Град

383205110_2322807214579896_3207701290955945579_н

Нову школску годину ученици Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско – трговинске школе почели су са санираним спортским теренима. Настава физичког васпитања често се обавља у дворишту, а користе га и рекреативци тако да  подлога која је била на рукометном, кошаркашком, терену за мали фудбал била  похабана од честог коришћења.

 

-Пре почетка школске године, захваљујући средствима локалне самоуправе, пресвучен је нови слој на теренима, офарбан је бетон на рукометном терену, као и трибине. Замењене су поломљене клупе и постављени нови голови – рекла је Мирјана Дражић, директорица Гимназије „Душан Васиљев“.

Терен у дворишту изграђен је 2008. године и од тада није саниран.

-Безбедност ученика нам је на првом месту. У обе школе има око 700 ученика и сви користе терен, а ту су и рекреативци којих има свакодневно – додала је наша саговорница.

Током распуста урађене су текуће поправке на згради, али оно што је приоритет је санација унутрашњости и фасаде објекта.

-На Савету родитеља истакнута је неопходност комплетног уређења зграде која је наменски грађена као школа. Пре три године урађен је пројекат комплетне санације за коју су неопходна знатна средства – истакла је Дражићева.

Зграда у којој наставу похађају гимназијалци и ученици Економско – трговинске школе датира из 1900. године иако је „Велиокикиндска гимназија“ настала две године раније. Прво је, 1858. године, изграђен простор у којој је сада сала за физичко васпитање која је најстарија у Европи.

скола добродослица

Много малих људи и овог септембра први пут је упртило тешке торбе на леђа и са зебњом кренуло ка школи. Ово важно поглавље у њиховом животу доноси промене у читавој породици. Или би тако требало да буде.

Како помоћи свом прваку и себи да се у нову животну фазу закорачи са што мање стреса, питање је о које се родитељи и читаве породице одувек саплићу. О томе смо разговарали са психологом и психотерапеутом Татјаном Тановић, која је основала и руководи Центром за подршку породици, лични развој и хумано друштво „Повежи се“ у Кикинди.

Полазак детета у школу је врло важна етапа у развоју породице, то нису само задаци који стоје пред дететом, већ пред целом породицом, јер долази до велике промене, каже Татјана Тановић за „Кикиндски портал“.

– У оквиру породице мењају се и улоге и задаци и обавезе одређених чланова: ко је тај ко ће да учи са дететом, ко ће да проверава домаће задатке, да одводи и доводи дете из школе, дукчије се планирају оброци и тако даље. Ово је битна фаза јер, ако породица не одговори адекватно на све ове задатке који стоје пред њом, то може да доведе до проблематичних ситуација, породица упада у ћорсокак – објашњава Тановићева.

Колико добро и брзо ће се првак прилагодити новим обавезама, врло је индивидуално и у великој мери зависи од тога да ли је раније имао обавезе, које су то обавезе биле, колико је самостално било у свакодневним ритуалима –  облачењу, спремању својих ствари, да ли има одговорност за своје ствари, напомиње наша саговорница. Што је већа самосталност детета, његова  емоционална и социјална зрелост, то ће се оно брже адаптирати на услове које му  школа задаје.

– Врло је важно да праћење прилагођавања детета буде подједнако задатак и школе – учитеља/учитељице и родитеља. Они морају бити у међусобној интеракцији, сарадњи, посебно уколико примете било шта што је неуобичајено. То је, можда, више улога учитеља, јер је у школи с дететом, али и улога родитеља; да примете да ли дете одлази нерасположено у школу, да ли је заинтересовано за задатке, да ли их, можда, тешко савладава… Уколико се тако нешто догађа, морају се, прво, срести родитељ и учитељ да утврде шта је у питању. То могу бити и проблеми у прихватању и разумевању школских правила, у социјалним интеракцијама. Уколико, у било ком подручју, дете „искаче“, родитељ и учитељ су прва станица –  мора доћи до сарадње. У случају да потешкоће наставе да се манифестују, можда је потребно укључити и психолога, да се види где је и шта је проблем. У сваком случају, детету може да помогне охрабрујући став и учитеља и родитеља и што мање критике, што не значи да се зажмури пред дететовим неадекватним понашањем, или неиспуњавањем задатака. Свака критика мора бити адекватно саопштена, тако да сачува дететово самопоштовање и достојанство, јер једино са охрабрујућим ставом, када су сачувани дететово самопоштовање и достојанство, оно ће моћи да напредује, да се мења и да се прилагођава новим ситуацијама – каже Татјана Тановић.

У новом окружењу, са новим вршњацима, нажалост, неретко се дешава да нека деца буду окрутна. Изругивање, исмевање, одбацивање, појаве су које посебно тешко могу да падну најмлађима.

– Пре свега, родитељи морају бити отворени за дететове промене понашања, расположења, ритуала и навика које има – тврди Тановићева. – То су први сигнали да се с дететом нешто дешава, да нешто није у реду, да се са нечим не сналази. У таквим ситуацијама треба полако кренути у разговор. Треба му рећи: видим да те нешто мучи. Потребно је отворити тему и допустити детету да оно прича, суздржати се од тога да одмах доносимо закључак, пресуду и решење, што обично родитељи раде, наравно из најбоље могуће намере, да детету пренесу сва могућа знања. Међутим, врло је важно слушати га, чути шта га мучи, са ким има проблема, јер ако ми одмах почнемо да дајемо готова решења, савете, пресуде и  критике, дете се затвара, и онда нећемо чути оно што је потребно да чујемо. Дакле, први корак је саслушати дете, дозволити му да се отвори. Следећи корак је обратити се учитељу, остварити сарадњу, никако сам као родитељ истеривати правду. У сваком случају, дете треба емотивно оснажити. Свако дете је прича за себе, али генерално, то конкретно значи објаснити му да је то што други раде – до њих, да је оно и добро и паметно и лепо, треба му дати „ветар у леђа“.

Татјана Тановић истиче да, у сваком случају и у свакој ситуацији, не треба заборавити да је први корак градити самопоуздање детета и јачати га. Оно мора да зна да је родитељ ту за њега и да је могуће решити ситуације и проблеме који у школи могу да ескалирају уколико се не реагује на време.

Како су сви упливи у току развоја детета веома важни, а школа чини велики део тог процеса, важно је олакшати ђаку прве па и све остале кораке. Такође и родитељима и свима који брину да мале главе буду што мање оптерећене и да што више уживају у стицању знања, дружењу и свим осталим активностима које га изграђују као човека.

 

лебелиер-2_

Заједно са запосленима, пословним партнерима  и гостима, међу којима су били и градоначелник Никола Лукач и члан Градског већа Саша Танацков, фабрика „Ле Белиер“ прославила је две деценије пословања у Кикинди. Значајном јубилеју присуствовао је и генерални директор Групе „Ле Белиер“ Јан Чен који се захвалио гостима што су својим присуством увеличали прославу.

-Двадесет година је значајно у пословању сваке компаније. Наша очекивања су да и наредне две деценије послујемо у Кикинди. Наставићемо да унапређујемо наш погон, планирамо увођење нове опреме како би компанија расла и развијала се – истакао је Јан Чен.

Израда алуминијумских одливака делатност је којим се бави погон у Кикинди. Сарађају са  произвођачима  аутомобила као што су БМW, Рено и Фолксваген.

-У Кикинди имамо солидно пословање и сваке године напредујемо. Пре пет година изградили смо нову халу, а у блиској будућности, већ наредне године,  планирамо сличну инвестицију. Запошљавамо 420 људи и сви они могу да буду мирни јер посла има. Са представницима Града имамо одличан однос и на нама је да, кроз донације  вратимо то што послујемо у Кикинди – додао је Жан Себастијан Акс, директор „Ле Белиера“ у Кикинди.

Честитајући значајну годишњицу запосленима и менаџменту градоначелник Никола Лукач истакао је да ће „Ле Белиер“ у Граду Кикинди увек имати квалитетног партнера.

-На завидном нивоу је сарадња локалне самоуправе са фабриком „Ле Белиер“ јер су у више наврата показали да су друштвено одговорни и притекли су у помоћ. Запосленима желим да још двадесет година раде, да се пословно окружење унапређује и да се развија. Познате су њихове донације здравству, вртићима и спортским клубовима које смо заједно реализовали. Радује нас што имају планове за наредне две деценије, што улива сигурност свим запосленима. У овој фабрици итекако знају да цене  и награде добре раднике, а важно им је и да подмлађују кадар и унапређују производњу – рекао је Лукач.

„Ле Белиер“ је француска група која је специјализована за производњу алуминијумских делова за светску аутомобилску индустрију. Основана је 1961. године у Француској и тренутно је присутна на три континента у Америци, Европи и Азији. Група има седиште у Француској, а филијале су им у Мађарској, Кини и Мексику. У овим фабрикама ради укупно 4.000 радника, који светску аутомобилску индустрију снабдевају деловима за кочионе системе, турбо и шасијама од алуминијума.

379638553_336050548988351_4842212607392955673_н

Кикиндско Планинарско друштво „Кинђа” под слоганом „Дан пешачења, корак ближе здрављу” обележило је национални дан пешачења. До највишег брда у граду ходало се по тврдој подлози, асфалту и земљаном путу.

– Одазвало се 180 наших суграђана, претежно средњошколаца. Време нас је послужило тако да је шетња од Спортског центра „Језеро“ до хумке Кинђа протекла у одличној атмосфери. Чланице удржења жена из Падеја дочекале су нас код Кинђе и послужиле нам чај. Након краћег одмора вратили смо у град и укупно препешачили 10 километара. Са ове акције носимо нова лепа искуства и надамо се да ће неки од учесника пожелети да постану планинари и наставити са планинарима да се рекреирају у природи – рекла је председница друштва „Кинђа“ Оливера Макитан.

Дан пешачења подржали су министарства просвете и спорта и  институт „Др Милан Јовановић Батут”. Под слоганом „Корак ближе здрављу“ циљ је да се покрену житељи Србије да живи здравије и да код грађана подигне свест о активном и редовном пешачењу, као основном предуслову неопходном за очување здравља.Национални дан пешачења, у организацији Планинарскиг савеза Србије и ове године организован је на више од 80 локација широм Србије.

379640975_243614164908510_2841643626570841397_н

Више од 300 бициклиста учествовало је у рекреативној – бициклистичкој вожњи поводом Дана мобилности. Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој ове године организовао је вожњу од Ватрогасног дома до фазанерије „Млака“, а позиву се одазвао велики број младих и деце.

Сања Јовановић, ученица Основне школе „Свети Сава“ истакла је да је вожња бициклом њена омиљена рекреација.

-Бицикл возим свакодневно и уживам у томе. Заједно са другарицама сам се пријавила за ову вожњу, како би се дружиле и искусиле нешто ново – казала је Сања.

Њена другарица Александра Бањац истог је мишљења.

-Свако вече возим бицикл и са другарима истражујем град. Ово је прилика да видим делове града у којима до сада нисам била – открила нам је Александра.

Међу великим бројем младих, уочили смо и Жељку Џомбић (63), која се први пут придружила овој вожњи.

-Бицикл ми је основно превозно средство и возим га сваког дана. Ово је прави начин да тестирам себе и видим да ли могу да возим бицикл до фазанерије и назад. Уједно ћу видети и како „Млака“ сада изгледа – открила нам је Жељка Џомбић.

У вожњи бицикала суграђанима се придружио и градоначелник Никола Лукач који је и личним примером, као дугодишњи спортиста,  показао да се залаже за здрав начин живота

-Град девети пут учествује у Европској недељи мобилности и овогодишња је најмасовнија до сада. И на овај начин показујемо да нам је стало до наше средине и да сви знамо колико је штетно загађење од издувних гасова Драго ми је што се велики број суграђана, пре свега младих и деце, одлучио да проведе дан промовишући праве вредности – рекао је Лукач.

Да вожња протекне безбедно побринули су се запослени у саобраћајној полицији и Хитној служби. У оба правца рута је 15 километара.

-Ово је рекордан број учесника и драго ми је што акција из године у годину окупља све више суграђана. Циљ је да укажемо на здраве стилове живота, да боравимо у природи и дружимо се. Нашу децу и младе накратко смо одвојили од телефона и рачунара како би провели леп дан и упознали се са богатсвом које има фазанерија „Млака“ – напоменула је Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

На фазанерији су чланови Ловачког друштва „Кикинда“ обезбедили ручак за све учеснике, али и упознали своје госте са историјатом ловачког друштва које је основано 1885. године и једно је од најстаријих удружења.

 

 

.

379631805_206142965816676_3778623770702825123_н

Полицијска управа у Кикинди, Саобраћајна полиција и Ватрогасно-спасилачка јединица  у сарадњи са Градском управом, Домом здравља, Црвеним крстом и Центром за социјални рад организовала је  промоцију пројекта „Заједно и безбедно кроз детињство“. Основцима, окупљеним на Градском тргу, представљени су сви сегменти рада поменутих служби, а ради подизања свести код ученика о последицама насилног понашања у стварном и виртуелном свету, истакао је начелник Полицијске управе Павле Рајков.

-Министарство унутрашњих послова заједно са Министарством просвете одлучили се да примене нови приступ у решавању проблема који се јављају у школама. На нама је да ученицима, наставницима и родитељима помогнемо да све пробелеме решавају без конфликта. Поред стварног суочени смо и са насиљем у виртуелном свету. На нама је да заједничким снагама урадимо све да нам деца буду безбедна – поручио је Рајков.

Промоцији пројекта присуствовао је градоначелник Никола Лукач са члановима Градског већа Небојшом Јовановим и Валентином Мицковски.

-У нову школску годину ступили смо опрезнији, свесни трагедија које су се десиле пре неколико месеци. На родитељима, наставницима, али и свима нама је да разговарамо са децом и укажемо им на претње које вребају у виртуелној стварности. Кроз пројекат „Заједно и безбедно кроз детињство“ приближићемо основцима рад јавних служби, али им и указати на то да је увек и о свему најважније разговарати, прво са родитељима, а потом и са онима који потенцијални проблем могу да реше. Безбедност и сигурност деце нам је најважније и учинићемо све да допринесемо овој акцији – прецизирао је Лукач.

У оквиру пројекта потребно је препознати различите видове насиља и дискриминације, усвојити стратегију за помоћ другима у невољи и вештине ненасилног решавања конфликта, развити саосећање, али и усвојити знања и вештине о безбедном учешћу у саобраћају и понашању у ванредним ситуацијама. Тим поводом у основним и средњим школама, од понедељка, започеће радионице о безбедности у саобраћају и ванредним ситуацијама и превенцији наслиног понашања. Осим тога у вишим разредима основних и у средњим школама  за ученике ће се организовати предавања на тему употреба дрога. За родитеље је планирана едукација о томе како да препознају да им дете узима дроге .

 

 

379638263_1768809773547890_2046715660099492108_н

Малишани из кикиндских вртића учествовали су на 33. кросу РТС-а „Кроз Србију“. У дворишту Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско трговинске школе, у трци коју подржава Мнистарство просвете, учествовало је 324 деце, а најбољима су уручене дипломе. У категорији девојчица прва је била Хана Жувела, док је од дечака најбржи био Марко Пилиповић.

-Другу годину заредом наша установа прикључује се кросу РТС-а  који се организује широм земље. Важно нам је да се деца учествују у спортским активностима. Сви су победници и најважније је да осете радост трчања – рекао је Душан Попесков, сарадник за спорт и физичко васпитање Предшколске установе „Драгољуб Удицки“.

Малишане су са трибина бодрили њихови вршњаци, али и чланови Градског већа Валентина Мицковски и Драган Пецарски.

-Крос РТС-а је једна од највећих атлетских манифестација и драго ми је што су део ње и  деца из наших вртића. У предшколском узрасту важна је физичка активност и бављење спортом јер их учи здравом начину живота  – напоменуо је Пецарски.

Крос РТС највећа је аталетска манифестација у Европи и широм земље подржали су је предшколци и ђаци.

 

Веленје

Делегација Кикинде, председник Скупштине града, Младен Богдан, и в. д. директорица Туристичке организације, Јасмина Миланков, присуствовали су свечаности обележавања 64 године од отварања модерног, новог центра општине Велење (Словенија), који се празнује као Дан општине.

Представници Града први пут су званично учествовали у обележавању важног датума за Велење и том приликом исказана је обострана жеља за остваривањем сарадње.

379625309_319040107468195_78598506302510329_н

У оквиру прекограничног пројекта „Романиан – Сербиан Цросс Бордер Риск Мониторинг ин цасе оф Емергенцy Ситуатионс” на простору касарне одржана је заједничка тактичка вежба гашења пожара. Циљ је био да се у што реалнијим условима, уз поштовање свих прописаних мера безбедности и заштите, провере способности и мобилност ватрогасаца – спасиоца  из Кикинде, као и ватрогасаца – добровољаца Градског ватрогасног савеза.  Гашењу пожара у објекту присуствовалли су чланови ватрогасно – спасилачких  јединица и јединица цивилне заштите из Румуније и Зрењанина, Града Кикинде и Севернобанатског округа.

У пројекту који је почео прошле године учествују ватрогасци и полицајци из Жупаније Тимиш, док су са српске стране партнери градови Зрењанин и Кикинда. Мирослав Сладојевић,командир јединице цивилне заштите опште намене из Зрењанина напомиње да је слична вежба током јуна одржна у овом граду.

-Ми смо приказали тактичку вежбу спашавања из поплављеног подручја. Показали смо спашавање на води и са воде. Овакав пројекат је значајан јер се међусобно повезујемо, али и набављамо опрему неопходну за свакодневни рад – рекао је Сладојевић.

Вежби су присуствовали и партнери из Жупаније Тимиш, а Богдан Михаеску, менаџер пројекта, захвалио је партнерима на који учествују   и прецизирао да ће пројекат бити завршен до краја године.

-Пројекат ће омогућити да се за ватрогасно- спасилачке екипе обезбеди опрема неопходна за гашење пожара и спашавање живота. Повезаће суседе из Србије и Румуније, а и са једне и са друге стране границе планиране су радионице за децу и младе који ће моћи да сазнају више о раду ватрогасаца, али и опасностима  – казао је Михаеску.

Подршку су  дали и представници Града на челу са градоначелником Николом Лукачем, као и начелник Севернобанатског управног округа Мирослав Дучић.

-Важна нам је сарадња са првим комшијама, а вежбе показују да се спремно дочекује свака кризна ситуација. Овакви пројекти помажу што бољем оспособљавању ватрогасно-спасилачких екипа, али и добровољних ватрогасаца и јединице цивилне заштите.  Током вежбе видели смо спремност да се ризикује сопствени, како би се спасао туђи живот и имовина – поручио је Лукач.

Пројекат је нашем граду омогућио куповину потребне опреме и камиона цистерне која је вишенаменска, сазнајемо од Саше Танацкова, члана Градског већа. Укупна вредност је милион и 108 хиљада евра, а Кикинди је припала 181.000 евра.

-Цистерна се користи  за пијаћу воду и као испомоћ ватрогасним јединицима у случају великих пожара, када је неопходно допуњавање ватрогасних камиона водом. Осим тога сарадња која је успостављена са службама из Жупаније Тимиш и Зрењанина је немерљива нарочито уколико је неопходно да заједнички реагују у случају елементарних непогода и других инцидентних ситуација  – прецизирао је Танацков.

У оквиру пројекта у  октобру, вежба спашавања из рушевина након земљотреса, биће одржана у Темишвару. Крајем следећег месеца Кикинда ће бити домаћин радионицама намењених деци, али и пољопривредницима јер није редак случај да се у атару запали усев или стрњиште.

вибер_имаге_2023-09-21_11-04-10-738

Радионица под називом „Хоћу да растем у Србији!“ одржана је током викенда у Кикинди, у организацији Удружења грађана “Деца са ахонроплазијом Србије“ са седиштем у нашем граду.

Породице са децом која имају ову ретку дијагнозу, дефектолози и представници предшколских установа из Сврљига, Београда, Лесковца, Шида, Земуна и Кикинде окупили су се ради израде нацрта медицинског водича за ахондроплазију, као и размене искустава.

– Водич је неопходан како би се правовремено успоставила дијагноза и започела правилна нега деце са ахондроплазијом, што је од суштинског значаја. Помогао би и у успостављању системског приступа у третману деце са овом дијагнозом и бољем разумевању ове ретке болести. Намењен је струци и биће дистрибуиран по педијатријским установама и породилиштима у читавој Србији – каже Слађана Терзин, председница Удружења.

У изради водича помаже докторка Драгана Грујић. Радионица је организована под покровитељством Министарства здравља које ће помоћи и у његовој изради, што се, како каже Слађана, очекује до краја године.

Важна тема овог скупа, одржаног у Играоници „Чаробни дворац“, било је и укључивање деце са ахонроплазијом у вршњачке групе и у локалну заједницу. По искуствима родитеља, у неким местима још увек не постоји довољно разумевања у вртићима и школама за стварање услова за ову врсту инклузије, каже Слађана. Деца са ахондроплазијом су нижег раста и једино што је неопходно јесте да се обезбеде сто и столица одређене величине. Такође је закључено да је, посебно у процесу успостављања дијагнозе, неопходна и психолошка помоћ читавој породици.

Четворогодишња Сташа, ћерка Слађане и Давора Терзина овог септембра је кренула у вртић.

– Сташа се веома добро снашла, није јој уопште било потребно прилагођавање, много воли да се дружи са децом. Међутим, као и сви малишани на почетку, често има инфекције, што код деце са овом дијагнозом, због друкчије грађе горњих дисајних путева, може додатно да се искомпликује – каже Слађана. – Ипак, ми не одустајемо и радујемо се сваком дану у вртићу и дружењу са децом.

Иначе, како је већ познато, терапија за децу са овом дијагнозом постоји. Инјекције које дете треба да прима свакодневно, од друге године до престанка развоја, обезбеђују правилан раст без тешких и болних хируршких интервенција. Годишња терапија кошта 270 хиљада евра и Републички завод за здравствену заштиту до сада је обезбедио терапију за троје деце. У Србији је за овај лек индиковано двадесеторо деце, а њих 13 је на листи чекања Завода. Међу њима је и мала Сташа из Кикинде.

Родитељи деце са ахондроплазијом, захваљујући породици Терзин, чврсто су повезани и редовно иницирају и организују окупљања. До краја године још једном ће се срести у Предшколској установи „Радост“ у Новим Бановцима. Да поделе искуства, пруже подршку једни другима и учине све како би њихова деца, која имају исте потребе као и њихови вршњаци, била равноправна и срећна.

– Ми славимо различитост, то је био и мото прошлогодишњег окупљања. Наша деца заслужују то – каже Слађана.

error: Content is protected !!