Локална самоуправа расписала је Јавни позив за за доделу накнаде трошкова за вантелесну оплодњу за парове који нису обухваћени буџетом Републике Србије. За ову меру опредељено је два милиона динара, а максимални износ који се добија је просечна нето зарада у Србији у моменту исплате, истакао је председник Скупштине Града Младен Богдан.
-Парови који су у процесу вантелесне оплодње могу да конкуришу за средства. Новац им пуно значи како би платили додатне прегледе или купили поједине витамине, суплементе, ињекције, а које не покрива Републички Фонд за здравство. Суграђани који не могу природним путем да постану родитељи обраћали су нам се за помоћ и од 2021. године средства за ову меру планирају се у градској каси – рекао је Богдан.
Осим финансијска, ово је и морална подршка за све који пролазе кроз тежак период вантелесне оплодње. Помоћ је намењена суграђанима који, најмање пола године, имају пребивалиште на територији Града.
-Правилник није мењан, тако да је једноставно прикупити документацију. Процедура је максимално упрошћена тако да је потребно донети извештај установе да су парови укључени у поступак вантелесне оплодње, као и предлог лекара специјалисте да је она једини начин да добију дете. Не мора се достављати комплетан медицински историјат. Остало су изводи из матичне књиге рођених и веначних, личне карте, а они који нису венчани достављају изјаву оверену код јавног бележника, уз потврду два сведока, да живе на истој адреси. Неопходна је и потврда да су започели процес у здравственој установи регистрованој за обављање ове делатности – напомиње наш саговорник и додаје да је јавни позив на сајту Града где се може видети шта им је све неопходно.
Право на средства може да се оствари једном у току календарске године. У протеклих три године помоћ је добило 70 парова, а јавни позив отворен је до утрошка средстава.
А.Ђ.