Град

dragana malešević (2)

Признање 66. Међународног сајма књига за дечју књигу године добила је Драгана Малешевић, професорка на Високој школи струковних студија за образовање васпитача у Кикинди, ауторка едиције „Књиге са којима се расте“.

Интерактивне књиге за децу у издању новосадског удружења за развој професионалних вештина “Провенс”, резултат су њеног дугогодишњег посвећеног педагошког и истраживачког рада, као и жеље да данашњој деци пружи медиј који је у складу са њиховим потребама и интересовањима.

Књиге доносе издавачку новину јер поред текста и илустрација, имају QР кодове са звучним и видео записима. Књиге „Биљке”, „Облици и бројеви”, „Животиње наших крајева”, „Откривамо чудесни свет” , „Шта све може моје тело” и ”Животиње далеких крајева” су едукативне, забавне и могу се користити са и без мобилног телефона.

– QР кодови омогућују деци стварање јасних представа и сагледавање појава које нису у њиховом непосредном окружењу. Неки QР кодови имају само звук, неки само видео, а неки и звук и видео запис. Књиге се могу користити уз помоћ одраслих док деца не знају да читају, а и деца их могу користити индивидуално, као сликовницу. Књига може служити и за учење читања јер је текст с том намером и штампан већим словима и фонтом за почетно читање. Ове књиге враћају децу књизи у новој форми обједињујући њихова интересовања и дигиталне медије – рекла је раније за Кикиндски портал др Малешевић.

Интересовање деце за употребу мобилних телефона ауторка ставља у функцију учења и развоја детета.

Професорка Драгана Малешевић је доктор дидактичко-методичких и доктор педагошких наука. Ауторка је популарних и цитираних књига у штампаном и електронском формату на српском и енглеском језику. Едуковала се од средње педагошке школе до доктората у Србији, Шкотској и Русији.

Ауторка има богато искуство у пракси као учитељ, просветни саветник и професор у школи за образовање васпитача. Ове књиге заснива на научној основи савремених педагошких концепција и испитивањима ефеката практичне примене прототипа ових књига у пракси рада са предшколском и млађом основношколском децом.

 

 

 

 

Dom zdravlja

Мушкарац средњих година претио је пиштољем кикиндским лекарима запосленим у Хитној служби. Како сазнајемо од начелника Службе за хитну медицинску помоћ др Милоша Бајића током послеподневне кућне посете, у суботу, 4. новембра, у коју су отишли докторка, медицинска сестра и возач, Кикинђанин који их је позвао на интервенцију због оца, у тренутку док су лекари прегледали пацијента извадио је пиштољ и почео да им прети.

– Како су ми колеге испричале, мушкарац са пиштољем им је претио да ће их убити, након чега ће пуцати у себе. Захваљујући присебности екипе, избегнута је трагедија. Наиме, докторка је мирним путем и смиреним тоном замолила да се пацијент, због ког су дошли на интервенцију, пребаци у Болницу. То је и урађено, а мушкарац који је претио медицинској екипи пиштољем такође је дошао на Пријемно одељење. У међувремену, инцидент смо пријавили полицији која га је сачекала у Болници. Иако се испоставило да је гасни пиштољ у питању лекари то приликом интeрвенције нису знали, али без обзира на то претња је недопустива – прича др Бајић.

Поводом овог инцидента стигло је и саопштење  из  Полицијске управе Кикинда у ком се наводи да су припадници Министарства унутрашњих послова у Кикинди ухапсили су П. В.(1975) због постојања сумње да је извршио кривична дела напад на службено лице у вршењу службене дужности и неовлашћено држање опојних дрога. Он се сумњичи да је јуче, у породичном стану у Кикинди, приликом указивања лекарске помоћи његовом оцу, претио здравственим радницима Службе хитне помоћи држећи гасни пиштољ, да би потом оставио пиштољ и помогао медицинској екипи да сместе пацијента у санитетско возило.

Полиција је потом од осумњиченог одузела пиштољ на гас и мању количину биљне материје за коју се сумња да је марихуана и исте послала на вештачење. Осумњиченом је одређено задржавање до 48 часова и он ће, уз кривичну пријаву, бити приведен Основном јавном тужилаштву у Кикинди.

На жалост, ово није први инцидент у ком су се нашли лекари Хитне помоћи.

-Први пут је, колико знам, екипи прећено пиштољем, али  смо малтене  свакодневно суочени са разним непријатностима које су најчешће вербалне природе. Подсетићу и на случај који се догодио пре неколико година у Мокрину, када је на медицинаре пацијент насрнуо ножем. Чињеница је да одлазимо на терене незаштићени – додао је др Бајић.

 

NSZ

На евиденцији кикиндске Филијале Националне службе за запошљавање, која покрива подручје Севернобанатског округа, на крају септембра било је 5.300 незапослених. Од тог броја у  Кикинди је 2.040, у Сенти 902, у Кањижи 815, Новом Кнежевцу 647, Чоки 509 и  у Ади 387 особа без запослења, истакла је директоица кикиндске Филијале Јелена Митровић.

-Број незапослених на територији Округа мањи је за 366 особе с  обзиром на то да је у истом периоду прошле године било 5.666 особа на евиднецији. У Кикинди је број  оних који траже посао, за исти приод 2022., смањен за 130 особа. И даље је на евиденцији највише неквалификованих 3.012 људи односно 56 одсто. Следе особе са завршеним трећим и четвртим степеном средње школе којих је 1.847 – каже Јелена Митровић.

Са седмим степеном стручне спреме је 167 незапослених у северном Банату, док је на евиденцији и 156 високошколаца са шестим степеном. Највише високошолаца који траже запослење су струковни и васпитач предшколске деце, следе економисти и правнци. У читавом округу, од укупног броја незапослених, 2.732 су жене што је 51 проценат.

– На недељном нивоу сумирамо потребе послодоваца тако да тренутно 15 послодаваца у Кикинди тражи раднике. Потражња је разноврсна тако да су потребни радници у трговини, у производњи каблова, ветеринарски техничари, возач, радници на шивењу, у обезбеђењу са лиценцом, конабри, кувари, административни радници, дипломирани инжењери сточарства, дипломирани технолог прераде млека – каже наша саговорница.

У овој години расписано је 13 јавних позива за смањење броја незапослених од стране Републике чији је акценат на теже запошљивим категоријама. Највише уговора склопљено је по програму самозапошљавања тако да су ангажоване 48 особе, 43 незапослена ангажовано је у програму теже запошљивих категорија, а у оквиру јавних радова особа са инвалидитетом финансирано је 35 особа. Када се сумирају сви конкурси 214 особа пронашло је посао путем ових програма. И локална самоуправа издвојила је средства за самозапошљавање и јавне радове преко којих је укупно ангажовано 29 незапослених.

-Уколико има заинтересованих, места има на три конкурса за стицање практичних знања, за субвенцију зараде за особе са инвалидитетом без радног искуства и за меру приправништва за незапослене са средњим образовањем. Већина јавних конкурса биће отворена до 30. новембра, док је рок за подношење захтева за мере намењене особама са инвалидитетом  31. децембар  – напоменула је Митровићева.

 

analiza pss

У оквиру Програма мера подршке пољопривредној производњи локална самоуправа у сарадњи са Пољопривредном стручном службом финансираће анализу плодности земљишта као једну од најважанијих агрохемијских мера.

-Уговором вредним 300.000 динара предвиђена је анализа 100 узорака плодности земљишта за регистрована пољопривредна газдинства. Рок до ког морамо завршити посао је 29. децембар, а у име своје службе и наших корисника захваљујем се Граду који је и ове године помогао бесплатне анализе. У Војводини се скоро две деценије раде анализе плодности земљишта које пољопривредницима умногоме помажу да имају боље и квалитетније приносе и наши произвођачи је користе како би унапредили и побољшали принос на својим њивама – истакао је директор Пољопривредне стручне службе Младен Ђуран.

Препорука стручњака је да агрохемијска испитивања треба радити најмање једном у четири године. С обзиром на поскупљење свих инпута неопходних у пољопривредној производњи, а нарочито минералног ђубрива анализа има вишеструки значај.

– Произвођачи ће добити препоруку за ђубрење у наредне четири године, а наша саветодавна служба на располагању је за све додатне савете – напомиње наш саговорник.

Анализом се испитује пеха вредност земљишта, садржај карбоната и макроелемената форсфора, азота, калијума, као и садржај хумуса. Пољопривредници пошто добију резултате знају тачну количину хранљивих материја која им је потребна, јер висок или низак ниво ђубрива може негативно утицати на њихову земљу, усеве, подземне воде, па чак и ваздух.

Serbia, Vojvodina. Farmer in tractor cultivating field in spring season.

Земљиште на нашој територији углавном има вишак калијума, фосфор је у дефициту, а стање азота је променљииво. Са годинама хумус опада тако да се препоручује заоравање жетвених остатака и ђубрење стајњаком.

 

 

Turisticka nagrade 1

Туристичка организација Града Кикинде учествовала је на 16. изложби сувенира и туристичких публикација у Лесковцу. манифестацију је, 2. и 3. новембра, организовала Туристичка организација домаћина.

У конкуренцији 50 излагача, што је и највећи број учесника до сада, освојили су плакету за прво место у категорији Употребљив производ, за сет производа за манифестацију Дани лудаје, и друго место у категорији Разгледница.

11 kiki JELENA MICEVIC KARANOVIC FOTO VISOKA SKOLA KIKINDA (1)

Високa школa струковних студија за образовање васпитача  установила је  Плакету  која ће носити име прерано преминуле, многим студентима омиљене, професорице ове школе, др Јелене Мићевић Карановић. Иницијативу је покренуо бивши студент Немања Савић, а одлуку је донело Наставно-стручно веће ове високошколске установе.

 

-Плакета ће бити додељивана сваке године 4. априла, на Дан школе, а лауреат ће бити најбољи студент генерације на мастер струковним студијама јер је професорица Јелена била координаторка наставе на мастер студијама. Наша школа обележава седам деценија постојања и читава година је у знаку значајног јубилеја. И ово ће бити прилика да се присетимо драге професорице Јелене која је оставила изузетан траг у нашој школи – истакла је директорица школе Ангелa Месарош Живков.

Подсетимо др Јелена Мићевић Карановић  преминула је прошле године у 52. Години. Била је професор за психолошку групу предмета и члан Савета школе. Њен стручно-научни рад остао је упамћен. Ауторка је и рецензент многих универзитетских уџбеника.

396701045_343057458410899_6872047783041498965_n

Превентивни кардиолошки прегледи организовани су данас у амбуланти у Светосавској улици број 53 и изазвали су велико интересовање суграђана. Свима који су се одазвали акцији урађен је ЕКГ, мерен је крвни притисак, а путем вађења крви одређени су ниво глукозе, триглицерида и холестерола у крви, истакла је специјалиста опште медицине др Златија Саџаковић Мартинов.

-Кардиоваскуларна обољења заузимају високо место у оквиру хроничних незаразних обољења и изузетно је важно на време обавити скрининг и, уколико треба, почети са лечењем. То је најбољи начин да се ставе под контролу. Стога је важно да на ове прегледе дођу суграђани који немају дијагнозу. То је циљ превенције, да се на време открије евентуални здравствени проблем који се може контролисати или лечити – рекла је наша саговорница.

Прегледи се организују и сутра (недеља) од 8 до 16 часова. Потребно је да се дође најкасније до 10 часова како би се извадила крв, а пре тога не треба јести и пити.  Важно је да се на превентивне прегледе јаве пацијенти од 30 до 50 година који дуго нису били код лекара.

-Уколико овом приликом откријемо било какав патолошки поремећај, саветујемо пацијента да се јави изабраном лекару и настави даље лечење. Кардиоваскуларна обољења су најчешћа у нашој средини, а и на првом месту су по смртности. Зато апелујем на суграђане да буду одговорни и контролишу се.  Ови прегледи су ту за пацијенте који не знају да у оболели, а не за оне који већ имају терапију и постављену дијагнозу – прецизирала др Златија Саџаковић Мартинов.

Прегледи викендом организују се највише због грађана који током недеље, због посла и обавеза, не могу да стигну да се преконтролишу.

53639355_10216319760980095_3957419506900402176_n

Покрајински секретаријат за привреду и туризам донео је одлуку од додели средстава женском предузетништву за субвенционисање трошкова набавке машина или опереме, рачунарске опреме, софтвера или услуга у иновирању и дигитализовање процеса и операција у домену маркетинга и трговине.

Међу суграђанкама које су добиле средства на овом конкурсу су иконописац Сандра Станковић којој је одобрено 112.500 динара.  Фирми „Веле – грам“ одобрено је 125.000 динара  за набавку рачунарске опреме, а за исту намену кафе бару „Феникс“ из Руског Села припало је 150.000 динара. Укупно је на овом конкурсу одобрено 13,2 милиона динара.

-Средства ћу искористити за израду сајта. Неопходан ми је да би могла да будем видљивија у читавом свету. Важно ми је да и путем сајта људи могу да виде чиме се бавим, као и комплетну моју понуду, укључујући и могућност да се обави и куповина путем сајта. Ово је важно за мој посао због повећања обима производње и проширења тржишта. Углавном сам до сада у инстранству продавала своје производе по препоруци и путем друштвених мрежа, а очекујем да ће сајт отворити нове могућности и повећати број заинтересованих – каже Сандра Станковић, иконописац.

Има будућности за овај стар занат, али важно је прилагодити се тржишту. Иконписачку радњу наша суграђанка има од 2007. године.

-Било успона и падова. Успела сам да опстанем уз помоћ Града, Покрајине и Републике. Имам подршку породице, али и институција које виде значај мог посла. Љубав према занату пренела см и на ћерку Наташу која ми је велика помоћ и подршка. Поред тога, као млада има иновативнији приступ послу који сам радо прихватила. И син Алексанадар, захваљујући својој младости, пуно ми помаже у промоцији мојих производа код купаца до којих би теже дошла – напомиње Сандра Станковић.

Поред редовног посла Сандра Станковић тренутно израђује и иконе за манaстир Преоображење  Господње у Црној Гори.

371513969_3566229767028372_2228124089800509738_n

У сусрет Дану школе у ОШ „Вук Караџић“  у Галерији „Ars longa, vita brevis“ отворена је изложба под називом „Светлост дана“. Посвећена је националном празнику „Дану културе Јапана“ који се обележава 3. новембра, истакнуто је на отварању изложбе. Зоран Кузманов, секретар школе и покретач школске Галерије истакао је овом приликом да су изложени уметнички радови у традиционалним техникама које су насликали ученици.

-Ту су традиционалне технике суми-е, оригами и икебана, а направљен је мали осврт на уметност у техници укијо-е. Највише радова ученика инспирисани су популарним мангама односно стриповима. Наша идеја је да овом изложбом заинтересујемо ђаке за јапанску уметност, али и филозофију живота јер су они народ од којих би сваки други народ могао много да научи – рекао је Кузманов.

Иван Пантелић, директор школе напоменуо је да ће се Дан школе обележавати до 8. новембра, када ће бити организована и централна приредба.

-У понедељак, 6. новембра имаћемо спортски дан, 7. су радионице, док ће на сам Дан  школе бити организован концерт наших ученика. Циљ изложбе је да ученицима приближимо Јапан који је препознатљив по својој култури, баштини, породичним вредностима, емпатији, еколошкој свести – рекао  је Пантелић.

Отварању изложбе присуствовао је и председник Скупштине града Младен Богдан који је напоменуо да је ово школа са дугом традицијом.

-На нама је да ученицима који похађају, али и будућим поклењима ове образовне установе, обезбедимо што боље услове та рад. Изложба је одлична прилика да се ученици упознају како са традицијом и културом, али и са марљивошћу и радом који су укорењени у Јапану. Константно улажемо у школе и ту смо да им пружимо подршку у инфраструктурним пројектима, као што то чине и Покрајина и Република – истакао је Богдан.

Изложба је отворена за све суграђане који желе да је погледају, а биће доступна и ученицима осталих школа са територије Града.

 

IMG-b3d2ca322b7ea919566794be74382090-V

Од  данас, 3. новембра до 31. децембра  радиће се  на рехабилитацији коловоза на државном путу Првог Б реда број 13, између Кикинде и Меленаца, саопштило је Јавно предузеће „Путеви Србије“. Реч је о изградњи новог кружног тока на улазу у Башаид из правца Меленеца тачније на углу улица Војвођанска и Бранислава Нушића.

-Дуги низ година мештани Башаида  траже кружни ток  која је једна од такозваних црних тачака Баната. На овој деоници догодио се велики број саобраћајних несрећа са погинулима тако да је  Месна заједница овај пројекат назначила као приоритет. Ово је једна од највећих инвестиција у нашем селу у протеклом периоду и колико значи мештанима, толико значи и свима који користе ову деоницу пута која је веома фреквентна. Радовe финансирају Град Кикинда и ЈП „Путеви Србије“  – истакао је председник Савета Месне заједнице Башаид Бојан Микалачки.

У зони радова саобраћај ће се одвијати наизменичним пропуштањем возила и биће преусмерен кроз локалне саобраћајнице. Осим кружног тока биће постављена и нова расвета, а у пречнику до 80 метара према Кикинди, Бечеју, Меленцима и Торди изграђене су пешачке стазе, а уређени су и кишни канали који постоје на овој траси.

Подсетимо и да је крајем августа завршена реконструкција више од пет километара пута између Башаида и Меленца. У ову инвестицију је уложено 244 милиона динара, а пројекат је био у надлежности Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Изградњом кружног тока заокружиће се целина у рехабилитацији пута који је годинама представљао проблем возачима.

 

error: Content is protected !!