Aleksandra Djuran

гусле-солисти-и-оркестар-(3)

Академско друштво за неговање музике „Гусле“, по традицији, пред почетак лета организује концерте свих извођачких група. Након што су се публици пре два дана представили дечији фолклорни ансамбли, у свечаној сали Народног музеја су вечерас наступили народни оркестар, млађе женске певачке групе и солисти.

-Циљ нам је да промовишемо млађе певаче и свираче, а окупљена публика, уверен сам, неће приметити разлику између искуснијих и старијих чланова оркестра и певачке групе и оних млађих који су веома мотивисани да покажу шта знају. Имамо и чланове оркестра који на пробе долазе из Зрењанина на препоруку свог професора. Поносан сам на чињеницу што „Гусле“ саме, од својих чланова, стварају од деце, врхунске младе певаче и свираче. То публика зна и наша локална заједница то препознаје. Све што „Гусле“ раде јесте културни бренд града – истакао је директор Зоран Петровић и подсетио да ово друштво наредне године започиње 150. концертну сезону.

Концерту је присуствовао и председник Скупштине града Младен Богдан.

 

-„Гусле“ су значајне како за Кикинду, тако и за читаву земљу. Најстарије су културно друштво Срба и локална самоуправа свесрдно подржава њихов рад. Трудићемо се да, у наредном периоду, још више промовишемо њихов рад. Где год да наступају врате се највишим признањима и увек промовишу Кикинду и Србију. Бити дете „Гусала“ је посебан статус и не само овог лета, него и наредне године све ће бити у знаку значајног јубилеја, века и по постојања и рада – рекао је Младен Богдан.

Извођачки играчки ансамбл и део Великог народног оркестра припрема за скорашње учешће на Међународном фестивалу у Словачкој. Следи и камп фолклора за млађе извођаче између 10 и 14 година на мору, након чега од 15. до 21. јула „Гусле“ организују етно камп и ФЕНОК. Током пет вечери биће организовано шест концерата.

А.Ђ.

 

 

 

 

милица-и-надреј-(3)

У амфитеатру Географског факултета у Земуну одржана свечаност поводом успеха ученика основних и средњих школа на домаћим и међународним такмичењима. Свечаности су присуствовали Кикинђани Милица Томић и Андреј Поповић.

Директор Регионалног Центра за таленте Београд ИИ, Нико ла Срзентић, уручио је признања Милици и Андреју, за остварене изузетне успехе у протеклој школској години на ИМПхО, СТЕМцо и ИЦYС међународним физичким такмичењима.

Овом приликом окупљени су имали прилику да се упознају са директором Фонда за младе таленте Немањом Ђикановићем, принцом Филипом и принцезом Даницом Карађорђевић, представници Фондације 1%, бренда „Најлепше жеље“, Телкома Србије, „ДП луx гроуп-а“, „Блуе Грид-а“, РНИДС-а…

А.Ђ.

цсу-продаја-слика

Центар за стручно усавршавање организује хуманитарну продају слика насталих на ликовној колонији 2023. године. Аукција ће бити одржана у просторијама ЦСУ Кикинда, у среду, 26. јуна од 19 сати. Средства су намењена за лечење Александре Дукатаров.

Сви заинтересовани за учешће треба да се пријаве на мејл csu@gmail.com а више информација могу добити од директора ЦСУ Кикинда, Дејана Карановића, телефон 0648579262.

ВРТИЦИ-УПИС

Почео је распуст и за већину најмлађих суграђана који похађају вртиће. За све оне који ће и током лета бити са својим васпитачима дежурају вртић „Мики“ у Кикинди и „Невен“ у Мокрину, сазнајемо од директорице ПУ „Драгољуб Удицки“ Кристине Дрљић.

-Пријављено је око 300 малишана који ће током лета боравити у вртићима. И ове године, током распуста, радиће мокрински вртић јер имамо доста деце који ће боравити у њему. Предшколска установа спремна је за летњи режим рада, а наредни период искористићемо да се што боље припремимо за нову школску годину – каже Кристина Дрљић.

Из ове установе стижу и лепе вести о новинама које су планиране од септембра.

-У вртићу „Јеленак“ у Накову биће отворена још једна група деце и то јасленог узраста. У ову групу ићи ће малишани од две године, тако да има места и за ону децу која ће током лета напунити две године. Нама преостаје да период до почетка нове школске године искористимо и да припремимо још једну радну собу како би наши најмлађи имали што боље услове за боравак. Такође, од септембра, и вртић „Наша радост“ потпуно прелази у целодневни боравак. Пошто је упис завршен увидели смо да постоји потреба да се оформи више група целодневног боравка, што смо и учинили. Подсетићу да у овом вртићу постоји и група на мађарском језику – напоменула је наша саговорница.

Прелиминарна листа за упис у Предшколску установу објављена је 2. јуна и пошто се заврши период предвиђен за жалбе, 28. јуна на свим вртићима биће објављене коначна листа.

-И сада нам родитељи доносе папире за упис деце. Листа чекања постоји и уколико се неко дете испише из вртића његово место заузеће први на листи чекања. Трудимо се да изађемо максимално у сусрет свим суграђанима, међутим сви капацитети у нашим објектима су попуњени. Отварањем још једне групе у Накову и тиме што ће у „Нашој радости“ бити целодневни боравак изашли смо у сусрет потребама и захтевима родитеља. Поред тога другачија организација рада захтеваће да запослимо још васпитача и дада отварањем нових радних места – прецизирала је Кристина Дрљић.

А.Ђ.

мика-антиц-меморијал-(3)

Варошки трг у Мокрину био је у знаку Мирослава Мике Антића. Дан овог значајног Мокринчана обележава се сваке године 24. јуна на датум када је преминуо. Омаж великом песнику, новинару, сликару и филмском редитељу ове године обележен је 39. пут под слоганом „Књига, издајство, лирике, записи са путовања“.Меморијал је  окупио глумце, писце, музичаре, поштоваоце његовог дела, све оне који чувају сећање на једног од најпознатијих српских песника, сликара, новинара и боема. У импровизованој кафани на Микине записе подсетили су Бранка Пујић, Драган Јовановић,Ратомир Рале Дамјановић, Миодраг Петровић, Неђица Мијајловић, Арсен Чаркић, Боро Војиновић.

-Поезија је у великој мери утицала на моје одрастање и формирање моје личности. Одрастала сам уз песме Мике Антића и драго ми је што сам у прилици да говорим његову поезију у његовом Мокрину. Његове речи су снажне и допиру до срца, дубоко су филозофске и говоре о малим стварима које живот значе, а одрасли су их заборавили јурећи за каријерама, новцем, престижом. Докле год говоримо његову поезију, Мика је међу нама – поручила је Бранка Пујић.

Први пут у Мокрину, на Меморијалу, Бранка Пујић, каже да тек сада схвата Мирослава Антића.

-Лепо је јер из градске вреве и гунгуле дођеш у миру. Све тече, никуда се не жури. Схватам да је Мика имао где да научи о животу, јер ово је живот, а све оно када си иза или испред времена дефинитивно је погрешно. „Опомена“, „Порука“, „Неповратна“, све песме су предивне и све их волим – додала је наша саговорница.

Ратомир Рале Дамјановић, новинар и писац, каже да је Мокрин место чаробњака међу којима је Мика Антић највећи.

-У својој биографији написао је како препушта другима да пишу његову биографију, тако да Меморијал, али и сви ми пишемо његову биографију и део смо његовог пустоловног песништва, донкихотског похода. Књига „Гарави сокак“ представља га босоногог са дечијом душом и у њој се расправља о правди, хлебу, гладовању, љубави, поштовања. Добро сам знао Мику Антића. Упознали смо се 1967. године у његовом атељеу на тврђави и тада ми је рецитовао песму „Балада“ коју је тек написао. Бесмртници попут њега стално допуњавају своју биографију – сматра Дамјановић.

 

Меморијалу су присуствовали и градоначелник Никола Лукач, његова заменица Дијана Јакшић Киурски и  Валентина Мицковски, чланица Градског већа.

-Значај Мике Антића немерљив је за читав регион. Мокрин је за време његовог Меморијала центар културе у Србији. Овај, али и друге значајне културне манифестације помоћи ће нам да остваримо наш циљ, да Кикинда буде престоница културе 2027. године – навео је Никола Лукач.

Председник Савета Месне заједнице Мокрин, која је и организатор Горан Ристић подсетио је да је Недеља културе у Мокрину приређено више културних догађаја.

-Мирослав Антић сваке године у нама, Мокриначнима, пробуди емоције и жељу да из године у годину обележавамо овај дан – прецизирао је Ристић.

На бини је био и тамбурашки оркестар „Мокаси“ јер музика и кафана били су део живота Мирослава Антића. Меморијал су подржали МЗ Мокрин, локална самоуправа, Министарство културе и Покрајински секретаријат за образовање, управу, прописе и националне мањине-националне заједнице.

 

А.Ђ.

 

 

 

 

 

 

 

мој-први-смец-(1)

Кикинда је домаћин кампу „Мој први смеч“, који се одржава у СЦ „Језеро“. Развојни камп за дечаке почео је у Кикинди као завршна манифестација Одбојкашког савеза Србије за сезону 2023/2024, а полазнике су на тренингу посетили  Никола Лукач, градоначелник,  Драган Пецарски, члан Градског већа и Јелена Чуданов, председница Спортског савеза Кикинде.

 

-Четврту годину заредом, а трећу у Кикинди, Одбојкашки савез Србије ради на омасовљењу дечака заинтересованих за одбојку. Ово је завршни део пројекта који је изазвао велико интересовање. Више од 3.500 дечака из 56 градова из читаве Србије учествовало је у пројекту. Окупљања основношколаца је бесплатно и трошкове сноси Одбојкашки савез Србије, што је једна од погодности. Друга је да током сезоне тестирамо све који су учествовали на кампу. На тај начин добијамо информације о стеченим аномалијама које зависе од стила живота и начина живота. На основу ових података организујемо тренажне вежбе и сам процес иде ка томе да анимирамо што више деце која ће остати да се баве одбојком – рекао је Зоран Олајић, координатор пројекта.

Током кампа развијају се одбојкашке вештине, промовишу се спортске вредности, а децу уче да воде бригу о свом.

-Важно је да се деца баве спортом, одбојком, а нама је част што смо трећу годину заредом домаћини овом кампу. Сигуран сам да сва ова деца пуна утисака оду из наше Кикинде, а многи од њих наши гости су већ три пута, што показује да смо добри домаћини. Са друге стране наши суграђани имају прилику да вежбају и да се упознају са својим вршњацима из других делова Србије. Наш град наставиће да улаже у спортску инфраструктуру и уверен сам да ћемо сарадњу наставити и наредних година – додао је градоначелник Лукач.

Наш град има капацитет да организује сличне догађаје с обзиром на добру спортску инфраструктуру у „Језеру“, али и одличним смештајним капацитетима у Дому ученика „Никола Војводић“.

А.Ђ.

 

Комарци 2

У уторак, 25. јуна  биће обављен третман одраслих форми комараца са земље на територији граде Кикинде. Третман ће се обавити у вечерњим часовима. Препарат који ће се користити је Аqуа К-Отхрине ЕW 20 (активна материја Делтаметрин).

Наредног дана, у среду, 26. јуна, биће третиране одрасле форме комараца у центру града  од шест сати.

Упозоравају се пчелари да је препарат Аqуа К-Отхрине ЕW 20 токсичан за пчеле. Дејство препарата траје три дана.

У случају неповољних временских прилика,  биће одређен нови термин третмана, о чему ће јавност бити благовремено обавештена.

 

манастир-св-тројице-слава-(2)

На други Дан духова у манастиру Света Тројица прослављена је слава. У присуству великог броја верника, Свету архијерејску литургију служио је митрополит банатски Никанор.

-Честитам славу манастира, са жељом и молитвама Богу, да нам, као и до сада будем помоћник сваког дана и момента нашег живота и живљења. Дух утешитељ је послат да, уколико народ у било чему тугује, он буде тај који ће га утешити. Дух свети ће цркву водити до краја света и века. Света Педесетица, Духови и Света Тројица јесте рођендан наше цркве – рекао је митрополит банатски Никанор.

Свештеник Мирослав Бубало је овом приликом именован у протојереја, а Светој  архијерејској литургији присуствовао је и Младен Богдан, председник Скупштине града.

Свештенство и монахиње константно подсећају да је велико богатство у овом манастиру какво нема у Војводини, а можда ни у Србији. Постоји веровање да када загрми и спрема се олуја звона која се чују из овог манастира терају невреме и град. Зато и данас када долази невреме монахиње звоне из манастира. Тренутно у њему живе четири монахиње.

 

-Сестринство манастира почело је да се умножава и сада нас је четири монахиње што нам је помоћ и приликом богослужења, али и одређених радова у манастиру. Ова света кућа, првенствено на духовном нивоу, је важна за Кикинду. Монаштво живи на одређен начин који овом месту даје снагу. Народ има где да дође и да се помоли, да поприча са нама. Приликом припремања славе имали смо значајну помоћ од наших Кикинђана. Осетило се заједништво које је важно за живот цркве – истакла је сестра Параскева.

 

Манастир је задужбина Меланије Николић, рођене Гаичић, подигнут је 1887, а као мушки манастир ово здање добило је овај статус 1908. године. Владика Сава Шумадијски је 1980. године указом манастир је преименовао у женски.Протеклих година пуно је уложено да би му био враћен стари сјај. Манастир је окречен, постављене су плочице и грејање. Конаку који је дограђен 1987. године  потребно је уређење, а уз помоћ добрих људи надања су да ће и ови радови бити обављени – сазнали смо од монахиње Параскеве.

Како обичају налажу приликом служење Литургије  манастирски под прекривен је травом и цвећем, а по завршетку литургије плели су се венчићи.

А.Ђ.

манастир-свете-трјице-1,-фото-А.ђуран

Манастир свете Тројице у понедељак, 24. јуна прославља  славу други дан Духова. Свету архијерејску литургију у осам сати служиће  митрополит банатски Никанор. Овом приликом осветиће се и пререзати славски колач.

Манастир подигнут је 1887. године као задужбина Меланије Николић рођене Гаичић. Статус манастира добијен је 1908. године и првобитно је био мушки. Владика Сава Шумадијски је 1980. године указом манастир је преименовао у женски.

Веровање је да кад загрми и спрема се олуја звоне манастирска звона  и олуја и град прођу Кикинду. Народни обичај је да се под манастира и цркви прекрије травом и цвећем , а након служења литургије од биљака се плету венчићи.

 

ПЛАКАТ_МеморијаМирославАнтиц_2023

Варошки трг у Мокрину у понедељак ће бити у знаку Мирослава Мике Антића. Дан овог значајног Мокринчана обележава се сваке године 24. јуна на датум када је преминуо. Омаж великом песнику, новинару, сликару и филмском редитељу ове године биће обележен 39. пут под слоганом „Књига издајство лирике записи са путовања“.

Почетак манифестације заказан је за 21 сат на Варошком тргу. Учествују: Бранка Пујић, Драган Јовановић,Радомир Рале Дамјановић, Миодраг Петровић, Неђица Мијајловић, Аресен Чаркић, Боро Војиновић, тамбурашки оркестар „Мокас“. Стихове и сећање на Мику Антића који је оставио неизбрисв траг у српској и југословенској књижевности већ годинама говоре и причају како они који су познавали мокринског боема тако и они који су одрастали са његовим песмама.

 

 

error: Content is protected !!