Град

БОГДАН МЛАДЕН

Влада Републике Србије усвојила је, на предлог Министарства рударства и енергетике, измене и допуне Уредбе о енергетски угроженом купцу које ће омогућити већем броју грађана да добије попуст за електричну енергију, гас или грејање.

 

– То значи да ће пензионерско домаћинство које има уговор о снабдевању електричном енергијом на своје име, а чија пензија не прелази 21.766,26 динара, моћи да оствари право на додатно умањење рачуна у износу од хиљаду динара током грејне сезоне. Изменама Уредбе право на умањење рачуна за електричну енергију, гас или грејање имаће и домаћинства чији су чланови остварили право на увећану новчану социјалну помоћ. Поред тога, новина је и да се поступак за утврђивање статуса енергетски угроженог купца покреће по службеној дужности, што је много лакши пут остваривања права за најстарије суграђане који нису у могућности да лично поднесу захтев – истакао је председник градске Скупштине Младен Богдан.

За информације и питања о статусу овог права, као и за подношење захтева, грађани могу да се обрате запосленима у канцеларији број шест у Градској управи. За подношење захтева неопходна су следећа документа: доказ о висини пензије односно пензиони чек, уговор о снабдевању тачније последњи рачун за испоручену електричну енергију и очитана или фотокопирана лична карта.

386858843_1539379620134137_8990872052318714467_н

Изградња атмосферске канализације настављена је у улици Јаше Томића од Војводе Путника до Краља Петра Првог. Део улице од Војводе Путника до Доситејеве затворен је за саобраћај с обзиром на то да је прекопана.

Ово је наставак пројекта вредног 150 милиона динара који заједнички финансирају  Град и Покрајинска влада, на челу са председником Игором Мировићем, који је недавно са представницима Града, покрајинским и републичким посланицима обишао градилиште у Семлачкој улици.

Како сазнајемо на лицу места, старе и дотрајале цеви биће замењене новим, већег промера у дужини од 400 метара. Улица ће бити затворена за саобраћај фазно, како ће и тећи радови. Извођач радова је фирма „Потиски водовод“ из Хоргоша, и како нам је речено на градилишту, од инсталација које се налазе на овој траси зависиће дужина радова. Постојећа кишна канализација није била адекватна и није могла да одведе сву кишницу.

Исти посао урадиће се у деловим улица Душана Васиљева, Браће  Лаковић и Семлачке. Радови су почели крајем августа и биће готови до краја године. Подсетимо и да је само у овој години Влада Војводине подржала капиталне инвестиције у наш град са 800 милиона динара. Поред атмосферске и фекалне канализације, улаже се у школе и вртиће, путну инфраструктуру, у села  где ће бити изграђена четири постројења за прераду пијаће воде.

400161113_1479525976169625_2232042459317398921_н

У Месној заједници Банатска Топола почеле су припреме за радове у центру села. Асфалтираће се део Ослободилачке улице и изградити нова паркинг места, сазнајемо од Недељка Цимеше, председника Савета МЗ.

-Последњих 100 метара Ослободилачке улице није пресвучено новим слојем асфалта. То ће бити урађено у наредном периоду, а изградиће се и нових двадесетак паркинг места. У овој улици проблем је и стара кишна канализација односно дренажа. Цеви су испуцале и шахтови су запушени. Пре асфалтирања цеви и шахтови ће се заменити новим како би атмосферска канализација била у фнкцији. У овом делу улице проблем мештанима представља кишни период јер вода не отиче и задржава се на коловозу и тротоару. Сада ће овај проблем бити решен – рекао је Цимеша.

У улици Вука Караџића, која је и главна саобраћајница, биће закрпљене ударне рупе док ће у Кикиндској улици бити санирана оштећена банкина.

-Радови се финансирају из градског буџета, а локална самоуправа уважила је све наше сугестије о томе шта је најважније урадити у селу. И мештани су агилни тако да заједнички градимо први православни храм у селу. Црква Светог Петра и Павла напредује жељеном динамиком и полако ничу зидови овог објекта – додаје наш саговорник и напомиње да ће се на потесу, од постојеће цркве до маркета у центру села, насути гребан асфалт који ће омогућити нова паркинг места.

Осим тога Тополчани су уз помоћ Добровољног ватрогасног друштва и пољопривредног газдинства Чавић организовали акцију чишћења православног и католичког гробља. Овом приликом однесено је три тоне отпада.

 

396628916_1382970015955513_3939737840498010419_н

Ученици, запослени и гости у адаптираној сали за физичко васпитање прославили су 73. рођендан Основне школе „Вук Караџић“. Већ по традицији, на овај дан уручена су признања најбољима у учењу и спорту из претходне генерације. Тако су Владислава Петровић, ученица генерације и Теодора Станчић, спортисткиња генерације примиле заслужене награде.

-Пуно труда и рад уложила сам да постанем ђак генерације и увек ми је драго када поново дођем у своју школу. Жеља ми се остварила, а титула ми је подстрек да и у средњој школи, Гимназији „Душан Васиљев“, наставим да ређам успехе – открила нам је Владислава.

Пливачица Теодора Станчић, такође је уписала Гимназију.

-Увек ми је било драго када представљам своју школу на такмичењима. Освојила сам медаље које су ми биле на понос, али и подстрек да будем још боља. Трудићу се да остварим још боље резултате  у спорту  – сазнали смо од Теодоре.

У оквиру Фонда „Велинка Тешин“ за изузетне резултате на пољу српског језика и књижевности награђене су и Ђурђина Петровић, Дуња Рађеновић, Теодора Иветић и Тијана Стојковић.

Иван Пантелић, директор школе није крио задовољство што је приредба организована у сали за физичко васпитање која је недавно добила потпуно нови изглед.

-Средствима Покрајинског секретаријата за спорт и омладину у износу од 3,6 милиона динара решили смо дугогодишњи проблем и заменили прозоре на фискултурној сали и справарници. До краја године имаћемо и нову, мултифункционалну подлогу, у дворишту, у делу где је кошаркашки терен. Исти секретаријат за овај пројекат одобрио нам је 3,1 милион динара. Заједничким улагањем НИС-а и Града у школу ће бити уложено и седам милиона динара. Преко конкурса „Заједници заједно“ добили смо 3,9, а Град ће уложити још 3,2 милиона динара  за замену дела кровне конструкције и црепа изнад  фискултурне сале и кабинета за музичку културу – прецизирао је Иван Пантелић.

Концерту који су поводом Дана школе приредили хор и солисти на инструментима присуствовали су чланови Градског већа Небојша Јованов и Валентина Мицковски.

-Вишедневном обележавању рођендана подједнако се радују ученици који су укључени у све активности и запослени. Локална самоуправа подржала је све пројекте школе обезбедивши средства за пројектно-техничку документацију. Тако је све било спремно да школа аплицира и да заједно учинимо све да наша деца имају модерну и савремену наставу – прецизирала је Мицковски.

Зграда ОШ „Вук Караџић“ изграђена је 1895. године и једна је од најстаријих у Кикинди. Основана је 1950. године и била је једна од четири осмолетке. Од 1952. године носи име Вука Караџића, а школу похађа 365 ђака.

 

 

 

 

 

 

 

ЦДА_5005

Градоначелник Кикинде, Никола Лукач, поднео је захтев за хитан састанак са представницима компаније “ФЦЦ Кикинда д.о.о,” имајући у виду да у Градску управу масовно стижу притужбе грађана у вези са рачунима за изношење и транспорт комуналног отпада за октобар месец 2023. године, фактурисаних удружењима грађана, предузетницима, задругама и сличним привредним субјектима који су регистровани на адреси коју деле са још неколико привредних субјеката или су регистровани и обављају делатност у оквиру стамбеног простора у којем живе.

– Пошто се таквим начином обрачуна код већине привредних субјеката врши неоправдано дуплирање обавеза по основу изношења и транспорта комуналног отпада, као и због немогућности да остваре своја права у директној комуникацији са неким из компаније „ФЦЦ Кикинда“, револт грађана и притисак на Град Кикинду је огроман, па из тог разлога, поштујући партнерство „ФЦЦ Кикинда“ и Града, захтевам хитан састанак са представницима компаније, како бисмо решили све проблеме, пре свега у начину обрачуна и фактурисања, а на добробит грађана Кикинде – наводи се у захтеву градоначелника Николе Лукача.

Слава ПЈП 1

Секција ветерана посебних јединица полиције, данас је обележила своју крсну славу, Митровдан у храму Светих Козме и Дамјана. Славски обред служио је протојереј Бобан Петровић, старешина Храма.

Слави су присуствовали председник Скупштине града Младен Богдан и заменица градоначелника, Дијана Јакшић Киурски и представници других удружења.

Наково Лунга 1

На данашњи дан, 2014. године тадашњи премијери Србије и Румуније Александар Вучић и Виктор Понта свечано су отворили међународни гранични прелаз Наково – Лунга. Отварање прелаза олакшало је комуникацију грађана са обе стране границе, али и оснажило економске, привредне и културне везе. Ове године,18. маја, свечано је обележен прелезак милионитог путника. Била је то држављанка Европске уније са личним документима Хрватске.

-Од датума трајног отварања, до 6. новембра ове године гранични прелаз Наково – Лунга прешло је 1.065.393 путника. У поређењу са прошлом годином већ сада је за 10,6 одсто путника више него што их је било целе прошле године – истакао је Саша Танацков, члан Градског већа.

Захваљујући отвореном граничном прелазу у Кикинди је отворен погон фабрике „Зопас”. Средствима Европске уније, Владе Републике Србије, Града Кикинде и ЈП „Путеви Србије” изграђен је   гранични прелаз у складу са важећим међународним стандардима, бициклистичка стазу са соларном расветом и видео надзором, а реконструисан је и део међународног државног пута.

-После три године пада и стагнације броја прелазака због короне и рестриктивних мера, ове године ћемо поново имати више од 100.000 путника. Рекордна је била 2018. година када их је било 192.736 – навео је Танацков.

Циљ, од ког се не одустаје, је  двадесетчетворосатно радно време прелаза, као и дозвољен прелазак аутобусима.

поларна светлост

Поларна светлост, позната као „аурора бореалис“, у ноћи између недеље и понедељка, 5. и 6. новембра, у црвено је обојила небо. Изузетно редак феномен видео се и из Банатског Великог Села, а овековечила га је Дејана Узелац. Поларна светлост видела се из правца Румуније односно на граници између Хуберта и Солтура.

„Аурора бореалис“ је појава карактеристична углавном на северним географским ширинама, али је овога пута поларну светлост било могуће посматрати  у другим деловима света. Име „северна зора“ је настало од утиска који се стиче при појави ауроре, посебно гледано из Европе,  на северном хоризонту се указује црвенкаста светлост као, на истоку, у зору, пред излазак сунца.

Поларна светлост настаје у судару електрона са Сунца и атома у Земљиној атмосфери.

„Сунце, као извор живота, емитује уобичајено огромну енергију. Повремено, међутим, долази до изузетних енергетских ерупција на Сунцу, када се дешава неуобичајено велика емисија електромагнетног зрачења, па и електрона. Они се сударају са атомима атмосферских гасова изнад Земље на око 100 и више километара што доводи до промене енергетских нивоа електрона атмосферских елемената, најчешће кисеоника, што се манифестује светлошћу различитих боја”, појашњавају овај феномен метеоролози.

Поларна светлост у Србији је последњи пут виђена 2003. године. а претходно 2000, 1991, и 1958. године.

„Ово је леп и опомињући призор који нас подсећа на то колико је велика енергија у свемиру, а колико смо ми мали. Црвена боја  је видљива када су олује са Сунца веома јаке пошто настаје у вишим слојевима атмосфере “, сагласни су метеоролози.

Поларна светлост обасјала је земље у региону, али и делове Сибира, Урала, јужне Русије и Украјине.

 

 

385507144_850062546663823_8657378258541881299_н

Да је интересовање суграђана за субвенцију за куповину бицикала велико уверила се јутрос наша екипа. Већ од седам часова суграђани који су желели да конкуришу за 10.000 динара које додељује Град стрпљиво су у реду чекали да предају неопходну документацију. Од осам сати почео је и пријем захтева, а већ до девет часова подељено је више од 150 бројева, према редоследу како је ко долазио да у Услужни центар поднесе захтев. Како је и прошле године интересовање било велико предузете су све мере како би суграђани што брже и ефикасније завршили неопходне процедуре.

-Поздрављам ову акцију и драго ми је што нам наш Град помаже до купимо бицикле. Имам 73 године и то ми је једино превозно средство од када сам престала да возим аутомобил. Бицикл имам, а дошла сам да конкуришем да га купим унуци. Она је одабрала спортски бицикл, а бака је ту да се потруди да јој купи поклон – рекла је Ержебет Грбић.

И суграђанин Гојко Лончина истиче да ће му ова помоћ, уколико је добије, пуно значити.

 

-Све бицикле које сам до сада имао су били стари. Сада је ред да купим нови и надам се да ћу у томе успети. Свакодневно сам на бициклу и верујте ми да све обавим као када бих имао аутомобил. Он ми је све и надам се да ћу још дуго моћи да га возим. Народу треба помоћи, а посебно је значајна оваква субвенција јер видите колико су људи заинтересовано за то. Захваљујем се нашем Граду и волео бих када би овакве акције биле чешће и наравно да сви добију помоћ  – додао је Лончина.

Како је већ првог дана подношења захтева, документацију приложило 235 суграђана конкурс је затворен. Како је објаснио Стеван Иличић, члан Градског већа и председник комисије, следи прегледање документације и објављивање прелиминарне листе до краја недеље. Очекује се да ће коначна листа бити објављена седам дана након тога, када ће бити организовано и потписивање уговора.

– У буџету Града за 2024. годину предвиђено 2,5 милона динара, на име ове субвенције, то значи да ће 250 суграђана моћи да купи бицикл уз помоћ локалне самоуправе. Нови конкурс ће бити расписан крајем фебруара – рекао је Иличић.

Ово је други пут да локална самоуправа издваја новац за субвенционисану куповину бицикала као еколошки прихватљивог превозног средства. И ове, као и прошле године, планирано је милион динара за ову меру односно субвенционисање 100 првих суграђана који предају потпуну документацију. Прошле године листа је проширена и свих 213 суграђана који су конкурисали добили су новац.

ЕТС 4

Економско-трговинска школа спровела је, осми пут, пројекат под називом „Фер игром сви побеђују“, који је обухватио 60 ученика са територије Града, уз подршку великог броја ђака школе-домаћина.

Циљеви пројекта су упознавање, дружење и међусобно поштовање и уважавање, нарочито током спортских дешавања где је посебно приметно агресивно понашање младих. Понашању током спортских сусрета деца су се учила на спортским надметањима и кроз Електронски спорт, игру у којој се поштују правила фер-плеја и успешно санкционишу преступи.

У Школи је одржано и предавање о правилима лепог понашања и о безбедности на интернету. Пројекат је, по конкурсу, финансирао Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице.

error: Content is protected !!