma „Šindlerova lista“. Ovo izdanje „Dana ludaje“ je, nastupom ovog izuzetnog, svetski slavnog muzičara, već premašilo očekivanja, a publici priredilo veče za uživanje i pamćenje.

dr Abraham

„Zdravlje na dlanu, ludaja na tanjiru“ naziv je predavanja koje je večeras, u dvorištu Narodne biblioteke, održao dr Goran Abraham, osnivač Udruženja „Zdravlje na dlanu“.

Ideja je da se skrene pažnja na značaj upotrebe ludaje u ishrani, kao autohtone vrste na geografskom području na kojem se ona uzgaja, kako bismo dorineli unapređenju i održavanju svog zdravlja, kaže dr Abraham.

– Danas je pomodarstvo da ljudi jedu različite vrste biljaka i namirnica sa drugih podneblja, kao što su čia semenke, avokado i slično, vodeći se idejom da je to zdravije od onog što je odgajano na ovom području – objašnjava dr Abraham. – Nauka je dokazala da su, u procesu varenja, apsorpcija, iskoristljivost hranljivih materija iz namirnica koje nisu s ovog podneblja, zbog naše genetike, manje nego kada jedete namirnice sa geografskog područja na kojem ste odrasli. Želim da predstavim hranljive vrednosti ludaje, da pokažem da je veoma zdrava i da je treba koristiti u svakodnevnoj ishrani.

Dodaje da je, iz narodne medicine poznato da je bundeva dobar laksativ, izvor C vitamina i da je dobra za vid. Moderna medicina dokazala je da je bogata vitaminima A, C, B, kalijumom, fosforom, kalcijumom, vlaknima. Svi  suplementi koji se koriste u prevenciji benigne hiperplazije prostate napravljeni su na bazi bundevinog semena, napominje dr Abraham.

Pored doktora Abrahama, o uzgoju ove biljke govorio je profesor Vladimir Krstonošić, odgajivač i proizvođač.

konkurs dani ludaje 4

Najlepšu uvertiru u dane posvećene ludaji i ove godine napravili su mladi Kikinđani koji su se odazvali na konkurs Narodne biblioteke „Jovan Popović“ i Turističke organizacije Grada. Na samom početku školske godine angažovali su se i stvorili prava likovna, literarna i umetnička dela video-produkcije na temu ludaje, odnosno plodova jeseni. Na konkurs je stiglo oko 200 radova. Večeras su, u dvorištu Biblioteke, nagrađeni najbolji.

– To je neisrpna tema i deca nas uvek obraduju svojom kreativnošću. Trudimo se da ravnopravno nagradimo autore radova – rekla je Marijana Mirkov iz Turističke organizacije Grada.

Partneri u konkursu, Narodna biblioteka, takođe su zadovoljni kvalitetom pristiglih radova.

– Literarni konkurs raspisan je za mlađe osnovce, a konkurs za video radove bio je namenjen učenicima viših razreda osnovne škole i srednjoškolcima.  Zadovoljni smo jer nam svake godine stižu sve bolji video-radovi, što znači da deca napreduju u digitalnoj pismenosti, a to i jeste naš cilj. Imamo dosta grupnih radova i to nas veoma raduje – kaže Dunja Brkin Trifunović iz Biblioteke.

Likovne radove ocenjivale su Marijana Mirkov i magistar Miroslava Kojić, o literarnim radovima odlučivali su Dunja Brkin Trifunović, Kristina Ember i Slobodan Tomić, dok su o video-produkciji većala oba žirija.

I ove godine najviše je stiglo likovnih radova, a nagrade su dobili: Stefan Stajić iz vrtića „Kolibri“, Hana Rackov iz vrtića „Bambi“, Dunja Martin – OŠ Žarko Zrenjanin, Mladen Pajić iz OŠ „Milivoj Omorac“ iz Iđoša“, Željko Adamov – OŠ „6. Oktobar“, Jovan Ilijin i Nemanja Romakov iz Škole „Đura Jakšić“ i Hana Rofa, učenica OŠ „Jovan Popović“. Za kolekciju radova priznanje je dobila predškolska grupa vrtića „Miki“, vaspitača Dragoslava Tanackova i Mirjane Stanišić.

Na literarnom konkursu najbolji su, po oceni žirija, bili: Anđela Sekulić iz OŠ „Slavko Rodić“ iz Banatskog Velikog Sela“, Mira Erdeljan iz Škole „Žarko Zrenjanin“, Milutin Grubor, učenik OŠ „Jovan Popović“ i, za rad na mađarskom jeziku, nagrađen je Atila Varga, učenik OŠ „Mora Karolj“ iz Sajana.

U konkurenciji video radova, odnosno reklama za „Dane ludaje“, priznanja su osvojila ostvarenja iz OŠ „Đura Jakšić“, OŠ „Vuk Karadžić“ i iz Ekonomsko-trgovinske škole. Pohvaljeni su radovi škola „Vasa Stajić“ iz Mokrina i „Mora Karolj iz Sajana“.

Svi najbolji autori dobili su diplome i slatkiše, pohvaljeni besplatne članarine u Biblioteci, a prvoplasirani i vaučere knjižare „BIS“ u iznosu od hiljadu dinara.

Izložba likovnih radova postavljena je u holu Narodne biblioteke.

377252976_1396207617625123_2005626547874640142_n

Na konkursu za izbor najlepše uređenog izloga, koji je povodom „Dana ludaje“ raspisala lokalna samouprava, doneta je  odluka da nagrada za prvo mesto ode u ruke Dunji Vranjin, vlasnici cvećare „Mario“. Žiri u kom su bile Dolores Nemet i Tatjana Vuković iz Turističke organizacije  i Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj, pobednici i njenoj ćerki Petri uručio je poklone.

– Prvi put smo se prijavili na konkurs, iako svake godine za „Dane ludaje“ ukrasimo izlog. Do sada su uglavnom lokali u centru učestvovali i dobijali nagrade, a mi koji smo blizu centra bili smo pasivni. Sada je vreme da se to promeni. Drago nam je što su nam se pridružile i komšije iz „SP“ marketa tako da je slika koju šaljemo iz ulice Miloša Velikog, još lepša – rekla je Dunja Vranjin i napomenula da je izlog zajedno sa radnicom Gocom ukrašavala sedam dana.

Inspiraciju je, pobednica, pronašla u karnevalu predškolaca u kom ove godine učestvuje i njena ćerka. Osim toga  tu je i lala na ludaji, sove, kao i  i jesenji aranžmani.

– Na travnjaku ispred cvećare dekorisali smo kutak za fotografisanje. Pozivam sve građane da dođu i naprave uspomenu, a za svakog ko to uradi pripremili smo simbolične poklone – rekla je Dunja Vranjin.

Miroslava Narančić pohvalila je sve koji su učestvovali na konkursu.

– Raspisujemo ga šestu godinu zaredom i  ove godine imamo rekordan broj prijavljenih, iako je velik broj izloga koji su u znaku ludaja. Svi izlozi su lepo i zanimljivo ukrašeni, a ove godine odabrali smo čak pet izloga koji će dobiti nagradu – istakla je Miroslava Narančić.

Drugo mesto pripalo je „SP“ marketu, treće butiku „Ledžend“, četvrto Robnoj kući „Panda”, a peto obući „Gizela“.

CDA_1388-w1024

Karnevalska povorka najmlađih i najslađih Kikinđana obučenih u plodove jeseni okupiće, u petak u 16 sati, mališane iz svih vrtića sa teritorije grada. Predškolci, njih 500, ponosno će prošetati Gradskim trgu i pozvati gradonačelnika Nikolu Lukača i njegove saradnike da im se pridruže.

Prvi put sa njima će biti i drugari iz vrtića sa Voždovca koji su izrazili želju da budu deo karnevala i najveće kikindske manifestacije.

Ovom prilikom poslaće najlepšu sliku iz našeg grada i pozvati sve da dođu na centralnu proslavu ovogodišnjih  „Dana ludaje”. Nakon šetnje, za najlepše promotere Kikinde, u dvorištu Kurije biće organizovana žurka – „Kinderbal”.

377242117_1477225776372654_4130852899945471978_n

Kikindski osnovci su “Igrama sa ludajom” otvorili 38. manifestaciju “Dani ludaje” koja i ove godine nudi bogat program. Najspretniji su bili osnovci škole „Sveti Sava“ koji su kao nagradu za prvo mesto osvojili tortu u obliku ludaje. U ekipi su bili: Una Grbić, Samanta Kala, Sanja Rajić, Vuk Matijević i Marija Nađ.

 

-Trudili smo se i borili da budemo prvi i u tome smo i uspeli. Sve igre su bile interesantne i nisu bile teške. Dobro smo se zabavili što je i najvažnije – istakla je Marija Nađ.

Sudija je bio nastavanik fizičkog vaspitanja Srđan Mitrović koji je napomenuo da je bilo pet igara tako da su osnovci imali priliku da se oprobaju u cepkanju semenki od ludaje, prenošenju tikve, njihovom traženju, u igri leteće ludaje i u krunjenju kukuruza.

-Imali smo 12 ekipa, što je rekordan broj. Igre su bile prilagođene uzrastu. Spretnost i brzina bili su presudni, a najvažnije je da se nadmetanje odvijalo u fer pleju i uz zdušnu podršku navijača – rekao je Mitrović.

Drugo mesto pripalo je ekipi OŠ „Vuk Karadžić”, dok su treći bili učenici OŠ  „Jovan Popović”.

Dani ludaje 1

Najveća kikindska turistička manifestacija počela je danas. Osnovci se na Trgu takmiče u igrarijama sa ludajom, bundeve svih oblika i veličina rasute su po centru, a već su stigli i prodavci sa veoma raznolikom ponudom.

Centralna bina je spremna za prvi koncert – nastup Stefana Milenkovića i orkestra „Kamerata“, večeras od 20 sati.

Prethodno će, od 18 sati, u Narodnoj biblioteci, biti proglašeni najbolji likovni i literarni radovi na temu „Plodovi jeseni“. Na istom mestu, od 19 sati, dr Goran Abraham održaće predavanje na temu „Zdravlje na dlanu, ludaja na tanjiru“.

muzička

U godini jubileja, sedam decenija postojanja Osnovne muzičke škole Slobodan Malbaški“, od 1. septembra mogu da se pohvale da je otvoren novi, deveti odsek. Prvi put đaci će učiti da sviraju saksofon.

– Na odsek za saksofon primeljeno je devet učenika, a nastavnica, Nikolina Suvajdžić, koja je bila naša učenica, veoma je motivisana za rad – kaže direktorica, Margita Detari. – Kao i prethodnih godina, najveća zainteresovanost bila je za gitaru, zatim za klavir, a iznenađujuće je da smo imali mnogo više kandidata za violionu nego inače, nismo mogli sve da ih primimo.

Margita Detari

U Školi đaci pohađaju nastavu na osam odseka za instrumente: harmoniku (klavirsku i dugmetaru), klavir, gitaru, violinu, flautu, klarinet, tamburu i saksofon, kao i na odseku za solo pevanje, koji postoji već šest godina.

Ovog leta, posle testa sposobnosti, u Školu je upisano 79 učenika. Direktorica napominje da je broj primljene dece ograničen nastavnim kadrom jer su sve klase pune. Školu pohađa ukupno 320 učenika. Osnovno školovanje je šestogodišnje za sve instrumente osim za solo pevanje koje se izučava četiri godine i preporuka je da se upiše sa 13 godina, za dečake čak i u 16. godini.

Nikolina Suvajdžić

I ove godine su, bez prijemnog ispita, upisani učenici prvog i drugog razreda osnovne škole, njih 12, u pripremno odeljenje u kojem se, kroz pesme, igre i upoznavanje sa instrumentima, pripremaju za redovno školovanje.

Dan škole, 14. septembar, biće obeležen nekoliko dana kasnije, zbog manifestacije „Dani ludaje“, kaže direktorica. U sredu, 20. septembra, od 18 sati, bivši učenici i nastavnici za svoje đake i sugrađane održaće koncert u Narodnom muzeju.

error: Content is protected !!