Град

dragana malešević (2)

Priznanje 66. Međunarodnog sajma knjiga za dečju knjigu godine dobila je Dragana Malešević, profesorka na Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Kikindi, autorka edicije „Knjige sa kojima se raste“.

Interaktivne knjige za decu u izdanju novosadskog udruženja za razvoj profesionalnih veština “Provens”, rezultat su njenog dugogodišnjeg posvećenog pedagoškog i istraživačkog rada, kao i želje da današnjoj deci pruži medij koji je u skladu sa njihovim potrebama i interesovanjima.

Knjige donose izdavačku novinu jer pored teksta i ilustracija, imaju QR kodove sa zvučnim i video zapisima. Knjige „Biljke”, „Oblici i brojevi”, „Životinje naših krajeva”, „Otkrivamo čudesni svet” , „Šta sve može moje telo” i ”Životinje dalekih krajeva” su edukativne, zabavne i mogu se koristiti sa i bez mobilnog telefona.

– QR kodovi omogućuju deci stvaranje jasnih predstava i sagledavanje pojava koje nisu u njihovom neposrednom okruženju. Neki QR kodovi imaju samo zvuk, neki samo video, a neki i zvuk i video zapis. Knjige se mogu koristiti uz pomoć odraslih dok deca ne znaju da čitaju, a i deca ih mogu koristiti individualno, kao slikovnicu. Knjiga može služiti i za učenje čitanja jer je tekst s tom namerom i štampan većim slovima i fontom za početno čitanje. Ove knjige vraćaju decu knjizi u novoj formi objedinjujući njihova interesovanja i digitalne medije – rekla je ranije za Kikindski portal dr Malešević.

Interesovanje dece za upotrebu mobilnih telefona autorka stavlja u funkciju učenja i razvoja deteta.

Profesorka Dragana Malešević je doktor didaktičko-metodičkih i doktor pedagoških nauka. Autorka je popularnih i citiranih knjiga u štampanom i elektronskom formatu na srpskom i engleskom jeziku. Edukovala se od srednje pedagoške škole do doktorata u Srbiji, Škotskoj i Rusiji.

Autorka ima bogato iskustvo u praksi kao učitelj, prosvetni savetnik i profesor u školi za obrazovanje vaspitača. Ove knjige zasniva na naučnoj osnovi savremenih pedagoških koncepcija i ispitivanjima efekata praktične primene prototipa ovih knjiga u praksi rada sa predškolskom i mlađom osnovnoškolskom decom.

 

 

 

 

Dom zdravlja

Muškarac srednjih godina pretio je pištoljem kikindskim lekarima zaposlenim u Hitnoj službi. Kako saznajemo od načelnika Službe za hitnu medicinsku pomoć dr Miloša Bajića tokom poslepodnevne kućne posete, u subotu, 4. novembra, u koju su otišli doktorka, medicinska sestra i vozač, Kikinđanin koji ih je pozvao na intervenciju zbog oca, u trenutku dok su lekari pregledali pacijenta izvadio je pištolj i počeo da im preti.

– Kako su mi kolege ispričale, muškarac sa pištoljem im je pretio da će ih ubiti, nakon čega će pucati u sebe. Zahvaljujući prisebnosti ekipe, izbegnuta je tragedija. Naime, doktorka je mirnim putem i smirenim tonom zamolila da se pacijent, zbog kog su došli na intervenciju, prebaci u Bolnicu. To je i urađeno, a muškarac koji je pretio medicinskoj ekipi pištoljem takođe je došao na Prijemno odeljenje. U međuvremenu, incident smo prijavili policiji koja ga je sačekala u Bolnici. Iako se ispostavilo da je gasni pištolj u pitanju lekari to prilikom intervencije nisu znali, ali bez obzira na to pretnja je nedopustiva – priča dr Bajić.

Povodom ovog incidenta stiglo je i saopštenje  iz  Policijske uprave Kikinda u kom se navodi da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kikindi uhapsili su P. V.(1975) zbog postojanja sumnje da je izvršio krivična dela napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti i neovlašćeno držanje opojnih droga. On se sumnjiči da je juče, u porodičnom stanu u Kikindi, prilikom ukazivanja lekarske pomoći njegovom ocu, pretio zdravstvenim radnicima Službe hitne pomoći držeći gasni pištolj, da bi potom ostavio pištolj i pomogao medicinskoj ekipi da smeste pacijenta u sanitetsko vozilo.

Policija je potom od osumnjičenog oduzela pištolj na gas i manju količinu biljne materije za koju se sumnja da je marihuana i iste poslala na veštačenje. Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 časova i on će, uz krivičnu prijavu, biti priveden Osnovnom javnom tužilaštvu u Kikindi.

Na žalost, ovo nije prvi incident u kom su se našli lekari Hitne pomoći.

-Prvi put je, koliko znam, ekipi prećeno pištoljem, ali  smo maltene  svakodnevno suočeni sa raznim neprijatnostima koje su najčešće verbalne prirode. Podsetiću i na slučaj koji se dogodio pre nekoliko godina u Mokrinu, kada je na medicinare pacijent nasrnuo nožem. Činjenica je da odlazimo na terene nezaštićeni – dodao je dr Bajić.

 

NSZ

Na evidenciji kikindske Filijale Nacionalne službe za zapošljavanje, koja pokriva područje Severnobanatskog okruga, na kraju septembra bilo je 5.300 nezaposlenih. Od tog broja u  Kikindi je 2.040, u Senti 902, u Kanjiži 815, Novom Kneževcu 647, Čoki 509 i  u Adi 387 osoba bez zaposlenja, istakla je direktoica kikindske Filijale Jelena Mitrović.

-Broj nezaposlenih na teritoriji Okruga manji je za 366 osobe s  obzirom na to da je u istom periodu prošle godine bilo 5.666 osoba na evidneciji. U Kikindi je broj  onih koji traže posao, za isti priod 2022., smanjen za 130 osoba. I dalje je na evidenciji najviše nekvalifikovanih 3.012 ljudi odnosno 56 odsto. Slede osobe sa završenim trećim i četvrtim stepenom srednje škole kojih je 1.847 – kaže Jelena Mitrović.

Sa sedmim stepenom stručne spreme je 167 nezaposlenih u severnom Banatu, dok je na evidenciji i 156 visokoškolaca sa šestim stepenom. Najviše visokošolaca koji traže zaposlenje su strukovni i vaspitač predškolske dece, slede ekonomisti i pravnci. U čitavom okrugu, od ukupnog broja nezaposlenih, 2.732 su žene što je 51 procenat.

– Na nedeljnom nivou sumiramo potrebe poslodovaca tako da trenutno 15 poslodavaca u Kikindi traži radnike. Potražnja je raznovrsna tako da su potrebni radnici u trgovini, u proizvodnji kablova, veterinarski tehničari, vozač, radnici na šivenju, u obezbeđenju sa licencom, konabri, kuvari, administrativni radnici, diplomirani inženjeri stočarstva, diplomirani tehnolog prerade mleka – kaže naša sagovornica.

U ovoj godini raspisano je 13 javnih poziva za smanjenje broja nezaposlenih od strane Republike čiji je akcenat na teže zapošljivim kategorijama. Najviše ugovora sklopljeno je po programu samozapošljavanja tako da su angažovane 48 osobe, 43 nezaposlena angažovano je u programu teže zapošljivih kategorija, a u okviru javnih radova osoba sa invaliditetom finansirano je 35 osoba. Kada se sumiraju svi konkursi 214 osoba pronašlo je posao putem ovih programa. I lokalna samouprava izdvojila je sredstva za samozapošljavanje i javne radove preko kojih je ukupno angažovano 29 nezaposlenih.

-Ukoliko ima zainteresovanih, mesta ima na tri konkursa za sticanje praktičnih znanja, za subvenciju zarade za osobe sa invaliditetom bez radnog iskustva i za meru pripravništva za nezaposlene sa srednjim obrazovanjem. Većina javnih konkursa biće otvorena do 30. novembra, dok je rok za podnošenje zahteva za mere namenjene osobama sa invaliditetom  31. decembar  – napomenula je Mitrovićeva.

 

analiza pss

U okviru Programa mera podrške poljoprivrednoj proizvodnji lokalna samouprava u saradnji sa Poljoprivrednom stručnom službom finansiraće analizu plodnosti zemljišta kao jednu od najvažanijih agrohemijskih mera.

-Ugovorom vrednim 300.000 dinara predviđena je analiza 100 uzoraka plodnosti zemljišta za registrovana poljoprivredna gazdinstva. Rok do kog moramo završiti posao je 29. decembar, a u ime svoje službe i naših korisnika zahvaljujem se Gradu koji je i ove godine pomogao besplatne analize. U Vojvodini se skoro dve decenije rade analize plodnosti zemljišta koje poljoprivrednicima umnogome pomažu da imaju bolje i kvalitetnije prinose i naši proizvođači je koriste kako bi unapredili i poboljšali prinos na svojim njivama – istakao je direktor Poljoprivredne stručne službe Mladen Đuran.

Preporuka stručnjaka je da agrohemijska ispitivanja treba raditi najmanje jednom u četiri godine. S obzirom na poskupljenje svih inputa neophodnih u poljoprivrednoj proizvodnji, a naročito mineralnog đubriva analiza ima višestruki značaj.

– Proizvođači će dobiti preporuku za đubrenje u naredne četiri godine, a naša savetodavna služba na raspolaganju je za sve dodatne savete – napominje naš sagovornik.

Analizom se ispituje peha vrednost zemljišta, sadržaj karbonata i makroelemenata forsfora, azota, kalijuma, kao i sadržaj humusa. Poljoprivrednici pošto dobiju rezultate znaju tačnu količinu hranljivih materija koja im je potrebna, jer visok ili nizak nivo đubriva može negativno uticati na njihovu zemlju, useve, podzemne vode, pa čak i vazduh.

Serbia, Vojvodina. Farmer in tractor cultivating field in spring season.

Zemljište na našoj teritoriji uglavnom ima višak kalijuma, fosfor je u deficitu, a stanje azota je promenljiivo. Sa godinama humus opada tako da se preporučuje zaoravanje žetvenih ostataka i đubrenje stajnjakom.

 

 

Turisticka nagrade 1

Turistička organizacija Grada Kikinde učestvovala je na 16. izložbi suvenira i turističkih publikacija u Leskovcu. manifestaciju je, 2. i 3. novembra, organizovala Turistička organizacija domaćina.

U konkurenciji 50 izlagača, što je i najveći broj učesnika do sada, osvojili su plaketu za prvo mesto u kategoriji Upotrebljiv proizvod, za set proizvoda za manifestaciju Dani ludaje, i drugo mesto u kategoriji Razglednica.

11 kiki JELENA MICEVIC KARANOVIC FOTO VISOKA SKOLA KIKINDA (1)

Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača  ustanovila je  Plaketu  koja će nositi ime prerano preminule, mnogim studentima omiljene, profesorice ove škole, dr Jelene Mićević Karanović. Inicijativu je pokrenuo bivši student Nemanja Savić, a odluku je donelo Nastavno-stručno veće ove visokoškolske ustanove.

 

-Plaketa će biti dodeljivana svake godine 4. aprila, na Dan škole, a laureat će biti najbolji student generacije na master strukovnim studijama jer je profesorica Jelena bila koordinatorka nastave na master studijama. Naša škola obeležava sedam decenija postojanja i čitava godina je u znaku značajnog jubileja. I ovo će biti prilika da se prisetimo drage profesorice Jelene koja je ostavila izuzetan trag u našoj školi – istakla je direktorica škole Angela Mesaroš Živkov.

Podsetimo dr Jelena Mićević Karanović  preminula je prošle godine u 52. Godini. Bila je profesor za psihološku grupu predmeta i član Saveta škole. Njen stručno-naučni rad ostao je upamćen. Autorka je i recenzent mnogih univerzitetskih udžbenika.

396701045_343057458410899_6872047783041498965_n

Preventivni kardiološki pregledi organizovani su danas u ambulanti u Svetosavskoj ulici broj 53 i izazvali su veliko interesovanje sugrađana. Svima koji su se odazvali akciji urađen je EKG, meren je krvni pritisak, a putem vađenja krvi određeni su nivo glukoze, triglicerida i holesterola u krvi, istakla je specijalista opšte medicine dr Zlatija Sadžaković Martinov.

-Kardiovaskularna oboljenja zauzimaju visoko mesto u okviru hroničnih nezaraznih oboljenja i izuzetno je važno na vreme obaviti skrining i, ukoliko treba, početi sa lečenjem. To je najbolji način da se stave pod kontrolu. Stoga je važno da na ove preglede dođu sugrađani koji nemaju dijagnozu. To je cilj prevencije, da se na vreme otkrije eventualni zdravstveni problem koji se može kontrolisati ili lečiti – rekla je naša sagovornica.

Pregledi se organizuju i sutra (nedelja) od 8 do 16 časova. Potrebno je da se dođe najkasnije do 10 časova kako bi se izvadila krv, a pre toga ne treba jesti i piti.  Važno je da se na preventivne preglede jave pacijenti od 30 do 50 godina koji dugo nisu bili kod lekara.

-Ukoliko ovom prilikom otkrijemo bilo kakav patološki poremećaj, savetujemo pacijenta da se javi izabranom lekaru i nastavi dalje lečenje. Kardiovaskularna oboljenja su najčešća u našoj sredini, a i na prvom mestu su po smrtnosti. Zato apelujem na sugrađane da budu odgovorni i kontrolišu se.  Ovi pregledi su tu za pacijente koji ne znaju da u oboleli, a ne za one koji već imaju terapiju i postavljenu dijagnozu – precizirala dr Zlatija Sadžaković Martinov.

Pregledi vikendom organizuju se najviše zbog građana koji tokom nedelje, zbog posla i obaveza, ne mogu da stignu da se prekontrolišu.

53639355_10216319760980095_3957419506900402176_n

Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam doneo je odluku od dodeli sredstava ženskom preduzetništvu za subvencionisanje troškova nabavke mašina ili opereme, računarske opreme, softvera ili usluga u inoviranju i digitalizovanje procesa i operacija u domenu marketinga i trgovine.

Među sugrađankama koje su dobile sredstva na ovom konkursu su ikonopisac Sandra Stanković kojoj je odobreno 112.500 dinara.  Firmi „Vele – gram“ odobreno je 125.000 dinara  za nabavku računarske opreme, a za istu namenu kafe baru „Feniks“ iz Ruskog Sela pripalo je 150.000 dinara. Ukupno je na ovom konkursu odobreno 13,2 miliona dinara.

-Sredstva ću iskoristiti za izradu sajta. Neophodan mi je da bi mogla da budem vidljivija u čitavom svetu. Važno mi je da i putem sajta ljudi mogu da vide čime se bavim, kao i kompletnu moju ponudu, uključujući i mogućnost da se obavi i kupovina putem sajta. Ovo je važno za moj posao zbog povećanja obima proizvodnje i proširenja tržišta. Uglavnom sam do sada u instranstvu prodavala svoje proizvode po preporuci i putem društvenih mreža, a očekujem da će sajt otvoriti nove mogućnosti i povećati broj zainteresovanih – kaže Sandra Stanković, ikonopisac.

Ima budućnosti za ovaj star zanat, ali važno je prilagoditi se tržištu. Ikonpisačku radnju naša sugrađanka ima od 2007. godine.

-Bilo uspona i padova. Uspela sam da opstanem uz pomoć Grada, Pokrajine i Republike. Imam podršku porodice, ali i institucija koje vide značaj mog posla. Ljubav prema zanatu prenela sm i na ćerku Natašu koja mi je velika pomoć i podrška. Pored toga, kao mlada ima inovativniji pristup poslu koji sam rado prihvatila. I sin Aleksanadar, zahvaljujući svojoj mladosti, puno mi pomaže u promociji mojih proizvoda kod kupaca do kojih bi teže došla – napominje Sandra Stanković.

Pored redovnog posla Sandra Stanković trenutno izrađuje i ikone za manastir Preoobraženje  Gospodnje u Crnoj Gori.

371513969_3566229767028372_2228124089800509738_n

U susret Danu škole u OŠ „Vuk Karadžić“  u Galeriji „Ars longa, vita brevis“ otvorena je izložba pod nazivom „Svetlost dana“. Posvećena je nacionalnom prazniku „Danu kulture Japana“ koji se obeležava 3. novembra, istaknuto je na otvaranju izložbe. Zoran Kuzmanov, sekretar škole i pokretač školske Galerije istakao je ovom prilikom da su izloženi umetnički radovi u tradicionalnim tehnikama koje su naslikali učenici.

-Tu su tradicionalne tehnike sumi-e, origami i ikebana, a napravljen je mali osvrt na umetnost u tehnici ukijo-e. Najviše radova učenika inspirisani su popularnim mangama odnosno stripovima. Naša ideja je da ovom izložbom zainteresujemo đake za japansku umetnost, ali i filozofiju života jer su oni narod od kojih bi svaki drugi narod mogao mnogo da nauči – rekao je Kuzmanov.

Ivan Pantelić, direktor škole napomenuo je da će se Dan škole obeležavati do 8. novembra, kada će biti organizovana i centralna priredba.

-U ponedeljak, 6. novembra imaćemo sportski dan, 7. su radionice, dok će na sam Dan  škole biti organizovan koncert naših učenika. Cilj izložbe je da učenicima približimo Japan koji je prepoznatljiv po svojoj kulturi, baštini, porodičnim vrednostima, empatiji, ekološkoj svesti – rekao  je Pantelić.

Otvaranju izložbe prisustvovao je i predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan koji je napomenuo da je ovo škola sa dugom tradicijom.

-Na nama je da učenicima koji pohađaju, ali i budućim poklenjima ove obrazovne ustanove, obezbedimo što bolje uslove ta rad. Izložba je odlična prilika da se učenici upoznaju kako sa tradicijom i kulturom, ali i sa marljivošću i radom koji su ukorenjeni u Japanu. Konstantno ulažemo u škole i tu smo da im pružimo podršku u infrastrukturnim projektima, kao što to čine i Pokrajina i Republika – istakao je Bogdan.

Izložba je otvorena za sve sugrađane koji žele da je pogledaju, a biće dostupna i učenicima ostalih škola sa teritorije Grada.

 

IMG-b3d2ca322b7ea919566794be74382090-V

Od  danas, 3. novembra do 31. decembra  radiće se  na rehabilitaciji kolovoza na državnom putu Prvog B reda broj 13, između Kikinde i Melenaca, saopštilo je Javno preduzeće „Putevi Srbije“. Reč je o izgradnji novog kružnog toka na ulazu u Bašaid iz pravca Meleneca tačnije na uglu ulica Vojvođanska i Branislava Nušića.

-Dugi niz godina meštani Bašaida  traže kružni tok  koja je jedna od takozvanih crnih tačaka Banata. Na ovoj deonici dogodio se veliki broj saobraćajnih nesreća sa poginulima tako da je  Mesna zajednica ovaj projekat naznačila kao prioritet. Ovo je jedna od najvećih investicija u našem selu u proteklom periodu i koliko znači meštanima, toliko znači i svima koji koriste ovu deonicu puta koja je veoma frekventna. Radove finansiraju Grad Kikinda i JP „Putevi Srbije“  – istakao je predsednik Saveta Mesne zajednice Bašaid Bojan Mikalački.

U zoni radova saobraćaj će se odvijati naizmeničnim propuštanjem vozila i biće preusmeren kroz lokalne saobraćajnice. Osim kružnog toka biće postavljena i nova rasveta, a u prečniku do 80 metara prema Kikindi, Bečeju, Melencima i Tordi izgrađene su pešačke staze, a uređeni su i kišni kanali koji postoje na ovoj trasi.

Podsetimo i da je krajem avgusta završena rekonstrukcija više od pet kilometara puta između Bašaida i Melenca. U ovu investiciju je uloženo 244 miliona dinara, a projekat je bio u nadležnosti Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Izgradnjom kružnog toka zaokružiće se celina u rehabilitaciji puta koji je godinama predstavljao problem vozačima.

 

error: Content is protected !!