Уочи Бадњег дана и Божића, које православни верници обележавају у понедељак и уторак, и ове године је богата понуда исечених и украшених бадњака на Градској пијаци, затим ораха и бомбона за коринђаше, жита за Божић, али и посебних креативних аранжмана.
Миланка, која се, како каже, бави продајом цвећа, припремила је симболично украшене бадњаке.
– Ту су основна обележја – осим храста, и слама, жито, ораси и црвена тракица. Купују их сви, и старији и млађи суграђани. Бадњаци су 150, а жито 100 динара и све сам одмах продала – каже Миланка.
На пијаци је данас била и Боса, која каже да долази само два пута годишње, када продаје Ивањске венчиће и бадњаке. На овој тезги бадњаци су, такође, 150 динара, 250 динара је пола килограма ораха у љусци, жито је 100 динара, а жито у саксији украшеној малим бадњаком – 150 динара. Боса је направила и занимљиву божићну корпицу која кошта 500 динара.
– Данас нисам пуно продала, очекујем да ће се више куповати сутра и у понедељак испред цркве. Тада донесем и веће, посебно украшене бадњаке за моје посебне купце који дођу сваке године, а увек имам и неколико великих грана, са сламом, класјем жита и орасима, јер има људи који их стављају испред куће – прича Боса.
Поред бадњака и жита, посебне аранжмане са свим симболима Бадњег дана и Божића пронашли смо код Бориславе.
– Имам и јединствене аранжмане које прави моја ћерка Марија – паорска кола која носе све што симболише предстојећи празник – жито, бадњак, класје жита, орахе и сламу и плетена су од папира. После празника могу да се сачувају и да послуже и за наредне године. Мала кола су хиљаду, а велика 1.300 динара – каже Борислава и додаје да се продају јако добро, и да очекује да ће сутра, на пијачни дан, продаја бити још боља.
Према хришћанској симболици, бадњак представља храст који су пастири донели у витлејемску пећину где је рођен Исус и које је праведни Јосиф заложио да угреје хладну пећину. Варнице које су полетеле у небо су најавиле посебан догађај. Такође, бадњак је најава Часног крста Христовог.
По паганским обичајима, бадњак је повезан са сунчевим циклусом и представља део поштовања сунца. Спаљивањем храста (светог дрвета) се из ватре рађало ново сунце и зато је прослављано у кругу огњишта.
Иако се мисли да је култ бадњака аутентично словенски, он је раширен свуда по Европи. Срби и Русини ложе бадњак. Руси и Бугари ложе јелку, а некада су ложили храст. У Војводини и Хрватској Срби уносе бадњак у кућу.
С. В. О.


Следећа акција добровољног давалаштва заказана је за четвртак, 23. јануар.


Тања из Швајцарске:
Милан, пензионер:
Драгослава, пензионерка:
Срећна вам нова година!
Током овог празника, у Служби хитне помоћи, на срећу, није забележена ниједна повреда од пиротехничких средстава.
По традицији, мајци и беби градоначелник Младен Богдан је уручио чек, поклон локалне самоуправе.
Мали Вукашин, али и сви његови другари који су рођени јуче и данас, добили су и поклон-пакете и новогодишње пакетиће од Црвеног крста, које им је уручила председница ове организације, Маријана Мирков.
– Већ дуги низ година прва акција Црвеног крста је баш на овом месту и то нас веома радује. Дошли смо да поздравимо све бебе на Порођајном одељењу, да мајкама и њиховим породицама пожелимо пуно здравља и среће и донели смо пакете са најпотребнијим стварима за прве бебине дане. Желимо да знају да увек могу да рачунају на Црвени крст, и у лепим и у лошим животним ситуацијама – истакла је Маријана Мирков.
У новој години прве две бебе су двојица дечака која су се родила у размаку од два сата. Ако се по јутру дан познаје, ова година ће бити добра, рекла је директорица Опште болнице, докторка Весна Томин и навела да је рад Неонатологије сада умногоме унапређен.
– Прошлу годину смо завршили са 426 деце и надамо се да ћемо ове године бити бољи. Наше одељење је много унапређено, сада имамо двоје субспецијалиста неонатолога, тако да је брига о новорођеној деци подигнута на највиши могући ниво. Захваљујући Покрајинском секретаријату за здравство, имамо и нову опрему – пет нових изолета (инкубатора) и нови уређај, ЦПАП, за подршку превремено рођеним и бебама које се нису најбоље прилагодиле у првим сатима живота. Наше Одељење неонатологије сада више није прилагођено само за негу здраве новорођене деце, него пружамо подршку и деци која имају неки здравствени проблем – рекла је директорица.

