U okviru Specijalnog rezervata prirode „Pašnjaci velike droplje“ u Mokrinu u toku je realizacija projekta kojim će biće unapređena ova prirodna oaza. Sredstva su obezbeđena na konkursu Ministarstva za zaštitu životne sredine, saznajemo od Bogice Božina, predsednika Lovačkog udruženja „Perjanica“, u čijoj nadležnosti je prirodno dobro.
-Dobili smo četiri miliona dinara od čega je tri miliona obezbedilo nadležno Ministarstvo, a milion lokalna samouprava. U okviru vizitorskog centra biće ugrađeni solarni paneli i izgradiće se učionica na otvorenom. Investicija će omogućiti da posetioci mogu da borave u ovom delu rezervata, kao i da organizuju stručne skupove na kojima će im biti omogućeno da putem projektora prikazuju sve što je vezano za temu. Kako na ovoj lokaciji nema struje putem solarnih panela ona će biti dostupna – pojasnio je Božin
Eko salaš „Jaroš“ izgrađen je u blizini severne granice rezervata nedaleko od naselja Mokrin. Sadrži dve zatvorene prostorije, središnju terasu i visoku kulu za posmatranje terena. Ukupno može da primi između 30 i 50 posetilaca.

Na pašnjacima trenutno ima devet droplji, od kojih je sedam ženki, jedan mužjak i od prošle godine pojavio se još jedan mladi mužjak koji je odlučio da ostane.
-Projekat se mora završiti do kraja marta jer tada počinje parenje. Lovci udruženja „Perjanica“,konstantno se bore za opstanak ove veličanstvene ptice. Lovočuvari obilaze, čuvaju gnezda i vode računa o broju i njihovom stanju. Svadbena igra mužjaka počinje sredinom marta ili početkom aprila i traje do kraja maja – napomenuo je Božin.
Jedna od najvećih ptica Evrope, velika droplja, smestila se na najočuvanijem i najvećem stepskom području Srbije. Pašnjaci velike droplje su specijalni prirodni rezervat sačinjen od stepskih, slatinskih, livadskih, močvarnih i oraničnih ekosistema, sa retkim biljnim i životinjskim vrstama. Ovo područje je jedino stanište ove ptice u Srbiji i jedno je od retkih staništa u Evropi i svetu.

Velika droplja je jedna od najkrupnijih ptica naše faune, impozantan mužjak može da dostigne dužinu do 100 centimetara, težinu do 16 kilograma, a raspon krila doseže čak 2,5 metra.
A.Đ.



– Manje od jedan odsto dece ovog uzrasta zaista razvije depresiju, ali je važno da se prepoznaju simptomi koji mogu da prerastu u depresiju u kasnijem uzrastu – navela je i predstavila simptome u ovom, ranom uzrastu, među kojima su emocionalni poremećaji, anksioznost, povećanje agresije, poremećaj koncentracije, pasivnost, nestabilnost i nemir, hiperaktivnost, izolacija i različite somatske tegobe poput bolova u stomaku.
– Važno je uključiti se u život deteta, pokazati mu naklonost, izdvojiti vreme za razgovor, ali i izbeći preteranu kontrolu kako bismo podstakli njegovu nezavisnost. Utvrđivanje porodičnih pravila takođe je bitno, kao i promovisanje zdravih navika, smanjenje konflikata u domaćem okruženju, izbegavanje negativnih reakcija na ponašanje deteta, pomoć u prepoznavanju emocija i konstruktivnom rešavanju sukoba – poručila je Branka Grahovac i navela zaštitne faktore.


Među davaocima je bilo 20 žena i sedmoro građana koji su prvi put darovali dragocenu tečnost, navode u Crvenom krstu Kikinda.
Još jedna prilika za ovaj humani gest ovog meseca će biti u četvrtak, 20. februara. Martovske akcije planirane su za 3, 20. i 31.






– Trudimo se da obezbedimo podršku porodicama, ne samo kroz izdvajanja iz gradskog budžeta, koja nisu mala, već i kroz ovakve simbolične gestove. Ovi bebi-paketi su mali, ali značajan doprinos roditeljima u prvim mesecima sa bebom. Bez obzira na sve, nastavićemo da pružamo svu moguću podršku roditeljima. Hvala vam i želim da vam poručim da ste hrabri ljudi jer ste se u ovim izazovnim vremenima odlučili da budete roditelji, da nas bude što više – istakao je gradonačelnik u svom obraćanju.
Poklon je dobio i tromesečni Dušan Terzin, koji je na dodeli bio sa roditeljima Katarinom i Dušanom.
– Dušan nam je prvo dete i ovo je prvi put da dobijamo bebi-paket. Do sada smo u bolnici dobili osnovne stvari poput krema i pelena, tako da nam ovaj poklon puno znači – rekla je mama Katarina.
Melita Gombar, članica Gradskog veća zadužena za nacionalne manjine, rodnu ravnopravnost i brigu o porodici, naglasila je značaj ovakve podrške.
– Ponovo imamo zadovoljstvo da podelimo bebi-pakete, a ovog puta 123 poklona za roditelje dece rođene u poslednja tri meseca prošle godine. Roditeljstvo je najlepši, ali i najodgovorniji zadatak, često praćen brojnim izazovima. Naša obaveza kao Grada je da stvorimo uslove za bezbedno i srećno odrastanje dece. Ovi paketi su samo jedna od mera podrške. Grad, takođe, izdvaja sredstva za prvorođeno i drugorođeno dete, pomaže Pokret “Tri plus”, subvencioniše vantelesnu oplodnju, podržava Školu roditeljstva i sprovodi niz drugih mera koje daju rezultate – rekla je Melita Gombar.
Za ovu svrhu iz budžeta Grada izdvojeno je oko pet miliona dinara, dok je vrednost pojedinačnog bebi-paketa oko osam hiljada dinara.

