Град

autoprevoy-kikinda-(4)

У Јавном предузећу „Аутопревоз“ задовољни су како су завршили протеклу, 2024. годину. Како истиче директор Драган Кнежевић, било је тешко с обзиром на макроекономску нестабилност. Приоритет у текућој години биће наставак инвестирања у возни парк.

-У протекле две године купили смо девет аутобуса, а да бисмо привукли нове послове, првенствено у туризму, неопходно нам је још возила. Туристичке агенције неће да разговарају са фирмама које им нуде аутобусе старије од десет година и на нама је да учинимо све да не пропустимо развојну шансу везану за вожњу на даљим дестинацијама. Планом пословања предвиђена је куповина минимално пет аутобуса за шта је опредељено 400.000 евра. Реч је о возилима високе туристичке класе, а до краја недеље долази нам и прва агенција са којом очекујемо да потпишемо уговор да током читаве сезоне превозимо путнике до Грчке. Како је тржиште западне Европе нестабилно, још увек испитујемо ситуацију и тек пошто прикупимо све податке расписаћемо тендер – додаје наш саговорник.

Најпре је у октобру 2022. године купљено пет „Манових“ аутобуса високог туризма. Од тог броја четири имају трећу осовину која даје удобност путнику и сви они су 2011. и 2012. годиште са јако мало пређених километара. Сада се дошло до тога да се око 80 одсто ученика који иду на екскурзије вози „Аутопревозом“. Прошле године конкуренти кикиндског јавног превозничког предузећа београдска „Ласта“, вршачки „Ступ“ престале су са радом. Део фирми, после реструктурирања, полако излазе из линијског превоза попут „Бечеј превоза“ и зрењанински „Нет буса“. Кикинда гравитира ка овим аутобуским станицама и прошле године појавио се озбиљан проблем са додатним аутобусима.

-Ми смо искључиво кикиндски превозник и наш интерес је да превозимо наше мештане до Београда, Новог Сада и Суботице. Дешавало се да дођемо до Бечеја где нас на стајалишту дочека 40 људи, а раније их је било четири или пет. Колегама из Бечеја линијски превоз није исплатив јер искључиво раде уговорене превозе, а слична је ситуација са Зрењанином. Мој став је да ниједан путник, посебно дете, неће остати без места када крене за Београд или Нови Сад. Проблем настаје када деца крену из поменутих градова ка Кикинди. Путници из Бечеја и Зрењанина покупују карте пре наше деце и заузму им места. Нико од нас не може да зна колико има продатих карата за Кикинду, јер те информације нису доступне. Стога смо тражили састанак са колегама из Бечеја и Зрењанина како би се информисали које линије возе како бисмо организовали возила у шпицевима. Удар на „Аутопревоз“ је велик и трудимо се да решимо ову ситуацију. Надлежно Министарство појачаће контролу да ли се и које линије возе – појаснио је Драган Кнежевић.

Фирма која постоји од 1946. године још увек нема своју радионицу. Дуго година она се налазила у некадашњој „Шпедицији“, а сада је у закупу у „Градитељу“.

-Наш циљ је да се коначно „скућимо“. Постоје два адекватна објеката у некадашњој касарни. Један би служио као гаража био би искључиво за поправке. Идеја је да све аутобусе изместимо у касарну и да на аутобуској станици буде само колико му треба да покупи путнике или их довезе. Други простор искористили би за перионицу, а струју које нема, решили би са изградњом мини соларне електране. У плану је и да санирамо плато на самој станици и да на местима где су паркирани аутобуси буду перони за поласке за међуградску вожњу – навео је Кнежевић.

Дугорочан план је куповина аутобуса на метан. Проблем је што у Кикинди нема где да се точи овај гас.

-Разговарали смо са локалном самоуправом и интензивном тражимо инвеститора који ће уложити средстава у станицу на метан. Рачунамо да ћемо у 2026. години моћи да купимо 10 аутобуса на метан чиме би значајно уштедели на гориву јер је метан стотинак динара јефтинији од дизела ког трошимо око 50.000 литара месечно. Ту је и еколошки ефекат јер ћемо значајно смањити емисију CO2 гасова, чему се тежи у читавом свету – закључио је директор ЈП „Аутопревоз“.

ЈП „Аутопревоз“ на платном списку има 114 радника. Ова фирма има 35 аутобуса и више мини бусева.

А.Ђ.

melodianum-peti-(4)

Међународни фестивал хорова „Мелодианум“ почео је вечерас у свечаној сали Народног музеја. На петом фестивалу у организацији Културног центра у Кикинди и под покровитељством локалне самоуправе и Покрајинског секретаријата за за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама и „Војводина уживо“ учествују хорови из наше земље и из Македоније, Словачке и Румуније.

„Врачарски солисти“ из Београда отворили су „Мелодианум“, потом су се публици представили и чланови и Градског хора из Бечеја, шабачког „Првог певачког друштва 1905“ и хор Западног универзитета из Темишвара. Први пут у Кикинди је женски омладински хор из Словачке.

-Видели смо знаменитости Кикинде и могу само да констатујем да је град диван са пуно локалне историје. Са нама је дошло 28 чланова хора и представили смо се словачким националним композиторима, народним словачким песмама, а певали смо и нумере композитора 20. века. Отпевали смо и дела која су написали моје пријатељице Ана Курекова и Марија Јашурдова, која је написала и словачки балет – сазнали смо од Зузане Бирбакове, диригенткиње из Словачке.

Универзитетски хор „Мирче Ацев“ из Скопља био је апсолутни победник првог „Мелодианума“.

-Сада смо ту и представили смо се уживо кикиндској публици која одлично познаје хорску музику – навела је Јасмина Георгевска Каро, диригенткиња хора из Македоније. – Град је диван, а наши домаћини су изузетно гостопримљиви. Прошле године прославили смо јубилеј, 80 година постојања и рада. Извели смо разноврсни програм од озбиљне до популарне музике поп рок
Одабир учесника припао је стручном жирију на челу са др Биљаном Јеремић, диригенткињом хора „Атендите“.

-Хорови који наступају, свако у својим категоријама: мешовити, камерни, женски, мушки, дечији су најбољи су у окружењу. Пратећи њихова достигнућа и награде које су освајали на такмичењима на којима су учествовали, били су критеријуми за наступ у Кикинди. Диригенти су имали слободу да одаберу нумере којима ће се представити на „Мелодиануму“ и заиста је велико задовољство угостити све ове врсне хорове који ће, сигурна сам, суграђанима приредити уживање у музици – додала је др Јеремић.

Наступи ће бити уприличени и у суботу и недељу од 18 сати, у сали Народног музеја односно у Храму Светих Козме и Дамјана.

-Фестивал „Мелодианум“ почео је када је све стало, што нас чини другачијим од осталих. Прве две године био је онлајн, а ово је трећи пут да имамо уживо наступе. Концепт се временом мењао. Када је био онлајн био је такмичарског карактера, а сада је ревијалног и сви који су учесници су и победници односно сви су носиоци златне плакете. Ове године учествује десет хорова и сваки је посебан на свој начин. Драго нам је што сваке године растемо и надамо се да ћемо и наредних година угостити мноштво одличних хорова – рекао је в.д. директор Културног центра Марко Марковљев.

Другог дана наступају Градски дечији хор Културног центра у Зрењанину, Академски хор „Мирче Ацев“ из Скопља, затим гошће из Словачке, Хор девојчица „Young Voices” из Братиславе, Мушка вокална група „Канон“ из Крагујевца, и, на крају вечери – домаћини, Хор Културног центра Кикинда „Aтендите” Трећег дана је концерт новобеоградског Омладинског хора Цркве Светог Василија Острошког.

А.Ђ.

lokali-rade-44

Како и говоре фотографије које смо данас, 24. јануара, усликали у нашем граду, државне институције и приватни локали у Кикинди редовно раде.

Иако су опозиција и студенти у блокади позвали све запослене у земљи да обуставе рад у циљу подршке актуелним протестима, очигледно је да се Кикинђани нису одазвали генералном штрајку, громогласно најављиваном и промовисаном на друштвеним мрежама.

Све службе у граду такође редовно раде, као и продавнице, апотеке, банке, угоститељи. Од градских установа, једино је “Тера” саопштила да ће обуставити рад. Када је реч о образовним установама, у свим школама у граду и селима организован је наставни процес. Шест школа ради у пуном капацитету, а у 15 је делимична обустава. Испред Градске куће, одржан је најављени протестни скуп опозиције, чији одборници данас нису узели учешће на седници градског парламента.

Очигледно да тиха већина грађана жели нормално да ради и привређује знајући да генерални штрајкови нису пут у боље сутра и да се блокадама не може остварити просперитет у друштву.

sednica-jezero-(3)

Кикинда није стала овог 24. јануара – Кикинда ради, поручио је за скупштинском говорницом градоначелник Младен Богдан на 7. седници Скупштине града која је одржана без присуства одборника опозиције.

-Одсуство опозиције је још једна слика и прилика свега што видимо ових дана, а то је лицемерје, идемо да обуставимо, идемо да станемо, идемо да штрајкујемо. Све што смо радили и радимо, говорили смо и говоримо све смо испунили. Кикинда се, упркос проблемима, развија и расте и на нама је да се заједно постарамо да тако буде и у будућности. Сви ми, дошли смо на своја радна места, јер хоћемо да радимо и да се боримо за нашу Кикинду. Нећемо стати, нити устукнути пред онима који желе да све стане. Наставићемо да радимо, имамо још пуно посла и нико нас неће зауставити у нашим тежњама да остваримо све зацртано за лепшу, бољу и успешнију Кикинду – истакао је градоначелник Богдан.

Одборник Никола Лукач поставио је питање:

-Да ли Скупштина може да донесе одлуку да одборници који су одбили да дођу на заказану седницу остану без одборничког додатка јер свесно не долазе и не желе да раде? Знамо да Србија не сме да стане, да мора да се ради и гради – питао је Лукач.

 

И председник Скупштине града Душан Попесков захвалио је присутним одборницима што су увек на располагању грађанима и што им је примарно да раде.

Седница је имала само једну тачку дневног реда јер је Спортски центар „Језеро“ доставио захтев за прибављање сагласности на Одлуку о изменама и допунама Статута. Статутом Културно – спортског центра „Језеро“ регулисани су фирма и седиште, делатност, органи управљања, заступање и представљање, планирање рада и развоја, средства за обављање делатности и друга питања значајна за рад и обављање делатности.

-Наша установа не бави се само спортском, него и културном делатношћу. У центру се организују разне музичке и остале манифестације. Овом одлуком „Језеро“ и званично прелази у установу културе. Запосленима ће се обрачунавати зараде према коефицијентима који важе у установама културе јер у супротном би велики део запослених имао минималну плату, па чак и испод – појаснио је в.д. директор Марко Ракин.

Делатности „Језера“, у складу са новим Статутом је извођачка уметност, рад уметничких установа, делатност спортских објеката, делатност фитнес клубова, стале спортске делатности, потом делатност забавних и тематских паркова, остале забавне и рекреативне делатности, изнајмљивање властитих или изнајмљених некретнина и управљање њима, одмаралишта и слични објекти за краћи боравак, делатности ресторана и покретних угоститељских објекта, кетеринг, остале услуге припремања и послуживања хране, услуге припремања и послуживања пића.

А.Ђ.

CK-DDK-(1)

Јучерашњој редовној акцији добровољног давалаштва крви у кикиндском Црвеном крсту одазвало се 67 суграђана, од којих је 60, после лекарског прегледа, и даривало драгоцену течност.

Од тог броја, четворо је први пут дало крв, и било је 12 жена. Поред „захвалног оброка“, даваоцима су поклоњени витамини.

– Одзив је одличан и веома смо задовољни. Прошле године је, у нашим акцијама, било укупно 915 активних давалаца – каже секретарка кикиндског Црвеног крста Данијела Бјељац и додаје да, према подацима Завода за трансфузију крви Војводине, највише недостаје нулта крвна група.

Следеће, редовне акције добровољног давалаштва у Црвеном крсту. заказане су за понедељак, трећи, и за четвртак, 20. фебруар.

С. В. О.

saobracajna-policija-mup-4

После саобраћајне несреће која се догодила у среду код Ауто-мото савеза, синоћ је поново дошло до судара путничких аутомобила у граду. Саобраћајна несрећа је пријављена у 18 сати и 10 минута, са угла улица Светосавска и Призренска.

У удесу су учествовала три путничка возила, „BMW“, „KIA” и „мерцедес”. Лакше је повређено двоје возача. Сумња се да је узрок судара неприлагођена брзина једног возила, потврђено нам је у Полицијској управи у Кикинди.

ritam evrope 5

Девојке Ена Гогић, Ена Шошић, Ива Племић и Милана Рајков које су победиле на највећем дечијем музичком такмичењу „Ритам Европе“ у Србији, за неколико дана одлазе на своје наградно путовање на Кипар.

Са песмом „La la love“ биле су најбоље на фестивалу у Зрењанину и, на тај начин, довеле ово музичко такмичење, прошле године, у наш град. Девојке су у Кикинди посетили директор „Ритма Европе“ Давид Макевић и директор телевизијског програма Фестивала, Игор Карадаревић.

– Одушевљене смо и једва чекамо да путујемо. Не сумњамо да ће бити супер провод јер волимо да се дружимо са екипом „Ритма Европе“, то су сада већ дугогодишња пријатељства – рекла је Ена и нагласила да су посебно захвалне на подршци локалној самоуправи, целом тиму „Ритма Европе“, челним људима, Макевићу и Карадаревићу, кореографу Милану Милинковићу и продуценту Немањи Антонићу, као и свима који су били уз њих.

Девојке и део тима „Ритма Европе“ отпутоваће у велико туристичко место Аја Напа на истоку Кипра, 1. фебруара. Такође, ове године ће поново, у ревијалном делу, наступити на овом фестивалу у Бору.

С. В. О.

policija-svetlo

Саобраћајна несрећа догодила се јуче, у 21.50, на раскрсници улица Јована Јовановића Змаја и Вука Караџића. Због незаустављања на укрштању са улицом са првенством пролаза, дошло је до судара два путничка возила и том приликом повређене су четири особе – два возача и два путника.

Сви су задобили лакше телесне повреде и нико није задржан на лечењу, сазнајемо из Полицијске управе у Кикинди.

POSTER-GRLIC-MATERICE-2024

Европска недеља превенције рака грлића материце обележава се од 20. до 26. јануара са циљем унапређења ставова и информисања о раку грлића материце и о начинима превенције. Основна порука је да је рак грлића материце малигна болест која се може спречити, са чим се слаже и начелница Диспанзера за жене Дома здравља др Драгана Миладинов.

-Карцином грлића материце може да се превенира. У Кикинди имамо доступне све нивое превенције. Ту је ХПВ вакцина којом вакцинишемо и женску и мушку децу од 9 до 19 година, ту су Папа тестови и ја позивам све жене да бар једном годишње дођу на гинеколошки преглед и да им се узме Папа брис. Уколико је неопходно у могућности смо да узмемо и брис на ХПВ који се углавном ради када Папа тест није добар и када постоји индикација због којег узимамо овај брис. Постоје могућност даље дијагностике када се у Општој болници узимају даљи узорци и ако постоји проблем радимо додатне интервенције којима уклањaмо све промене који нису добре и на тај начин спречимо карцином грлића материце – истакла је наша саговорница.

Свест жена је знатно боља у односу на пре само деценију.

-Прошле године имали смо шест карцинома рака грлића материце што је дупло мање него 2023. У Болници је дијагностификовано и уклоњено 57 преканцероза грлића тако да су успешно уклоњене промене које нису малигне, а могле би бити. На добром смо путу, али то није разлог за опуштање. Жене које су одговорне долазе бар једном годишње, али оне које не долазе у Диспанзер за жене, нема их и нама је да их анимирамо да бар једанпут годишње дођу на контролни преглед – додаје наша саговорница.

Свако неуредно вагинално крварење је знак да се посети гинеколог, појачан секрет, болови. Жене са оваквим проблемима примају се и без заказивања. У Диспанзеру за жене тренутно је два гинеколога с обзиром на то да је једна докторка на породиљском одсуству. У просеку се дневно прегледа 40 жена по једном доктору и годишње се узме око три хиљаде Папа тестова.

Рак грлића материце је препознат као озбиљан јавно здравствени изазов у Србији. На основу процењених стопа оболевања и умирања од рака грлића материце, Европског информационог система (ЕЦИС), Србија се и даље налази у групи земаља са високим стопама оболевања и умирања у Европи. Према подацима Регистра за рак Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, у просеку се у Србији сваке године региструје 1.163 новооболеле жене, а живот изгуби 459 жена. Последњи подаци говоре да се карцином грлића чешће јавља у узрасту од 35. године, али највише узрасно-специфичне стопе оболевања су од 50. до 59. године. У случају умирања регистроване стопе морталитета пропорционално расту почев од 45. године и највише су од 70 до 75 и више година.

А.Ђ.

 

sneg

Сходно временским условим и снегу који је синоћ пао на територији Града, Зимска служба је синоћ и током јутра посипала со на општинским путевима и саобраћајницама у граду.

-Запослени у Јавном предузећу “Кикинда” посули су со и на Градском тргу, а за одржавање путева у зимском периоду ангажована је фирма “Еко градња” из Зрењанина. У наредних пет дана Републички метеоролошки завод најавио је температуре у плусу, до 10 степени, тако да нећи бити потребе за рад Зимске службе  – истакао је Ђорђе Кленанц, члан Штаба зимске службе.

Из овог предузећа апелују на све возаче да прилагоде брзину и начин вожње тренутним условима на путевима, користе зимску опрему и поштују саобраћајне прописе.

А.Ђ.

error: Content is protected !!