Aleksandra Djuran

фффефае9-бфд4-4120-8бе3-ц9ф2бцб727е4

Средњу стручну школу „Милош Црњански“ завршило је 89 матураната који су крај средњошколског доба прославили на матурској вечери. За ученицу генерације проглашена је Татјана Исаков са смера фармацеутски техничар.

 

-На републичком такмичењу из биологије била сам трећа ове године и освојила сам другу награду за научно – истраживачки рад. Није било лако с обзиром на то да сам поред школе доста радила у Регионалном центру за таленте „Душан Васиљев“, али се на крају вишеструку исплатило. Поред тога што сам ђак генерације, приликом уписа на факултет ослобођена сам полагања пријемног из биологије. Још увек се двоумим између медицине и фармације – сазнали смо од Тијане Исаков.

Ова генерација једна је од најбољих у овој средњој школи, напоменуо је директор Милорад Карановић.

-Драго ми је што сам упознао ове дивне младе људе који су били савесни ученици и пуно тога су учинили како би промовисали школу. Истакао бих да смо прошле године први пут угостили ученике из албанске Гимназије места Љеша и управо ових дана обнављамо сарадњу са њима. Надам се да ће се у оквиру пројекта РYЦО зближити нове генерације и да ће се пријатељство са  школом „Хидајет Лежа“ наставити – истакао је Карановић.

А.Ђ.

 

саобрацајка-аеродрум-(2)

Како смо већ известили на путу Кикинда – Башаид, код скретања за аеродром дошло је до директног судара између трактора и путничког аутомобила. Увиђај је још увек у току, поменута деоница пута је затворена за саобраћај, а како сазнајемо у судару је повређено пет особа.

У возилу је било двоје деце и двоје одраслих, а у трактору једна особа и сви су колима Хитне помоћи пребачени у Општу болницу како би им била указана лекарска помоћ. Нико од њих, на срећу, није животно угрожен.

За сада се спекулише да је узрок саобраћајне незгоде непрописна радња возилом, односно да је неко од учесника прешао на другу страну пута. Околоности се још увек утврђују, а о овом догађају биће обавештено надлежно, Основно јавно тужилаштво у Кикинди.

А.Ђ.

камп-сајан-(2)

Културно-уметничко друштво „Ади Ендре“ из Сајана и удружење просветних радника Баната „Пастор Вера“ домаћини су седмог кампа фолклора. И ове године четрдесетак учесника има прилику да научи више о традицији разних народа са  циљем да заволе фолклор и да упознају обичаје и традицију.

-Деца уче о традиционалним играма са подручја Карпатског басена. Осим тога учеснике учимо и песмама, али и да свирају на инструменту цитра. Трудимо се да програми буду што богатији, тако да постоје и радионице веза и цртања – истакао је Роберт Тапаи, председник удружење просветних радника Баната „Пастор Вера“.

Камп, који траје четири дана, свакодневно посећују учесници из Сајана, Кикинде, Бечеја и Падеја.

-Сваке године имамо и нових учесника и драго нам је због тога. Све ново што се научи, касније се примењује у раду фолклорних група сајанског друштва „Ади Ендре“. Примера ради од прошле године оформљене су две цитрашке групе – напоменуо је Тапаи.

Помоћ у одржавању кампа пружили су локална самоуправа, МЗ Сајан, Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине, као и фондације „Бетлен Габор“ и „Чори Шандор“ из Мађарске.

А.Ђ.

саобрацајка-аеродрум-(2)

Директан судар између трактора и путничког возила догодио се на улазу у Кикинду, на кривини код аеродрома.

Саобраћај на овој деоници је обустављен, а увиђај је у току.

Више информација о саобраћајној незгоди ускоро.

анализа псс

Пољопривредна стручна служба „Кикинда“ позива пољопривредне произвођаче да се пријаве за бесплатну агрохемијску анализу земљишта коју ће ове године са девет милиона динара финансирати Министарство пољопривреде преко Управе за земљиште. Како је истакао директор ПСС Младен Ђуран ове године биће анализирано око 3.000 узорака на територији Кикинде и Новог Кнежевца.

-Једно пољопривредно газдинство има право на четири бесплатна узорка односно препоруке за то које  минерално ђубриво треба користити. Анализе земљишта биће видљиве у еАграру, а очекивања су и да буду услов за добијање субвенција и подстицаја, тако да апелујем на пољопривреднике да искористе могућност да се оне ураде бесплатно – рекао је Младен Ђуран.

Са анализама ће се ући и у наредну годину с обзиром на то да је број узорака велик. Приликом пријављивања неопходно је да произвођач зна број парцеле са које се узоркује земљиште. Поред регистрованих, анализе ће се радити и код нерегистрованих пољопривредних газдинстава, појаснио је саветодавац Александар Пап.

-Када добијемо број парцеле, ми излазимо на терен и узоркујемо земљу. Агрохемијску анализу  најбоље је урадити у ово доба године, по скидању озимих култура са њива. Неопходно је да се усев скине са њиве како би добили прави пресек стања колико је ђубрива потребно у наредне четири године, за који дајемо препоруку. Након бербе кукуруза и жетве сунцокрета радиће се анализе и на овим земљиштима – додао је Пап.

Раде се испитивања пе ха вредност земљишта, садржај карбоната и макроелемената фосфора, азота, калијума, као и садржај хумуса.

-Могуће је и спајање парцела тачније уколико се једна њива састоји од више катастарских парцела неопходно је исписати све бројеве. Уколико је обрадиво земљиште веће од пет хектара могућа је и збирна анализа. Врло је важно да пољопривредници обрате пажњу на тачност података које дају јер су сви они проверљиви. Захтев за анализу земљишта може да поднесе  само особа на коју се води парцела – напомиње Александар Пап.

Анализа плодности земљишта пољопривредним произвођачима помаже да имају боље и квалитетније приносе. Земљиште на територији града углавном има вишак калијума, фосфор је у дефициту, а стање азота је променљиво. Са годинама хумус опада тако да се препоручује заоравање жетвених остатака и ђубрење стајњаком.

Пријављивање за поменуту анализу могуће је у просторијама Пољопривредне стручне службе, у канцеларијама месних заједница и путем мејла.

А.Ђ.

Добијена опрема

У оквиру пројекта Министарства пољопривреде кикиндска служба добила је и опрему.

-Добили смо посебан софтвер повезан са еАграром, тако да ће Управа за земљиште моћи да прати који усеви, али и производња је актуелна произвођачима. Правилник о доброј пољопривредној пракси, али и Закон предвиђа да се најмање једном у пет година  раде агрохемијске анализе – напоменуо је Ђуран.

 

 

змај-јовина-радови-(5)

На раскрсници улица Јована Јовановића Змаја и Партизанске постављају се цеви за инсталацију будућег семафора, гради се атмосферска канализација, након чега ће и бити урађена и рехабилитација коловоза. Како напредују радови уверили су се градоначелник Никола Лукач, начелник Севернобанатског управног округа Мирослав Дучић, директор ЈП „Кикинда“ Чедо Гверо и члан Градског већа Небојша Јованов.

-Улица је затворена за саобраћај и очекујемо да ће радови бити завршени почетком јула. И „Србијагас“, ЕПС и „Телеком“ су завршили послове на овој деоници. Раскрсница, која је била једна од опаснијих у граду биће проширена и безбеднија за све кориснике саобраћаја. Након што завршимо овај део Змај Јовине улице настављамо са радовима поред будућег ритејл парка у Блоку Б где ће бити изграђена приступна саобраћајница и паркинг места – казао је Чедо Гверо.

Средства су обезбеђена на конту редовног одржавања саобраћајница за шта је локална самоуправа обезбедила 55 милиона динара.

-Морали смо да изнађемо средства и да, коначно, уредимо овај део града. Пре неколико година завршена је изградња фекалне канализације и део коловоза, тако да се сада наставило са оним што је започето. Ова улица је фреквентна, служи и за пролаз теретних возила, тако да смо изашли у сусрет грађанима који су тражили да се улица реконструише. Изградњом нових паркинг места решава се проблем паркирања у Микронасељу које је и најгушће насељени део града. На овој деоници су и два аутобуска стајалишта која ће бити замењена – прецизирао је градоначелник Лукач и додао да ће поменути део града добити потпуно нови изглед.

До сада су изграђени тротоари и рехабилитација саобраћајница на неколико деоница. Рехабилитацијом асфалта у улици Јована Јовановића Змаја од Башаидског друма до Михајла Пупина  обухваћено је 800 метара.

Изградња атмосферска канализације обухватиће изградњу делова , али и нових колектора неопходних за решавање ефикаснијег одвођења вода са површина на страни улице  Змај Јовине са непарним кућним бројевима. Рехабилитацијом паркинга у поменутој улици, у укупној дужини од 1.100 квадрата биће обезбеђено нових 65 паркинг места. Од Башаидског друма до Партизанске биће изграђена 43 паркинг места, а од Блока И до кућног броја 162 планирана су 22 паркинг места.

А.Ђ.

базени-сезона-(2)

Отворени базени СЦ „Језеро“ у Кикинди и Банатском Великом Селу отворили су своја врата за посетиоце. Највиша измерена температура у Кикинди у среду је била 36, а данас до 14 сати 35 степени, тако да су суграђани, посебно они млађи, спас од врућина потражили управо на базенима.

Вања Ковачевић каже да током лета највећи део дана проводи управо на базенима.

-Једва сам чекала да почне купалишна сезона. Вода је одлична, није ни превише хладна, ни превише топла. Наши базени су одлични и највише волим да дођем са другарима. Увек се одлично забавимо – истакла је Вања.

Вука Војиновића затекли смо у средњем базену, где се додавао лоптом са пријатељима.

-Када је овако топло најбоље је бити у води. Базени су уређени, има и могућност да за одбојку на песку, а ту су и зелене површине са доста хлада. Волим да проводим време ове и да уживам – рекао нам је Вук.

Током купалишне сезоне на базенима је ангажовано 13 спасилаца. Врло важно, како истиче Дејан Пудар, директор СЦ „Језеро“ да се сви придржавају кућног реда, нарочито је то важно у данима када је више посетилаца на базенима.

-Вода у базенима проверава се пет пута дневно од стране запослених у „Језеру“, а Завод за јавно здравље провераваће квалитет воде једном недељно, тако да нема бојазни за купаче. Прошле године у најтоплијим данима имали смо до две хиљаде посетилаца у Кикинди и око 800 у Банатском Великом Селу и надамо се да ће и ова сезона бити барем подједнако успешна као и прошлогодишња – додао је Пудар.

Радно време базена је од 10 до 18 сати.

А.Ђ.

 

крст-мокрин-црква-(4)

Прошлог августа са цркве Светог Архангела Михаила у Мокрину, услед невремена и силине ветра, срушен крст на куполи. Крст, постављен 2004. године, је био причвршћен за греду која је била трула, био је од дрвета и обложен бакром. Како је потпуно искривљен приликом пада било је потребно израдити нови који је средином недеље стигао у цркву.

-Недуго након невремена јавио нам се Павле Ж. Ђорђевић из Раковице који је донирао нови крст израђен од прохрома након чега је и позлаћен. Његови бака и деда су из Мокрина и сахрањени су на овдашњем гробљу.Овај крст ће трајати дуго година  – каже за наш портал свештеник мокринске цркве Славко Јовановић.

Током  пада крста оштећен је и део крова на цркви.

-Кров је саниран, а нови крст покриће звоник и вода више неће улазити у цркву, што је био случај када смо имали стари – појаснио је наш саговорник.

Нови крст налази се у цркви, а биће постављен након што га митрополит банатски Никанор освешта.

Изградња цркве у Мокрину почела је 1762. године и првобитно је била висока 12 метара. Доградњом, 1835. и 1836. године, храм је добио нови торањ са сатовима и пошто је изграђена припрата, црква је продужена за 15,5 метара, тако да је садашња дужина 43, а торањ је висок 42 метра. На звонику се налазе се три звона, од којих су два, велико и мало, по други пут претопљена 2008. године.

У цркви се налази висока барокна олтарска преграда, са дрворезбарским радом рокајних мотива, и то  је први  сликарски подухват Теодора Илића Чешљара по доласку са школовања на бечкој Академији. То је уједно и једини у потпуности сачуван Чешљаров иконостас, који као такав представља значајно сведочанство о наступајућим иконографским и ликовним новинама.

Црква Светог Архангела Михаила је споменик културе у непокретно је културно добро од изузетног значаја.

А.Ђ.

 

 

 

марија-бурсац-(3)

Први дечији фолклорни фестивал под називом „Окрени се коло моје мало“ биће организован у суботу у Банатском Великом Селу. Како за наш портал истиче Милан Врањеш, председник КУД-а „Марија Бурсаћ“,  циљ је да деца кроз песму и игру покажу сво богатство наше традиције и културног наслеђа.

-На фестивалу учествује седам ансамбала културно уметничких друштава „Петар Кочић“ из Нових Козараца, „Извор“ из Накова, „Мокрин“ из Мокрина, „Вук Караџић“ из Санада, „Јандрија Томић Ћић“ из Крајишника и Академског друштва за неговање музике „Гусле“. Како би се деца упознала и дружила од 12 до 15 часова учествоваће у играма без граница које организујемо у центру села. У 16 сати је дефиле учесника централним парком, а у 17 часова у сали Дома културе биће организован концерт. Позивам све да подрже фестивал и буду наши гости – додао је Врањеш.

Улазница за концерт продаваће  се по цени од 200 динара, а сва прикупљена средства уплатиће се за лечење Кикинђанке Александре Дукатаров.

А.Ђ.

бицyцле-1834265-1280

Свих 378 суграђана, са уредном документацијом, који су конкурисали за субвенцију за бицикле које је додељује локална самоуправа, добиће по 10.000 динара, сазнајемо од Стеевана Иличића, члана Градског већа.

-На данашњој седници Градског већа договорено је да изађемо у сусрет свим суграђанима који су поднели исправну документацију за доделу средстава за куповину бицикала. Одбијени су они који су у претходне две године конкурисали и добили средства од локалне самоуправе и они са непотпуном докуменацијом. Очекујем да ћемо уговоре са крајњим корисницима потписати наредне недеље – појаснио је Иличић.

Граддоначелник Никола Лукач најавио је да ће ова акција бити настављена и наредних година.

-Доделом субвенција за куповину бицикала доприносимо здравим стиловима живота суграђана, као и промовисању бицикла као еколошког возила. На тај начин чувамо и животну средину. Драго ми је због великог интересовања суграђана за ову меру коју ћемо се потрудити да још више популаризујемо у наредним годинама – истакао је градоначелник Лукач.

А.Ђ.

error: Content is protected !!