Друштво

dom-ucenika-sekretar-(2)

Dom učenika srednjih škola „Nikola Vojvodić“ jedan je od sedam javnih objekata na teritoriji AP Vojvodine na kom su završeni radovi radovi čiji je cilj energetska sanacija. Urađena je fasada, odnosno izolacija čitave zgrade, zamena aluminijumskih prozora, urađena je spoljna keramika, a postavljene su i roletne i termo glave na radijatorima.

Objekat je, prilikom posete Kikindi, obišao Bojan Vranjković, pokrajinski sekretar za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj u pratnji Nikole Lukača, gradonačelnika, Dejana Pudara, zamenika gradonačelnika i članova Gradskog veća Miroslava Dučića i Tihomira Farkaša.

-Za radove su izdvojena 92 miliona dinara, a kada tome dodamo i sredstva koja su opredeljena za ugradnju štedljive rasvete, kikindski Dom učenika primer je primene svih mera energetske sanacije koje će značajno uštedeti električnu i toplotnu energiju koje će se kretati do 60 odsto. Pokrajinska vlada je sa Evropskim bankom za obnovu i razvoj potpisala ugovore o zajmu i donaciji i ovim sredstvima više od 50 objekata će biti energetski sanirano. Već je dogovoreno da se naredne godine ovim poslom obuhvati Ekonomsko-trgovinska škola za šta je izdvojeno 60 miliona dinara -precizirao je Bojan Vranjković.

Za korisnike je značajno jer će imati puno bolje uslove leti će im biti hladnije, a zimi toplije. Ljubomir Vasičin, upravnik Doma učenika , kazao je da ga raduje što Pokrajinska vlada prati  rad ove ustanove.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

-Efekat se video već ove zime. Na svim računima za struju ušteda je bila do 50 procenata i to dok su trajali radovi. Naši gosti, sportisti, koji dolaze tokom leta primetili su razliku s obzirom na to da dolaze svake godine. Posebno se ovog leta videlo koliko znači izolacija. Ova investicija najveća je od izgradnje Doma učenika čiji kapacitet je 190 učenika i studenata. Upisali smo 100 srednjoškolaca i očekujemo oko tridesetak  studenata –  rekao je Vasičin.

Dom učenika prostire se oko 4.500 metara kvadratnih i ima 196 mesta i važan je objekat za grad.

-Kontinuirana je briga lokalne samouprave za učenike i studente. Po završetku radova možemo da se pohvalimo da imamo jedan od boljih Domova učenika u Srbiji. Hvala pokrajinskim i republičkim institucijama koje prepoznaju naše probleme i sa kojima zajednički realizujemo projekte ne samo iz energetike, nego o iz oblasti saobraćaja. I u narednom periodu sarađivaćemo još kvalitetnije i više kako bi zajednički unapredili život u našoj sredini – naveo je prvi čovek grada.

Vranjković je pohvalio lokalnu samoupravu koja, kako je naveo, ima proaktivan pristup kada je reč o apliciranju na konkursima koji raspisuju pokrajinski sekretarijati.

-U ovom momentu Kikinda je jedan od centara ulaganja. Siguran sam da će gradonačelnik sa svojim timom imati pune ruke posla u narednom periodu  – kazao je Bojan Vranjković.

BOLJA BEZBEDNOST UČENIKA

U fokusu Sekretarijata je i bezbednost saobraćaja, posebno najmlađih učesnika.

-Izdvojena su sredstva za 12 projekata bezbednosti saobraćaja u zonama škola u Kikindi i mesnim zajednicama. Reč je o vertikalnom i horizontalnom obeležavanju zona škola i postavljanju ograda. Ne mogu, a da ne istaknem i brzu saobraćajnicu „Osmeh Vojvodine“ koja je od velikog značaja za razvoj grada – precizirao je Bojan Vranjković.

A.Đ.

 

 

pregledi-pritisak

Akcija besplatnih preventivnih pregleda koju organizuje Ministarstvo zdravlja , nastavlja se u Opštoj bolnici u Kikindi u nedelju, 8. septembra, od 8 do 17 sati.

Pored fizikalnog pregleda, radiće se EKG, merenje krvnog pritiska, internistički pregled i, po potrebi, rendgen pluća, kao i ultrazvuk abdomena.

Od laboratorijskih analiza, građani će moći da urade kompletnu krvnu sliku, merenje šećera u krvi i tumor markere. Ovi pregledi će se obavljati u delu gde se nalaze internističke ambulante.

U cilju što ranije dijagnostike svih eventualnih nepravilnosti u rastu i razvoju najmlađih, na Odeljenju pedijatrije će se obavljati pregledi dece. Ukoliko roditelji žele, deci će se uraditi i dodatne laboratorijske analize, a po potrebi će se upućivati i na dopunske preglede, saopšteno je iz kikindske bolnice.

Promocija-Dana-ludaje-ZR-i-NS-(3)

Do „Dana ludaje“, najveće turističke manifestacije u regionu, ostale su još dve nedelje i pravo je vreme da, tradicionalno, na put krene „narandžasti karavan“ dece iz vrtića Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“ koji poziva goste iz drugih gradova.

Danas su mališani iz vrtića „Maslačak“ iz Bašaida, uz članove „Gusala“ i muzičare, pesmom i igrom, uz pite od bundeve i dobošara, „Dane ludaje“ predstavili Zrenjanincima i Novosađanima.

– Kampanju započinjemo od naših komšija i pozivamo sve Zrenjanince da dođu.  Naši promoteri prikazuju raznovrsne programe sa učesnicima koji stižu i iz inostranstva. Imamo i razna gastronomska i druga nadmetanja i nudimo bogat sadržaj. „Dani ludaje“ su prerasli i evropske okvire, a mi, kao pravi domaćini sve dočekujemo otvorenog srca i raširenih ruku – rekao je u Zrenjaninu Tihomir Farkaš, član Gradskog veća za obrazovanje.

Šarena i vesela povorka u jesenje plodove kostimirane dece prošetala je i ulicama Novog Sada.

– Ovde smo da Srpsku Atinu pozovemo na našu najveću manifestaciju i da pokažemo šta sve Kikinda nudi, da predstavimo našu gastronomsku ponudu, ali i turističke i privredne i potencijale. Imaćemo i sajam preduzetnika na kojem će svoje proizvode moći da predstave svi koji to žele, a Kikinda će ponovo biti najveća gostinska soba Evrope. Dolaze nam gosti iz zemlje i iz inostranstva, tradicionalno u najvećem broju iz Rumunije. Imamo i programe za decu, različite priredbe, izmerićemo najtežu i najdužu ludaju. „Dani ludaje“ imaju veliku ponudu, koju svake godine obogaćujemo, a za organizaciju manifestacije već smo dobili prestižne nagrade. Pozivamo sve da dođu i da to vide uživo – rekao je predsednik Gradske skupštine, Mladen Bogdan u Info-centru Turističke organizacije Vojvodine.

Narednih dana predškolci će ponudu „Dana ludaje“ promovisati u Subotici, Somboru, Beogradu i u Temišvaru, na svoj način, kako su to činili danas, rečima dobošara: „Sve manjivaj, 19. septembra pravac Kikinda! Dođi, vidi, pa idi!“.

S. V. O.

leptiric-dani-ludaje-(6)

Najmlađi ambasadori Kikinde od sutra, 5. septembra, promovisaće „Dane ludaje“ u lokalnim samoupravama u našoj zemlji, ali i u Rumuniji. Prva destinacija narandžastog karavana su Novi Sad i Zrenjanin gde će predškolci iz „Leptirića“ pesmom i igrom biti najslađi promoteri. Gradonačelnik Nikola Lukač i v.d. direktorica Turističke organizacije Jasmina Milankov, u pratnji Kristine Drljić, direktorice PU „Dragoljub Udicki“ imali su priliku da vide kako će izgledati program.

-Svake godine naši mališani pozivaju naše komšije, ali i stanovnike ostalih mesta da budu gosti u gradu dobrih ljudi za „Dane ludaje“. Predstavljamo im deo atmosfere i trudimo se da iz godine u godinu program koji pripremamo bude lepši i bogatiji. Osim dece iz vrtića „Leptirić“ ove godine u promociji će učestvovati i predškolci iz „Mikija“, „Plavog čuperka“, „Kolibrija“, „Zlatne ribice“ iz Iđoša, „Maslačak“ iz Bašaida. Svake godine odabiramo druge vrtiće kako bi svi ravnomerno učestvovali u predstavljanju naše najveće manifestacije – rekla je Kristina Drljić.

Mališani iz vrtića na trgovima i glavnim ulicama izvešće prigodan program, a deliće se i pita od ludaje. Upravo ovom poslasticom gradonačelnik Lukač počastio je decu, ali i zaigrao sa njima.

 

-Za sve Kikinđane „Dani ludaje“ su najznačajnija manifestacija. To je prilika da ugostimo prijatelje, rođake, ali i da se porodice okupe. Deca iz vrtića su najlepši deo narandžastog karavana, a na ovaj način učimo ih da čuvaju i neguju našu najstariju  manifestaciju, kao i da budu deo nje. Nadam se da ćemo i ove godine oboriti rekord u najdužoj i najtežoj ludaji i da svi uživamo u bogatom programu. Pozivam sve da budu naši gosti i uvere se koliko je lepo biti u našem gradu od 19. do 22. septembra – naveo je Lukač.

Program 39. „Dana ludaje“ biće predstavljen i u Subotici, Somboru , Beogradu i Temišvaru.

A.Đ.

 

 

cdc80d9a-bad0-4aa2-80a3-367a80050782-(1)

Novak Despotović bio je na prijemu u Starom dvoru  koji je organizovao gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić za mlade matematičare koji su postigli zapažene rezultate i osvojili medalje na najprestižnijim svetskim i evropskim takmičenjima iz prirodnih nauka u 2024. godini. Đaci su dobili laptopove i vaučere u iznosu od 30 hiljada dinara, a Šapić je ovom prilikom  rekao da se nada da će im ovi pokloni ulepšati početak školske godine, a roditelje rasteretiti. Obraćajući se mladima  gradonačelnik Beograda istakao je da oni zaslužuju veliko poštovanje jer će sutra biti oslonac našeg društva u različitim oblastima.

-Mislim da je važno da sve lokalne samouprave, u skladu sa mogućnostima, pokažu poštovanje i znak pažnje prema mladima koji ostvaruju dobre rezultate na takmičenjima, kako bi videli da njihov trud neko ceni. Sve što radite pre svega je namenjeno vama samima i vašim porodicama, ali i vašem gradu i vašoj zemlji. Čovek koji vodi računa o sebi i svojoj porodici, „sutra” će isto tako voditi računa o svom komšiluku, opštini, gradu i državi. Želeo bih da poručim mladima da je to pravi „recept” i način na koji bi trebalo postaviti stvari – naglasio je Šapić.

Podsetimo da je sugrađanin Novak Despotović učenik četvrtog razreda Matematičke gimnazije u Beogradu i među brojnim uspesima koje je ostvario su i ovogodišnje zlatna medalja na matematičkoj olimpijadi u Kazahstanu i srebro na olimpijadi u Velikoj Britaniji.

Nestala-zena-(3)

Iz banje u Melencima, gde je bila na oporavku posle moždanog udara, nestala je  Mara Veličkovski (71). Visoka je 160 cm, ima sedu, kratku kosu i, u vreme nestanka, nosila je roze majicu.

Iz Banje je izašla u sredu, 28. avgusta, u popodnevnim satima. Porodica je nestanak prijavila Policijskoj upravi u Zrenjaninu, i moli za pomoć da je pronađu.

Ukoliko imate bilo kakvu informaciju o nestaloj ženi, možete se javiti njenoj deci, na brojeve telefona 063/189-73-99 i 063/149-19-76 ili najbližoj policijskoj stanici.

policija škola

Povodom početka školske godine, iz Ministarstva unutrašnjih poslova najavljeno je da će saobraćajna policija obavljati kontrolu u zonama škola i preduzimati sve mere kako bi se očuvao nivo bezbednosti svih učesnika u saobraćaju, a prevashodno đaka pešaka.

Saobraćajna policija apeluje da roditelji ukažu deci na pravila bezbednog učešća u saobraćaju, te da ih savetuju da, pre stupanja na kolovoz, obavezno pogledaju levo i desno, da bi se uverili da mogu bezbedno da stupe na kolovoz i da ga bezbedno pređu.

Neophodno je i da kolovoz prelaze na obeleženim pešačkim prelazima i da obavezno to čine isključivo kada je na semaforu za pešake upaljeno zeleno svetlo, kao i da ne koriste mobilni telefon i slušalice kada prelaze preko kolovoza.

Dodaje se da je neophodno ukazati deci i da kolovoz prelaze najkraćim putem, bez trčanja, kao i da vode računa da ih vozači vide pre prelaska, odnosno da put ne prelaze između parkiranih vozila, kao i da se uvere da je vozač počeo da koči.

Saobraćajna policija je navela da je poželjno da u popodnevnoj smeni đaci pešaci nose retroreflektujuće delove na odeći i obući ili svetloodbojni prsluk, kako bi ih vozači bolje uočili i da paze kada izlaze iz autobusa, i da ne prelaze kolovoz ispred ili iza zaustavljenog autobusa, već kada autobus ode sa stajališta.

MUP ima dužnost i obavezu da deci i roditeljima pruži osećaj bezbednosti, rekao je za Tanjug pukovnik policije Ranđel Milošević i dodao da će policija nastaviti da radi ono što je i do sada radila.

– Prisustvo svih policijskih službenika i kriminalističke i saobraćajne i policije opšte nadležnosti biće u blizini škola, a kroz razvoj različitih programa, projekata, edukacija, uticaćemo na bezbednosnu kulturu učenika i bićemo u školama”, kazao je Milošević. – Shodno izvršenim analizama shvatili smo da moramo značajnije da delujemo na svest o bezbednosnoj kulturi učenika, da shvate šta je to bezbedno, šta nije i kako lako dolazi do nekih događaja o kojima nisu razmišljali. Podizanje bezbednosne kulture vršimo kroz realizaciju projekata kao što su ‘Zajedno i bezbedno kroz detinjstvo’ za osnovce, ali i onih vezanih za druge bezbednosne teme poput narkomanije, visokotehnološkog kriminala, pedofilije, prevara preko interneta, pretnji”, kazao je on.

U tom cilju, kako je dodao, vrše se razna predavanja i edukacije kako đaka tako i njihovih roditelja kojim policija daje preporuke kako da prate ono što im rade deca, kako da ih usmeravaju i štite od rizika.

– Kolege iz Uprave kriminalištičke policije su incirale projekat i pokrenuli smo radionice kako bi od dece tražili da pokažu zrelost i pričaju na teme vezane za nasilje u stvarnom i virtualnom svetu, bezbednost saobraćaja i vanredne situacije – naveo je pukovnik i dodao da je u tom projektu 1.650 njegovih kolega realizovalo više od 35.000 radionica u osnovnim školama širom Srbije.

Za učenike u Vojvodini prvo polugodište traje do 23. decembra, pa je zimski raspust od 24. decembra 2024. godine do 14. januara 2025. godine.

(Izvor: RTV)

saobracajna-policija-mup-2

Agencija za bezbednost saobraćaja (ABS), povodom početka nove školske godine, apeluje na sve učesnike u saobraćaju da budu posebno oprezni, jer se očekuje povećan intenzitet saobraćaja, posebno u zonama škola i u naseljima.

“Podsećamo da je ograničenje brzine u zonama škola u naselju do 30 kilometara na sat, dok je ograničenje brzine u zonama škola na putevima van naselja do 50 kilometara na sat”, ističe se u saopštenju ABS.

Iz Agencije apeluju na vozače da poštuju ograničenja brzine u zonama škola, odnosno da ne prekoračuju brzinu kretanja, kako bi mogli da se blagovremeno zaustave u slučaju opasne situacije i na taj način izbegnu nastanak eventualne saobraćajne nezgode i stradanje dece.

Istraživanjem ponašanja dece osnovnoškolskog uzrasta, kada je reč o prelasku ulice u zoni škole, utvrđeno je da troje od četvoro dece (skoro 77 odsto) prelazi kolovoz propisno, na obeleženom pešačkom prelazu u blizini škole.

Posebnu pažnju treba obratiti na kretanje dece u grupama, jer su tada skloniji da svu pažnju posvete međusobnom igranju, a ne učešću u saobraćaju, ukazuje se u saopštenju.

Pošto deca pešaci najviše stradaju u uslovima smanjene vidljivosti i u noćnim uslovima, savetuje se roditeljima da oblače deci svetliju odeću, jarkih boja i da, prilikom kupovine opreme za školu, biraju opremu sa svetloodbojnim elementima, kako bi decu učinili što vidljivijom vozačima i na taj način omogućili vozaču da pravovremeno vidi dete i blagovremeno reaguje.

Roditelji, takođe, treba svojim pozitivnim primerom da utiču na bezbednije ponašanje dece u saobraćaju, a to se posebno odnosi na decu uzrasta od devet do 12 godina, što, prema iskustvu, predstavlja najkritičniji period, kada i samostalno započinju učešće u saobraćaju.

ABS poziva roditelje da pripreme svoju decu za samostalno učestvovanje u saobraćaju i da vlastitim primerom pokažu pozitivno ponašanje.

“Poželjno je detetu pokazati najsigurniji put od kuće do škole, ukazati na opasne deonice, raskrsnice i delove puta sa slabom preglednošću”, navodi se u saopštenju.

Rezultati najnovijeg istraživanja pokazuju da manje od polovine dece (47 odsto) pravilno koristi sigurnosni pojas u vozilu, pa ABS apeluje na roditelje da decu na putu do škole prevoze bezbedno, koristeći odgovarajuća auto-sedišta i sigurnosni pojas i da, svojim primerom korišćenja sigurnosnog pojasa, ukažu deci na važnost upotrebe zaštitnih sistema prilikom prevoza u vozilu, da poštuju ograničenja brzine, kao i saobraćajne propise i ostala pravila saobraćaja.

ABS skreće pažnju roditeljima da, kada decu prevoze od kuće do škole, vode računa da, prilikom izlaska ili ulaska u vozilo, deca ne pretrčavaju ulicu, već da, ukoliko je to moguće, vozilo zaustave ili parkiraju tako da dete prilikom izlaska ili ulaska u vozilo ne mora da prelazi ili da pretrčava ulicu.

Takođe, apeluje se na vozače da se ne parkiraju nepropisno, posebno u zonama škole, na trotoarima, kao ni na pešačkim prelazima, jer tako ometaju bezbedno kretanje dece na putu od kuće do škole, ali i bezbedan prelazak ulice.

Agencija za bezbednost saobraćaja će, i ove, kao i prethodnih godina, svakom đaku prvaku na teritoriji Srbije pokloniti besplatan primerak knjige „Pažljivkova pravila u saobraćaju“, koja ima za cilj da edukuje decu o pravilnom ponašanju u saobraćaju.

(Izvor: RTV)

xenos

Nema iznenađenja ni ove sezone kupanja kada su turistički aranžmani u pitanju. Kikinđani, kao i, verovatno, mnogi u Srbiji, hrle u Grčku koja je zadržala niske cene. Najbrži, oni koji su uspevali da dođu do prvih ponuda, u vreme Sajma turizma u februaru, plaćali su do 170 evra po osobi, saznajemo od Kikinđana koji su upravo sada na letovanju koje su već isplatili.

I u Turističkim agencijama potvrđuju da su ubedljivo najpopularniji aranžmani zakupa apartmana u Grčkoj, sa autobuskim prevozom, a sve to može i da se plati na rate.

– Kada su u pitanju avio-aranžmani i „ol inkluziv“ ponude, najprodavaniji je Tunis, koji je zadržao prošlogodišnje cene, i povoljniji je i od Turske i od Egipta koji je, opet, drastično izgubio na popularnosti – kaže Miroslav Brandić, vlasnik turističke agencije „Oaza“. – U Grčkoj, tradicionalno najpopularniji su Olimpska regija, Halkidiki i ostrva. Avionom se najviše putuje na Rodos i Kefaloniju i stranke su veoma zadovoljne.

U pretprodaji, Tunis je, sa avio prevozom i svim plaćenim troškovima, koštao 520 evra po osobi za deset dana, dodaje Brandić.

Njegova preporuka za stranke sa dubljim džepom, svakako je jedno od mesta na kojem, kako kaže, mogu da se kombinuju kupanje i razgledanje.

– Za to je idealna Sicilija. Skuplja je od drugih aranžmana – noćenje sa doručkom, sa avio prevozom, košta 650 evra i organizuju se izleti u Palermo, Kataniju, do Etne i sicilijanskih sela.

I među strankama Agencije „Ksenos“ Tunis je ove godine, ponovo, veoma popularan.

– Tome posebno doprinosi činjenica da su u predsezoni i postsezoni pristupačne cene. Međutim, kada se sve sabere i uporedi Tunis „ol inkluziv“, dakle bez novčanika, dodatan trošak su samo viza i boravišna taksa, sa Grčkom, sa samo plaćenim apartmanom, potrošeni iznosi su vrlo slični, tako nam kažu stranke.  S tom razlikom što se u Tunis putuje avionom i ne brinete o hrani. Možda nam je i zato Tunis hit ove godine – navodi vlasnica Agencije, Stojanka Zuković.

I ovde je Grčka još uvek najzastupljenija i najpovoljnija, dok je adut Tunisa, između ostalog, što ima široku ponudu i dugu obalu, isključivo sa ležaljkama. Na afričkom Sredozemlju sezona traje do kraja oktobra i cene tada mogu da padnu i do 70 evra.

U „visokoj sezoni“, od 20 jula do 20. avgusta, navedeni aranžmani od 10 dana u Grčkoj koštaju 300, a u septembru samo 170 evra.

– Fino se prodaje i Turska, oni su prilagodili cene, posebno u regiji oko Alanje, tamo su nešto niže cene u odnosu na Bodrum i Belek gde je, opet, lepša ponuda. Polupansion u Turskoj je, sa avionskim prevozom, 500 evra, dok je „ol inkluziv“ 200 evra skuplji. Deset noćenja sa autobuskim prevozom sada košta oko 400, a u septembru će biti 350 evra – napominje Zukovićeva.

Uz ove, najpopularnije destinacije, kažu u „Ksenosu“, bilo je interesovanja i za Hrvatsku, međutim, na ovoj obali cene su dosta veće, pa su se stranke preorijentisale na Crnu Goru ili na neku drugu destinaciju. Agencije, kao ni za Crnu Goru, nemaju ugovore o zakupu sa vlasnicima privatnih smeštaja, pa su u ponudi hoteli u kojima je, za prosečnog turistu, letovanje skupo. Srednja cena u Hrvatskoj je oko 200 evra po osobi i po danu.

Ukoliko ste baš u situaciji da vam budžet nije posebno ograničen, u „Ksenosu“ apsolutno preporučuju Palma de Majorku, ako želite da imate prelepo, drukčije i sasvim izuzetno letovanje, kaže Zukovićeva. Cena za ovu destinaciju, recimo za polazak 24. ovog meseca je 799 evra po osobi – za sedam noćenja sa doručkom.

Agencijske statistike pokazuju da je prodaja na nivou prošle godine. Moguće je i plaćanje na rate, čekovima, uz učešće od 30 do 40 odsto prilikom rezervacije.

S. V. O.

korona

Institut za javno zdravlje Srbije saopštio je da je, u drugoj nedelji avgusta, registrovano 1.040 zaraženih korona virusom od nešto više od 3.000 testiranih.

“To je za 16,6 odsto manje testiranih, ali oko četiri puta više potvrđenih slučajeva nego u istoj nedelji 2023. godine”, saopšteno je iz Instituta za Radio Slobodna Evropa.

Navodi se i da većina obolelih ima blagu do srednje tešku kliničku sliku koja ne zahteva bolničko lečenje, već da se uspešno leči kod kuće uz mirovanje i terapiju.

Institut je saopštio i da je ove godine letnji talas kovida-19 u celoj Evropi počeo nekoliko nedelja ranije nego prošle, ali da, za sada, ima iste karakteristike.

Svetska zdravstvena organizacija je u maju 2023. proglasila kraj pandemije kovida-a 19.

(Izvor: RTV)

error: Content is protected !!