Град

РЦТ 2

После септембарског уписног рока, Регионални центар за таленте „Душан Васиљев“ у којем ученици стичу додатна знања, такмиче се на смотрама талената и остварују погодности приликом уписа на факултет, по напредном програму ради чак 108 полазника. Многи од њих постигли су изванредне успехе на такмичењима, из свих области образовања.

– Број полазника замало премашује наш капацитет јер је врло близу броја ученика првог разреда гимназије, што је највише ђака са којима можемо да радимо – каже Срђан Срдић, руководилац Центра. – Професори су одушевљени и бројем пријављених и веома великим интересовањем за биологију. Та група сада има 20 полазника.

Он објашњава да су физика и математика увек популарне, али да се сада повећао број заинтересованих, посебно средњошколаца, и за историју. По броју пријављених делује и да ће се, после неколико година паузе, у центар пажње коначно вратити и књижевност, посебно када су у питању такмичења.

Ученицима је, за додатно образовање, на располагању 10 предмета. Уписују се ученици завршних разреда основне школе и средњошколци, са изузецима психологије, коју могу да похађају само ученици трећег и четвртог разреда средње школе и француског језика, на који уписују и предшколце.

У Регионалном центру за таленте кажу да су задовољни и зато што су успели да анимирају велики број школа, иако и даље, нажалост, није укључен цео северни Банат.

– Већ смо почели да радимо, имаћемо много посла, то су озбиљна деца што је за будућност добра вест јер су потенцијални узори новим полазницима – закључује Срдић.

Настава за напредне ученике, основце и средњошколце потпуно је бесплатна, а ученицима који, у завршним разредима средње школе, постигну успех на републичком такмичењу талената, омогућен је упис на факултет без пријемног испита. У Регионалном центру за таленте „Душан Васиљев“ уз посвећене професоре, ђаци желе више знања и академског успеха и то и постижу.

384169509_871080831253847_447219579545376632_н

Делегација норвешке регије Нордланд, која у нашој земљи борави на позив Скупштине АП Војводине у склопу билатералне сарадње два пријатељска региона, посетила је и наш град. Норвешку и Кикинду спаја дугогодишње пријатељство проистекло из страдања кикиндских интернираца у граду Нарвику. Да су историјске везе нераскидиве потврдили су представници Норвешке који су, поред Новог Сада, посетили само Кикинду. Кари Ане Андреасен, председница регионалне Скупштине покрајине Нордланд истакла је да јој је велика част што је први пут у нашем граду.

-Између Нордланда и Војводине, и Нарвика и Кикинде постоје нераскидиве везе. Наша заједничка жеља је да продубимо сарадњу, а у разговору са представницима Кикинде договорили смо и конкретне кораке. Размена ученика и студената, искустава, културе и историје важна је за оба братска града и надам се да ћемо поново успоставити сарадњу каква је некада била. Разматрали смо размену ђака основних и средњих школа, али и студената. У граду Трумсеу постоји универзитет који има велики број активности у Нарвику, што би посебно било интересантно. Млади треба да познају своју историју и на нама је да им то омогућимо – рекла је Кари Ане Андреасен .

Домаћини гостима из Норвешке били су Никола Лукач, градоначелник, Миленко Јованов, народни посланик, Дијана Јакшић Киурски, заменица градоначелника, Станислава Хрњак и Миодраг Булајић, покрајински посланици, као и потпредседници Скупштине АП Војводине Александра Малетић и Немања Завишић.

-Кикинђани су посебно везани за Нарвик јер су наши преци током Другог светског рата интернирани у северну Норвешку. Кикинда и Нарвик збратимили су се 1966. године, а Декларација о пријатељству обновљена је 2019. године. Седамдесетих и осамдесетих година прошлог века имали смо интензивну сарадњу у свим областима. Поново желимо да, поред посета званичника једне и друге стране, успоставимо добре везе међу становницима оба града. Потрудићемо се да наша деца и млади бораве у вишедневним посетама  у Норвешкој, али и да Норвежани буду наши гости. Разматрамо идеју да студенти из Кикинде оду на студијске програме или специјализације у Норвешку. Ту је и размена спортских клубова, културних друштава, али и искустава у раду локалних самоуправа која ће допринети да наш град буде боље и напредније место за живот – прецизирао је Лукач.

Са лепотама Кикинде ималу су прилику да се упознају и Симон Јохнсен, заменик председника покрајине Нордланд,  Лисе В Нилсон, генерални секретар покрајинске канцеларије, Трине Гријтер, координатор за питања младих у покрајинској канцеларији, Од Арнолд Скогхолм, председавајући сталног Одбора за планирање и економију,  Ким Шеји, председавајући сталног Одбора за бизнис и индустрији и  Ашилд Опејен, виши саветник у покрајинској  канцеларији.

Након свечаног пријема у Градској кући, пријатељи из Норвешке  посетили су Народни музеј где су имали прилику да виде реплику мамутице Кике и сталну поставку, упознали су се са банатским специјалитетима од лудаје и традиционалним јелима које су за њих припремиле чланице удружења жена. Посетили су споменик интернирцима и Парк пријатељства „Нарвик“, улицу Генерала Драпшина која је једна од најлепших на свету, као и Музеј „Тера“.

 

Гимназија_Кикинда

Покрајинска влада је на данашњој седници донела решење да се за Гимназију „Душан Васиљев” у Кикинди издвоји 12,5 милиона динара за обнову фасаде на објекту те установе који има својство културног добра. Такође, у кикиндској Основној школи „Свети Сава” са 11,2 милиона динара биће финансирана санација тоалета.

Председник Игор Мировић и чланови Покрајинске владе пред почетак данашње седнице минутом ћутања одали су пошту настрадалим Србима у Бањској на Косову и Метохији.

куд мокрин 4

Културно-уметничко друштво „Мокрин“ представљаће Војводину на престижном Републичком такмичењу, Сабору народног стваралаштва Србије у Горњем Милановцу 14.октобра.

Ово је први пут да се мокрински КУД пласирао на Републичку смотру. После успешних наступа на општинском и зонском такмичењу, чланови КУД-а наступили су на Покрајинској смотри у Врбасу, на 44. Фестивалу фолклорних традиција.

У конкуренцији од чак 51 културно-уметничког друштва, стручни жири је одлучио да Мокринчани, уз још четири КУД-а, представљају Војводину на националном Сабору.

На сваком од својих наступа, КУД из Мокрина је одушевио публику и жири својим изванредним извођењем традиционалних игара из Северног Баната, укључујући „Паорско коло“, „Фицко“, „Велико мокринско коло“, такође и спојем банатских песама: „Да је вишња као трешња“, „Ај Лили Лили“, каже председник КУД-а, Живко Угреновић.

– Овај успех представља потврду нашег преданог рада и посвећености у очувању и промоцији традиције и богате културне баштине. Резултат је труда уметничких руководилаца и играча КУД-а, као и подршке Месне заједнице Мокрин и Града Кикинде. Овај изванредан подухват КУД-а не само што нас поносно представља на националној сцени, већ и наглашава важност очувања и неговања културног наслеђа, чиме се читава заједница инспирише да чува своје традиције и доприноси културном богатству наше земље. Узбуђени смо и нестрпљиви да видимо како ће КУД Мокрин представити Војводину на овом престижном догађају и верујемо да ће нас и даље одушевљавати својим изванредним уметничким перформансима – истакао је Угреновић.

Чланови КУД-а „Мокрин“ већ су, ове године, успешно наступили на међународном Фестивалу фолклора „Златни опанак“ у Ваљеву, на којем су освојили треће место у категорији јуниора. Такође су имали веома запажен наступ на Међународном фестивалу фолклора у Бугарској.

Педагошка

У Високој школи струковних студија за образовање васпитача (ВШССОВ) завршена су сва три уписна рока, а број нових студената је изнад очекивања.

– Већу заинтересованост него ранијих година показали су будући бруцоши, посебно за смер струковни васпитач деце предшколског узраста. За овај и за смер струковни васпитач за традиционалне игре имали смо укупно 120 слободних места и попунили смо све буџетске позиције – каже Ангела Месарош Живков, директорица Школе.

На предшколски смер уписано је 59 студената, од тога 45 буџетских, а на традиционалном смеру је 11 уписаних, од којих су петоро корисници буџета.

– Задовољни смо, боље је него прошле године, имамо 16 студената више, посебно на предшколском смеру. Сви који су се пријавили су и положили пријемни испит, само су, у односу на број бодова, заузели место међу самофинансирајућим или студентима на буџету – каже директорица.

Од прошле године и самофинансирајући студенти могу да добију смештај у Дому ученика, али под друкчијим условимма плаћања. У Дому је конкурс у току, па још нема информација о томе колико ће будућих педагога из других места и имати прилику да станују у њему. Право да конкуришу за смештај немају једино студенти који су обновили годину.

У Вишој педагошкој у току је други уписни рок на мастер студије. У првом року свршени студенти заузели су 27 од расположивих 50 места.

Основне студије у овој школи трају три године и за самофинансирајуће студенте година кошта 54 хиљаде динара. Цена мастера је 75 хиљада и све је могуће платити на десет месечних рата.

болница улаз

Почев од сутра, 27. септембра, забрањене су посете пацијентима на свим одељењима Опште болнице одлучила је Комисија за спречавање интрахоспиталних инфекција, а на основу препоруке Радне групе за поступање у условима пандемије  ковд 19 Министарства здравља.  На болничком лечењу тренутно су три ковид позитивна пацијента, по један је на Интензивној нези, Инфективном и Дечијем одељењу.

 

Пакети за пацијенте ће моћи да се достављају од 15 до 17 сати, у просторији некадашње телефонске централе, где је било и приликом претходне забране посета. Обавезно је и ношење заштитних маски за све који улазе у болнички круг, као и  тестирање пацијената и запослених са знацима акутне респираторне инфекције.

Уколико је потребна хоспитализација ковид позитивних пацијената, они се примају на Инфективно одељење, деца на Дечије одељење, а труднице и породиље на Порођајно одељење. Предвиђено је да се на РТГ одељењу снимање фебрилних пацијената обавља од 17.30 до 18.30 часова, а лабораторија прима фебрилне пацијенте од 10 до 11 часова.

141016813_102404718530167_5615442717103134892_н

Од четвртка, од када је поново отворена амбуланта за фебрилна стања и респираторне сметње Дома здравља, до данас, у просеку се  дневно открије десет пацијената позитивних на корона вирус. Како сазнајемо од др Милоша Симића оболели долазе са лакшом клиничком сликом.

-Дневно прегледамо између 30 и 50 пацијената и још једном бих скренуо пажњу свим суграђанима код којих постоји сумњиво фебрилно стање и респираторне сметње да долазе само  у ову амбуланту на преглед. Клиничка слика је благо повишена температура, кијање, бол у грлу, малаксалост, главобоља. Поједини пацијенти имају и дијареју, осип по кожи и цурење носа – напомиње др Симић.

Амбуланта за фебрилна стања и респираторне сметње се налази у дворишту Друге здравствене станице у Светосавској улици број 53. Радно време је од 9 до 16 сати и улаз у амбуланту је кроз двориште.

У свету, али и околним земљама, циркулише подваријанта „ерис“, која се лакше и брже преноси, а која је регистрована и у Србији. „Ерис“ корона вирус нема неке специфичне симптоме, углавном су благи или уобичајени симптоми ковида 19.

 

Саша Чолак 2

Иако је одавно јасно да ни мед није као што је некада био, односно да је тржиште преплављено фалсификатима, најновија анализа овог производа на нашем тржишту показала је да, од 25 узорака, 22 нису прошла тестове аутентичности. У чак 88 одсто узорака утврђено је да је меду додавана нека врста шећера у различитим процентима.

Различите методе тестирања меда у кухињским условима не могу да дају поуздане резултате, каже Саша Чолак, председник Савеза пчеларских организација Војводине.

– Кад видите кристално прозиран мед, не купујте га – напомиње Чолак. – Моја препорука је да мед купујете од својих комшија пчелара којих у Кикинди има много. У кругу од највише 500 метара овде можете наћи пчелара, јер се сви познајемо. Код нас је такав менталитет да тешко да би неко од пчелара био склон таквој превари. Када мед купујете у продавници, добро прочитајте шта пише ситним словима на етикети, да ли пише „са додатком глукозно-фруктозног сирупа“, на пример, и у ком проценту. Овај додатак није штетан, али је у питању превара.

Чолак додаје да је проблем у правилнику у којем пише да се у мед могу ставити додаци.

– Неки су то схватили као рупу у прописима, па су додаци различити шећерни и фруктозни сирупи. А када то и напишу на декларацији, онда није кажњиво – изричит је Чолак.

У Кикинди има око 250 до 300 пчелара. Цена за килограм меда је 700 динара са тенденцијом пада, док су импути за пчеларе поскупели. Цене на велико су пале, организованог откупа каквог је некада било у Србији сада нема. Људи су очајни, немају коме да продају, а многи живе од тога, објашњава Саша Чолак.

У Србији је почела контрола по такозваној ЕИМ-ИРМС методи за процењивање аутентичности прехрамбених производа која је резултат вишегодишњег научноистраживачког рада дипломираног инжењера технологије Ивана Смајловића.

У Савезу пчеларских организација (СПОС) који је и објавио резултате, кажу да су се поштени произвођачи меда, вина и ракије удружили у Кластер “Уједињени за квалитет” ради сузбијања нелојалне конкуренције, односно потпуног уклањања са тржишта свих фалсификованих медова, вина и ракија, и не само њих, већ и сокова, млека и других производа.

– Скандалозно је до каквих резултата смо стигли. У овој години, када су пчелари на просјачком штапу, неко се богати продајући шећер као мед. И не само да вара потрошаче и маркете, већ и државу утајом пореза – ПДВ на производе од шећера је 20 одсто, а на мед само 10 процената. Разлика иде директно фалсификаторима у џеп – рекао је Родољуб Живадиновић, председник СПОС-а, а преноси „Политика“.

 

 

 

берба кукуруза

Протеклог викенда пала је 61 литра кише по квадратном метру, сазнајемо у Метеоролошкој станици „Кикинда“. Ветар је био јак и после поноћи дувао је јачином од 11,3 метара у секунди и на, сву срећу, није нанео штете у насељеним местима и атару. Оволика количина падавина је месечни просек воденог талога, у кишном периоду.

Велика количина падавина зауставила је бербу кукуруза која је у пуном јеку и пољопривредници ће са скидањем усева моћи да наставе за два, три дана, након што се просуши земљиште.

-Сви делови атара добили су значајну количину падавина што ће добро доћи свима који су почели са припремом ораница за јесењу сетву. Берба кукуруза завршена је на 50 одсто заснованих парцела и сада ће морати да сачека неколико дана – истакао је саветодавац ПСС Александар Пап.

Сви кукурузи су сазрели и могу да се беру. У односу на очекивања принос и квалитет су разочарали ратаре.

-Приноси су шаренолики и крећу се од четири  до 10 тона по хектару. Очекивања су била знатно већа с обзиром на то да је година обећавала. У односу на прошлу, година је била пуно боља. Имали смо знатно више падавина, али проблем је настао током две недеље у августу када су владале тропске температуре које су прекинуле вегетацију односно наливање зрна. То је разлог што је на највећем броју њива под кукурузом зрно остало ситно и што је род подбацио- појашњава Пап.

Ове године најбоље су се показали први рокови сетве и раније ФАО групе зрења, а принос је највише зависио од падавина, али и примене агротехничких мера. Током читаве године киша је неуједначено падала и варирала је од места до места. Просек рода кукуруза, заснованог на око 20.000 хектара, на територији града је шест тона по хектару.

Велика улагања, а мала цена

Пољопривредници су незадовољни и откупном ценом од 18 динара за килограм, колико се тренутно нуди за овогодишњи род кукуруза. Велика улагања, а цена мала и да би се покрили трошкови производње треба да буде од 25 до 30 динара за килограм, тврде произвођачи. Прошле године „златно“ зрно у жетви продавало се за 37 динара.  Иако робу могу да оставе на лагеру и да чекају бољу цену, већина паора ће продати одређену количину рода ради раздужења и  узети репроматеријал, као и за финансирање јесење сетве пшенице.

 

20220929_194823

Европска ноћ истраживача и ове године биће обележена у Кикинди. Под слоганом „Светлост науке“ Центар за стручно усавршавање припремио је радионице за све узрасте, истакао је директор Дејан Карановић.

-Почаствовани смо што смо међу 20 локалних самоуправа у нашој земљи у којима ће бити организована Европска ноћ истраживача. Заједно са партнером, Центром за промоцију науке, разбијамо мит да је наука баук. Имаћемо радионице на више локација у граду и позивам све суграђане да буду учесници наших радионица  – казао је Карановић.

Радионице почињу сутра, у уторак, 26. септембра, од 18 до 20 сати. Музеј „Тера“ биће домаћин ученицима од петог до осмог разреда када ће се реализовати програм „Из Кикинде у свет кроз науку и уметност“. Наредног дана, од 17 до 18.30 часова, за све узрасте, у Центру за стручно усавршавање биће организована радионица „Путовање кроз време“.

-Имамо разноврсне радионице и активности. Обухватићемо хемију, математику, физику, историју, географију, музичку и ликовну уметност. Свако може да пронађе оно што га интересује и сазна пуно тога – додала је Гордана Трнић Иличић из ЦСУ.

У четвртак  ће најпре ће од 11 до 13 сати у „Забавној археологији“ односно у посуђу праисторије уживати основци од првог до петог разреда у дечијем клубу Народног музеја. Двориште Курије, такође за основце нижих разреда, и од 17 до 18 часова, биће домаћин програму „Музика у светлости науке“. Од 19 до 20.30 сати у Центру за стручно усавршавање предшколци и прваци имаће прилику да се упознају с „Небеском лудајом“ који ће бити одржан и у петак у исто време. Последњег дана, 29. септембара, од 17 до 18.30  часова, такође  у Центру за стручно усавршавање, биће организована и  радионица „Илустрацијом до изума“. Основци и средњошколци у Народном музеју од 18 до 19 сати у дворишту Народног музеја „Истраживаће дугу“.

error: Content is protected !!