Град

vizitorski-centar

У оквиру Специјалног резервата природе „Пашњаци велике дропље“ у Мокрину у току је реализација пројекта којим ће биће унапређена ова природна оаза. Средства су обезбеђена на конкурсу Министарства за заштиту животне средине, сазнајемо од Богице Божина, председника Ловачког удружења „Перјаница“, у чијој надлежности је природно добро.

-Добили смо четири милиона динара од чега је три милиона обезбедило надлежно Министарство, а милион локална самоуправа. У оквиру визиторског центра биће уграђени соларни панели и изградиће се учионица на отвореном. Инвестиција ће омогућити да посетиоци могу да бораве у овом делу резервата, као и да организују стручне скупове на којима ће им бити омогућено да путем пројектора приказују све што је везано за тему. Како на овој локацији нема струје путем соларних панела она ће бити доступна – појаснио је Божин
Еко салаш „Јарош“ изграђен је у близини северне границе резервата недалеко од насеља Мокрин. Садржи две затворене просторије, средишњу терасу и високу кулу за посматрање терена. Укупно може да прими између 30 и 50 посетилаца.

 

На пашњацима тренутно има девет дропљи, од којих је седам женки, један мужјак и од прошле године појавио се још један млади мужјак који је одлучио да остане.

-Пројекат се мора завршити до краја марта јер тада почиње парење. Ловци удружења „Перјаница“,константно се боре за опстанак ове величанствене птице. Ловочувари обилазе, чувају гнезда и воде рачуна о броју и њиховом стању. Свадбена игра мужјака почиње средином марта или почетком априла и траје до краја маја – напоменуо је Божин.

Једна од највећих птица Европе, велика дропља, сместила се на најочуванијем и највећем степском подручју Србије. Пашњаци велике дропље су специјални природни резерват сачињен од степских, слатинских, ливадских, мочварних и ораничних екосистема, са ретким биљним и животињским врстама. Ово подручје је једино станиште ове птице у Србији и једно је од ретких станишта у Европи и свету.

Велика дропља је једна од најкрупнијих птица наше фауне, импозантан мужјак може да достигне дужину до 100 центиметара, тежину до 16 килограма, а распон крила досеже чак 2,5 метра.

А.Ђ.

31idjos-zene-5

Чланице удружења жена „Иђош“ пре шест година дошле су на идеју да „оживе“ стари производ, пекмез од лудаје. Иницијатива је потекла након радионица организованих у Регионалном едукативном центру „Банат“ у Зрењанину које су се односиле на брендирање производа специфичних за одређену средину, подсећа Биљана Ђурђулов, председница удружења.

-Наше удружење најпознатије је по прављењу крофни, али ову посластицу није могуће направити да стоји и да буде дуготрајнa. Тада је предложено да то буде пекмез и то од лудаје по којима је наша средина препознатљива. Све смо радо прихватиле ову сугестију и истрајавамо у прављењу пекмеза од бундеве већ шесту годину који је, поред крофни, постао бренд нашег удружења – каже Биљана Ђурђулов.

Производ није заштићен, јер је за овај поступак неопходно доста средстава, али и услови које удружење нема. Ипак, Иђошанкама то није сметало да направе пекмез, који је сигурно бољег квалитета и дуготрајнији од оног који су некада правиле њихове свекрве, мајке и баке.

– Пекмез од бундеве брендиран је захваљујући удруживању са још четири удружења из Лазарева, Белог Блата, Боке, Мокрина и нас из Иђоша. Тако је настала мрежа „Женски диван“. Захваљујући „Дивану“ ми смо брендирале наш производ и продајемо га и преко мреже и непосредно. Пекмез је аутентичан и укус му је другачији. Прави се као и сваки други, али како је бундева захтевна морамо да будемо пажљиви. Лудаја је осетљива биљка и када се кува строго морамо да водимо рачуна приликом мешања, како не би загорела – напомиње наша саговорница.

Бундева мора да се очистити, да се ољушти кора, да се изваде семенке, а затим мора и да се наренда.

-Саме и производимо лудаје, популарне „тамбурице“ које су основни састојак нашег пекмеза. Бундеве садимо у нашим баштама, окопавамо их, заливамо, пазимо. Пошто их наберемо припремимо све за кување и од дела наренданих лудаја направимо пекмез, а део оставимо како би увек имале бундеве за припрему свежег пекмеза током читаве године. Пекмез је осетљив и не може дуго да стоји. Наша Крофнијада не може да прође без овог намаза – појаснила нам је председница иђошког удружења жена.

У промоцији пекмеза од лудаје значајну помоћ удружење има од Туристичке организације града која на многобројним манифестацијама представља овај производ.

 

-На „Данима тикве“ у Сарајеву прошле године, пекмез је био тражен и одлично се продавао. Била сам део ове манифестације и када су домаћини видели да смо из Кикинде, дошли су са намером да купе пекмез од лудаје који су годину дана раније пробали на београдском сајму. Имали смо поруџбину и из Пријепоља где смо слали тегле. За годину дана продамо стотинак теглица – додаје Биљана.

Сви који га пробају, изненађени су укусом, али и задовољни овом посластицом. Иђошанке су осмислиле лого пекмеза и како додају задовољне су потражњом за њиховим производом. Средства која зараде од продаје пекмеза улажу у удружење и у гостовања на манифестацијама.

А.Ђ.

Grahovac-(3)

Акредитовани програм стручног усавршавања под називом „Помозимо детету да превлада депресију“ реализован је за запослене у Предшколској установи „Драгољуб Удицки“ у Кикинди. Циљ трибине био је да се васпитачи упознају са карактеристикама дечије депресије, њеним узроцима, симптомима и могућностима превазилажења.

Аутор и водитељ трибине била је психолог Бранка Граховац, која је трибину започела тестом самопроцене симптома депресије код самих учесника-васпитача.

– Тест не дијагностикује депресију, већ указује на симптоме на које треба обратити пажњу и, такође, служи за самоанализу. То је био основ за дискусију кроз низ питања о препознавању и реаговању на понашања која могу да указују на депресију – објаснила је.

Она је нагласила да депресија може бити присутна код предшколске деце, али да се симптоми често преклапају са другим стањима.

– Мање од један одсто деце овог узраста заиста развије депресију, али је важно да се препознају симптоми који могу да прерасту у депресију у каснијем узрасту – навела је и представила симптоме у овом, раном узрасту, међу којима су емоционални поремећаји, анксиозност, повећање агресије, поремећај концентрације, пасивност, нестабилност и немир, хиперактивност, изолација и различите соматске тегобе попут болова у стомаку.

Додала је да се депресија може манифестовати и код беба: престанак добијања на тежини, проблеми са јелом и спавањем, дете често плаче, вришти, изостанак психомоторног развоја, недостатак интересовања за дешавања у околини, одсуство комуникације.

– Симптоми депресије код адолесцената укључују проблеме са апетитом, потешкоће са спавањем, лошије оцене у школи, тешкоће у комуникацији, пад интересовања за хобије и дружење, губитак енергије, мањак самопоуздања и размишљање о смрти. Депресију код адолесцената је теже препознати јер су промене расположења честе у том узрасту – напоменула је.

Посебна пажња посвећена је факторима ризика и заштитним факторима менталног здравља код деце. Према речима предавача, кључну улогу у превенцији имају родитељска подршка, отворена комуникација, подстицање самопоуздања и здраве навике.

– Важно је укључити се у живот детета, показати му наклоност, издвојити време за разговор, али и избећи претерану контролу како бисмо подстакли његову независност. Утврђивање породичних правила такође је битно, као и промовисање здравих навика, смањење конфликата у домаћем окружењу, избегавање негативних реакција на понашање детета, помоћ у препознавању емоција и конструктивном решавању  сукоба – поручила је Бранка Граховац и навела заштитне факторе.

– То су родитељска брига за дете, самопоуздање, самопоштовање, социјалне вештине, ефикасне стратегије суочавања са стресом, вера и религиозност.

Трибина је реализована у сарадњи са Центром за стручно усавршавање, а због великог интересовања, одржана је у сали Високе школе струковних студија.

С. В. О.

svetski-dan-rak-(1)

Светски дан борбе против рака обележава се данас, 4. фебруара, и пре 25 година установила га је Светска здравствена организација. Он се обележава уз подсећање на значај здравих стилова живота, скрининга, раног откривања болести и благовременог лечења у спречавању настанка малигних болести.

-У 2023. у Севернобанатском округу водећи карциноми са смртним исходом код мушкараца су били на првом месту карцином плућа, на другом дебелог црева и на трећем простате. Код жена су то били карцином дојке , карцином плућа и карцином дебелог црева. Од тумора је преминуло 457 особа у северном Банату и то 249 мушкараца и 208 жена, што је нешто ниже у односу на 2022. годину. У претпрошлој години од малигних болести регистровано је 786 оболелих у читавом округу. У Кикинди је карцином регистрован код 323 пацијента, од тога код 168 мушкараца и 155 жена – истакла је др Ана Ђурин из Завода за јавно здравље.

Процене говоре да се чак 40 одсто малигних болести може избећи применом интервенција у животном стилу: престанком пушења, ограниченим конзумирањем алкохола, избегавањем сувишног излагања сунцу, задржавањем просечне тежине конзумирањем здраве хране, вежбањем, као и заштитом од инфекција које се могу развити у рак. Њен је исход могуће побољшати раним откривањем, адекватним лечењем и рехабилитацијом уз одговарајуће палијативно збрињавање.

У Србији су донети национални програми за скрининг рака грлића материце, рака дојке и колоректалног рака, који ће значајно смањити оболевање и умирање од наведених локализација малигних тумора. На скринингу рака дојке позивају се жене старости од 50 до 69 година. Мамографски прегледи предвиђени су да се раде свим женама наведеног узраста на две године. Скринингом на карцином грлића материце обухваћене су жене од 25 до 64 године, које се позивају на превентивни гинеколошки преглед и Папа тест једном у три године. Циљна група за тестирање на рак дебелог црева обухвата грађане оба пола од 50. до 74 . године, који се једном у две године позивају на тестирање на скривено крварење у столици.

Нова трогодишња кампања под називом „Јединствено повезани“ започета је ове, 2025. године, и има за циљ постављање пацијената и њихових јединствених потреба у средиште пажње јавноздравствених напора, а са циљем расветљавања индивидуалног аспекта борбе са малигним болестима. Фокус прве године нове кампање је, на окупљању појединаца који би поделили лична искуства и тиме пружили реалну основу за слоган – приказивање стварних, личних искустава пацијената и свих укључених.

А.Ђ.

 

 

DDK-feb-1-(2)

Данашњој акцији добровољног давања крви у кикиндском Црвеном крсту  одазвала су се 73 суграђана, од којих је 60 дало крв, а 13 то није могло да учини из медицинских разлога.

Међу даваоцима је било 20 жена и седморо грађана који су први пут даровали драгоцену течност, наводе у Црвеном крсту Кикинда.

Још једна прилика за овај хумани гест овог месеца ће бити у четвртак, 20. фебруара. Мартовске акције планиране су за 3, 20. и 31.

(Фото: Црвени крст Кикинда)

Nojman-takmicenje-(2)

Ученици Техничке школе „Михајло Пупин“ поново су нас обрадовали сјајним успесима. На јуче одржаном такмичењу „Нојман – у потрази за младим талентима кроз израду програмских производа“ у Бољаји гимназији у Сенти, Милош Гребец и Филип Грујић заузели су друго, односно треће место у јакој конкуренцији шездесетак такмичара из целе Војводине. Милош је, са својим радом „Angelus 2.0“ наступио у категорији корисничких апликација, док се Филип такмичио у категорији рачунарских игрица, са својим производом „Run with life“.

Милош Гребец

– Они су, претходно, послали своје радове и на такмичење су позвани јер су задовољили критеријуме да их и представе пред комисијом у којој је био и један представник из Сексарда у Мађарској, где се, крајем марта, одржава финале. Захваљујући овом успеху, очекујемо да ће наши ђаци и бити позвани на наступ на овом значајном међународном надметању – каже професорица Јасмина Алмаши, која је, уз професора Милана Живића, била менторка Филипу и Милошу.

Филип Грујић

Милош Гребец је матурант на смеру „електротехничар информационих технологија“, док је Филип Грујић трећи разред на смеру „возач моторних возила“, али се бави програмирањем и усавршава своје знање из те области и на овај начин.

Такмичење „Нојман“ посвећено је мађарско-америчком математичару, инжењеру и физичару Јаношу Нојману, који се сматра пиониром у примени теорије оператора у квантној механици. Био је кључна фигура у развијању теорије игара, ћелијских аутомата и компјутера.

На квалификацијама у Сенти ђаци Техничке школе „Михајло Пупин“ са успехом наступају сваке године.

С. В. О.

pexels-pok-rie-33563-157827

Статус енергетски угроженог купца, који грађанима обезбеђује умањење рачуна за електричну енергију, гас или даљинско грејање, додељује се према правилнику Владе Србије. У току је пријављивање за ову помоћ државе и до сада је помоћ одобрена за 625 суграђана са територије града, сазнајемо од надлежних. Од тог броја њих 574 има олакшице при плаћању електричне енергије, 35 при плаћању рачуна „Србијагасу“ и 16 Јавном предузећу „Топлана“. Захтеви, оних који испуњавају услове, се достављају према месту пребивалишта односно у Услужном центру.

Статус енергетски угроженог купца могу да добију самци чија укупна месечна примања не прелазе 24.211 динара. За породице са два члана лимит је 38.373, а за трочлану не смеју да премаше 52.535 динара. Граница прихода за четворочлано домаћинство је 66.697 динара. Код петочланих фамилија приходи треба да буду до 80.859 динара, док за шесточлано домаћинство тај лимит износи 95.021 динар. За породице са више од шест чланова, за сваког додатног члана додаје се 14.162 динара.

Уредбом о енергетски угроженом купцу прописано је да корисник бира да ли жели да оствари попуст на струју, гас или топлотну енергију. Захтеви могу да се предају током целе године, а грађани који нису измирили неки део својих обавеза такође могу да се пријаве уколико испуњавају друге услове предвиђене овом уредбом. Уследиће провере материјалног положаја, укупног месечног прихода, броја чланова домаћинства, имовног стања, као и здравственог стања чланова домаћинства.

Што се тиче имовног стања, укупна површина стамбене јединице за једночлана домаћинства не сме да буде већа од 40, а за двочлана од 58 квадратних метара. Максимална површина за породице са три члана је до 66, а са четири члана до 74 квадрата. Лимит за петочлана домаћинства је до 87, док је за шесточлана и већа до 96 квадратних метара. У захтеву се наводи адреса, површина стамбене јединице и правни основ коришћења. У случају да подносилац нема уговор о снабдевању енергентима, потребно је приложити одговарајуће доказе о боравишту.
Енергетски угрожени купац у току једне календарске године може да се определи за умањење месечног рачуна за коришћење само једног енергента. Код електричне енергије олакшица се примењује током читаве године, док се умањење обавеза за гас може користити током грејне сезоне.

А.Ђ.

prijem-kristina-i-andrej

Предшколска установа ,,Драгољуб Удицки” и Андреј Поповић, матурант Гимназије ,,Душан Васиљев” добили су Светосавску награду за 2024. годину, за постигнуте изузетне резултате у области образовања и васпитања, унапређивање образовно-васпитне праксе и развој научних и уметничких достигнућа. Овим поводом пријем за награђене, у свом кабинету, приредио је градоначелник Младен Богдан заједно са чланом Градског већа Тихомиром Фаркашем.

Истичући да је највише републичко признање резултат заједничког рада свих запослених у Предшколској установи, директорица Кристина Дрљић осврнула се и на одличну сарадњу са родитељима и децом.

-Родитељи имају огромно поверење у васпитаче јер нам поверавају најмилије, најсветије и најдрагоценије – своју децу. Разговором, подршком и поверењем успели смо да решимо све потенцијалне несугласице и неразумевања и то су увидели и они који су одлучили о додели овог признања. Све наше колеге, из других предшколских установа, констатовали су да је награда заслужена. Истакла бих и да сам најпоноснија директорица у Србији јер имам срећу да сарађујем са 275 дивних колега, који су свако из свог домена, допринели Светосавској награди. Све су то професионалци који раде пуним срцем чији циљ је да наши малишани буду безбедни, срећни и здрави, тако да резултат не може да изостане – навела је Кристина Дрљић и напоменула да је локална самоуправа партнер који помаже да се Предшколска установа „Драгољуб Удицки“ развија.

Андреј Поповић освојио је више од 100 награда из физике, математике и хемије.

-Светосавска награда ми пуно значи и подстрека је за даљи рад и постизање нових успеха. Дошла је у време када завршавам средњу школу и круна је онога што сам до сада урадио. Посебно ми је драго што се вреднује труд, рад, залагање и успеси нас, младих – казао је Андреј.
Градоначелник Младен Богдан гостима је уручио поклоне Града и напоменуо да је да је поносан на чињеницу да Кикинда има најбољу Предшколску установу у Србији и најбољег младог физичара на свету.

-У име локалне самоуправе још једном вам честитам на успесима, залагању и марљивости у протеклих неколико година. Награда се додељује на основу успеха постигнутих у претходној години и критеријуми за оцењивање су изузетно строги. И то је показатељ да со заједно на добром путу и да стварамо најбоље услове за живот нашој деци и младима. Предшколска установа прошле године је у екстерној ревизији добила највишу оцену, а обележила је и јубилеј, 70 година рада и постојања. Андреј је, са друге стране, понос својим родитељима, професорима, али и свих Кикинђана и од њега тек очекујемо значајне успехе јер је млад човек који је чврсто решен да хода путем образовања и знања – прецизирао је градоначелник Богдан.

 

Са Крстином Дрљић биле су и васпитачице Снежана Команов, Мирослава Вучић и Слободанка Аврамов Иветић.

-Ускоро ћу у пензију и почаствована сам што је наша установа награђена Светосавском наградом. Завршавам свој радни век и ни једног момента не бих мењала своје позив. Бити васпитач јесте позив, а не посао и свако дете које смо извели на пут ми памтимо док смо живи – додала је Слободанка Аврамов Иветић.

 

У Палати Србије награде је су добила 32 најуспешнија појединца и колектива у нашој земљи који су своје знање, вештине, креативност и рад усмерили на општу добробит.

А.Ђ.

 

Bebi-paketi-januar-2025-(10)

Град је данас обрадовао своје најмлађе суграђане дарујући им беби-пакете са основном опремом за новорођенчад, као и столице за храњење. Традиционалној додели, која је одржана у свечаној сали Градске куће, присуствовали су градоначелник Младен Богдан и чланови Градског већа Мелита Гомбар и Жељко Раду.

– Трудимо се да обезбедимо подршку породицама, не само кроз издвајања из градског буџета, која нису мала, већ и кроз овакве симболичне гестове. Ови беби-пакети су мали, али значајан допринос родитељима у првим месецима са бебом. Без обзира на све, наставићемо да пружамо сву могућу подршку родитељима. Хвала вам и желим да вам поручим да сте храбри људи јер сте се у овим изазовним временима одлучили да будете родитељи, да нас буде што више – истакао је градоначелник у свом обраћању.

Поклон је добио и тромесечни Душан Терзин, који је на додели био са родитељима Катарином и Душаном.

– Душан нам је прво дете и ово је први пут да добијамо беби-пакет. До сада смо у болници добили основне ствари попут крема и пелена, тако да нам овај поклон пуно значи – рекла је мама Катарина.

Мелита Гомбар, чланица Градског већа задужена за националне мањине, родну равноправност и бригу о породици, нагласила је значај овакве подршке.

– Поново имамо задовољство да поделимо беби-пакете, а овог пута 123 поклона за родитеље деце рођене у последња три месеца прошле године. Родитељство је најлепши, али и најодговорнији задатак, често праћен бројним изазовима. Наша обавеза као Града је да створимо услове за безбедно и срећно одрастање деце. Ови пакети су само једна од мера подршке. Град, такође, издваја средства за прворођено и другорођено дете, помаже Покрет “Три плус”, субвенционише вантелесну оплодњу, подржава Школу родитељства и спроводи низ других мера које дају резултате – рекла је Мелита Гомбар.

За ову сврху из буџета Града издвојено је око пет милиона динара, док је вредност појединачног беби-пакета око осам хиљада динара.

С. В. О.

veliko-selo-ljudi-2

Током прошле године Месна заједница Банатско Велико Село помогла је постављање расвете у храму Светог Василија Острошког, а у марту је отворен и нови простор ФК „Козара“.

-Реч је о доњем спрату објекта који је уређен по најмодерним стандардима. За овај посао локална самоуправа издвојила је 15 милиона динара. Горњи спрат ће такође бити завршен, што је у дугорочнијем плану. Представници села и града помогли су и акцију пољопривредника који су равнали атарске путеве у нашој катастарској општини и том приликом уређено је око 70 километара путева. Очишћена је и депонија и посут је слој земље, за шта је утрошено осам милиона динара. Пошумљавање које је планирано је одложено с обзиром на то да је врло брзо након чишћења изникло ново сметлиште – каже Мира Пећанац, председница Света МЗ.

Уређен је и део крова изнад улаза у просторије месне заједнице који је прокишњавао, а сређен је и плафон и кров изнад просторија у које користе чланови КУД -а „Марија Бурсаћ“, некадашња биоскопска сала. Сређена је и сала за венчања, има нову расвету, под, окречена је и може да се користи и за састанке и друге догађаје.

-У овој години у плану је изградња мини постројења за прераду пијаће воде што ће бити једна од највећих и најважнијих инвестиција у селу у претходноим годинама. Поред тога замениће се део водоводних цеви и комплетан овај пројекат месна заједница не би могла да реализује без града, али и Покрајине. Очекујем да ћемо уредити и део тротоара и коловоза који су у лошем стању, као и мостић у Омладинској ББ који спаја делове села, као и канал у улици Марка Орешкевића који одводњава вишак вода. Циљ нам је да се и унапреди центар села испред зграда у Омладинској улици зацевљењем канала – истакла је председница Савета МЗ.

 

Месна заједница помаже и функционисање 12 удружења. Сва добро раде и труде се да организују манифестације које ће допринети промоцији Банатског Великог Села.

-У протеклом периоду имамо и заинтересованих младих брачних парова за куповину кућа у селу. Надам се да ће их бити још више и да ће се и они прикључити удружењима – додала је Мира Пећанац.

Великоселци се искрено надају да ће моћи да се обезбеде средства од Министарства за бригу о селу како би се у селу отворио угоститељски објекат у ком ће се мештани окупљати.

А.Ђ.

error: Content is protected !!