Друштво

dom-ucenika-sekretar-(2)

Дом ученика средњих школа „Никола Војводић“ један је од седам јавних објеката на територији АП Војводине на ком су завршени радови радови чији је циљ енергетска санација. Урађена је фасада, односно изолација читаве зграде, замена алуминијумских прозора, урађена је спољна керамика, а постављене су и ролетне и термо главе на радијаторима.

Објекат је, приликом посете Кикинди, обишао Бојан Врањковић, покрајински секретар за енергетику, грађевинарство и саобраћај у пратњи Николе Лукача, градоначелника, Дејана Пудара, заменика градоначелника и чланова Градског већа Мирослава Дучића и Тихомира Фаркаша.

-За радове су издвојена 92 милиона динара, а када томе додамо и средства која су опредељена за уградњу штедљиве расвете, кикиндски Дом ученика пример је примене свих мера енергетске санације које ће значајно уштедети електричну и топлотну енергију које ће се кретати до 60 одсто. Покрајинска влада је са Европским банком за обнову и развој потписала уговоре о зајму и донацији и овим средствима више од 50 објеката ће бити енергетски санирано. Већ је договорено да се наредне године овим послом обухвати Економско-трговинска школа за шта је издвојено 60 милиона динара -прецизирао је Бојан Врањковић.

За кориснике је значајно јер ће имати пуно боље услове лети ће им бити хладније, а зими топлије. Љубомир Васичин, управник Дома ученика , казао је да га радује што Покрајинска влада прати  рад ове установе.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Kikindski portal (@portalkikindski)

-Ефекат се видео већ ове зиме. На свим рачунима за струју уштеда је била до 50 процената и то док су трајали радови. Наши гости, спортисти, који долазе током лета приметили су разлику с обзиром на то да долазе сваке године. Посебно се овог лета видело колико значи изолација. Ова инвестиција највећа је од изградње Дома ученика чији капацитет је 190 ученика и студената. Уписали смо 100 средњошколаца и очекујемо око тридесетак  студената –  рекао је Васичин.

Дом ученика простире се око 4.500 метара квадратних и има 196 места и важан је објекат за град.

-Континуирана је брига локалне самоуправе за ученике и студенте. По завршетку радова можемо да се похвалимо да имамо један од бољих Домова ученика у Србији. Хвала покрајинским и републичким институцијама које препознају наше проблеме и са којима заједнички реализујемо пројекте не само из енергетике, него о из области саобраћаја. И у наредном периоду сарађиваћемо још квалитетније и више како би заједнички унапредили живот у нашој средини – навео је први човек града.

Врањковић је похвалио локалну самоуправу која, како је навео, има проактиван приступ када је реч о аплицирању на конкурсима који расписују покрајински секретаријати.

-У овом моменту Кикинда је један од центара улагања. Сигуран сам да ће градоначелник са својим тимом имати пуне руке посла у наредном периоду  – казао је Бојан Врањковић.

БОЉА БЕЗБЕДНОСТ УЧЕНИКА

У фокусу Секретаријата је и безбедност саобраћаја, посебно најмлађих учесника.

-Издвојена су средства за 12 пројеката безбедности саобраћаја у зонама школа у Кикинди и месним заједницама. Реч је о вертикалном и хоризонталном обележавању зона школа и постављању ограда. Не могу, а да не истакнем и брзу саобраћајницу „Осмех Војводине“ која је од великог значаја за развој града – прецизирао је Бојан Врањковић.

А.Ђ.

 

 

pregledi-pritisak

Акција бесплатних превентивних прегледа коју организује Министарство здравља , наставља се у Општој болници у Кикинди у недељу, 8. септембра, од 8 до 17 сати.

Поред физикалног прегледа, радиће се ЕКГ, мерење крвног притиска, интернистички преглед и, по потреби, рендген плућа, као и ултразвук абдомена.

Од лабораторијских анализа, грађани ће моћи да ураде комплетну крвну слику, мерење шећера у крви и тумор маркере. Ови прегледи ће се обављати у делу где се налазе интернистичке амбуланте.

У циљу што раније дијагностике свих евентуалних неправилности у расту и развоју најмлађих, на Одељењу педијатрије ће се обављати прегледи деце. Уколико родитељи желе, деци ће се урадити и додатне лабораторијске анализе, а по потреби ће се упућивати и на допунске прегледе, саопштено је из кикиндске болнице.

Promocija-Dana-ludaje-ZR-i-NS-(3)

До „Дана лудаје“, највеће туристичке манифестације у региону, остале су још две недеље и право је време да, традиционално, на пут крене „наранџасти караван“ деце из вртића Предшколске установе „Драгољуб Удицки“ који позива госте из других градова.

Данас су малишани из вртића „Маслачак“ из Башаида, уз чланове „Гусала“ и музичаре, песмом и игром, уз пите од бундеве и добошара, „Дане лудаје“ представили Зрењанинцима и Новосађанима.

– Кампању започињемо од наших комшија и позивамо све Зрењанинце да дођу.  Наши промотери приказују разноврсне програме са учесницима који стижу и из иностранства. Имамо и разна гастрономска и друга надметања и нудимо богат садржај. „Дани лудаје“ су прерасли и европске оквире, а ми, као прави домаћини све дочекујемо отвореног срца и раширених руку – рекао је у Зрењанину Тихомир Фаркаш, члан Градског већа за образовање.

Шарена и весела поворка у јесење плодове костимиране деце прошетала је и улицама Новог Сада.

– Овде смо да Српску Атину позовемо на нашу највећу манифестацију и да покажемо шта све Кикинда нуди, да представимо нашу гастрономску понуду, али и туристичке и привредне и потенцијале. Имаћемо и сајам предузетника на којем ће своје производе моћи да представе сви који то желе, а Кикинда ће поново бити највећа гостинска соба Европе. Долазе нам гости из земље и из иностранства, традиционално у највећем броју из Румуније. Имамо и програме за децу, различите приредбе, измерићемо најтежу и најдужу лудају. „Дани лудаје“ имају велику понуду, коју сваке године обогаћујемо, а за организацију манифестације већ смо добили престижне награде. Позивамо све да дођу и да то виде уживо – рекао је председник Градске скупштине, Младен Богдан у Инфо-центру Туристичке организације Војводине.

Наредних дана предшколци ће понуду „Дана лудаје“ промовисати у Суботици, Сомбору, Београду и у Темишвару, на свој начин, како су то чинили данас, речима добошара: „Све мањивај, 19. септембра правац Кикинда! Дођи, види, па иди!“.

С. В. О.

leptiric-dani-ludaje-(6)

Најмлађи амбасадори Кикинде од сутра, 5. септембра, промовисаће „Дане лудаје“ у локалним самоуправама у нашој земљи, али и у Румунији. Прва дестинација наранџастог каравана су Нови Сад и Зрењанин где ће предшколци из „Лептирића“ песмом и игром бити најслађи промотери. Градоначелник Никола Лукач и в.д. директорица Туристичке организације Јасмина Миланков, у пратњи Кристине Дрљић, директорице ПУ „Драгољуб Удицки“ имали су прилику да виде како ће изгледати програм.

-Сваке године наши малишани позивају наше комшије, али и становнике осталих места да буду гости у граду добрих људи за „Дане лудаје“. Представљамо им део атмосфере и трудимо се да из године у годину програм који припремамо буде лепши и богатији. Осим деце из вртића „Лептирић“ ове године у промоцији ће учествовати и предшколци из „Микија“, „Плавог чуперка“, „Колибрија“, „Златне рибице“ из Иђоша, „Маслачак“ из Башаида. Сваке године одабирамо друге вртиће како би сви равномерно учествовали у представљању наше највеће манифестације – рекла је Кристина Дрљић.

Малишани из вртића на трговима и главним улицама извешће пригодан програм, а делиће се и пита од лудаје. Управо овом посластицом градоначелник Лукач почастио је децу, али и заиграо са њима.

 

-За све Кикинђане „Дани лудаје“ су најзначајнија манифестација. То је прилика да угостимо пријатеље, рођаке, али и да се породице окупе. Деца из вртића су најлепши део наранџастог каравана, а на овај начин учимо их да чувају и негују нашу најстарију  манифестацију, као и да буду део ње. Надам се да ћемо и ове године оборити рекорд у најдужој и најтежој лудаји и да сви уживамо у богатом програму. Позивам све да буду наши гости и увере се колико је лепо бити у нашем граду од 19. до 22. септембра – навео је Лукач.

Програм 39. „Дана лудаје“ биће представљен и у Суботици, Сомбору , Београду и Темишвару.

А.Ђ.

 

 

cdc80d9a-bad0-4aa2-80a3-367a80050782-(1)

Новак Деспотовић био је на пријему у Старом двору  који је организовао градоначелник Београда Александар Шапић за младе математичаре који су постигли запажене резултате и освојили медаље на најпрестижнијим светским и европским такмичењима из природних наука у 2024. години. Ђаци су добили лаптопове и ваучере у износу од 30 хиљада динара, а Шапић је овом приликом  рекао да се нада да ће им ови поклони улепшати почетак школске године, а родитеље растеретити. Обраћајући се младима  градоначелник Београда истакао је да они заслужују велико поштовање јер ће сутра бити ослонац нашег друштва у различитим областима.

-Мислим да је важно да све локалне самоуправе, у складу са могућностима, покажу поштовање и знак пажње према младима који остварују добре резултате на такмичењима, како би видели да њихов труд неко цени. Све што радите пре свега је намењено вама самима и вашим породицама, али и вашем граду и вашој земљи. Човек који води рачуна о себи и својој породици, „сутра” ће исто тако водити рачуна о свом комшилуку, општини, граду и држави. Желео бих да поручим младима да је то прави „рецепт” и начин на који би требало поставити ствари – нагласио је Шапић.

Подсетимо да је суграђанин Новак Деспотовић ученик четвртог разреда Математичке гимназије у Београду и међу бројним успесима које је остварио су и овогодишње златна медаља на математичкој олимпијади у Казахстану и сребро на олимпијади у Великој Британији.

Nestala-zena-(3)

Из бање у Меленцима, где је била на опоравку после можданог удара, нестала је  Мара Величковски (71). Висока је 160 цм, има седу, кратку косу и, у време нестанка, носила је розе мајицу.

Из Бање је изашла у среду, 28. августа, у поподневним сатима. Породица је нестанак пријавила Полицијској управи у Зрењанину, и моли за помоћ да је пронађу.

Уколико имате било какву информацију о несталој жени, можете се јавити њеној деци, на бројеве телефона 063/189-73-99 и 063/149-19-76 или најближој полицијској станици.

policija škola

Поводом почетка школске године, из Министарства унутрашњих послова најављено је да ће саобраћајна полиција обављати контролу у зонама школа и предузимати све мере како би се очувао ниво безбедности свих учесника у саобраћају, а превасходно ђака пешака.

Саобраћајна полиција апелује да родитељи укажу деци на правила безбедног учешћа у саобраћају, те да их саветују да, пре ступања на коловоз, обавезно погледају лево и десно, да би се уверили да могу безбедно да ступе на коловоз и да га безбедно пређу.

Неопходно је и да коловоз прелазе на обележеним пешачким прелазима и да обавезно то чине искључиво када је на семафору за пешаке упаљено зелено светло, као и да не користе мобилни телефон и слушалице када прелазе преко коловоза.

Додаје се да је неопходно указати деци и да коловоз прелазе најкраћим путем, без трчања, као и да воде рачуна да их возачи виде пре преласка, односно да пут не прелазе између паркираних возила, као и да се увере да је возач почео да кочи.

Саобраћајна полиција је навела да је пожељно да у поподневној смени ђаци пешаци носе ретрорефлектујуће делове на одећи и обући или светлоодбојни прслук, како би их возачи боље уочили и да пазе када излазе из аутобуса, и да не прелазе коловоз испред или иза заустављеног аутобуса, већ када аутобус оде са стајалишта.

МУП има дужност и обавезу да деци и родитељима пружи осећај безбедности, рекао је за Танјуг пуковник полиције Ранђел Милошевић и додао да ће полиција наставити да ради оно што је и до сада радила.

– Присуство свих полицијских службеника и криминалистичке и саобраћајне и полиције опште надлежности биће у близини школа, а кроз развој различитих програма, пројеката, едукација, утицаћемо на безбедносну културу ученика и бићемо у школама”, казао је Милошевић. – Сходно извршеним анализама схватили смо да морамо значајније да делујемо на свест о безбедносној култури ученика, да схвате шта је то безбедно, шта није и како лако долази до неких догађаја о којима нису размишљали. Подизање безбедносне културе вршимо кроз реализацију пројеката као што су ‘Заједно и безбедно кроз детињство’ за основце, али и оних везаних за друге безбедносне теме попут наркоманије, високотехнолошког криминала, педофилије, превара преко интернета, претњи”, казао је он.

У том циљу, како је додао, врше се разна предавања и едукације како ђака тако и њихових родитеља којим полиција даје препоруке како да прате оно што им раде деца, како да их усмеравају и штите од ризика.

– Колеге из Управе криминалиштичке полиције су инцирале пројекат и покренули смо радионице како би од деце тражили да покажу зрелост и причају на теме везане за насиље у стварном и виртуалном свету, безбедност саобраћаја и ванредне ситуације – навео је пуковник и додао да је у том пројекту 1.650 његових колега реализовало више од 35.000 радионица у основним школама широм Србије.

За ученике у Војводини прво полугодиште траје до 23. децембра, па је зимски распуст од 24. децембра 2024. године до 14. јануара 2025. године.

(Извор: РТВ)

saobracajna-policija-mup-2

Агенција за безбедност саобраћаја (АБС), поводом почетка нове школске године, апелује на све учеснике у саобраћају да буду посебно опрезни, јер се очекује повећан интензитет саобраћаја, посебно у зонама школа и у насељима.

“Подсећамо да је ограничење брзине у зонама школа у насељу до 30 километара на сат, док је ограничење брзине у зонама школа на путевима ван насеља до 50 километара на сат”, истиче се у саопштењу АБС.

Из Агенције апелују на возаче да поштују ограничења брзине у зонама школа, односно да не прекорачују брзину кретања, како би могли да се благовремено зауставе у случају опасне ситуације и на тај начин избегну настанак евентуалне саобраћајне незгоде и страдање деце.

Истраживањем понашања деце основношколског узраста, када је реч о преласку улице у зони школе, утврђено је да троје од четворо деце (скоро 77 одсто) прелази коловоз прописно, на обележеном пешачком прелазу у близини школе.

Посебну пажњу треба обратити на кретање деце у групама, јер су тада склонији да сву пажњу посвете међусобном игрању, а не учешћу у саобраћају, указује се у саопштењу.

Пошто деца пешаци највише страдају у условима смањене видљивости и у ноћним условима, саветује се родитељима да облаче деци светлију одећу, јарких боја и да, приликом куповине опреме за школу, бирају опрему са светлоодбојним елементима, како би децу учинили што видљивијом возачима и на тај начин омогућили возачу да правовремено види дете и благовремено реагује.

Родитељи, такође, треба својим позитивним примером да утичу на безбедније понашање деце у саобраћају, а то се посебно односи на децу узраста од девет до 12 година, што, према искуству, представља најкритичнији период, када и самостално започињу учешће у саобраћају.

АБС позива родитеље да припреме своју децу за самостално учествовање у саобраћају и да властитим примером покажу позитивно понашање.

“Пожељно је детету показати најсигурнији пут од куће до школе, указати на опасне деонице, раскрснице и делове пута са слабом прегледношћу”, наводи се у саопштењу.

Резултати најновијег истраживања показују да мање од половине деце (47 одсто) правилно користи сигурносни појас у возилу, па АБС апелује на родитеље да децу на путу до школе превозе безбедно, користећи одговарајућа ауто-седишта и сигурносни појас и да, својим примером коришћења сигурносног појаса, укажу деци на важност употребе заштитних система приликом превоза у возилу, да поштују ограничења брзине, као и саобраћајне прописе и остала правила саобраћаја.

АБС скреће пажњу родитељима да, када децу превозе од куће до школе, воде рачуна да, приликом изласка или уласка у возило, деца не претрчавају улицу, већ да, уколико је то могуће, возило зауставе или паркирају тако да дете приликом изласка или уласка у возило не мора да прелази или да претрчава улицу.

Такође, апелује се на возаче да се не паркирају непрописно, посебно у зонама школе, на тротоарима, као ни на пешачким прелазима, јер тако ометају безбедно кретање деце на путу од куће до школе, али и безбедан прелазак улице.

Агенција за безбедност саобраћаја ће, и ове, као и претходних година, сваком ђаку прваку на територији Србије поклонити бесплатан примерак књиге „Пажљивкова правила у саобраћају“, која има за циљ да едукује децу о правилном понашању у саобраћају.

(Извор: РТВ)

xenos

Нема изненађења ни ове сезоне купања када су туристички аранжмани у питању. Кикинђани, као и, вероватно, многи у Србији, хрле у Грчку која је задржала ниске цене. Најбржи, они који су успевали да дођу до првих понуда, у време Сајма туризма у фебруару, плаћали су до 170 евра по особи, сазнајемо од Кикинђана који су управо сада на летовању које су већ исплатили.

И у Туристичким агенцијама потврђују да су убедљиво најпопуларнији аранжмани закупа апартмана у Грчкој, са аутобуским превозом, а све то може и да се плати на рате.

– Када су у питању авио-аранжмани и „ол инклузив“ понуде, најпродаванији је Тунис, који је задржао прошлогодишње цене, и повољнији је и од Турске и од Египта који је, опет, драстично изгубио на популарности – каже Мирослав Брандић, власник туристичке агенције „Оаза“. – У Грчкој, традиционално најпопуларнији су Олимпска регија, Халкидики и острва. Авионом се највише путује на Родос и Кефалонију и странке су веома задовољне.

У претпродаји, Тунис је, са авио превозом и свим плаћеним трошковима, коштао 520 евра по особи за десет дана, додаје Брандић.

Његова препорука за странке са дубљим џепом, свакако је једно од места на којем, како каже, могу да се комбинују купање и разгледање.

– За то је идеална Сицилија. Скупља је од других аранжмана – ноћење са доручком, са авио превозом, кошта 650 евра и организују се излети у Палермо, Катанију, до Етне и сицилијанских села.

И међу странкама Агенције „Ксенос“ Тунис је ове године, поново, веома популаран.

– Томе посебно доприноси чињеница да су у предсезони и постсезони приступачне цене. Међутим, када се све сабере и упореди Тунис „ол инклузив“, дакле без новчаника, додатан трошак су само виза и боравишна такса, са Грчком, са само плаћеним апартманом, потрошени износи су врло слични, тако нам кажу странке.  С том разликом што се у Тунис путује авионом и не бринете о храни. Можда нам је и зато Тунис хит ове године – наводи власница Агенције, Стојанка Зуковић.

И овде је Грчка још увек најзаступљенија и најповољнија, док је адут Туниса, између осталог, што има широку понуду и дугу обалу, искључиво са лежаљкама. На афричком Средоземљу сезона траје до краја октобра и цене тада могу да падну и до 70 евра.

У „високој сезони“, од 20 јула до 20. августа, наведени аранжмани од 10 дана у Грчкој коштају 300, а у септембру само 170 евра.

– Фино се продаје и Турска, они су прилагодили цене, посебно у регији око Алање, тамо су нешто ниже цене у односу на Бодрум и Белек где је, опет, лепша понуда. Полупансион у Турској је, са авионским превозом, 500 евра, док је „ол инклузив“ 200 евра скупљи. Десет ноћења са аутобуским превозом сада кошта око 400, а у септембру ће бити 350 евра – напомиње Зуковићева.

Уз ове, најпопуларније дестинације, кажу у „Ксеносу“, било је интересовања и за Хрватску, међутим, на овој обали цене су доста веће, па су се странке преоријентисале на Црну Гору или на неку другу дестинацију. Агенције, као ни за Црну Гору, немају уговоре о закупу са власницима приватних смештаја, па су у понуди хотели у којима је, за просечног туристу, летовање скупо. Средња цена у Хрватској је око 200 евра по особи и по дану.

Уколико сте баш у ситуацији да вам буџет није посебно ограничен, у „Ксеносу“ апсолутно препоручују Палма де Мајорку, ако желите да имате прелепо, друкчије и сасвим изузетно летовање, каже Зуковићева. Цена за ову дестинацију, рецимо за полазак 24. овог месеца је 799 евра по особи – за седам ноћења са доручком.

Агенцијске статистике показују да је продаја на нивоу прошле године. Могуће је и плаћање на рате, чековима, уз учешће од 30 до 40 одсто приликом резервације.

С. В. О.

korona

Институт за јавно здравље Србије саопштио је да је, у другој недељи августа, регистровано 1.040 заражених корона вирусом од нешто више од 3.000 тестираних.

“То је за 16,6 одсто мање тестираних, али око четири пута више потврђених случајева него у истој недељи 2023. године”, саопштено је из Института за Радио Слободна Европа.

Наводи се и да већина оболелих има благу до средње тешку клиничку слику која не захтева болничко лечење, већ да се успешно лечи код куће уз мировање и терапију.

Институт је саопштио и да је ове године летњи талас ковида-19 у целој Европи почео неколико недеља раније него прошле, али да, за сада, има исте карактеристике.

Светска здравствена организација је у мају 2023. прогласила крај пандемије ковида-а 19.

(Извор: РТВ)

error: Content is protected !!