Aleksandra Djuran

gusle-solisti-i-orkestar-(3)

Akademsko društvo za negovanje muzike „Gusle“, po tradiciji, pred početak leta organizuje koncerte svih izvođačkih grupa. Nakon što su se publici pre dva dana predstavili dečiji folklorni ansambli, u svečanoj sali Narodnog muzeja su večeras nastupili narodni orkestar, mlađe ženske pevačke grupe i solisti.

-Cilj nam je da promovišemo mlađe pevače i svirače, a okupljena publika, uveren sam, neće primetiti razliku između iskusnijih i starijih članova orkestra i pevačke grupe i onih mlađih koji su veoma motivisani da pokažu šta znaju. Imamo i članove orkestra koji na probe dolaze iz Zrenjanina na preporuku svog profesora. Ponosan sam na činjenicu što „Gusle“ same, od svojih članova, stvaraju od dece, vrhunske mlade pevače i svirače. To publika zna i naša lokalna zajednica to prepoznaje. Sve što „Gusle“ rade jeste kulturni brend grada – istakao je direktor Zoran Petrović i podsetio da ovo društvo naredne godine započinje 150. koncertnu sezonu.

Koncertu je prisustvovao i predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan.

 

-„Gusle“ su značajne kako za Kikindu, tako i za čitavu zemlju. Najstarije su kulturno društvo Srba i lokalna samouprava svesrdno podržava njihov rad. Trudićemo se da, u narednom periodu, još više promovišemo njihov rad. Gde god da nastupaju vrate se najvišim priznanjima i uvek promovišu Kikindu i Srbiju. Biti dete „Gusala“ je poseban status i ne samo ovog leta, nego i naredne godine sve će biti u znaku značajnog jubileja, veka i po postojanja i rada – rekao je Mladen Bogdan.

Izvođački igrački ansambl i deo Velikog narodnog orkestra priprema za skorašnje učešće na Međunarodnom festivalu u Slovačkoj. Sledi i kamp folklora za mlađe izvođače između 10 i 14 godina na moru, nakon čega od 15. do 21. jula „Gusle“ organizuju etno kamp i FENOK. Tokom pet večeri biće organizovano šest koncerata.

A.Đ.

 

 

 

 

milica-i-nadrej-(3)

U amfiteatru Geografskog fakulteta u Zemunu održana svečanost povodom uspeha učenika osnovnih i srednjih škola na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Svečanosti su prisustvovali Kikinđani Milica Tomić i Andrej Popović.

Direktor Regionalnog Centra za talente Beograd II, Niko la Srzentić, uručio je priznanja Milici i Andreju, za ostvarene izuzetne uspehe u protekloj školskoj godini na IMPhO, STEMco i ICYS međunarodnim fizičkim takmičenjima.

Ovom prilikom okupljeni su imali priliku da se upoznaju sa direktorom Fonda za mlade talente Nemanjom Đikanovićem, princom Filipom i princezom Danicom Karađorđević, predstavnici Fondacije 1%, brenda „Najlepše želje“, Telkoma Srbije, „DP lux group-a“, „Blue Grid-a“, RNIDS-a…

A.Đ.

csu-prodaja-slika

Centar za stručno usavršavanje organizuje humanitarnu prodaju slika nastalih na likovnoj koloniji 2023. godine. Aukcija će biti održana u prostorijama CSU Kikinda, u sredu, 26. juna od 19 sati. Sredstva su namenjena za lečenje Aleksandre Dukatarov.

Svi zainteresovani za učešće treba da se prijave na mejl csu@gmail.com a više informacija mogu dobiti od direktora CSU Kikinda, Dejana Karanovića, telefon 0648579262.

VRTICI-UPIS

Počeo je raspust i za većinu najmlađih sugrađana koji pohađaju vrtiće. Za sve one koji će i tokom leta biti sa svojim vaspitačima dežuraju vrtić „Miki“ u Kikindi i „Neven“ u Mokrinu, saznajemo od direktorice PU „Dragoljub Udicki“ Kristine Drljić.

-Prijavljeno je oko 300 mališana koji će tokom leta boraviti u vrtićima. I ove godine, tokom raspusta, radiće mokrinski vrtić jer imamo dosta dece koji će boraviti u njemu. Predškolska ustanova spremna je za letnji režim rada, a naredni period iskoristićemo da se što bolje pripremimo za novu školsku godinu – kaže Kristina Drljić.

Iz ove ustanove stižu i lepe vesti o novinama koje su planirane od septembra.

-U vrtiću „Jelenak“ u Nakovu biće otvorena još jedna grupa dece i to jaslenog uzrasta. U ovu grupu ići će mališani od dve godine, tako da ima mesta i za onu decu koja će tokom leta napuniti dve godine. Nama preostaje da period do početka nove školske godine iskoristimo i da pripremimo još jednu radnu sobu kako bi naši najmlađi imali što bolje uslove za boravak. Takođe, od septembra, i vrtić „Naša radost“ potpuno prelazi u celodnevni boravak. Pošto je upis završen uvideli smo da postoji potreba da se oformi više grupa celodnevnog boravka, što smo i učinili. Podsetiću da u ovom vrtiću postoji i grupa na mađarskom jeziku – napomenula je naša sagovornica.

Preliminarna lista za upis u Predškolsku ustanovu objavljena je 2. juna i pošto se završi period predviđen za žalbe, 28. juna na svim vrtićima biće objavljene konačna lista.

-I sada nam roditelji donose papire za upis dece. Lista čekanja postoji i ukoliko se neko dete ispiše iz vrtića njegovo mesto zauzeće prvi na listi čekanja. Trudimo se da izađemo maksimalno u susret svim sugrađanima, međutim svi kapaciteti u našim objektima su popunjeni. Otvaranjem još jedne grupe u Nakovu i time što će u „Našoj radosti“ biti celodnevni boravak izašli smo u susret potrebama i zahtevima roditelja. Pored toga drugačija organizacija rada zahtevaće da zaposlimo još vaspitača i dada otvaranjem novih radnih mesta – precizirala je Kristina Drljić.

A.Đ.

mika-antic-memorijal-(3)

Varoški trg u Mokrinu bio je u znaku Miroslava Mike Antića. Dan ovog značajnog Mokrinčana obeležava se svake godine 24. juna na datum kada je preminuo. Omaž velikom pesniku, novinaru, slikaru i filmskom reditelju ove godine obeležen je 39. put pod sloganom „Knjiga, izdajstvo, lirike, zapisi sa putovanja“.Memorijal je  okupio glumce, pisce, muzičare, poštovaoce njegovog dela, sve one koji čuvaju sećanje na jednog od najpoznatijih srpskih pesnika, slikara, novinara i boema. U improvizovanoj kafani na Mikine zapise podsetili su Branka Pujić, Dragan Jovanović,Ratomir Rale Damjanović, Miodrag Petrović, Neđica Mijajlović, Arsen Čarkić, Boro Vojinović.

-Poezija je u velikoj meri uticala na moje odrastanje i formiranje moje ličnosti. Odrastala sam uz pesme Mike Antića i drago mi je što sam u prilici da govorim njegovu poeziju u njegovom Mokrinu. Njegove reči su snažne i dopiru do srca, duboko su filozofske i govore o malim stvarima koje život znače, a odrasli su ih zaboravili jureći za karijerama, novcem, prestižom. Dokle god govorimo njegovu poeziju, Mika je među nama – poručila je Branka Pujić.

Prvi put u Mokrinu, na Memorijalu, Branka Pujić, kaže da tek sada shvata Miroslava Antića.

-Lepo je jer iz gradske vreve i gungule dođeš u miru. Sve teče, nikuda se ne žuri. Shvatam da je Mika imao gde da nauči o životu, jer ovo je život, a sve ono kada si iza ili ispred vremena definitivno je pogrešno. „Opomena“, „Poruka“, „Nepovratna“, sve pesme su predivne i sve ih volim – dodala je naša sagovornica.

Ratomir Rale Damjanović, novinar i pisac, kaže da je Mokrin mesto čarobnjaka među kojima je Mika Antić najveći.

-U svojoj biografiji napisao je kako prepušta drugima da pišu njegovu biografiju, tako da Memorijal, ali i svi mi pišemo njegovu biografiju i deo smo njegovog pustolovnog pesništva, donkihotskog pohoda. Knjiga „Garavi sokak“ predstavlja ga bosonogog sa dečijom dušom i u njoj se raspravlja o pravdi, hlebu, gladovanju, ljubavi, poštovanja. Dobro sam znao Miku Antića. Upoznali smo se 1967. godine u njegovom ateljeu na tvrđavi i tada mi je recitovao pesmu „Balada“ koju je tek napisao. Besmrtnici poput njega stalno dopunjavaju svoju biografiju – smatra Damjanović.

 

Memorijalu su prisustvovali i gradonačelnik Nikola Lukač, njegova zamenica Dijana Jakšić Kiurski i  Valentina Mickovski, članica Gradskog veća.

-Značaj Mike Antića nemerljiv je za čitav region. Mokrin je za vreme njegovog Memorijala centar kulture u Srbiji. Ovaj, ali i druge značajne kulturne manifestacije pomoći će nam da ostvarimo naš cilj, da Kikinda bude prestonica kulture 2027. godine – naveo je Nikola Lukač.

Predsednik Saveta Mesne zajednice Mokrin, koja je i organizator Goran Ristić podsetio je da je Nedelja kulture u Mokrinu priređeno više kulturnih događaja.

-Miroslav Antić svake godine u nama, Mokrinačnima, probudi emocije i želju da iz godine u godinu obeležavamo ovaj dan – precizirao je Ristić.

Na bini je bio i tamburaški orkestar „Mokasi“ jer muzika i kafana bili su deo života Miroslava Antića. Memorijal su podržali MZ Mokrin, lokalna samouprava, Ministarstvo kulture i Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, upravu, propise i nacionalne manjine-nacionalne zajednice.

 

A.Đ.

 

 

 

 

 

 

 

moj-prvi-smec-(1)

Kikinda je domaćin kampu „Moj prvi smeč“, koji se održava u SC „Jezero“. Razvojni kamp za dečake počeo je u Kikindi kao završna manifestacija Odbojkaškog saveza Srbije za sezonu 2023/2024, a polaznike su na treningu posetili  Nikola Lukač, gradonačelnik,  Dragan Pecarski, član Gradskog veća i Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde.

 

-Četvrtu godinu zaredom, a treću u Kikindi, Odbojkaški savez Srbije radi na omasovljenju dečaka zainteresovanih za odbojku. Ovo je završni deo projekta koji je izazvao veliko interesovanje. Više od 3.500 dečaka iz 56 gradova iz čitave Srbije učestvovalo je u projektu. Okupljanja osnovnoškolaca je besplatno i troškove snosi Odbojkaški savez Srbije, što je jedna od pogodnosti. Druga je da tokom sezone testiramo sve koji su učestvovali na kampu. Na taj način dobijamo informacije o stečenim anomalijama koje zavise od stila života i načina života. Na osnovu ovih podataka organizujemo trenažne vežbe i sam proces ide ka tome da animiramo što više dece koja će ostati da se bave odbojkom – rekao je Zoran Olajić, koordinator projekta.

Tokom kampa razvijaju se odbojkaške veštine, promovišu se sportske vrednosti, a decu uče da vode brigu o svom.

-Važno je da se deca bave sportom, odbojkom, a nama je čast što smo treću godinu zaredom domaćini ovom kampu. Siguran sam da sva ova deca puna utisaka odu iz naše Kikinde, a mnogi od njih naši gosti su već tri puta, što pokazuje da smo dobri domaćini. Sa druge strane naši sugrađani imaju priliku da vežbaju i da se upoznaju sa svojim vršnjacima iz drugih delova Srbije. Naš grad nastaviće da ulaže u sportsku infrastrukturu i uveren sam da ćemo saradnju nastaviti i narednih godina – dodao je gradonačelnik Lukač.

Naš grad ima kapacitet da organizuje slične događaje s obzirom na dobru sportsku infrastrukturu u „Jezeru“, ali i odličnim smeštajnim kapacitetima u Domu učenika „Nikola Vojvodić“.

A.Đ.

 

Komarci 2

U utorak, 25. juna  biće obavljen tretman odraslih formi komaraca sa zemlje na teritoriji grade Kikinde. Tretman će se obaviti u večernjim časovima. Preparat koji će se koristiti je Aqua K-Othrine EW 20 (aktivna materija Deltametrin).

Narednog dana, u sredu, 26. juna, biće tretirane odrasle forme komaraca u centru grada  od šest sati.

Upozoravaju se pčelari da je preparat Aqua K-Othrine EW 20 toksičan za pčele. Dejstvo preparata traje tri dana.

U slučaju nepovoljnih vremenskih prilika,  biće određen novi termin tretmana, o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena.

 

manastir-sv-trojice-slava-(2)

Na drugi Dan duhova u manastiru Sveta Trojica proslavljena je slava. U prisustvu velikog broja vernika, Svetu arhijerejsku liturgiju služio je mitropolit banatski Nikanor.

-Čestitam slavu manastira, sa željom i molitvama Bogu, da nam, kao i do sada budem pomoćnik svakog dana i momenta našeg života i življenja. Duh utešitelj je poslat da, ukoliko narod u bilo čemu tuguje, on bude taj koji će ga utešiti. Duh sveti će crkvu voditi do kraja sveta i veka. Sveta Pedesetica, Duhovi i Sveta Trojica jeste rođendan naše crkve – rekao je mitropolit banatski Nikanor.

Sveštenik Miroslav Bubalo je ovom prilikom imenovan u protojereja, a Svetoj  arhijerejskoj liturgiji prisustvovao je i Mladen Bogdan, predsednik Skupštine grada.

Sveštenstvo i monahinje konstantno podsećaju da je veliko bogatstvo u ovom manastiru kakvo nema u Vojvodini, a možda ni u Srbiji. Postoji verovanje da kada zagrmi i sprema se oluja zvona koja se čuju iz ovog manastira teraju nevreme i grad. Zato i danas kada dolazi nevreme monahinje zvone iz manastira. Trenutno u njemu žive četiri monahinje.

 

-Sestrinstvo manastira počelo je da se umnožava i sada nas je četiri monahinje što nam je pomoć i prilikom bogosluženja, ali i određenih radova u manastiru. Ova sveta kuća, prvenstveno na duhovnom nivou, je važna za Kikindu. Monaštvo živi na određen način koji ovom mestu daje snagu. Narod ima gde da dođe i da se pomoli, da popriča sa nama. Prilikom pripremanja slave imali smo značajnu pomoć od naših Kikinđana. Osetilo se zajedništvo koje je važno za život crkve – istakla je sestra Paraskeva.

 

Manastir je zadužbina Melanije Nikolić, rođene Gaičić, podignut je 1887, a kao muški manastir ovo zdanje dobilo je ovaj status 1908. godine. Vladika Sava Šumadijski je 1980. godine ukazom manastir je preimenovao u ženski.Proteklih godina puno je uloženo da bi mu bio vraćen stari sjaj. Manastir je okrečen, postavljene su pločice i grejanje. Konaku koji je dograđen 1987. godine  potrebno je uređenje, a uz pomoć dobrih ljudi nadanja su da će i ovi radovi biti obavljeni – saznali smo od monahinje Paraskeve.

Kako običaju nalažu prilikom služenje Liturgije  manastirski pod prekriven je travom i cvećem, a po završetku liturgije pleli su se venčići.

A.Đ.

manastir-svete-trjice-1,-foto-A.đuran

Manastir svete Trojice u ponedeljak, 24. juna proslavlja  slavu drugi dan Duhova. Svetu arhijerejsku liturgiju u osam sati služiće  mitropolit banatski Nikanor. Ovom prilikom osvetiće se i prerezati slavski kolač.

Manastir podignut je 1887. godine kao zadužbina Melanije Nikolić rođene Gaičić. Status manastira dobijen je 1908. godine i prvobitno je bio muški. Vladika Sava Šumadijski je 1980. godine ukazom manastir je preimenovao u ženski.

Verovanje je da kad zagrmi i sprema se oluja zvone manastirska zvona  i oluja i grad prođu Kikindu. Narodni običaj je da se pod manastira i crkvi prekrije travom i cvećem , a nakon služenja liturgije od biljaka se pletu venčići.

 

PLAKAT_MemorijaMiroslavAntic_2023

Varoški trg u Mokrinu u ponedeljak će biti u znaku Miroslava Mike Antića. Dan ovog značajnog Mokrinčana obeležava se svake godine 24. juna na datum kada je preminuo. Omaž velikom pesniku, novinaru, slikaru i filmskom reditelju ove godine biće obeležen 39. put pod sloganom „Knjiga izdajstvo lirike zapisi sa putovanja“.

Početak manifestacije zakazan je za 21 sat na Varoškom trgu. Učestvuju: Branka Pujić, Dragan Jovanović,Radomir Rale Damjanović, Miodrag Petrović, Neđica Mijajlović, Aresen Čarkić, Boro Vojinović, tamburaški orkestar „Mokas“. Stihove i sećanje na Miku Antića koji je ostavio neizbrisv trag u srpskoj i jugoslovenskoj književnosti već godinama govore i pričaju kako oni koji su poznavali mokrinskog boema tako i oni koji su odrastali sa njegovim pesmama.

 

 

error: Content is protected !!