Град

Badnjaci-(3)

Uoči Badnjeg dana i Božića, koje pravoslavni vernici obeležavaju u ponedeljak i utorak, i ove godine je bogata ponuda isečenih i ukrašenih badnjaka na Gradskoj pijaci, zatim oraha i bombona za korinđaše, žita za Božić, ali i posebnih kreativnih aranžmana.

Milanka, koja se, kako kaže, bavi prodajom cveća, pripremila je simbolično ukrašene badnjake.

– Tu su osnovna obeležja – osim hrasta, i slama, žito, orasi i crvena trakica. Kupuju ih svi, i stariji i mlađi sugrađani. Badnjaci su 150, a žito 100 dinara i sve sam odmah prodala – kaže Milanka.

Na pijaci je danas bila i Bosa, koja kaže da dolazi samo dva puta godišnje, kada prodaje Ivanjske venčiće i badnjake. Na ovoj tezgi badnjaci su, takođe, 150 dinara, 250 dinara je pola kilograma oraha u ljusci, žito je 100 dinara, a žito u saksiji ukrašenoj malim badnjakom – 150 dinara. Bosa je napravila i zanimljivu božićnu korpicu koja košta 500 dinara.

– Danas nisam puno prodala, očekujem da će se više kupovati sutra i u ponedeljak ispred crkve. Tada donesem i veće, posebno ukrašene badnjake za moje posebne kupce koji dođu svake godine, a uvek imam i nekoliko velikih grana, sa slamom, klasjem žita i orasima, jer ima ljudi koji ih stavljaju ispred kuće – priča Bosa.

Pored badnjaka i žita, posebne aranžmane sa svim simbolima Badnjeg dana i Božića pronašli smo kod Borislave.

– Imam i jedinstvene aranžmane koje pravi moja ćerka Marija – paorska kola koja nose sve što simboliše predstojeći praznik – žito, badnjak, klasje žita, orahe i slamu i pletena su od papira. Posle praznika mogu da se sačuvaju i da posluže i za naredne godine. Mala kola su hiljadu, a velika 1.300 dinara – kaže Borislava i dodaje da se prodaju jako dobro, i da očekuje da će sutra, na pijačni dan, prodaja biti još bolja.

Prema hrišćanskoj simbolici, badnjak predstavlja hrast koji su pastiri doneli u vitlejemsku pećinu gde je rođen Isus i koje je pravedni Josif založio da ugreje hladnu pećinu. Varnice koje su poletele u nebo su najavile poseban događaj. Takođe, badnjak je najava Časnog krsta Hristovog.

Po paganskim običajima, badnjak je povezan sa sunčevim ciklusom i predstavlja deo poštovanja sunca. Spaljivanjem hrasta (svetog drveta) se iz vatre rađalo novo sunce i zato je proslavljano u krugu ognjišta.

Iako se misli da je kult badnjaka autentično slovenski, on je raširen svuda po Evropi. Srbi i Rusini lože badnjak. Rusi i Bugari lože jelku, a nekada su ložili hrast. U Vojvodini i Hrvatskoj Srbi unose badnjak u kuću.

S. V. O.

pejovic-drz-sekretar
Državni sekretar Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, Radoš Pejović, zajedno sa gradonačelnikom Mladenom Bogdanom i v.d. direktoricom Opšte bolnice dr Vesnom Tomin, posetio je Porođajno odeljenje kikindske Bolnice i uručio poklone bebama rođenim ove godine.
Tokom razgovora sa majkama Pejović je izrazio zadovoljstvo što je Kikinda od početka godine bogatija za osam novorođenčadi. Podsetio je i na iznose roditeljskih dodataka koji su za prvo u  jednokratnaoj isplati od 500.000 dinara, za drugo dete 600.000 dinara na 24 mesečne rate od po 25.000 dinara. Za treće deteiznos je 2.280.000 dinara, u 120 mesečnih rata od po 19.000 din i za četvrto dete je 3.180.000 dinara, koje se isplaćuje na 120 rata po 26.500 dinara. Ovom prilikom istaknuto je da roditelji dece rođene posle 1. januara 2024. godine dobijaju dodatni iznos od 7.500 dinara za opremu za dete, koji se isplaćuje uz roditeljski dodatak.
Pejović je majke informisao da pod određenim uslovima mogu koristiti povoljne kredite u Poštanskoj štedionici. Na kraju je uputio čestitke svim majkama, posebno istakavši majku prve bebe, koja je dobila svoje treće dete i dolazi iz ruralne sredine. Naglasio je koliko je važno podsticati ostanak mladih u selima i očuvanje lokalnih zajednica
CK-DDK-(2)

Prvoj ovogodišnjoj akciji Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i kikindskog Crvenog krsta, danas se odazvalo 38 potencijalnih davalaca krvi. Dragocenu tečnost darivalo je njih 35, od kojih su dva nova davaoca i četiri žene. Kao znak zahvalnosti za humanost, davaocima su poklonjeni vitamini.

Sledeća akcija dobrovoljnog davalaštva zakazana je za četvrtak, 23. januar.

crkva-topola-sredjena-(1)

Unutrašnjost crkve Svetog Petra i Pavla u Banatskoj Topoli je završena. Podsetimo da su temelji crkve u ulici Vuka Karadžića 12 izliveni su u septembru 2023, uz blagoslov njegovog visokog preosveštenstva mitropolita banatskog Nikanora, i za godinu i dva meseca ogroman posao je urađen.

-Čekamo, do Bogojavljenja, da nam stignu carske i đakonske dveri, odnosno vrata na ikonostasu i unutrašnjost je u potpunosti završena – saznajemo od sveštenik Aleksandra Lekića. – U ovoj godini očekuje nas još da uradimo fasadu, da postavimo oluke i da izgradimo malu salu.

Unutrašnjost crkve, nakon što je ukrašen plafon i završeno popločavanje, krase ikone na platnu koje se postavljaju na zidove.

– Imali smo podršku blagovernog naroda, ali i naše eparhije. Za svako mesto važna je pravoslavna svetinja jer okuplja narod. Svete Liturgije su prve i poslednje subote u mesecu i uvek ima vernika. Prvi put ove godine na Badnji dan biće organizovano sečenje badnjaka ujutro u 7.30 sati, a u 18 časova služiće se večernja služba i biće paljen badnjak. Na sam Božić večernja Liturgija i osvećenje česnice biće u 15 sati. Ovo je prvi put za 235 godina, koliko postoji Banatska Topola, da se obeležava Badnji dan i Božić u pravoslavnoj crkvi – kaže naš sagovornik.

Temelji, krst i crkvena zvona na hramu su osveštani i preostaje, pošto se sve završi, osvećenje same crkve. Hram je izgrađen u stilu jednobrodne građevine sa tornjem preslice. Mediteranski je tip crkve i jedinstvena je u Banatu.

A.Đ.

 

 

new-years-day-

Da sa lepim mislima i željama započnemo godinu pomogli su i čitaoci Kikindskog portala koji su uputili novogodišnje čestitke.

Sugrađanka Danka:

– Svima želim puno zdravlja. Kad imamo zdravlje, imamo sve. A svega ostalog će biti!

Tanja iz Švajcarske:

– Svojim Kikinđanima želim mir, slogu i zdravlje!

Milan, penzioner:

– Pre svega, želim nam dobro zdravlje i mir, da svi imaju posla i da malo vedrije gledamo u budućnost.

Dragana, studentkinja:

– Sve najlepše svima, da budu zdravi, srećni i zadovoljni, i da se ove godine obogate!

Dragoslava, penzionerka:

– Želim svima da budu svoji, da misle svojom glavom, da misle na budućnost i da rade, bez rada nema ničeg!

Srećna vam nova godina!

Dom-zdravlja

Od novogodišnje noći, u Službi hitne medicinske pomoći Doma zdravlja beleže veći broj pregleda nego što je to uobičajeno, kaže dr Dejan Pilipović.

– Imali smo dvadesetak poziva na 24 sata, što jeste povećan broj u odnosu na prosek. Najčešće su nas pozivali hronični bolesnici sa kardiovaskularnim i neurološkim oboljenjima, a bilo je i dosta ortopedskih povreda prilikom okliznuća, padova, i na javnim mestima i u kućama – kaže dr Pilipović.

Tokom ovog praznika, u Službi hitne pomoći, na sreću, nije zabeležena nijedna povreda od pirotehničkih sredstava.

Kao i uvek u toku novogodišnjih i božićnih praznika, lekari savetuju umerenost u jelu. Zdravima se preporučuju manje porcije, a hroničnim bolesnicima, hipertoničarima i kardiovaskularnim bolesnicima, da izbegavaju masnu, začinjenu i slanu hranu. Svakako, u sezoni gripa, treba provetravati prostorije i izbegavati veće skupove u zatvorenom prostoru. Dodatni savet je uzimanje vitamina D zbog manje sunčanog svetla u zimskim danima.

S. V. O.

Prva-beba-(1)

Novi stanovnik grada, prvi koji je rođen u 2025. godini je dečak, Vukašin Vlahović iz Bašaida. Na svet je stigao jutros u 4 sata i 55 minuta, kaže majka, dvadesetšestogodišnja Tijana.

– Vukašin je rođen sa 2.670 kilograma i dug je 50 centimetara. On nam je treće dete. Imamo devojčicu od pet i dečaka od tri godine, Milicu i Jovana. Važno mi je da sve dobro prođe i da zdravi odemo kući. Zahvalna sam na poklonu, sada nam je svaka pomoć dobro došla – rekla je mama Tijana, inače radnica fabrike „Le Belier”.

Po tradiciji, majci i bebi gradonačelnik Mladen Bogdan je uručio ček, poklon lokalne samouprave.

– Ovo je uvek prva i najlepša aktivnost u svakoj godini. Odlučili smo da ove godine još više obradujemo majku koja se prva porodila u ovoj godini. Ranije smo, kao pomoć grada, poklanjali ček na 50 hiljada dinara, a sada smo taj iznos povećali na 80 hiljada i verujem da smo pomogli da prvorođena beba ima sve što joj je potrebno. Obišli smo i ostale porodilje na Odeljenju, da im se zahvalimo, da im pružimo podršku i da znaju da je njihov grad tu za njih od prvih trenutaka roditeljstva. Bilo nam je važno i da razgovaramo sa osobljem na Neonatologiji, da vidimo da li imaju sve što im je potrebno i da li imaju potrebe za novim aparatima. Kao Grad ćemo se, zajedno sa Pokrajinskim sekretarijatom za zdravstvo, truditi da što više ulažemo u zdravstvo u gradu, da se, zajedno sa rekonstrukcijom Bolnice, radi i na njenom opremanju, kako bi zdravstvena zaštita svi građana bila sve bolja. Važno je da pokažemo da smo grad koji misli na porodicu i na decu, kako bi se mladi ljudi odlučivali da se ostvare kao roditelji i kako bi njihova deca živela u sigurnom i bezbednom gradu – rekao je Bogdan i naglasio da će izdvajanja za populacionu politiku i dečiju zaštitu biti povećana, kao i da će, naredne godine, prva beba dobiti ček na više od sto hiljada dinara.

Mali Vukašin, ali i svi njegovi drugari koji su rođeni juče i danas, dobili su i poklon-pakete i novogodišnje paketiće od Crvenog krsta, koje im je uručila predsednica ove organizacije, Marijana Mirkov.

– Već dugi niz godina prva akcija Crvenog krsta je baš na ovom mestu i to nas veoma raduje. Došli smo da pozdravimo sve bebe na Porođajnom odeljenju, da majkama i njihovim porodicama poželimo puno zdravlja i sreće i doneli smo pakete sa najpotrebnijim stvarima za prve bebine dane. Želimo da znaju da uvek mogu da računaju na Crveni krst, i u lepim i u lošim životnim situacijama – istakla je Marijana Mirkov.

U novoj godini prve dve bebe su dvojica dečaka koja su se rodila u razmaku od dva sata. Ako se po jutru dan poznaje, ova godina će biti dobra, rekla je direktorica Opšte bolnice, doktorka Vesna Tomin i navela da je rad Neonatologije sada umnogome unapređen.

– Prošlu godinu smo završili sa 426 dece i nadamo se da ćemo ove godine biti bolji. Naše odeljenje je mnogo unapređeno, sada imamo dvoje subspecijalista neonatologa, tako da je briga o novorođenoj deci podignuta na najviši mogući nivo. Zahvaljujući Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo, imamo i novu opremu – pet novih izoleta (inkubatora) i novi uređaj, CPAP, za podršku prevremeno rođenim i bebama koje se nisu najbolje prilagodile u prvim satima života. Naše Odeljenje neonatologije sada više nije prilagođeno samo za negu zdrave novorođene dece, nego pružamo podršku i deci koja imaju neki zdravstveni problem – rekla je direktorica.

Trenutno je na Porođajnom odeljenju ukupno pet beba, rođenih juče i danas, i svi su dečaci.

S. V. O.

vlcsnap-2024-12-30-23h39m22s527

U prazničnom podkastu Kikindskog portala ugostili smo gradonačelnika Mladena Bogdana. Nakon je u intervjuu za „Komunu” prvi čovek grada rezimirao godinu na izmaku, ostvarene rezultate gradske vlasti i planove za 2025. godinu, ovaj razgovor koncipirali smo iz drugačijeg ugla.

Kako izgleda radni dan gradonačelnika? Šta su najveći izazovi na ovoj funkciji?

Ko su mu uzori u politici, a ko najveći kritičar? Šta bi poželeo sugrađanima za Novu godinu?

 

 

 

 

 

mikluc-gradonacelnik-(2)

Porodicu Ivana Mikluca (34) iz Iđoša, povređenog u nesreći u čokanskoj „Autofleks livnici“ posetio je gradonačelnik Mladen Bogdan. Ovom prilikom razgovarao je sa suprugom povređenog Suzanom Mikluc i sa troje njihove dece. Ivan se i dalje nalazi na lečenju u Kliničkom centru Vojvodine i, prema rečima lekara, očekuje ga dug oporavak.

Suzana je prvom čoveku grada govorila o svakodnevnim izazovima sa kojima se suočava, uključujući brigu o deci, domaćinstvu i finansijskim teškoćama koje su sada još izraženije usled nesreće.

-Razumemo koliko je teško nositi se sa ovakvom situacijom, posebno kada je reč o porodici sa decom. Grad će biti uz vas i učiniti sve da pomogne da što lakše prebrodite ovaj izazov- poručio je gradonačelnik Bogdan.

Grad će uraditi sve da porodica Mikluc što lakše prebrodi teške trenutke i pomogne porodici.

-Siguran sam da će svi koji mogu takođe pomoći. Naši sugrađani su uvek tu da se nađu drugom u teškim trenucima i nevolji. Pozivam sve ljude dobrog srca da pruže pomoć ovoj porodici i pokažu solidarnost, jer zajedno možemo postići dosta, a naše malo može značiti mnogo – naveo je Mladen Bogdan.

Žiro račun na koji može da se uplati pomoć je : 325-9300707519041-64 Suzana Mikluc.

error: Content is protected !!