Признања су, у Покрајинској влади, уручена посебно талентованим и успешним ученицима и њиховим менторима из целе Војводине, који су то доказали победама на државним такмичењима у неколико области, у току прошле школске године. Међу награђенима су и три ученика из Кикинде који су, на такмичењима, представљали своје школе.
Ученик осмог разреда ОШ „Вук Караџић“, Матеја Косић, бриљирао је на државном такмичењу из физике. Матејина менторка била је наставница Биљана Груловић.

Андреј Варга, матурант Гимназије „Душан Васиљев“ и његова менторка, професорица Снежана Замуровић, признања су добили захваљујући првом месту на државном такмичењу из информатике које је Андреј освојио у школској 2023/2024. години.
Кикинђанка Милица Блажић, сада ученица другог разреда средње Медицинске школе „7. Април“ у Новом Саду, такмичила се из математике и, такође, победила на државном такмичењу, чиме је заслужила признање ресорног Покрајинског секретаријата. Њена менторка је професорица Борјана Михајлов.
Овим традиционалним признањима награђује се труд и подстичу креативност и стваралачка снага за будућа достигнућа, напоменуо је, приликом доделе, Покрајински секретар за спорт и омладину, Дане Баста.
С. В. О.
– То је наша традиција, да се припреме мале представе и музичке тачке и да се, на тај начин, окупимо, да будемо заједно, да очувамо дух заједништва и радости празника – рекла је Петра Кираљ из КУД „Еђшег“.
Публици су се обратили и честитали предстојеће празнике жупник Ласло Бовиз и председница „Еђшега“, Рамона Тот.
Малишани из вртића „Наша радост“ извели су плесну тачку, наступила су два хора – ђаци ОШ „Фејеш Клара“ којим је дириговала Аполонија Косо и хор одраслих, под диригентском палицом Маргит Детари.
Представу о рођењу Исуса Христа извели су ученици Школе „Фејеш Клара“. Сала „Еђшега“ и овога пута била је премала да прими све који су желели да гледају богат божићни програм. Други део приредбе и дружења одржан је у дворишту где су ђаци извели представу „Витлејем“, која је и јуче одиграна испред Римокатоличке цркве на Божићном вашару.
Овај приказ Исусовог рођења припремила је Вивијен Фазекаш, чланица „Еђшега“.
– И ова представа је наша традиција. И сама сам играла у њој 10 година, сада сам преузела да је сама припремам са ђацима виших разреда школе „Фејеш Клара“. Било ми је задовољство, радо су долазили на пробе, брзо су учили текст, а имамо и два нова глумца, ученика петог разреда. Играли смо је и по кућама, мало смо раније почели, то је иначе обичај за Бадње вече. Већ смо играли у десетак кућа и радићемо то још и сутра – рекла је Вивијен Фазекаш.
Божићном програму присуствовали су и Золтан Тот, заменик покрајинског секретара за пољопривреду, водопривреду и шумарство и председник Савета Месне заједнице Сајан, и Мелита Гомбар, чланица Градског већа за националне мањине, родну равноправност и бригу о породици.
– Од пре неколико година КУД „Еђшег“ заједно са Католичком црквеном заједницом, последњег викенда пре празника, организујемо Божићни вашар и концерт у – рекла је Рамона Тот, председница КУД „Еђшег“. – То је прилика да приредимо леп догађај за наше суграђане и све који долазе кући за Божић из иностранства. Овде се дружимо уз лангош, кувано вино и друге ђаконије.
Божићни вашар са десетак тезги на тргу испред Цркве почео је већ у поподневним сатима, а у Цркви су присутни, после мисе, имали прилику да уживају у наступу професорица Основне музичке школе “Слободан Малбашки”, сопрана Ање Попадић и Соње Остојић, клавирске пратње.
– На програму је барокна и музика романтизма. Бирали смо дела за овај амбијент и акустику: Хендла, Баха, Менделсона, Рахмањинова. Први пут наступам у овој цркви и драго ми је због тога – рекла је Ања Попадић, наставница соло певања.
На тезги Основне школе „Фејеш Клара“ по симболичним ценама продавале су се јелкице, виле, икебане, украси за јелку.
Продавци су били ђаци који су и учествовали у Витлејемским играма – Ерик, Давид и Матео.
Догађају се прикључио до сада највећи број и продаваца и суграђана, у топлој претпразничној атмосфери.
– Имамо три фолклорне секције са око 80 чланова и, однедавно, и певачку групу. Пред сваке новогодишње и божићне празнике публици поклонимо концерт. Трудимо се да одржимо добре односе са другим културно-уметничким друштвима и ове године позвали смо у госте КУД „Мокрин“, њихову припремну певачку групу и фолклорни извођачки састав. За овако мало село, са 90 ђака у школи, мислим да је велики успех имати оволико ангажованих у КУД-у – рекла је председница Друштва, Сања Сувачарев.
Представљајући локалну самоуправу, концерту су присуствовали градоначелник Младен Богдан и Дијана Јакшић Киурски, помоћница градоначелника.
Деца и млади у културно-уметничким друштвима у селима највише су заслужна за очување и преношење духа традиције, оценила је Дијана Јакшић Киурски.
– За то су заслужни и одрасли који им преносе љубав према фолклору. Када видимо да то чини срећу и задовољство мештанима онда се и ми као град трудимо да подржимо трајање ових друштава – рекла је помоћница градоначелника и свима пожелела да им живот буде испуњен лепим тренуцима. „Ако буде и мање лепих, да имамо снаге и храбрости да их превазиђемо“, додала је.
Наковчани су подржали вредне члланове Друштва и њихове госте и испунили салу до последњег места. Из КУД-а „Извор“ већ најављују нове активности – после рођенданског концерта у априлу, наступиће и на Међународном фестивалу фолклора за који се, кажу, увелико припремају.
На шестом „КИ Данце Фест”-у, одржаном вечерас у Спортском центру „Језеро”, плешући су уживали малишани из седам клубова.
– Наш циљ је, овога пута, да сав приход од улазница усмеримо Удружењу „Деца са ахондроплазијом Србије“ јер су оснивачи тог удружења наши суграђани, Слађана и Давор Терзин и јер се то удружење бори да за сву децу рођену са овим стањем, у читавој земљи, буде доступна терапија – рекла је Мирна Крнић, председница Удружења „Данце Н Соул”.
Много родитеља, пријатеља и суграђана било је, такође, у хуманој мисији вечерас и сакупљене су чак 163 хиљаде динара. На сцени су се смењивали плесачи разних узраста у различитим ритмовима и кореографијама и радости игре.
Поред домаћина, учествовало је још седам плесних удружења: Балетска школа и Студио плеса „Јефимија” из Кикинде, „Вива данце” Студио из Новог Сада, плесне школе „Сторм”, „Стyле” и „Зоома” из Суботице и „Беат Лаб” из Бајмока.
Млади плесачи уживали су у наступу колико и публика, а „КИ Данце Фест”, односно Удружење „Данце Н Соул” још једном је испунило свој циљ у служби хуманости.
У оквиру реализације програма „Таленти 2024“, награде је уручио покрајински секретар за спорт и омладину Дане Баста са сарадницима.
Секретар Баста је, том приликом истакао, да су ученици доказали да се успех постиже вредним радом, упорношћу и чврстом вољом.
Он је нагласио значај ментора, професора и наставника у постигнућима ученика који несебично деле знање, као и важност улоге родитеља који улажу у развој и образовање своје деце.

Децембарски базар траје данас до 16 сати, а већ од сутра почиње Новогодишњи базар, на потезу од центра трга према Градској кући, који ће бити организован сваког дана, до Нове године, од 10 до 20 сати, осим на сам дан дочека, када ће продаја бити организована до 13 сати.