Град

деција-нгЈПГ

Тачно у подне, 31. децембра, одбројавајући последње секунде Старе, кикиндски малишани дочекали су Нову годину. На Градском тргу окупили су се у великом броју како би заједно са Деда Мразом и глумцима позоришта „Лане“ послали најлепшу слику из Кикинде.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

Међу окупљенима је била и Тина Толимир која је уживала у представи „Новогодишњи квиз“.

-Био ми је један Деда Мраз који ми је донео и додатне поклоне. Добила сам лутку, пингвина, кућицу за лутке, као и украсну кућицу. Ту су били и слаткиши. Рекао ми је да сам била најбоља у доброти ове године – сазнали смо од Тине.

Да је Матија Терек био добар потврдио је и Деда Мраз.

-Добио сам слаткише, флашицу и перницу. Очекујем и ноћас Деда Мраза који ће ми током ноћи оставити поклон испод јелке. Добар сам ученик и сигурно ћу добити шта сам пожелео – открио нам је Матија.

Деца су уживала у својој прослави, добили су и слаткише и на крају и запевали са Деда Мразом и глумцима.

А.Ђ.

 

Гимназија-Економска

Директори Економско-трговинске школе и Гимназије „Душан Васиљев“, Роберт Вуњак и Мирјана Дражић, нису поднели оставке, како је то објављено у појединим медијима и саопштењима протеклих дана.

Затекли смо их данас на радним местима у школама, где су нам демантовали такве тврдње.

-Тренутно у школу долазе наставници, по устаљеном распореду, раде годишњи инвентар који се уобичајено ради, састају се тимови и раде извештаји за прво полугодиште. Ни директорица Гимназије Мирјана Дражић ни ја нисмо дали оставке. Имали смо инспекцијски надзор, то је тачно, али читали смо шта све пише на порталима и то су неистине- рекао нам је директор Економско-трговинске школе Роберт Вуњак и подвукао да он, као и директорица Гимназије, редовно долазе на посао.

Такође, како су нам потврдили, обе школе су редовно завршиле прво полугодиште. Како указују, и Гимназија и Економско-трговинска школа на време су закључиле оцене, одржане су седнице одељенских већа као и наставничких већа.

Директори школа апеловали су да се установе образовања изузму из било каквих политичких конотација и деловања.

Р. К.

басаид-фасада-1

У Дому пензионера у Башаиду завршена је адаптација фасаде. Овим послом заокружена је санација зграде коју користе најстарији мештани, истакао је председник Савета МЗ Бојан Микалачки.

-У протеклом периоду реконструисали смо просторије Дома пензионера које су биле у веома лошем стању. Обезбеђен је и нови намештај, столови, столице, кухиња, нови фрижидер, климе, нови телевизор. Урађен је и нови санитарни чвор, а обављени су и молерско-фарбарски радови. Сада је завршена и фасада, тако да наши најстарији мештани имају одличне услове за дружење – сазнајемо од Микалачког.

Радови су финансирани средствима месне заједнице, а у договору са пензионерима.

-У селу има доста пензионера који се свакодневно сакупљају у својим просторијама. Разговарају, проводе време заједно, друже се – додаје наш саговорник.

Оцењујући 2024. годину, Микалачки напомиње да је задовољан оним што је урађено у Башаиду.

-Почетком године решили смо дугогодишњи проблем. Изграђен је кружни ток на улазу и село из правца Зрењанина, што је и највећа инвестиција у селу протеклим годинама. Ова раскрсница била је такозвана „црна“ тачка и сви мештани били су за то да се реши питање безбедности на овом делу пута. Остало је да се простор озелени, а постоји и иницијатива да се у централном делу пребаци бели крст – каже Бојан Микалачки.

У 2025. години у буџету града опредељена су средства за наставак изградње капеле. До сада је објекат изидан и покривен, а наредна фаза подразумеваће увођење струје, воде, поставку столарије. У наредној години у плану је да се наставе радови на Дому културе.

-Спрат зграде је адаптиран, а кров који је прокишњавао је саниран. Преостало је да се уради приземље у ком се налази биоскопска сала, бина, као и просторије у којима планирамо да се налази галерија и етно соба. Неопходно је заменити подове, столарију, окречити. Осим поменутог потребно је адаптирати фасаду која је у катастрофалном стању – сазнајемо од Микалачког.

А.Ђ.

Козарци-пакетици-(7)

Захваљујући ангажману свих добрих људи из Нових Козараца, протеклог викенда обезбеђени су пакетићи за децу сународника у јужној српској покрајини. Мештани су поново показали хуманост и добру вољу да оживе своје село. Овога пута организовали су турнир у пикаду и донирање пакетића.

– У Ватрогасном дому одржано је надметање на којем је учествовало 19 екипа – каже Илија Дакић, иницијатор и организатор акције. – Обрадовао нас је велики одзив учесника који су донирали уплатом котизације, као и свих мештана, који су донирали пакетиће, играчке, слатке и слане производе. Такмичење је одржано у препуној сали, а претходно су деца из места већ припремила све пакетиће од донација које су стизале и претходних дана. Свакоме од њих поклонили смо, такође, по пакетић, у знак захвалности. Још једном смо показали да смо живо село, а што је још битније, да смо сви били ту за децу с Космета.

Поред Дакића, организатори су били Милан Калембер, Срђан Марковић, Вук Вукмировић, Јован Лукач и Војин Лукач. Акција је предузета после договора са београдском организацијом “Сви за Космет”, и уз подршку Удружења жена „Нови Козарци“, Месне заједнице, Добровољног ватрогасног друштва и Српске православне црквене општине у Новим Козарцима, односно јереја Николе Момирова.

– Организација је била на највишем могућем нивоу захваљујући и нашим пријатељима из Пикадо клуба “Мамути” из Кикинде који су донели опрему и помагали у такмичењу. Прикупљено је више од 30 хиљада динара и 70 пакетића који су, после такмичења, однесени у Цркву Светог Пророка Илије. Сутрадан, у недељу, сва помоћ је одвезена у Београд, у организацију „Сви за Космет“. Поносан сам на моје Козарчане и на њихов ангажман, посебно на најмлађе – каже Дакић.

Што се самог такмичења тиче, прво место освојила је екипа Јован Петрушић – Димитрије Војводић. Другопласирани су били Роланд Кути – Данијел Баба, док је екипа Бранко Галић – Саша Миросављев завршила надметање на трећем месту.

Новац и пакетићи придружени су донацијама из целе Србије и света које се сливају у организацију „Сви за Космет“ у масовној хуманитарној акцији „Пакетићи за децу на Косову и Метохији“ и биће, за празнике, испоручена малишанима. У оквиру акције помажу се и угрожене породице, деца из угрожених области, светиње и институције.

А у Новим Козарцима, каже Дакић, не посустају у прављењу квалитетних програма и већ најављују нове акције. Уједињени у овој хуманитарној активности, показали су велику спремност и пожртвованост за заједницу.

С. В. О.

посна-трпеза-храм-(3)

У храму Светих Козме и Дамјана трећу годину заредом организована је манифестација „Моја посна трпеза“. Поводом Божићног поста и Материца у светосавској сали приређена је изложба сланих и слатких посних јела, а било их је 54.

На трпези је било рибе, посног пребранца, посних пуњених паприка, сарме и пите. Посне специјалитете припремила је и Јасмина Зарић из Кикинде.

-Волим пост и посна јела. За изложбу сам донела куван кукуруз који није уобичајен у ово доба године, то ме подсећа на детињство јер ме је моја бака, када сам била мала, након клизања на леду, дочекивала управо са овим јелом. Направила сам и кифлице са пекмезом јер сам одрастала на овом слаткишу. Постим читав пост и није ми тешко – казала је Јасмина Зарић.

У част Материца, али и Детинца и Оца, породичних празника, организована је трећа посна трпеза, рекао је старешина храма, протојереј Бобан Петровић.

-Посебно смо радосни што се ове године нашем позиву одазвао велики број ресторана у Кикинди. Циљ нам је да едукујемо како вернике, тако и ресторане, како би на свом менију имали што разноврснију понуду посних јела. Сваке године одзив на нашу манифестацију је све већи. Увек нас изненади машта наших верника, а ово је прилика да за дружење, упознавање, али и размену рецепата – додао је отац Бобан Петровић.

У самом храму организовано је духовно вече на ком је беседио прота Иван Мучалов из Сечња, а верници су уживали и у песмама дечијег хора „Свети Јован Шангајски“.

А.Ђ.

заједницка-дан-града

Поводом Дан града додељена су градска признања најзаслужнијим појединцима и колективима. На свечаности у Градској кући присуствовали су представници јавног, политичког, привредног, друштвеног, културног, спортског живота града. Награде града и похвалнице уручио је градоначелник Младен Богдан који је, обраћајући се присутнима, истакао је даје Кикинда град великих људи који су писали историју.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

-Сви они који су кроз историју градили и саградили наш град, предали су га нама да га чувамо и даље унапређујемо. Година на измаку била је захтевна и пуна изазова. И поред тога, пуно је тога на шта смо поносни и успеха који ће се памтити. Захваљујем се свима који су се борили да урадимо добре ствари за нашу Кикинду, како из града, тако и у Покрајини и Републици који су нам помагали у томе да наша средина буде боље место за живот. У Новој години желим нам да будемо јединствени, да будемо заједно, али и да будемо одговорнији и стрпљивији, да разумемо и чувамо једни друге. Само тако остварићемо заједнички циљ, да имамо успешнију, развијенију, бољу, лепшу, напреднију Кикинду – навео је градоначелник Богдан.

Највише градско признање „Заслужни грађанин Кикинде“ пропало је Драгану Страјнићу за свеобухватни допринос развоју града Кикинде, који се и захвалио у име награђених.
-Част ми је и задовољство што сам данас овде. Нема веће радости и среће, него када радећи даш део себе својој средини и свом граду, и када то неко спозна и призна. Ово је моје највеће признање које сам добио – рекао је Страјнић.

Посебна признања добили су: др Милан Бркин, за дугогодишњи научни, спортски и хуманитарни рад, Балетска школа Нови Сад – Издвојено одељење Кикинда у области образовања и уметности, а поводом 30 година рада.

Марија Драгин, просветни радник у пензији за живот посвећен образовању деце.

Награда града Кикинде постхумно је припала новинарки Љиљани Панцел за свеобухватан допринос развоју новинарства, културе, хуманитарни и друштвени рад.

У области здравства награда „Др Ранко Петровић“ додељена је хематологу у пензији др Чедомиру Гавранчићу, за допринос очувању здравља грађана Кикинде, а постхумно је награђен и педијатар др Талал Абу Хаија, за допринос очувања здравља деце.

Признања у области образовања „др Павле Кенђелац“ уручена су Техничкој школи „Михајло Пупин“, за допринос развоју образовања , а иста награда додељена је и Кристини Дрљић, директорици ПУ „Драгољуб Удицки“.

У области привреде и предузетништва признање „Михаел Бон“ добила је Штампарија „Бис“, за посебан допринос развоју приватног предузетништва.

Рукометаш Лука Панић награђен за допринос развоју спорта признањем „Ника Мирков“, за исказану хуманост и доброчинство награда „Меланија Николић Гаичић“ уручена је Бранкици Мишков, председници удружења Мултипла склероза Кикинда .

Признање у области информисања и културе, за допринос развоју и унапређењу новинарства и културе, додељена је Браниславу Угринову, уреднику дописништва РТВ-а у Кикинди.

Похвалнице су припале КУД-у „Петар Кочић“ из Нових Козарца, за допринос култури и Богдану Калабићу, за допринос развоју аматеризма.

Похваљен је и Никола Лињачки, бубњар, за допринос култури.

Ученици Богдан Завишин, Андреј Варга, Матеја Косић и Лена Давидовић похваљени за изузетне резултате у области образовања.

У програму је учествовала Љубица Вранеш, мецосопран, солисткиња Београдске опере, која је извела традиционалне српске нумере.

А.Ђ.

 

сциенце-5314418-1280

Центар за стручно усавршавање и Научни клуб током зимског распуста организује „Научни камп“ за децу од 6 до 12 година. Камп пружа јединствену прилику за развој креативности, истраживање нових знања и забаву кроз едукативне радионице, истакао је директор Центра Дејан Карановић.

-Активности ће се реализовати од 8. до 10. јануара и све радионице биће бесплатне. Циљ нам је да деца квалитетно проведу распуст и да науче нешто ново. Интересовање за сличне програме и ранијих година било је велико, тако да сам сигуран да ће тако бити и ове године – каже Карановић.

Првог дана планиран је програм „Мој интервју са композитором“ који ће водити Андреа Давид, а деца ће истраживати музичку историју и упознати велике композиторе. Уз помоћ интернетских извора и вештачке интелигенције, направиће интервју са композиторима, развијајући критичко мишљење и креативност. Радионицу „Неуроиграрије“ реализоваће Маријана Љиљак, а циљ је да путем разних вежби за фокус и концентрацију деца развијају пажњу, креативност и социјалне вештине.

Наредног дана, 9. јануара у оквиру програма „Птица тражи кавез“, Софија Јегарски организоваће занимљив садржај са циљем развоја когнитивне, моторичке и ликовно-визуелне вештине, уз изложбу птица станарица и естетско процењивање, док ће у оквиру зимска радионица у глини „Орнамент“ са Игором Смиљанићем учесници имати прилику да се упознају различитим врстама орнамента кроз историју уметности и да стварају своја уметничка дела у глини.

Последњег дана, 10. јануара Гордана Рацков и Арпад Пастор упознаће децу са програмирањем дигиталног другара „Микробит“ уз помоћ микробит плочица, учесници ће учити основе логике, алгоритамског размишљања и решавања проблема, развијајући важне техничке вештине. У оквиру радионице „Магични бројеви“, деца ће се упознати са визуелним програмирањем и начинима за управљање дигиталним уређајем.
Због ограниченог броја учесника, потребно је да се заинтересовани, до 6. јануара, пријаве за радионице путем мејл адресе csukikinda3@gmail.com или путем инстаграм поруке на @научни_клуб_кикинда.

А.Ђ.

 

ла-банда-(4)

Поводом Дана града одржан је концерт тамбурашког састава „Ла Банда“. Публика у Народном позоришту имала је прилику да ужива у популарној, филмској, ауторској, диско музици, евергрину, али и одабраним песмама народног жанра изведеним на тамбурама. Састав у ком је само један мушки члан, постоји већ читаву деценију, а у нашем граду већ су гостовали.

-У Кикинди смо били на почетку наше каријере, али смо први пут у Народном позоришту. Част нам је што смо део прославе Дана града, посебно што волимо да дођемо овде и приватно. Сигурна сам да је публика уживала у нашем концерту који смо свирали са пуно љубави – истакла је Милица Лерић, чланица „Ла Банде“.

Тамбурашки састав, који је издао и свој први ауторски албум, на свом репертоару има музику за сва времена.

-Специфични смо управо по томе што на тамбурашким инструментима изводимо композиције које нису стандардне. Волимо обраде класичних дела, филмску музику, џез, поп, рок, али и севдах. То је мешавина различитих музичких стилова и публика одлично реагује на нашу интерпретацију разних музичких праваца. Тамбуру приказујемо у новом, модернијем, светлу и управо то је разлог због ког нас радо зову да гостујемо. Наш циљ је да овај инструмент прикажемо млађој, а старију публику вратимо у време када су били млади – каже наша саговорница.

За једанаесточлани састав тамбура је велика љубав.

-Они који нас гледају, по правилу се изненаде, када засвирамо и запевамо јер не очекују толико жена на једном месту, па још да свирају тамбурашке инструменте – закључила је Милица Лерић.

Већ сутра, такође од 19 часова у Народном позоришту, наступају „Легенде“. Улазак на концерт је бесплатан.

А.Ђ.

Андреј-Варга-(2)

Ученик четвртог разред природно-математичког смера Гимназије “Душан Васиљев” Андреј Варга, наставља да ниже успехе и да, на најбољи могући начин, промовише нашу школу.

Андрејев први овогодишњи успех био је на такмичењу из програмирања. На првом нивоу – квалификацијама, освојио је максималних 500 поена у конкуренцији 911 такмичара из целе Србије. На овом нивоу такмиче се сви ученици, без обзира на разред и узраст (Математичка гимназија, специјализована ИТ одељења, средње стручне школе, гимназије…), и раде исте задатке.

Прошле школске године Андреј је освојио прво место на Државном такмичењу и био позван на Српску информатичку олимпијаду. Захваљујући овом успеху, добитник је награде коју додељује Покрајинска влада за врхунске резултате на такмичењима. Награде – дипломе и новчани износи, додељени су, у свечаној сали Покрајинске владе, 20. децембра, Андреју и његовом ментору, професору Снежани Замуровић.

У Математичкој гимназији се, од 2021. године, реализује пројекат „Златна грозница“ који је осмислио некадашњи ученик и олимпијац, а сада студент два факултета, Младен Пузић. „Златна грозница“ је припрема репрезентације из такмичарске информатике током целе године. Припреме се одржавају сваке друге недеље по шест сати и укључују предавања и самостални рад. Андреј је, на основу својих резултата у свету програмирања, добио позив да буде део „Златне грознице“ и да, са врхунским програмерима наше земље, ради на свом усавршавању.

 

error: Content is protected !!