Град

велико-село-пут

На путу Банатско Велико Село – Кикинда ових дана санирано је уздигнуће и улегнуће пута које је представљало проблем возачима. Реч је о делу пута на ком се налази ћуприја на каналу која је пропала, истакла је Мира Пећанац, председница Савета Месне заједнице.

-Поменути део пута је асфалтиран и у потпуности саниран. Састругани асфалт искориштен је да се наспе пољски пут код вртића „Ластавица“. Реч је о делу атарског пута који се користи за доставу хране деци у вртићу. Извођач радова је фирма „Еко градња“, а радове је финансирала локална самоуправа – сазнајемо од Мире Пећанац.

У току је и уклањање остатака мотела „Крајина“ у центру села који је изгорео пре годину и по дана.

-Мотел је власништво фирме „АД Козара“ која је поднела захтев за уклањање згаришта. Рушење делова објекта који су остали након пожара, и који су били небезбедни, је у завршној фази и очекујемо да ће за неколико да ће ускоро бити и завршено – навела је наша саговорница.

Мотел у центру села изгорео је 29. јуна 2023. године. Пре тога две деценије није био у функцији, а ватрена стихија најпре је захватила кров, да би потом изгорела и унутрашњост, а као узрок пожара наведене су неисправне струјне инсталације. У овом мотелу некада се налазио ресторан, куглана, конгресна сала и канцеларије „Козаре“.

 

А.Ђ.

пореска-управа

Пореска управа објавила је конкурс за попуњавање 195 радних места у Сектору за издвојене активности и на овим позицијама ће бити ангажовано 228 радника.

Конкурс је отворен за попуњавање позиција у 81 месту широм Србије, а расписан је, како наводе у Пореској управи, ради повећања броја запослених и унапређења рада.

У Централи Пореске управе у Кикинди отворена су радна места порески инспектор за послове контроле 1, у звању порески саветник И – један извршилац, и аналитичко-порески послови контроле, у звању млађи порески саветник – такође један извршилац.

Заинтересовани могу да конкуришу и у многим местима у Војводини, у: Новом Кнежевцу, Бечеју, Сенти, Бачкој Тополи, Кули, Врбасу, Зрењанину, Кањижи, Суботици, Апатину…

Нека од упражњених радних места су и технички секретар, стручни сарадник за оперативне и аналитичке послове контроле, виши порески инспектор за послове контроле, порески инспектор за послове контроле, радно место за аналитичке послове наплате, шеф одсека, виши ИТ техничар и многа друга.

За учешће у конкурсу, за поједина радна места довољна је и средња стручна спрема, али се тражи положен стручни испит и најмање три године радног искуства у струци.

Рок за подношење пријава је 15 дана и почиње да тече наредног дана од дана објављивања у периодичном издању огласа Националне службе за запошљавање, од 16. јануара.

Пријава на јавни конкурс врши се на Обрасцу пријаве који је доступан на интернет презентацији Службе за управљање кадровима и Пореске управе.

Текст конкурса може се пронаћи на сајту Пореске управе и на сајту Националне службе за запошљавање.

топлана-(3)

Због квара на воду у улици Браће Татић, корисници даљинског грејања у центру града имали су хладне станове од петка до касних вечерњих сати у суботу.

– Хаварија је била тешка јер смо морали да обуставимо грејање свима који су прикључени на котларницу „Центар“ – каже за Кикиндски портал директор ЈП „Топлана“, Душан Марјановић. – Имали смо пуцања и на напојној цеви и на поврату, оба прикључка на најнижој тачки ослонца су нам пукла. Проблем су нам правиле и инсталације које се укрштају са нашим. Наше цеви су прве инсталиране, а све остале су изнад њих и сметале су нам приликом отклањања квара. Зато смо изабрали најбрже решење, а то је да закрпимо овај вод јер је много корисника било без даљинског грејања.

По завршетку радова, грејање је поново укључено у 23 сата у суботу и трајало је до три сата ујутру.

– У складу са Градском одлуком, испоштоваћемо кориснике који су били без даљинског грејања дан и по и умањићемо рачуне – поручио је директор Марјановић и додао да ће овај део топловода бити замењен по завршетку грејне сезоне и да, до тада, не очекује проблеме у снабдевању.

С. В. О.

грип

Први случај грипа у Кикинди је потврђен 6. децембра и регистрован је раније у односу на претходне сезоне.

-Од прве недеље надзора која је почела октобра прошле године до 12. јануара од обољења сличних грипу у Севернобанатском округу регистровано 1.202, а у Кикинди 888 оболелих. Од првог потврђеног случаја грипа до данас, 15. јануара, код 70 особа лабораторијски потврђена инфекција овим вирусом. Највећи број оболелих је у узрасту од пет до 14 година – сазнајемо од сазнајемо од епидемиолога др Татјане Пецарски, начелнице Центра за контролу и превенцију болести Завода за јавно здравље.

Акутне респираторне инфекције највише се бележе у узрасту од новорођенчета до четири године, а обољења слична грипу код особа од 15 до 29 година. Др Пецарски наводи да респираторне инфекције највише имају тек рођени до оних од четири године с обзиром на то је то узраст када они стичу имунитет.

-У Севернобанатском округу потврђен је вирус типа АХ1. Треба поштовати мере превенције које се односе на то да болесни треба да остану код куће, да се избегавају већа окупљања, да се конзумира воће богато витаминима, пити доста течности – додаје наша саговорница.

И даље је на снази одлука којом се забрањују посете пацијентима на свим одељењима Опште болнице Кикинда. Истом одлуком уводи се обавезно ношење маски за све пацијенте и запослене, како у стационарном тако и у поликлиничком делу Болнице.

Хумани метапнеумовирус, о којем се пуно прича у последње време, у нашој земљи је присутан више од 20 година. Утврђен је 2001. године у палети респираторних вируса. Овим поводом Верица Јовановић, директорка Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут”, рекла је да нема разлога за страх од новог вируса и да је епидемијска ситуација у Србији стабилна.

-Код тог вируса нема некаквих значајних тешких манифестација. Ради се или о благим или умереним респираторним симптомима. То су класични симптоми респираторних инфекција као што су повишена температура, затим кашаљ, евентуално цурење носа и управо сви они симптоми који подсећају на прехладу – навела је Јовановић.

А.Ђ.

 

ТОЗА-5

Од укупно 46 предузећа у поступку приватизације, Министарство привреде је само за четири навело да је могућа објава јавног позива у 2025. години. То значи да би нове власнике током ове године могле да потраже компаније „Тоза Марковић“ из Кикинде , „Прогрес“ и „Југоинспект“ из Београда, и ЈАТ-Апартмани Копаоник из Рашке.

Предузеће за производњу црепа и цигле „Тоза Марковић“ из Кикинде такође треба да рачуна на могућност да буде објављен јавни позив за приватизацију у 2025. години, а иза себе већ има позив инвеститорима да пошаљу писмо о заинтересованости из септембра 2023. који, како се чини, није дао резултата, пошто нема званичних информација да ли се неко јавио или не.

Од 4. децембра прошле године, како стоји у власничкој структури, ова фабрика има новог руководиоца. Уместо досадашњег директора Бранислава Бандића, на место в.д. директора постављен је Мирослав Гајић који је био на функцији комерцијалног директора.

Иначе, кикиндска индустрија црепа већ је била приватизована, међутим, та приватизација је пропала.

резидба

Температурне осцилације нису имале негативан утицај или нити ће оставити последице на воћне врсте истакла је Јелена Кљајић, саветодавац ПСС.

-Прошле године у ово време имали смо температуре до 20 степени, те је воће изашло из фазе мировања још у фебруару. И у наредним даним прогнозирају се ниске температуре и мразеви, тако да неће бити ранијег почетка вегетације – сазнајемо од Кљајићеве.

Ово доба године право је време за резидбу воћа. Да се овај посао квалитетно уради омогућују и тренутни временски услови. Резидба је регулатор родности и врло је важна.

-Ово је идеалан период за резидбу воћа. Прве на ред долазе јабучасте врсте, док за коштичаве врсте треба још мало сачекати јер су оне осетљивије на измрзавање и ниске температуре. Воћари треба да почну са резидбом која је једна од најважнијих агротехничких мера јер она посредно регулише принос – напомиње Јелена Кљајић.

Резидба и бујност стабла међусобно утичу једно на друго, али за састављање доброг плана резидбе од велике су важности и остали аспекти технологије гајења. Резидба родних стабала се углавном обавља у периоду мировања.

-Саветујем воћаре да пре резидбе прво прегледају своје засаде, обиђу их утврде родни потенцијал пупољака и тек на основе тога одреде адекватну резидбу. Гране би требало глатко орезати након оштећења. Након тога, на биљци остају отворене ране које су идеалне за продор разних болести – напомиње Јелена Кљајић.

Појава штеточина и корисних организама такође треба да се прати.

А.Ђ.

ГУСКОВИ

Као и сваке зиме, недеље у Мокрину резервисане су за гусане. Ове године надметања су почела 15. децембра и у категорији сениора стигло се до четвртфинала, сазнајемо Живица Терзић, председник удружења „Бело перо”. На самом почетку било их је 30.

-Од старих шампиона у наредно коло надметања прошли су Родац, Александра Адамова, Спасоје власника Милана Дражића који је био први у лиги младих пре две године, као и Мистрал, Данијела Огњанова некадашњи шампион лиге двогодаца који сада има пет година – напомиње Терзић.

У лиги двогодаца надметање је почело 39 гускова и осам најбољих за две недеље такмичиће се у четвртфиналу. Када је реч о лиги младих они такмичење почињу у недељу.

-Код младих такмичење почиње касније. У овој категорији има 62 гусана – напомиње наш саговорник.

У овогодишњем, 39. Светском првенству у надметању гускова није било изненађења.

-И ове године имамо доста нових такмичара, младих и деце, што је важно јер ће они наставити традицију која траје безмало па четири деценије. Полуфинална надметања су половином фебруара, а финале је последње недеље и пада 23. фебруара – каже Терзић.

Припреме за борбе чувених мокринских гусана трају 365 дана у години. Љубитељи ових пернатих животиња истичу да је важно је да гусан води „спортски” живот и то нарочито од прве до седме године живота када се најбоље надмећу.

А.Ђ.

асфалтирање-угљесе-терзин-(4)

Приводи се крају асфалтирање дела улице Угљеша Терзина у дужини од 270 метара од Михајла Пупина до Косовске. Да су становници овог дела града пријатно изненађени потврдила нам је и Анка Васиљев.

-Нисмо знали да ћемо добити нови коловоз и сви смо задовољни због тога. Требало је санирати асфалт који је био лош и сада је то и урађено. У близини је и тржни центар са одличном понудом. Види се да се ради и гради. Овај део града је оживео и драго ми је због тога – казала је Анка Васиљев.

Градилиште су посетили градоначелник Младен Богдан и члан Градског већа Мирослав Дучић.

-Осим дела улице Угљеше Терзин, асфалтирано је 270 метара у делу улице Браће Татић, такође од Михајла Пупина до Косовске. Радови су завршени за нешто више од недељу дана. Мештани овог дела града чекају дуго на санацију коловоза и морам да им захвалим на стрпљењу и разумевању. Сви су позитивно реаговали када су видели машине јер радови нису били најављени – истакао је градоначелник Богдан.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

Завршени су комплетни радови у улици Михајла Пупина од у дужини од 340 метара, од Светосавске до улице Јована Јовановића Змаја.

-Осим самог коловоза изграђене су нове пешачке стазе од бехатон плоча, а постављени су и нови колски улази испред сваке куће. Изграђена је и атмосферска канализација чиме је решен проблем сакупљања површинских вода– навео је Младен Богдан.

Извођач је „Градитељ“, а у комплетне радове уложено је више од 90 милиона динара.

-И у наредном периоду наставићемо са улагањима у инфраструктуру. Наредних дана започеће асфалтирање приступног пута и паркинга у Блоку А у Микронасељу укупне површине 1.300 метара квадратних, у оквиру ког очекујемо двадесетак места за паркирање. У току је уређење и зелених површина, а чим временске прилике дозволе урадиће се и хоризонтална сигнализација – прецизирао је први човек града.

А.Ђ.

вртици

За малишане који похађају целодневни боравак у вртићима Предшколске установе „Драгољуб Удицки“ данас  је почело друго полугодиште. За децу која похађају забавиште друго полугодиште почеће у понедељк, 20. јануара.

Друго полугодиште за основце и средњошколце, након зимског распуста, За ученике осмог разреда наставна година завршава се 30. маја, док ђаци од првог до седмог разреда наставу завршити 13. јуна. Матуранти гимназија завршавају 23. маја, а ученици стручних школа 30. маја. Остали средњошколци наставу завршавају 20. јуна 2025. године.

Пакетици-ветерани-(10)

Уочи Српске нове године, Удружење Српски ратни ветерани, по 11. пут, организовало је данас поделу пакетића деци својих чланова. Ове године даривано је чак 150 малишана, а догађај је уприличен уз подршку Града Кикинде, Туристичке организације, Народног позоришта и Предшколске установе.

– Ово је једна од наших најлепших акција, јер деца треба да знају и да буду поносна што су њихови родитељи били на бранику отаџбине – истакао је председник Удружења, Владимир Радојчић.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

Пакетиће су добила деца до 14 година, као и деца са посебним потребама, без обзира на узраст. Пре саме поделе поклона, малишани су уживали у представи „Новогодишње шумске жеље,“ коју су припремили васпитачи вртића „Мики“. Публика је била одушевљена, а осмаци попут Александре Кљајић радо су поделили своје утиске.

– Волим да добијем пакетић, увек је леп, а представе су сваке године јако занимљиве – каже Александра.

Међу најмлађима био је и шестогодишњи Стефан Познан који је у Позориште дошао с татом Душком. С нестрпљењем је очекивао свој поклон.

– Ово ми је други пут да добијам пакетић овде. Радујем се јер сигурно има слаткиша и играчака, можда чак и аутића на даљински – рекао нам је Стефан.

Подршку овој хуманитарној акцији пружила је, и овога пута, локална самоуправа.

– Град сваке године помаже организацију обезбеђивањем пакетића. Ово је најмање што можемо да учинимо за ратне ветеране и њихову децу – нагласио је члан Градског већа, Жељко Раду.

Скупу је присуствовао и председник Удружења ратних војних инвалида и породица погинулих Војводине и члан Удружења Српски ратни ветерани, Иван Кљајић.

– Сваке године се трудимо да обрадујемо што више деце – навео је Кљајић. – Ово није само подела поклона, већ начин да покажемо захвалност и бригу према породицама ратних ветерана.

Председник Резервних војних старешина и, такође, члан Удружења Српски ратни ветерани, Милан Вејин, истакао је важност пажње коју борци добијају.

– Ова акција је доказ да се води рачуна о борцима. Захваљујући држави, њихов статус сада је знатно унапређен – оценио је Вејин.

Овакви догађаји нису само прилика за даривање већ и за подсећање на вредности заједништва и поштовања према онима који су бранили своју земљу. Уз радост деце, још једном је потврђено да овакве акције имају немерљив значај за породице и заједницу.

С. В. О.

error: Content is protected !!