Град

decija-ngJPG

Tačno u podne, 31. decembra, odbrojavajući poslednje sekunde Stare, kikindski mališani dočekali su Novu godinu. Na Gradskom trgu okupili su se u velikom broju kako bi zajedno sa Deda Mrazom i glumcima pozorišta „Lane“ poslali najlepšu sliku iz Kikinde.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

Među okupljenima je bila i Tina Tolimir koja je uživala u predstavi „Novogodišnji kviz“.

-Bio mi je jedan Deda Mraz koji mi je doneo i dodatne poklone. Dobila sam lutku, pingvina, kućicu za lutke, kao i ukrasnu kućicu. Tu su bili i slatkiši. Rekao mi je da sam bila najbolja u dobroti ove godine – saznali smo od Tine.

Da je Matija Terek bio dobar potvrdio je i Deda Mraz.

-Dobio sam slatkiše, flašicu i pernicu. Očekujem i noćas Deda Mraza koji će mi tokom noći ostaviti poklon ispod jelke. Dobar sam učenik i sigurno ću dobiti šta sam poželeo – otkrio nam je Matija.

Deca su uživala u svojoj proslavi, dobili su i slatkiše i na kraju i zapevali sa Deda Mrazom i glumcima.

A.Đ.

 

Gimnazija-Ekonomska

Direktori Ekonomsko-trgovinske škole i Gimnazije „Dušan Vasiljev“, Robert Vunjak i Mirjana Dražić, nisu podneli ostavke, kako je to objavljeno u pojedinim medijima i saopštenjima proteklih dana.

Zatekli smo ih danas na radnim mestima u školama, gde su nam demantovali takve tvrdnje.

-Trenutno u školu dolaze nastavnici, po ustaljenom rasporedu, rade godišnji inventar koji se uobičajeno radi, sastaju se timovi i rade izveštaji za prvo polugodište. Ni direktorica Gimnazije Mirjana Dražić ni ja nismo dali ostavke. Imali smo inspekcijski nadzor, to je tačno, ali čitali smo šta sve piše na portalima i to su neistine- rekao nam je direktor Ekonomsko-trgovinske škole Robert Vunjak i podvukao da on, kao i direktorica Gimnazije, redovno dolaze na posao.

Takođe, kako su nam potvrdili, obe škole su redovno završile prvo polugodište. Kako ukazuju, i Gimnazija i Ekonomsko-trgovinska škola na vreme su zaključile ocene, održane su sednice odeljenskih veća kao i nastavničkih veća.

Direktori škola apelovali su da se ustanove obrazovanja izuzmu iz bilo kakvih političkih konotacija i delovanja.

R. K.

basaid-fasada-1

U Domu penzionera u Bašaidu završena je adaptacija fasade. Ovim poslom zaokružena je sanacija zgrade koju koriste najstariji meštani, istakao je predsednik Saveta MZ Bojan Mikalački.

-U proteklom periodu rekonstruisali smo prostorije Doma penzionera koje su bile u veoma lošem stanju. Obezbeđen je i novi nameštaj, stolovi, stolice, kuhinja, novi frižider, klime, novi televizor. Urađen je i novi sanitarni čvor, a obavljeni su i molersko-farbarski radovi. Sada je završena i fasada, tako da naši najstariji meštani imaju odlične uslove za druženje – saznajemo od Mikalačkog.

Radovi su finansirani sredstvima mesne zajednice, a u dogovoru sa penzionerima.

-U selu ima dosta penzionera koji se svakodnevno sakupljaju u svojim prostorijama. Razgovaraju, provode vreme zajedno, druže se – dodaje naš sagovornik.

Ocenjujući 2024. godinu, Mikalački napominje da je zadovoljan onim što je urađeno u Bašaidu.

-Početkom godine rešili smo dugogodišnji problem. Izgrađen je kružni tok na ulazu i selo iz pravca Zrenjanina, što je i najveća investicija u selu proteklim godinama. Ova raskrsnica bila je takozvana „crna“ tačka i svi meštani bili su za to da se reši pitanje bezbednosti na ovom delu puta. Ostalo je da se prostor ozeleni, a postoji i inicijativa da se u centralnom delu prebaci beli krst – kaže Bojan Mikalački.

U 2025. godini u budžetu grada opredeljena su sredstva za nastavak izgradnje kapele. Do sada je objekat izidan i pokriven, a naredna faza podrazumevaće uvođenje struje, vode, postavku stolarije. U narednoj godini u planu je da se nastave radovi na Domu kulture.

-Sprat zgrade je adaptiran, a krov koji je prokišnjavao je saniran. Preostalo je da se uradi prizemlje u kom se nalazi bioskopska sala, bina, kao i prostorije u kojima planiramo da se nalazi galerija i etno soba. Neophodno je zameniti podove, stolariju, okrečiti. Osim pomenutog potrebno je adaptirati fasadu koja je u katastrofalnom stanju – saznajemo od Mikalačkog.

A.Đ.

Kozarci-paketici-(7)

Zahvaljujući angažmanu svih dobrih ljudi iz Novih Kozaraca, proteklog vikenda obezbeđeni su paketići za decu sunarodnika u južnoj srpskoj pokrajini. Meštani su ponovo pokazali humanost i dobru volju da ožive svoje selo. Ovoga puta organizovali su turnir u pikadu i doniranje paketića.

– U Vatrogasnom domu održano je nadmetanje na kojem je učestvovalo 19 ekipa – kaže Ilija Dakić, inicijator i organizator akcije. – Obradovao nas je veliki odziv učesnika koji su donirali uplatom kotizacije, kao i svih meštana, koji su donirali paketiće, igračke, slatke i slane proizvode. Takmičenje je održano u prepunoj sali, a prethodno su deca iz mesta već pripremila sve paketiće od donacija koje su stizale i prethodnih dana. Svakome od njih poklonili smo, takođe, po paketić, u znak zahvalnosti. Još jednom smo pokazali da smo živo selo, a što je još bitnije, da smo svi bili tu za decu s Kosmeta.

Pored Dakića, organizatori su bili Milan Kalember, Srđan Marković, Vuk Vukmirović, Jovan Lukač i Vojin Lukač. Akcija je preduzeta posle dogovora sa beogradskom organizacijom “Svi za Kosmet”, i uz podršku Udruženja žena „Novi Kozarci“, Mesne zajednice, Dobrovoljnog vatrogasnog društva i Srpske pravoslavne crkvene opštine u Novim Kozarcima, odnosno jereja Nikole Momirova.

– Organizacija je bila na najvišem mogućem nivou zahvaljujući i našim prijateljima iz Pikado kluba “Mamuti” iz Kikinde koji su doneli opremu i pomagali u takmičenju. Prikupljeno je više od 30 hiljada dinara i 70 paketića koji su, posle takmičenja, odneseni u Crkvu Svetog Proroka Ilije. Sutradan, u nedelju, sva pomoć je odvezena u Beograd, u organizaciju „Svi za Kosmet“. Ponosan sam na moje Kozarčane i na njihov angažman, posebno na najmlađe – kaže Dakić.

Što se samog takmičenja tiče, prvo mesto osvojila je ekipa Jovan Petrušić – Dimitrije Vojvodić. Drugoplasirani su bili Roland Kuti – Danijel Baba, dok je ekipa Branko Galić – Saša Mirosavljev završila nadmetanje na trećem mestu.

Novac i paketići pridruženi su donacijama iz cele Srbije i sveta koje se slivaju u organizaciju „Svi za Kosmet“ u masovnoj humanitarnoj akciji „Paketići za decu na Kosovu i Metohiji“ i biće, za praznike, isporučena mališanima. U okviru akcije pomažu se i ugrožene porodice, deca iz ugroženih oblasti, svetinje i institucije.

A u Novim Kozarcima, kaže Dakić, ne posustaju u pravljenju kvalitetnih programa i već najavljuju nove akcije. Ujedinjeni u ovoj humanitarnoj aktivnosti, pokazali su veliku spremnost i požrtvovanost za zajednicu.

S. V. O.

posna-trpeza-hram-(3)

U hramu Svetih Kozme i Damjana treću godinu zaredom organizovana je manifestacija „Moja posna trpeza“. Povodom Božićnog posta i Materica u svetosavskoj sali priređena je izložba slanih i slatkih posnih jela, a bilo ih je 54.

Na trpezi je bilo ribe, posnog prebranca, posnih punjenih paprika, sarme i pite. Posne specijalitete pripremila je i Jasmina Zarić iz Kikinde.

-Volim post i posna jela. Za izložbu sam donela kuvan kukuruz koji nije uobičajen u ovo doba godine, to me podseća na detinjstvo jer me je moja baka, kada sam bila mala, nakon klizanja na ledu, dočekivala upravo sa ovim jelom. Napravila sam i kiflice sa pekmezom jer sam odrastala na ovom slatkišu. Postim čitav post i nije mi teško – kazala je Jasmina Zarić.

U čast Materica, ali i Detinca i Oca, porodičnih praznika, organizovana je treća posna trpeza, rekao je starešina hrama, protojerej Boban Petrović.

-Posebno smo radosni što se ove godine našem pozivu odazvao veliki broj restorana u Kikindi. Cilj nam je da edukujemo kako vernike, tako i restorane, kako bi na svom meniju imali što raznovrsniju ponudu posnih jela. Svake godine odziv na našu manifestaciju je sve veći. Uvek nas iznenadi mašta naših vernika, a ovo je prilika da za druženje, upoznavanje, ali i razmenu recepata – dodao je otac Boban Petrović.

U samom hramu organizovano je duhovno veče na kom je besedio prota Ivan Mučalov iz Sečnja, a vernici su uživali i u pesmama dečijeg hora „Sveti Jovan Šangajski“.

A.Đ.

zajednicka-dan-grada

Povodom Dan grada dodeljena su gradska priznanja najzaslužnijim pojedincima i kolektivima. Na svečanosti u Gradskoj kući prisustvovali su predstavnici javnog, političkog, privrednog, društvenog, kulturnog, sportskog života grada. Nagrade grada i pohvalnice uručio je gradonačelnik Mladen Bogdan koji je, obraćajući se prisutnima, istakao je daje Kikinda grad velikih ljudi koji su pisali istoriju.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

-Svi oni koji su kroz istoriju gradili i sagradili naš grad, predali su ga nama da ga čuvamo i dalje unapređujemo. Godina na izmaku bila je zahtevna i puna izazova. I pored toga, puno je toga na šta smo ponosni i uspeha koji će se pamtiti. Zahvaljujem se svima koji su se borili da uradimo dobre stvari za našu Kikindu, kako iz grada, tako i u Pokrajini i Republici koji su nam pomagali u tome da naša sredina bude bolje mesto za život. U Novoj godini želim nam da budemo jedinstveni, da budemo zajedno, ali i da budemo odgovorniji i strpljiviji, da razumemo i čuvamo jedni druge. Samo tako ostvarićemo zajednički cilj, da imamo uspešniju, razvijeniju, bolju, lepšu, napredniju Kikindu – naveo je gradonačelnik Bogdan.

Najviše gradsko priznanje „Zaslužni građanin Kikinde“ propalo je Draganu Strajniću za sveobuhvatni doprinos razvoju grada Kikinde, koji se i zahvalio u ime nagrađenih.
-Čast mi je i zadovoljstvo što sam danas ovde. Nema veće radosti i sreće, nego kada radeći daš deo sebe svojoj sredini i svom gradu, i kada to neko spozna i prizna. Ovo je moje najveće priznanje koje sam dobio – rekao je Strajnić.

Posebna priznanja dobili su: dr Milan Brkin, za dugogodišnji naučni, sportski i humanitarni rad, Baletska škola Novi Sad – Izdvojeno odeljenje Kikinda u oblasti obrazovanja i umetnosti, a povodom 30 godina rada.

Marija Dragin, prosvetni radnik u penziji za život posvećen obrazovanju dece.

Nagrada grada Kikinde posthumno je pripala novinarki Ljiljani Pancel za sveobuhvatan doprinos razvoju novinarstva, kulture, humanitarni i društveni rad.

U oblasti zdravstva nagrada „Dr Ranko Petrović“ dodeljena je hematologu u penziji dr Čedomiru Gavrančiću, za doprinos očuvanju zdravlja građana Kikinde, a posthumno je nagrađen i pedijatar dr Talal Abu Haija, za doprinos očuvanja zdravlja dece.

Priznanja u oblasti obrazovanja „dr Pavle Kenđelac“ uručena su Tehničkoj školi „Mihajlo Pupin“, za doprinos razvoju obrazovanja , a ista nagrada dodeljena je i Kristini Drljić, direktorici PU „Dragoljub Udicki“.

U oblasti privrede i preduzetništva priznanje „Mihael Bon“ dobila je Štamparija „Bis“, za poseban doprinos razvoju privatnog preduzetništva.

Rukometaš Luka Panić nagrađen za doprinos razvoju sporta priznanjem „Nika Mirkov“, za iskazanu humanost i dobročinstvo nagrada „Melanija Nikolić Gaičić“ uručena je Brankici Miškov, predsednici udruženja Multipla skleroza Kikinda .

Priznanje u oblasti informisanja i kulture, za doprinos razvoju i unapređenju novinarstva i kulture, dodeljena je Branislavu Ugrinovu, uredniku dopisništva RTV-a u Kikindi.

Pohvalnice su pripale KUD-u „Petar Kočić“ iz Novih Kozarca, za doprinos kulturi i Bogdanu Kalabiću, za doprinos razvoju amaterizma.

Pohvaljen je i Nikola Linjački, bubnjar, za doprinos kulturi.

Učenici Bogdan Zavišin, Andrej Varga, Mateja Kosić i Lena Davidović pohvaljeni za izuzetne rezultate u oblasti obrazovanja.

U programu je učestvovala Ljubica Vraneš, mecosopran, solistkinja Beogradske opere, koja je izvela tradicionalne srpske numere.

A.Đ.

 

science-5314418-1280

Centar za stručno usavršavanje i Naučni klub tokom zimskog raspusta organizuje „Naučni kamp“ za decu od 6 do 12 godina. Kamp pruža jedinstvenu priliku za razvoj kreativnosti, istraživanje novih znanja i zabavu kroz edukativne radionice, istakao je direktor Centra Dejan Karanović.

-Aktivnosti će se realizovati od 8. do 10. januara i sve radionice biće besplatne. Cilj nam je da deca kvalitetno provedu raspust i da nauče nešto novo. Interesovanje za slične programe i ranijih godina bilo je veliko, tako da sam siguran da će tako biti i ove godine – kaže Karanović.

Prvog dana planiran je program „Moj intervju sa kompozitorom“ koji će voditi Andrea David, a deca će istraživati muzičku istoriju i upoznati velike kompozitore. Uz pomoć internetskih izvora i veštačke inteligencije, napraviće intervju sa kompozitorima, razvijajući kritičko mišljenje i kreativnost. Radionicu „Neuroigrarije“ realizovaće Marijana Ljiljak, a cilj je da putem raznih vežbi za fokus i koncentraciju deca razvijaju pažnju, kreativnost i socijalne veštine.

Narednog dana, 9. januara u okviru programa „Ptica traži kavez“, Sofija Jegarski organizovaće zanimljiv sadržaj sa ciljem razvoja kognitivne, motoričke i likovno-vizuelne veštine, uz izložbu ptica stanarica i estetsko procenjivanje, dok će u okviru zimska radionica u glini „Ornament“ sa Igorom Smiljanićem učesnici imati priliku da se upoznaju različitim vrstama ornamenta kroz istoriju umetnosti i da stvaraju svoja umetnička dela u glini.

Poslednjeg dana, 10. januara Gordana Rackov i Arpad Pastor upoznaće decu sa programiranjem digitalnog drugara „Mikrobit“ uz pomoć mikrobit pločica, učesnici će učiti osnove logike, algoritamskog razmišljanja i rešavanja problema, razvijajući važne tehničke veštine. U okviru radionice „Magični brojevi“, deca će se upoznati sa vizuelnim programiranjem i načinima za upravljanje digitalnim uređajem.
Zbog ograničenog broja učesnika, potrebno je da se zainteresovani, do 6. januara, prijave za radionice putem mejl adrese csukikinda3@gmail.com ili putem instagram poruke na @naučni_klub_kikinda.

A.Đ.

 

la-banda-(4)

Povodom Dana grada održan je koncert tamburaškog sastava „La Banda“. Publika u Narodnom pozorištu imala je priliku da uživa u popularnoj, filmskoj, autorskoj, disko muzici, evergrinu, ali i odabranim pesmama narodnog žanra izvedenim na tamburama. Sastav u kom je samo jedan muški član, postoji već čitavu deceniju, a u našem gradu već su gostovali.

-U Kikindi smo bili na početku naše karijere, ali smo prvi put u Narodnom pozorištu. Čast nam je što smo deo proslave Dana grada, posebno što volimo da dođemo ovde i privatno. Sigurna sam da je publika uživala u našem koncertu koji smo svirali sa puno ljubavi – istakla je Milica Lerić, članica „La Bande“.

Tamburaški sastav, koji je izdao i svoj prvi autorski album, na svom repertoaru ima muziku za sva vremena.

-Specifični smo upravo po tome što na tamburaškim instrumentima izvodimo kompozicije koje nisu standardne. Volimo obrade klasičnih dela, filmsku muziku, džez, pop, rok, ali i sevdah. To je mešavina različitih muzičkih stilova i publika odlično reaguje na našu interpretaciju raznih muzičkih pravaca. Tamburu prikazujemo u novom, modernijem, svetlu i upravo to je razlog zbog kog nas rado zovu da gostujemo. Naš cilj je da ovaj instrument prikažemo mlađoj, a stariju publiku vratimo u vreme kada su bili mladi – kaže naša sagovornica.

Za jedanaestočlani sastav tambura je velika ljubav.

-Oni koji nas gledaju, po pravilu se iznenade, kada zasviramo i zapevamo jer ne očekuju toliko žena na jednom mestu, pa još da sviraju tamburaške instrumente – zaključila je Milica Lerić.

Već sutra, takođe od 19 časova u Narodnom pozorištu, nastupaju „Legende“. Ulazak na koncert je besplatan.

A.Đ.

Andrej-Varga-(2)

Učenik četvrtog razred prirodno-matematičkog smera Gimnazije “Dušan Vasiljev” Andrej Varga, nastavlja da niže uspehe i da, na najbolji mogući način, promoviše našu školu.

Andrejev prvi ovogodišnji uspeh bio je na takmičenju iz programiranja. Na prvom nivou – kvalifikacijama, osvojio je maksimalnih 500 poena u konkurenciji 911 takmičara iz cele Srbije. Na ovom nivou takmiče se svi učenici, bez obzira na razred i uzrast (Matematička gimnazija, specijalizovana IT odeljenja, srednje stručne škole, gimnazije…), i rade iste zadatke.

Prošle školske godine Andrej je osvojio prvo mesto na Državnom takmičenju i bio pozvan na Srpsku informatičku olimpijadu. Zahvaljujući ovom uspehu, dobitnik je nagrade koju dodeljuje Pokrajinska vlada za vrhunske rezultate na takmičenjima. Nagrade – diplome i novčani iznosi, dodeljeni su, u svečanoj sali Pokrajinske vlade, 20. decembra, Andreju i njegovom mentoru, profesoru Snežani Zamurović.

U Matematičkoj gimnaziji se, od 2021. godine, realizuje projekat „Zlatna groznica“ koji je osmislio nekadašnji učenik i olimpijac, a sada student dva fakulteta, Mladen Puzić. „Zlatna groznica“ je priprema reprezentacije iz takmičarske informatike tokom cele godine. Pripreme se održavaju svake druge nedelje po šest sati i uključuju predavanja i samostalni rad. Andrej je, na osnovu svojih rezultata u svetu programiranja, dobio poziv da bude deo „Zlatne groznice“ i da, sa vrhunskim programerima naše zemlje, radi na svom usavršavanju.

 

error: Content is protected !!