Град

Покрајина-награде-(8)

Признања су, у Покрајинској влади, уручена посебно талентованим и успешним ученицима и њиховим менторима из целе Војводине, који су то доказали победама на државним такмичењима у неколико области, у току прошле школске године. Међу награђенима су и три ученика из Кикинде који су, на такмичењима, представљали своје школе.

Ученик осмог разреда ОШ „Вук Караџић“, Матеја Косић, бриљирао је на државном такмичењу из физике. Матејина менторка била је наставница Биљана Груловић.

Андреј Варга, матурант Гимназије „Душан Васиљев“ и његова менторка, професорица Снежана Замуровић, признања су добили захваљујући првом месту на државном такмичењу из информатике које је Андреј освојио у школској 2023/2024. години.

Кикинђанка Милица Блажић, сада ученица другог разреда средње Медицинске школе „7. Април“ у Новом Саду, такмичила се из математике и, такође, победила на државном такмичењу, чиме је заслужила признање ресорног Покрајинског секретаријата. Њена менторка је професорица Борјана Михајлов.

Овим традиционалним признањима награђује се труд и подстичу креативност и стваралачка снага за будућа достигнућа, напоменуо је, приликом доделе, Покрајински секретар за спорт и омладину, Дане Баста.

С. В. О.

бозиц едјсег 1

У Културно-уметничком друштву „Еђшег“ сваке године поштују обичај извођења Божићне приредбе. Деца из вртића, школе и чланови Друштва и овога пута припремили су богат и дирљив програм у сусрет најрадоснијем празнику.

– То је наша традиција, да се припреме мале представе и музичке тачке и да се, на тај начин, окупимо, да будемо заједно, да очувамо дух заједништва и радости празника – рекла је Петра Кираљ из КУД „Еђшег“.

Публици су се обратили и честитали предстојеће празнике жупник Ласло Бовиз и председница „Еђшега“, Рамона Тот.

Малишани из вртића „Наша радост“ извели су плесну тачку, наступила су два хора – ђаци ОШ „Фејеш Клара“ којим је дириговала Аполонија Косо и хор одраслих, под диригентском палицом Маргит Детари.

Представу о рођењу Исуса Христа извели су ученици Школе „Фејеш Клара“. Сала „Еђшега“ и овога пута била је премала да прими све који су желели да гледају богат божићни програм. Други део приредбе и дружења одржан је у дворишту где су ђаци извели представу „Витлејем“, која је и јуче одиграна испред Римокатоличке цркве на Божићном вашару.

Овај приказ Исусовог рођења припремила је Вивијен Фазекаш, чланица „Еђшега“.

– И ова представа је наша традиција. И сама сам играла у њој 10 година, сада сам преузела да је сама припремам са ђацима виших разреда школе „Фејеш Клара“. Било ми је задовољство, радо су долазили на пробе, брзо су учили текст, а имамо и два нова глумца, ученика петог разреда. Играли смо је и по кућама, мало смо раније почели, то је иначе обичај за Бадње вече. Већ смо играли у десетак кућа и радићемо то још и сутра – рекла је Вивијен Фазекаш.

Божићном програму присуствовали су и Золтан Тот,  заменик покрајинског секретара за пољопривреду, водопривреду и шумарство и председник Савета Месне заједнице Сајан, и Мелита Гомбар, чланица Градског већа за националне мањине, родну равноправност и бригу о породици.

С. В. О.

ЦК-пакетици

У хуманитарној акцији “Један пакетић – много љубави”, коју је, и ове године, покренуо Црвени крст у Кикинди, прикупљено 1.009 килограма слаткиша и сланиша за најугроженије мале суграђане. Акцији су се прикључили ђаци основних и средњих школа, као и деца из вртића, објављено је из ове организације.

Црвени крст се захваљује на подршци: ученичким парламентима и колективима средњих школа, колективу ПУ „Драгољуб Удицки”, као и колективима основних школа: „Фејеш Клара”, „Јован Поповић”, „Свети Сава”, „Вук Караџић”, „Жарко Зрењанин”, „Ђура Јакшић”, „Васа Стајић”, „Иво Лола Рибар”, „Миливој Оморац”, „Мора Карољ”, „Петар Кочић” и „Славко Родић”.

Волонтери Црвеног крста завршили су припрему пакетића који ће, деци корисницима Програма „Народна кухиња“, бити уручени у уторак, у Немањиној 4.

(Фото: ФБ страница Црвеног крста Кикинда)

Адвент-(6)

Уочи Божића по Грегоријанском календару, испред Римокатоличке цркве Светог Фрање Асишког у Кикинди синоћ је одржан Божићни вашар, а у самој цркви и претпразнични концерт.

Адвент је период ишчекивања Божића и у католицизму траје четири седмице уочи дана прославе рођења Исуса Христа. На Адвентском венцу сваке недеље пали се по једна свећа које означавају: наду, мир, радост и љубав. У истом периоду, у многим градовима одржавају се божићни вашари.

– Од пре неколико година КУД „Еђшег“ заједно са Католичком црквеном заједницом, последњег викенда пре празника, организујемо Божићни вашар и концерт у – рекла је Рамона Тот, председница КУД „Еђшег“. – То је прилика да приредимо леп догађај за наше суграђане и све који долазе кући за Божић из иностранства. Овде се дружимо уз лангош, кувано вино и друге ђаконије.

Божићни вашар са десетак тезги на тргу испред Цркве почео је већ у поподневним сатима, а у Цркви су присутни, после мисе, имали прилику да уживају у наступу професорица Основне музичке школе “Слободан Малбашки”, сопрана Ање Попадић и Соње Остојић, клавирске пратње.

– На програму је барокна и музика романтизма. Бирали смо дела за овај амбијент и акустику:  Хендла, Баха, Менделсона, Рахмањинова. Први пут наступам у овој цркви и драго ми је због тога – рекла је Ања Попадић, наставница соло певања.

После концерта, испред Цркве су деца из „Еђшега“ извела Витлејемске игре у којима се представљају Библијски догађаји у вези са рођењем Исуса Христа.

На тезги Основне школе „Фејеш Клара“ по симболичним ценама продавале су се јелкице, виле, икебане, украси за јелку.

– Имамо секцију „Креативци у акцији“ у којој су наставници и ученици и сваке године, за Ускрс и Божић, израђујемо украсне предмете које продајемо – рекла је Милена Вукашиновић, наставница немачког језика.

Продавци су били ђаци који су и учествовали у Витлејемским играма – Ерик, Давид и Матео.

– Већ сам долазио на вашар и све ми се допада овде. Учествујем и у представама, овде, у школи и у „Еђшегу“ – каже Матео Сабо, ученик петог разреда.

Догађају се прикључио до сада највећи број и продаваца и суграђана, у топлој претпразничној атмосфери.

У КУД “Еђшег” вечерас (недеља), од 19 сати, драмска секција ОШ “Фејеш Клара” премијерно ће извести  Божићну представу.

 

С. В. О.

Извор-Новогодисњи-концерт-(4)

Како би песмом и игром испратили стару и дочекали нову годину, чланови Културно-уметничког друштва „Извор“ из Накова приредили су вечерас, у биоскопској сали, Новогодишњи концерт.

– Имамо три фолклорне секције са око 80 чланова и, однедавно, и певачку групу. Пред сваке новогодишње и божићне празнике публици поклонимо концерт. Трудимо се да одржимо добре односе са другим културно-уметничким друштвима и ове године позвали смо у госте КУД „Мокрин“, њихову припремну певачку групу и фолклорни извођачки састав. За овако мало село, са 90 ђака у школи, мислим да је велики успех имати оволико ангажованих у КУД-у – рекла је председница Друштва, Сања Сувачарев.

Представљајући локалну самоуправу, концерту су присуствовали градоначелник Младен Богдан и Дијана Јакшић Киурски, помоћница градоначелника.

– Члановима КУД „Извор“ који је ове године обележио 20 година рада, желим и убудуће много успеха. Сигуран сам да треба да наставимо са добром сарадњом села и града и ми ћемо се потрудити да тако и буде – рекао је градоначелник и пожелео свима срећне предстојеће празнике.

Деца и млади у културно-уметничким друштвима у селима највише су заслужна за очување и преношење духа традиције, оценила је Дијана Јакшић Киурски.

– За то су заслужни и одрасли који им преносе љубав према фолклору. Када видимо да то чини срећу и задовољство мештанима онда се и ми као град трудимо да подржимо трајање ових друштава – рекла је помоћница градоначелника и свима пожелела да им живот буде испуњен лепим тренуцима. „Ако буде и мање лепих, да имамо снаге и храбрости да их превазиђемо“, додала је.

Наковчани су подржали вредне члланове Друштва и њихове госте и испунили салу до последњег места. Из КУД-а „Извор“ већ најављују нове активности – после рођенданског концерта у априлу, наступиће и на Међународном фестивалу фолклора за који се, кажу, увелико припремају.

С. В. О.

Ки-Данце-Фест-(6)

У Удружењу „Данце Н Соул” посвећени су плесу, али и хуманитарним акцијама. Ове године поново су организовали плесно-хуманитарни фестивал.

На шестом „КИ Данце Фест”-у, одржаном вечерас у Спортском центру „Језеро”, плешући су уживали малишани из седам клубова.

– Наш циљ је, овога пута, да сав приход од улазница усмеримо Удружењу „Деца са ахондроплазијом Србије“ јер су оснивачи тог удружења наши суграђани, Слађана и Давор Терзин и јер се то удружење бори да за сву децу рођену са овим стањем, у читавој земљи, буде доступна терапија – рекла је Мирна Крнић, председница Удружења „Данце Н Соул”.

Много родитеља, пријатеља и суграђана било је, такође, у хуманој мисији вечерас и сакупљене су чак 163 хиљаде динара. На сцени су се смењивали плесачи разних узраста у различитим ритмовима и кореографијама и радости игре.

Поред домаћина, учествовало је још седам плесних удружења: Балетска школа и Студио плеса „Јефимија” из Кикинде, „Вива данце” Студио из Новог Сада, плесне школе „Сторм”, „Стyле” и „Зоома” из Суботице и „Беат Лаб” из Бајмока.

Слађана Терзин са ћеркицом Сташом

– Наступило је око 250 деце. За многе од њих ово је била премијера, први пут су, на сцени, показали шта су све научили од септембра, када су почели да плешу – рекла је Мирна Крнић и истакла да је, као организатор, веома задовољна и захвална свим гостима и публици који су помогли да се прикупе средства као помоћ родитељима деце са ахондроплазијом у њиховој борби.

Млади плесачи уживали су у наступу колико и публика, а „КИ Данце Фест”, односно Удружење „Данце Н Соул” још једном је испунило свој циљ у служби хуманости.

С. В. О.

(Фото: Чедомир Вујанић)

Покрајина-награде-(4)

Полазницима Регионалног центра за таленте “Душан Васиљев”, Лени Давидовић, ученици осмог разреда ОШ „Жарко Зрењанин“ и гимназијалцу Богдану Завишину, ученику трећег разреда, и њиховим менторкама, Марији Поповић и Драгани Француски, јуче су, у Покрајинској влади, уручена признања за постигнуте врхунске резултате на такмичењима током школске 2023/2024. године.

Лена и Богдан су, прошле школске године, постигли изузетан успех – освојили су прва места на државном такмичењу талената из физике, односно историје.

У оквиру реализације програма „Таленти 2024“, награде је уручио покрајински секретар за спорт и омладину Дане Баста са сарадницима.

Додељено је седам специјалних награда даровитим ученицима, 96 диплома и новчаних награда за ученике, као и за менторе. Награде су добила и три школска оркестра и хор, а додељено је и 312 похвала.

Секретар Баста је, том приликом истакао, да су ученици доказали да се успех постиже вредним радом, упорношћу и чврстом вољом.

„Доделом овог традиционалног покрајинског признања желимо да наградимо ваш труд, али и да још више подстакнемо вашу креативну и стваралачку снагу за будућа велика достигнућа“, поручио је Баста.

Он је нагласио значај ментора, професора и наставника у постигнућима ученика који несебично деле знање, као и важност улоге родитеља који улажу у развој и образовање своје деце.

„Наша велика жеља је да млади талентовани људи својим образовањем допринесу развоју нашег друштва, да буду лидери у областима свог рада и да својим примером мотивишу млађе генерације да следе њихов пример“, рекао је Баста пожелевши ученицима да и убудуће наставе да нижу успехе.

С. В. О.

(Фото: Покрајински секретаријат за спорт и омладину и РЦТ „Душан Васиљев“)

 

Децембарски-базар-(7)

Први у низу празничних базара које приређује Туристичка организација Града одржава се данас. На тезгама на централном делу трга, поред Православне цркве, занатлије, мали привредници, удружења  и пољопривредна газдинства изнели су сасвим разноврсну понуду.

Упркос хладном ветру, на тезгама има свега: од новогодишњих украса – најјефтинији су сто динара, преко пита, палачинака и мекика, производа из крафт пивара, меда – до хиљаду динара по тегли, плетених чарапа и папуча – од 400 динара, накита, много колача, микробиља, до штрудли са маком и жита за Божић по цени од 200 динара.

Децембарски базар траје данас до 16 сати, а већ од сутра почиње Новогодишњи базар, на потезу од центра трга према Градској кући, који ће бити организован сваког дана, до Нове године, од 10 до 20 сати, осим на сам дан дочека, када ће продаја бити организована до 13 сати.

 

КЦ-медаља

Културни центар у Кикинди награђен је Сребрном медаљом београдског Универзитета уметности „за значајан и креативан допринос раду и развоју Универзитета“.

Ова високошколска установа реализовала је протеклог лета у нашем граду „Летњу уметничку школу” у којој су, током јула, стварали студенти уметничких факултета из Србије и Европе, пошто су меморандум о сарадњи потписали са Културним центром, Градом Кикинда и Центром за ликовну и примењену уметност „Тера“. Седмодневни боравак академаца завршен је изложбом радова насталих у Кикинди.

„Ово је за нашу установу велика част, хвала Универзитету и свим нашим сарадницима за године заједничког рада и успеха!“, наводи се у објави на Фејсбук страници Културног центра поводом овог значајног признања.

error: Content is protected !!