У оквиру Специјалног резервата природе „Пашњаци велике дропље“ у Мокрину у току је реализација пројекта којим ће биће унапређена ова природна оаза. Средства су обезбеђена на конкурсу Министарства за заштиту животне средине, сазнајемо од Богице Божина, председника Ловачког удружења „Перјаница“, у чијој надлежности је природно добро.
-Добили смо четири милиона динара од чега је три милиона обезбедило надлежно Министарство, а милион локална самоуправа. У оквиру визиторског центра биће уграђени соларни панели и изградиће се учионица на отвореном. Инвестиција ће омогућити да посетиоци могу да бораве у овом делу резервата, као и да организују стручне скупове на којима ће им бити омогућено да путем пројектора приказују све што је везано за тему. Како на овој локацији нема струје путем соларних панела она ће бити доступна – појаснио је Божин
Еко салаш „Јарош“ изграђен је у близини северне границе резервата недалеко од насеља Мокрин. Садржи две затворене просторије, средишњу терасу и високу кулу за посматрање терена. Укупно може да прими између 30 и 50 посетилаца.

На пашњацима тренутно има девет дропљи, од којих је седам женки, један мужјак и од прошле године појавио се још један млади мужјак који је одлучио да остане.
-Пројекат се мора завршити до краја марта јер тада почиње парење. Ловци удружења „Перјаница“,константно се боре за опстанак ове величанствене птице. Ловочувари обилазе, чувају гнезда и воде рачуна о броју и њиховом стању. Свадбена игра мужјака почиње средином марта или почетком априла и траје до краја маја – напоменуо је Божин.
Једна од највећих птица Европе, велика дропља, сместила се на најочуванијем и највећем степском подручју Србије. Пашњаци велике дропље су специјални природни резерват сачињен од степских, слатинских, ливадских, мочварних и ораничних екосистема, са ретким биљним и животињским врстама. Ово подручје је једино станиште ове птице у Србији и једно је од ретких станишта у Европи и свету.

Велика дропља је једна од најкрупнијих птица наше фауне, импозантан мужјак може да достигне дужину до 100 центиметара, тежину до 16 килограма, а распон крила досеже чак 2,5 метра.
А.Ђ.



– Мање од један одсто деце овог узраста заиста развије депресију, али је важно да се препознају симптоми који могу да прерасту у депресију у каснијем узрасту – навела је и представила симптоме у овом, раном узрасту, међу којима су емоционални поремећаји, анксиозност, повећање агресије, поремећај концентрације, пасивност, нестабилност и немир, хиперактивност, изолација и различите соматске тегобе попут болова у стомаку.
– Важно је укључити се у живот детета, показати му наклоност, издвојити време за разговор, али и избећи претерану контролу како бисмо подстакли његову независност. Утврђивање породичних правила такође је битно, као и промовисање здравих навика, смањење конфликата у домаћем окружењу, избегавање негативних реакција на понашање детета, помоћ у препознавању емоција и конструктивном решавању сукоба – поручила је Бранка Граховац и навела заштитне факторе.


Међу даваоцима је било 20 жена и седморо грађана који су први пут даровали драгоцену течност, наводе у Црвеном крсту Кикинда.
Још једна прилика за овај хумани гест овог месеца ће бити у четвртак, 20. фебруара. Мартовске акције планиране су за 3, 20. и 31.






– Трудимо се да обезбедимо подршку породицама, не само кроз издвајања из градског буџета, која нису мала, већ и кроз овакве симболичне гестове. Ови беби-пакети су мали, али значајан допринос родитељима у првим месецима са бебом. Без обзира на све, наставићемо да пружамо сву могућу подршку родитељима. Хвала вам и желим да вам поручим да сте храбри људи јер сте се у овим изазовним временима одлучили да будете родитељи, да нас буде што више – истакао је градоначелник у свом обраћању.
Поклон је добио и тромесечни Душан Терзин, који је на додели био са родитељима Катарином и Душаном.
– Душан нам је прво дете и ово је први пут да добијамо беби-пакет. До сада смо у болници добили основне ствари попут крема и пелена, тако да нам овај поклон пуно значи – рекла је мама Катарина.
Мелита Гомбар, чланица Градског већа задужена за националне мањине, родну равноправност и бригу о породици, нагласила је значај овакве подршке.
– Поново имамо задовољство да поделимо беби-пакете, а овог пута 123 поклона за родитеље деце рођене у последња три месеца прошле године. Родитељство је најлепши, али и најодговорнији задатак, често праћен бројним изазовима. Наша обавеза као Града је да створимо услове за безбедно и срећно одрастање деце. Ови пакети су само једна од мера подршке. Град, такође, издваја средства за прворођено и другорођено дете, помаже Покрет “Три плус”, субвенционише вантелесну оплодњу, подржава Школу родитељства и спроводи низ других мера које дају резултате – рекла је Мелита Гомбар.
За ову сврху из буџета Града издвојено је око пет милиона динара, док је вредност појединачног беби-пакета око осам хиљада динара.

