Град

IMG-1d9b5d1274a5d87be08786615dd75146-V

Сав прикупљен приход, од 161.510 динара, у оквиру прве хуманитарне манифестације  „Улица отвореног срца” отишао је на рачун Удружења „Деца са ахондроплазијом“ Србије. Чек су породици Терзин уручили градоначелник Никола Лукач и председник Скупштине Града Младен Богдан.

Подсетимо, на Градском тргу организован је и хуманитарни базар, а подршку овом догађају поред локалне самоуправе, пружила је и министарка Министарства за бригу о породици и демографију Дарија Кисић и државни секретар Радош Бајић. Били су ту и локални произвођачи, а на бини су наступила деца која су песмом, игром и свирањем на инструментима подржала своје млађе другаре оболеле од ретке болести.

 

71983b23-e8d3-42a3-a05f-ed8e75dd7b6c

Уз резање и освећење славског колача, химну Светом Сави, многобројни чланови Удружења пензионера у Кикинди прославили су данас славу, Светог Саву.  Значајном дану присуствовали су и представници Града на челу са градоначелником Николом Лукачем који је био и кум овогодишње славе, министарка Министарства за бригу о породици и демографију др Дарија Кисић и државни секретар Радош Бајић, као и председник Скупштине Града Младен Богдан.

 

-Честитам славу удружењу пензионера. Свети Сава велики је православни празник и право је задовољство и част бити кум славе. Локална самоуправа уважава мишљење и искуство наших најстаријих суграђана. Пензионери су најмудрији део друштво и на нама је да их слушамо и искористимо њихово знање како би изградили што боље друштво за живот. Ту смо да им помогнемо и изађемо им у сусрет за све потребе које имају, а суграђани треће доби нас подржавају у нашем раду и труду да од Кикинда буде средина за дивљење – напоменуо је градоначелник Лукач.

На обележавању је било 150 најстаријих суграђана, заједно са гостима из околних места и Румуније, рекао је  Милан Периз , председник удружења пензионера.

-Одушевљен сам што су заједно са нама и представници Министарства за бригу о породици и демографију. Ово је дан када се сви окупимо, дружимо се и угостимо све наше пријатеље. Искористимо прилику како би разменили искуства, учврстили постојећа и створили нова пријатељства све са заједничким циљем, добробит пензионера, да боље и квалитетније живе – навео је Периз.

У програму су учествовали чланови КУД-а „Сунчана јесен“. Током година удружење пензионера организује богате и разноврсне активности, а  броји  око 7.000 чланова.

8da2560a-9b03-482b-81fb-285898273e0f

„Улица отвореног срца“ први пут организована у Кикинди била је посвећена деци са ахондроплазијом. Седиште удружења „Деца са ахондроплазијом Србије“  и путем ове акције и хуманитарног базара скренута је пажња на малишане који имају ову ретку дијагнозу међу којима је и  суграђанка Сташа Терзин стара 4,5 године.

Прву манифестацију подржали су представници Града, на челу са градоначелником Николом Лукачем, али министарка у Министарства за бригу о породици и демографију професорка др  Дарија Кисић и државни секретар Радош Пејовић који си били део хумане улице.

-Хвала Кикинђанима што су такви какви јесу и што су отвореног срца. Задовољство ми је што сам са вама када се први пут организује „Улица отвореног срца“. Ахондроплазија је ретка болест о којој се није пуно причало претходних година и за коју постоји иновативна терапија. Наш земља оболелима омогућава да се лече од ње.  Министарство за бригу о породици и демографију има организациону јединици усмерену ка побољшању квалитета живота породица које имају децу са ретким болестима. Пуног срца подржали смо ову акцију, али ћемо Кикинди пружити подршку у свим активностима чији је циљ подршка породици и деци јер се ваша средина протеклих година показала као пример добре праксе – истакла је министарка др Дарија Кисић.

Градоначелник Лукач захвалио је министарки Кисић  и Пејовићу који су својим доласком подржали нашу средину која одувек била хумана.

-Наш град максимално је посвећен породици и деци и то је наше, али и главно опредељење Владе Србије. Породица је основна јединица друштва и на нама је да је подржимо и да се боримо за њу. Желимо да укажемо на ретку болест ахондроплазију која је у протеклих годину дана препозната и у држави и надлежном Министарству здравља. Кикинда је град хуманих људи који се увек одазову апелу за прикупљање средстава онима којима је новац потребан – рекао је градоначелник Лукач.

Суграђани су се окупили у великом броју како би подржали догађај, а за децу са ахондроплазијом прикупљана су средства како би што квалитетније живела. Давор Терзин, председник удружења „Деца са ахондроплазијом Србије“  и отац једине суграђанке оболеле од ове ретке болести напомиње да није сумњао у овакав одзив. Он  је градоначелнику Лукачу уручио плакету у знак захвалности за подршку.

-Иновативну терапију прима троје, а наредне недеље са њом ће започети још четворо деце међу којима је и Сташа. Она се прима свакодневно и даје изузетне резултате када је реч о здрављу и квалитету живота оболелих. До сада је једино лечење било са инвазивним апаратима, екстремно болних и нехуманих. Нова терапија помаже деци да расту онако како би и требало да расту, без операција, без социјалне искључености и без бола и за то смо се борили да донесемо у Србији. Наш глас се чуо и што је још важније разумели су нас они који одлучују – додао је Терзин.

„Улицу отвореног срца“ подржали су и локални произвођачи, удружење „Кар брадерс“ који су од аутомобила формирали срце унутар ког је организован „Кутак црвених носева“, чланови Дечијег позоришта „Лане“ костимирани у кловнове, малишанима је оцртавано лице малишана, волонтери Црвеног крста су  продавали „Чај од срца“, а могли су и  да се купе и црвени носеви. У програму су наступили чланови хорића ОМШ  „Слободан Малбашки“, плесне школе „Денс енд Соул“, млађи дечији ансамбл АДЗНМ „Гусле“, школе модерног плеса „ Степ ап“ и  бубњарска секција „Кикинда“ Сав приход од ових активности такође иде за Удружење „Деца са ахондроплазијом“ Србије.

sns kikinda logo

Ужасава чињеница да још једном сведочимо бесомучним нападима на породицу председника Вучића – овог пута на Андреја, његовог брата.

Није први пут да Драган Ђилас издаје директиву такозваним независним Н1 и Нова С, да искористе пун потенцијал у пласирању лажних афера.

Програм немају, грађанима објашњавају да живе у никад горим условима, по систему – верујете ли нама или својим очима, а после се чуде што убедљиво изгубе на изборима. Истрајни у својој мржњи, настављају да вређају, измишљају и ваљају се у блату, покушавајући да у то блато увуку и породицу Вучић.

Још једном најоштрије осуђујемо напад на Андреја Вучића, одлучни да се за Србију боримо заједно, са Александром и са Андрејем, у намери да остваримо све постављене циљеве. Циљеве који нашу Србију воде у будућност какву она, слободна и независна, заслужује.

Служба за информисање

Српска напредна странка

7482d59e-4c90-40d3-a7a6-d583a0e09970

Поводом обележавања школске славе, Светог Саве, Месна заједница Башаид и ове године обрадовала малишане првих разреда. Поклоне, пакетиће пуне слаткиша и сланиша, уручили су им председник Савета Месне заједнице Бојан Микалачки и директор Мирко Влајков.

-Дугогодишња је традиција да поводом школске славе обрадујемо наше прваке. Ове године у првом разреду имамо 26 ученика, док у у специјалном одељењу Основне школе „1. октобар“ имамо петоро ђака. Пакетиће је обезбедила Месна заједница и наши прваци се увек обрадују поклону – рекао је Микалачки и додао да ће и наредних година организовати акцију даривања поводом Светог Саве.

sveti sava radovi

Замена канализационих цеви у сали за физичко васпитање у току је у Основној школи „Свети Сава“. Како је приликом радова дошло до хаварије на водоводним цевима и оне ће бити замењене, рекла је директорица Гордана Рацков.

-Посао је започет током распуста и у завршној су фази  јер су радови изискивали и измештање постојећег хидранта. Од радова нас очекује глетовање зидова, кречење, постављање плочица, фарбање радијатора. Финансијер је локална самоуправа која је издвојила 2,5 милиона динара – додала је Гордана Рацков.

Током зимског распуста уређен је кабинет за физику. Све је окречено, стигао је и нови намештај, столови и ормари, као и нови пројектор који се већ користи у настави

Школи је током прошле године од Покрајинске Владе одобрено и  11,2 милиона динара за санацију шест  тоалета.

-За ове радове завршена је сва неопходна документација и тендер. -Урадиће се комплетна реконструкција тоалета  на првом, другом и на трећем спрату. Радови се били неопходни с обзиром на то да годинама није улагано у санитарне чворове. Поред замене цеви, поставиће се нове санитарије, плочице и столарија, а пројектом су обухваћени и молерско – фарбарски радови – појаснила је наша саговорница.

Evropska-nedelja-prevencije-raka-grlica-materice-POSTER-GZZJZ-2024-1-732x1024

Од 22. до 28. јануара обележава се 18. Европска недеља превенције рака грлића материце. Циљ је подизања свести жена о овој болести, као и промоција значаја очувања репродуктивног здравља и могућности коришћења доступних мера превенције, истакла је епидемиолог др Татјана Пецарски, начелница Центра за контролу и превенцију болести Завода за јавно здравље.

-Желимо да пошаљемо поруку да се рак грлића материце може спречити тако да је овогодишњи слоган кампање „Заједно против рака грлића материце“. Важно је да свака жена одвоји време и да бар једном годишње оде на превентивни преглед. Рана дијагностика има огромну улогу у лечењу и спречавању морталитета – рекла је др Пецарски.

 

Примарна превенција  је одговорно сексуално понашање и ХПВ имунизација,  док је секундарна превенција раног откривања карцинома грлића материце путем Папаниколау теста и редовне посете гинекологу.

-На жалост Севернобанатски округ спада у средине са високом стопом оболевања од карцинома грлића материце и изнад је просека у Србији. Мораталите је у нивоу просека у земљи. Апелујем на све жене да воде рачуна о свом здрављу јер се ова болест може спречити. У Србији око 500 жена умре од рака грлића материце, а оболи око 1.500 – додала је наша саговорница.

Скоро сви случајеви рака грлића материце, 99 одсто процената, повезани су са инфекцијом високоризичним хуманим папилома вирусом (ХПВ), изузетно честим вирусом који се преноси сексуалним контактом. Иако се већина инфекција ХПВ-ом спонтано повлачи и не изазива никакве симптоме, упорна инфекција може изазвати рак грлића материце код жена.

IMG-1fc3abc498971f249f4f6002eef0f5c1-V

У Кикинди и северном Банату је потврђена циркулација вируса грипа. Како је истакла епидемиолог  др Татјана Пецарски, начелница Центра за контролу и превенцију болести у лабораторији Завода за јавно здравље испитивање на грип почело је 1. септембра.

-До сада смо урадили 176 узорака на грип, од којих је у нашој лабораторији потврђено шест позитивних и то почетком јануара. Један је тип Б код мештанина Чоке, док је преосталих пет потврђено код Кикинђана међу којима је четири тип А и један није идентификован. Узорке типа А послали смо и на Институт „Торлак“ где је потврђено да су два тип АХ3, а један је тип АХ1, док је један остао неидентификован – сазнајемо од др Пецарски.

 

Становник Чоке оболео од типа Б је старији од 50 година, док су сви оболели Кикинђани од типа А узраста од четири до 15 година.

-Дете од четири године због вируса је било хоспитализовано у Општој болници. Код њега је потврђен тип АХ3, али је јуче пуштено са болничког на кућно лечење. И оболења слична грипу и акутне респираторне инфекције у највећој мери региструју се код деце од пет до 14 година. Касније имамо грип у односу на прошлу годину регистровали смо у децембру 2022. и тек сада почиње сезона – додала је наша саговорница.

 

Грип је тек почео и још увек није касно за вакцинацију. На територији округа у домове здравља дистрибуирано је 7.000 доза, а у вакцинисано је 5.074 особе. Кикинди је припало 3.800 доза и 2.800 је утрошено.

-За вакцинацију још увек није касно. Препорука је да се вакцинишу сви хронични болесници, запослени у јавним службама, установама социјалне заштите, здравственим установама – каже др Пецарски.

У Кикинди је и три потврђена случаја великог кашља, две особе имају више од 50 година, код којих је вакцинални статус непознат и једно је дете од четири месеца које није стасало за вакцинацију.

-Дете је било у Болници и након лечења пуштено је кући и сада се добро осећа. Сваке године ми региструјемо до четири особе оболеле од великог кашља и ово није новина. Од 2013. постоји надзор над великим кашљем – појашњава др Татјана Пецарски.

 

Против пертусиса односно великог кашља вакцинише се са 2,5 месеца, када се прима прва доза, ревакцина је са 15 месеци и трећа доза даје се пре поласка у школу. Реч је о заразном обољењу изазвано бактеријом.

У овом моменту нешто је мањи број оболелих од ковида до 15 дневно у Севернобанатском округу, док их је у новембру и децембру било више. Тада је било и до 50 одсто позитивних у односу на број тестираних на овај вирус у току једног дана.

ETS i Gimnazija (3)

Ученици Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско-трговинске школе и њихови ментори награђени су за своје радове по пројекту „Енергија је свуда око нас“ који се, под покровитељством Покрајинског секретаријата за образовање, управу и националне заједнице и факултета ФИМЕК организује од 2009. године у основним и средњим школама. Реализатор пројекта је Центар за науку, технологију и информатику из Новог Сада.

Проблемом рационалног коришћења енергије бавили су се ученици из кикиндских школа, Гимназије и Економско-трговинске школе, са својим менторима. У Новом Саду јуче су, на завршној манифестацији под називом „Енергија је свуда око нас 2023“ додељена и признања најуспешнијим ученицима и њиховим менторима.

Награђена су три ученика Гимназије и једна ученица Економско-трговинске школе, као и њихови ментори.

Из Гимназије, за моделе и макете прво место освојила је Ива Тешин, а за литерарни рад треће место припало је Павлу Бркљачу. Њима је менторка била Снежана Замуровић. Другопласирана за литерарни рад била је Ђурђина Петровић. Њен ментор био је Љубомир Замуровић.

Ученица Економско-трговинске школе Николина Барбо са менторком Тањом Радованов, освојила је друго место за мултимедијалну презентацију.

Циљ пројекта је да се ученици наведу на размишљање како да допринесу да се енергија ефикасније користи, да се загађење смањи и природа сачува од штетних утицаја, као и да се ученицима омогући лично учешће у истраживању и уређивању своје околине.

Sveti Sava sportski dan (11)

Светосавски рукометни турнир који, поводом Дана школе и школске славе, организује ОШ “Свети Сава”, окупио је данас у СЦ „Језеро“ 700 ђака из 12 школа са територије града. Ученици су се надметали у игри „између две ватре“, у рукомету и у мини-рукомету.

– Активности у нашој школи трају већ данима. Већ смо имали турнире у таблићу и у шаху и ликовни конкурс. Сјајно је што смо додбили овај простор и на тај начин омогућили да буде више учесника и да нам дођу и учесници из сеоских школа – каже директорица, Гордана Рацков.

Светосавски рукометни турнир организован је пети пут и данас је имао и специјалног госта. Свечаном отварању присуствовао је Рајко Продановић, генерални секретар Рукометног савеза Војводине. Он је директорици Школе уручио поклон – лопте за рукомет.

– У овој хали били смо организовали финале Купа Војводине и било је савршено, цео град је дошао – рекао је Продановић – Овакве манифестације су веома потребне и сигуран сам да ће многи који су данас овде и остати у рукомету и да ће, у будућности, клубови имати бенефита од њих.

У име Града, Дан школе ђацима и запосленима честитао је градоначелник Никола Лукач.

– Увек је предивно када можемо на једном месту да видимо толико ђака, спортиста. Драго ми је што промовишемо рукомет и што ова година почиње спортом јер Кикинда јесте град спорта, а један од најуспешнијих је рукомет. Волео бих да ово постане традиција и да се деца пре свега, друже, и да, у духу светосавља бодре, воле, чувају и помажу једни друге, да преoвладавају здраве вредности – истакао је Лукач.

Међу такмичарима били су и ученици трећег разреда ОШ „Ђура Јакшић“ који су били прваци на републичком такмичењу у игри „између две ватре“.

– Јако ми се допада овде, занимљиво је и забавно – каже Невена Шорак.

Маша Ромаков, трећак из исте школе дели њено мишљење.

– Дошли смо да играмо „између две ватре“ – свиђа ми се јер се дружимо и није нам важно да ли ћемо победити, већ да се сви заједно забавимо – објашњава Маша.

Вукашин Бајкин, ученик шестог разреда школе домаћина каже да данас игра „велики рукомет“.

– Рукомет тренирам од малена и јако ми је занимљив. Радујем се што је организован овакав турнир – рекао је Вукашин.

Обележавање Дана и славе Школе имаће своје финале у недељу, на Свечаној академији у Народном позоришту, од 18 сати. када ће бити додељене „Плакете Свети Сава“ најбољим ученицима осмог разреда, будућим вуковцима.

error: Content is protected !!