Град

veliko-selo-put

Na putu Banatsko Veliko Selo – Kikinda ovih dana sanirano je uzdignuće i ulegnuće puta koje je predstavljalo problem vozačima. Reč je o delu puta na kom se nalazi ćuprija na kanalu koja je propala, istakla je Mira Pećanac, predsednica Saveta Mesne zajednice.

-Pomenuti deo puta je asfaltiran i u potpunosti saniran. Sastrugani asfalt iskorišten je da se naspe poljski put kod vrtića „Lastavica“. Reč je o delu atarskog puta koji se koristi za dostavu hrane deci u vrtiću. Izvođač radova je firma „Eko gradnja“, a radove je finansirala lokalna samouprava – saznajemo od Mire Pećanac.

U toku je i uklanjanje ostataka motela „Krajina“ u centru sela koji je izgoreo pre godinu i po dana.

-Motel je vlasništvo firme „AD Kozara“ koja je podnela zahtev za uklanjanje zgarišta. Rušenje delova objekta koji su ostali nakon požara, i koji su bili nebezbedni, je u završnoj fazi i očekujemo da će za nekoliko da će uskoro biti i završeno – navela je naša sagovornica.

Motel u centru sela izgoreo je 29. juna 2023. godine. Pre toga dve decenije nije bio u funkciji, a vatrena stihija najpre je zahvatila krov, da bi potom izgorela i unutrašnjost, a kao uzrok požara navedene su neispravne strujne instalacije. U ovom motelu nekada se nalazio restoran, kuglana, kongresna sala i kancelarije „Kozare“.

 

A.Đ.

poreska-uprava

Poreska uprava objavila je konkurs za popunjavanje 195 radnih mesta u Sektoru za izdvojene aktivnosti i na ovim pozicijama će biti angažovano 228 radnika.

Konkurs je otvoren za popunjavanje pozicija u 81 mestu širom Srbije, a raspisan je, kako navode u Poreskoj upravi, radi povećanja broja zaposlenih i unapređenja rada.

U Centrali Poreske uprave u Kikindi otvorena su radna mesta poreski inspektor za poslove kontrole 1, u zvanju poreski savetnik I – jedan izvršilac, i analitičko-poreski poslovi kontrole, u zvanju mlađi poreski savetnik – takođe jedan izvršilac.

Zainteresovani mogu da konkurišu i u mnogim mestima u Vojvodini, u: Novom Kneževcu, Bečeju, Senti, Bačkoj Topoli, Kuli, Vrbasu, Zrenjaninu, Kanjiži, Subotici, Apatinu…

Neka od upražnjenih radnih mesta su i tehnički sekretar, stručni saradnik za operativne i analitičke poslove kontrole, viši poreski inspektor za poslove kontrole, poreski inspektor za poslove kontrole, radno mesto za analitičke poslove naplate, šef odseka, viši IT tehničar i mnoga druga.

Za učešće u konkursu, za pojedina radna mesta dovoljna je i srednja stručna sprema, ali se traži položen stručni ispit i najmanje tri godine radnog iskustva u struci.

Rok za podnošenje prijava je 15 dana i počinje da teče narednog dana od dana objavljivanja u periodičnom izdanju oglasa Nacionalne službe za zapošljavanje, od 16. januara.

Prijava na javni konkurs vrši se na Obrascu prijave koji je dostupan na internet prezentaciji Službe za upravljanje kadrovima i Poreske uprave.

Tekst konkursa može se pronaći na sajtu Poreske uprave i na sajtu Nacionalne službe za zapošljavanje.

toplana-(3)

Zbog kvara na vodu u ulici Braće Tatić, korisnici daljinskog grejanja u centru grada imali su hladne stanove od petka do kasnih večernjih sati u subotu.

– Havarija je bila teška jer smo morali da obustavimo grejanje svima koji su priključeni na kotlarnicu „Centar“ – kaže za Kikindski portal direktor JP „Toplana“, Dušan Marjanović. – Imali smo pucanja i na napojnoj cevi i na povratu, oba priključka na najnižoj tački oslonca su nam pukla. Problem su nam pravile i instalacije koje se ukrštaju sa našim. Naše cevi su prve instalirane, a sve ostale su iznad njih i smetale su nam prilikom otklanjanja kvara. Zato smo izabrali najbrže rešenje, a to je da zakrpimo ovaj vod jer je mnogo korisnika bilo bez daljinskog grejanja.

Po završetku radova, grejanje je ponovo uključeno u 23 sata u subotu i trajalo je do tri sata ujutru.

– U skladu sa Gradskom odlukom, ispoštovaćemo korisnike koji su bili bez daljinskog grejanja dan i po i umanjićemo račune – poručio je direktor Marjanović i dodao da će ovaj deo toplovoda biti zamenjen po završetku grejne sezone i da, do tada, ne očekuje probleme u snabdevanju.

S. V. O.

grip

Prvi slučaj gripa u Kikindi je potvrđen 6. decembra i registrovan je ranije u odnosu na prethodne sezone.

-Od prve nedelje nadzora koja je počela oktobra prošle godine do 12. januara od oboljenja sličnih gripu u Severnobanatskom okrugu registrovano 1.202, a u Kikindi 888 obolelih. Od prvog potvrđenog slučaja gripa do danas, 15. januara, kod 70 osoba laboratorijski potvrđena infekcija ovim virusom. Najveći broj obolelih je u uzrastu od pet do 14 godina – saznajemo od saznajemo od epidemiologa dr Tatjane Pecarski, načelnice Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Zavoda za javno zdravlje.

Akutne respiratorne infekcije najviše se beleže u uzrastu od novorođenčeta do četiri godine, a oboljenja slična gripu kod osoba od 15 do 29 godina. Dr Pecarski navodi da respiratorne infekcije najviše imaju tek rođeni do onih od četiri godine s obzirom na to je to uzrast kada oni stiču imunitet.

-U Severnobanatskom okrugu potvrđen je virus tipa AH1. Treba poštovati mere prevencije koje se odnose na to da bolesni treba da ostanu kod kuće, da se izbegavaju veća okupljanja, da se konzumira voće bogato vitaminima, piti dosta tečnosti – dodaje naša sagovornica.

I dalje je na snazi odluka kojom se zabranjuju posete pacijentima na svim odeljenjima Opšte bolnice Kikinda. Istom odlukom uvodi se obavezno nošenje maski za sve pacijente i zaposlene, kako u stacionarnom tako i u polikliničkom delu Bolnice.

Humani metapneumovirus, o kojem se puno priča u poslednje vreme, u našoj zemlji je prisutan više od 20 godina. Utvrđen je 2001. godine u paleti respiratornih virusa. Ovim povodom Verica Jovanović, direktorka Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut”, rekla je da nema razloga za strah od novog virusa i da je epidemijska situacija u Srbiji stabilna.

-Kod tog virusa nema nekakvih značajnih teških manifestacija. Radi se ili o blagim ili umerenim respiratornim simptomima. To su klasični simptomi respiratornih infekcija kao što su povišena temperatura, zatim kašalj, eventualno curenje nosa i upravo svi oni simptomi koji podsećaju na prehladu – navela je Jovanović.

A.Đ.

 

TOZA-5

Od ukupno 46 preduzeća u postupku privatizacije, Ministarstvo privrede je samo za četiri navelo da je moguća objava javnog poziva u 2025. godini. To znači da bi nove vlasnike tokom ove godine mogle da potraže kompanije „Toza Marković“ iz Kikinde , „Progres“ i „Jugoinspekt“ iz Beograda, i JAT-Apartmani Kopaonik iz Raške.

Preduzeće za proizvodnju crepa i cigle „Toza Marković“ iz Kikinde takođe treba da računa na mogućnost da bude objavljen javni poziv za privatizaciju u 2025. godini, a iza sebe već ima poziv investitorima da pošalju pismo o zainteresovanosti iz septembra 2023. koji, kako se čini, nije dao rezultata, pošto nema zvaničnih informacija da li se neko javio ili ne.

Od 4. decembra prošle godine, kako stoji u vlasničkoj strukturi, ova fabrika ima novog rukovodioca. Umesto dosadašnjeg direktora Branislava Bandića, na mesto v.d. direktora postavljen je Miroslav Gajić koji je bio na funkciji komercijalnog direktora.

Inače, kikindska industrija crepa već je bila privatizovana, međutim, ta privatizacija je propala.

rezidba

Temperaturne oscilacije nisu imale negativan uticaj ili niti će ostaviti posledice na voćne vrste istakla je Jelena Kljajić, savetodavac PSS.

-Prošle godine u ovo vreme imali smo temperature do 20 stepeni, te je voće izašlo iz faze mirovanja još u februaru. I u narednim danim prognoziraju se niske temperature i mrazevi, tako da neće biti ranijeg početka vegetacije – saznajemo od Kljajićeve.

Ovo doba godine pravo je vreme za rezidbu voća. Da se ovaj posao kvalitetno uradi omogućuju i trenutni vremenski uslovi. Rezidba je regulator rodnosti i vrlo je važna.

-Ovo je idealan period za rezidbu voća. Prve na red dolaze jabučaste vrste, dok za koštičave vrste treba još malo sačekati jer su one osetljivije na izmrzavanje i niske temperature. Voćari treba da počnu sa rezidbom koja je jedna od najvažnijih agrotehničkih mera jer ona posredno reguliše prinos – napominje Jelena Kljajić.

Rezidba i bujnost stabla međusobno utiču jedno na drugo, ali za sastavljanje dobrog plana rezidbe od velike su važnosti i ostali aspekti tehnologije gajenja. Rezidba rodnih stabala se uglavnom obavlja u periodu mirovanja.

-Savetujem voćare da pre rezidbe prvo pregledaju svoje zasade, obiđu ih utvrde rodni potencijal pupoljaka i tek na osnove toga odrede adekvatnu rezidbu. Grane bi trebalo glatko orezati nakon oštećenja. Nakon toga, na biljci ostaju otvorene rane koje su idealne za prodor raznih bolesti – napominje Jelena Kljajić.

Pojava štetočina i korisnih organizama takođe treba da se prati.

A.Đ.

GUSKOVI

Kao i svake zime, nedelje u Mokrinu rezervisane su za gusane. Ove godine nadmetanja su počela 15. decembra i u kategoriji seniora stiglo se do četvrtfinala, saznajemo Živica Terzić, predsednik udruženja „Belo pero”. Na samom početku bilo ih je 30.

-Od starih šampiona u naredno kolo nadmetanja prošli su Rodac, Aleksandra Adamova, Spasoje vlasnika Milana Dražića koji je bio prvi u ligi mladih pre dve godine, kao i Mistral, Danijela Ognjanova nekadašnji šampion lige dvogodaca koji sada ima pet godina – napominje Terzić.

U ligi dvogodaca nadmetanje je počelo 39 guskova i osam najboljih za dve nedelje takmičiće se u četvrtfinalu. Kada je reč o ligi mladih oni takmičenje počinju u nedelju.

-Kod mladih takmičenje počinje kasnije. U ovoj kategoriji ima 62 gusana – napominje naš sagovornik.

U ovogodišnjem, 39. Svetskom prvenstvu u nadmetanju guskova nije bilo iznenađenja.

-I ove godine imamo dosta novih takmičara, mladih i dece, što je važno jer će oni nastaviti tradiciju koja traje bezmalo pa četiri decenije. Polufinalna nadmetanja su polovinom februara, a finale je poslednje nedelje i pada 23. februara – kaže Terzić.

Pripreme za borbe čuvenih mokrinskih gusana traju 365 dana u godini. Ljubitelji ovih pernatih životinja ističu da je važno je da gusan vodi „sportski” život i to naročito od prve do sedme godine života kada se najbolje nadmeću.

A.Đ.

asfaltiranje-ugljese-terzin-(4)

Privodi se kraju asfaltiranje dela ulice Uglješa Terzina u dužini od 270 metara od Mihajla Pupina do Kosovske. Da su stanovnici ovog dela grada prijatno iznenađeni potvrdila nam je i Anka Vasiljev.

-Nismo znali da ćemo dobiti novi kolovoz i svi smo zadovoljni zbog toga. Trebalo je sanirati asfalt koji je bio loš i sada je to i urađeno. U blizini je i tržni centar sa odličnom ponudom. Vidi se da se radi i gradi. Ovaj deo grada je oživeo i drago mi je zbog toga – kazala je Anka Vasiljev.

Gradilište su posetili gradonačelnik Mladen Bogdan i član Gradskog veća Miroslav Dučić.

-Osim dela ulice Uglješe Terzin, asfaltirano je 270 metara u delu ulice Braće Tatić, takođe od Mihajla Pupina do Kosovske. Radovi su završeni za nešto više od nedelju dana. Meštani ovog dela grada čekaju dugo na sanaciju kolovoza i moram da im zahvalim na strpljenju i razumevanju. Svi su pozitivno reagovali kada su videli mašine jer radovi nisu bili najavljeni – istakao je gradonačelnik Bogdan.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

Završeni su kompletni radovi u ulici Mihajla Pupina od u dužini od 340 metara, od Svetosavske do ulice Jovana Jovanovića Zmaja.

-Osim samog kolovoza izgrađene su nove pešačke staze od behaton ploča, a postavljeni su i novi kolski ulazi ispred svake kuće. Izgrađena je i atmosferska kanalizacija čime je rešen problem sakupljanja površinskih voda– naveo je Mladen Bogdan.

Izvođač je „Graditelj“, a u kompletne radove uloženo je više od 90 miliona dinara.

-I u narednom periodu nastavićemo sa ulaganjima u infrastrukturu. Narednih dana započeće asfaltiranje pristupnog puta i parkinga u Bloku A u Mikronaselju ukupne površine 1.300 metara kvadratnih, u okviru kog očekujemo dvadesetak mesta za parkiranje. U toku je uređenje i zelenih površina, a čim vremenske prilike dozvole uradiće se i horizontalna signalizacija – precizirao je prvi čovek grada.

A.Đ.

vrtici

Za mališane koji pohađaju celodnevni boravak u vrtićima Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“ danas  je počelo drugo polugodište. Za decu koja pohađaju zabavište drugo polugodište počeće u ponedeljk, 20. januara.

Drugo polugodište za osnovce i srednjoškolce, nakon zimskog raspusta, Za učenike osmog razreda nastavna godina završava se 30. maja, dok đaci od prvog do sedmog razreda nastavu završiti 13. juna. Maturanti gimnazija završavaju 23. maja, a učenici stručnih škola 30. maja. Ostali srednjoškolci nastavu završavaju 20. juna 2025. godine.

Paketici-veterani-(10)

Uoči Srpske nove godine, Udruženje Srpski ratni veterani, po 11. put, organizovalo je danas podelu paketića deci svojih članova. Ove godine darivano je čak 150 mališana, a događaj je upriličen uz podršku Grada Kikinde, Turističke organizacije, Narodnog pozorišta i Predškolske ustanove.

– Ovo je jedna od naših najlepših akcija, jer deca treba da znaju i da budu ponosna što su njihovi roditelji bili na braniku otadžbine – istakao je predsednik Udruženja, Vladimir Radojčić.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

Paketiće su dobila deca do 14 godina, kao i deca sa posebnim potrebama, bez obzira na uzrast. Pre same podele poklona, mališani su uživali u predstavi „Novogodišnje šumske želje,“ koju su pripremili vaspitači vrtića „Miki“. Publika je bila oduševljena, a osmaci poput Aleksandre Kljajić rado su podelili svoje utiske.

– Volim da dobijem paketić, uvek je lep, a predstave su svake godine jako zanimljive – kaže Aleksandra.

Među najmlađima bio je i šestogodišnji Stefan Poznan koji je u Pozorište došao s tatom Duškom. S nestrpljenjem je očekivao svoj poklon.

– Ovo mi je drugi put da dobijam paketić ovde. Radujem se jer sigurno ima slatkiša i igračaka, možda čak i autića na daljinski – rekao nam je Stefan.

Podršku ovoj humanitarnoj akciji pružila je, i ovoga puta, lokalna samouprava.

– Grad svake godine pomaže organizaciju obezbeđivanjem paketića. Ovo je najmanje što možemo da učinimo za ratne veterane i njihovu decu – naglasio je član Gradskog veća, Željko Radu.

Skupu je prisustvovao i predsednik Udruženja ratnih vojnih invalida i porodica poginulih Vojvodine i član Udruženja Srpski ratni veterani, Ivan Kljajić.

– Svake godine se trudimo da obradujemo što više dece – naveo je Kljajić. – Ovo nije samo podela poklona, već način da pokažemo zahvalnost i brigu prema porodicama ratnih veterana.

Predsednik Rezervnih vojnih starešina i, takođe, član Udruženja Srpski ratni veterani, Milan Vejin, istakao je važnost pažnje koju borci dobijaju.

– Ova akcija je dokaz da se vodi računa o borcima. Zahvaljujući državi, njihov status sada je znatno unapređen – ocenio je Vejin.

Ovakvi događaji nisu samo prilika za darivanje već i za podsećanje na vrednosti zajedništva i poštovanja prema onima koji su branili svoju zemlju. Uz radost dece, još jednom je potvrđeno da ovakve akcije imaju nemerljiv značaj za porodice i zajednicu.

S. V. O.

error: Content is protected !!