Aleksandra Djuran

дозиви-србију-1

Представници Туристичке организације града били су део манифестације „Доживи Србију“ која је организована у Кнез Михајловој улици у Београду. Организатор је Туристичка организација Србије, а циљ је промоција туристичких дестинација широм земље.

-Београђани, али и сви гости главног града имали су прилику да виде какве манифестације и гастрономска понуда постоји у  градовима у нашој земљи. Кикинда се представила производима од лудаје и искористили смо прилику да позовемо госте на „Дане лудаје“ који нам се приближавају. Право је време да нашу највећу манифестацију, сви они који унапред планирају викенде,  уврсте у свој календар – сазнајемо од в.д. директорице ТО Јасмине Миланков.

Туристичка организација Србије припремила је кампању „Србија. Доживи!“ у склопу које ће промовисати туристичку понуду, док ће посебни фокус промоције туризма  бити на регионалним туристичким тржиштима.

А.Ђ.

стони тенис 1

Стонотениски клуб „Чарнојевић“ из Руског Села организује други Меморијални  турнир„Руско Село-Меморијал Кабок Имре“.  Турнир ће бити одржан у недељу од 9 сати у фискултурној сали ОШ „Глигорије Попов“ у Руском Селу.

-Турнир отварају млађе категорје, а у 14 сати почиње такмичење старијих категорија.  Учествује више од стотину стонотенисера. Између осталих угостићемо стонотениске клубове из Аде, Ечке, Зрењанина, Барајева, Хоргоша, Нове Пазове и других места. Турнир се организује у знак сећања на дугогодишњег  председника Месне заједнице Имреа Кабока – истакао је Игор Радић, тренер СТК „Чарнојевић“.

Данас (субота) је и слава села, буч. Обележава се  спомен на католичке Светог Петра и Павле. Тим поводом до 19 сати у селу ће бити постављене тезге.

 

народни-музеј-1

Српска православна црквена општина у суботу, 29. јуна у  свечаној сали Народног музеја у 18 сати, организује предавање посвећено једној од најзначајнијих историјских личности Кикинде Павлу Кенђелцу.

Уз пригодан музички програм,  биће представљен и научно – истраживачки рад гимназијалца Богдана Завишина посвећен животу и раду Павла Кенђелца, а који је освојио прво место на Републичком такмичењу талената.

куд-мокрин-деца-најава-(3)

Културно уметничко друштво „Мокрин” организује други фестивал фолклора за децу под називом „Коло води момче а за њим девојче“. У недељу,  у сали Дома културе почиње у 18 часова док је дефиле учесника предвиђен за 17.30 сати, на Варошком тргу.

-Јединствени догађај окупиће најмлађе чуваре наше културне баштине и представиће богатство традиционалног плеса и песме. Главни циљ фестивала је очување наше традиције кроз учешће и дружење деце, који су носиоци будућности нашег културног наслеђа. Наше друштво, као иницијатор овог догађаја, жели да подстакне младе генерације да воле, негују и преносе традиционалне вредности наше заједнице – истакао је Живко Угреновић, председник КУД-а „Мокрин“.

На фестивалу, поред домаћина, учествују  културно-уметничка друштва „Банат“ из Остојићева, „Ђура Јакшић“ из Српске Црње, „Марија Бурсаћ“ из Банатског Великог Села, „Вук Караџић“ из Санада, „Др Тихомир Остојић“ из Остојићева, „Петар Кочић“ из Нових Козараца. Покровитељи су МЗ Мокрин и Град Кикинда.

Ватрогасци 4

Покрајински секретаријат за пољопривреду, шумарство и водопривреду доделио је средстава по конкурсу за подстицање програма или недостајућег дела средстава за финансирање програма од јавног интереса који су значајни за заштиту и спасавање од пожара у 2024. години, а које реализују удружења. Добровољна ватрогасна друштва из Мокрина, Сајана, Банатске  Тополе и Иђоша  добила су новац за куповину комплетних одела за гашење шумских пожара. Мокрину је припало 555,5 хиљада динара.

-Средства су довољна за куповну четири одела која се састоје из личне заштитне опреме, а која су другачија у односу на она која већ користимо. Она су нам неопходна јер ће део добровољних ватрогасаца ићи на обуку за гашење шумског пожара. У Мокрину има осамдесетак добровољних ватрогасаца међу којима је доста деце. Радимо на промоцији нашег друштва и овог хуманог позива – истакао је Радован Петковић, председник ДВД Мокрин и додао да је прошле године било 20, а од почетка године два пожара у којима су учествовали ватрогасци из овог места.

Добровољним ватрогасцима из Банатске Тополе, Иђоша и Сајана одобрено је 416,5 хиљада динара за куповину по три одела за гашење шумског пожара.

-Сајанско ватрогасно друштво има око стотинак чланова међу којима је  седамдесетак деце. Уколико је потребно, помажемо у гашењу пожара и у околним местима, када нас позову. Од почетка године интервенисали смо у шест пожара. Истакао бих и да смо се одазвали да помогнемо становницима Бачке Паланке након невремена које је захватило овај део Војводине почетком јуна – сазнајемо од Алекса Нађа, председника сајанског ДВД-а.

У добровољним ватрогасним друштвима напомињу да је свака помоћ која се односи на набавку опреме добродошла јер је важно да људи буду добро опремљени када се ухвате у коштац са ватреном стихијом. Наводе и да би им добродошла нова возила јер су постојећа стара неколико деценија.

А.Ђ.

маскенбал-библиотека-(1)

Летњи маскенбал у Народној библиотеци „Јован Поповић“ окупио је малишане који су редовни посетиоци клубића који се у овој установи организује сваког петка. Балерине, принцезе, гусари, супермени, капетани, окупили су се како би прославили крај дружења, које ће се наставити у септембру.

-Клубић Народне библиотеке окупља предшколце и основношколце нижих разреда. Наш циљ је је да заволе  да читају и да их уведемо у свет књига. Поред тога желимо да подигнемо ниво њихове свесности о језику. Оне који, још нису формално ушли у образовни систем, хоћемо да припремимо за оно што их очекује, а ђацима повећавамо ниво разумевања прочитаног. Знамо да се наша деца лако описмене, али проблематично је разумевање прочитаног. Све активности реализујемо кроз игру – истакла је Дуња Бркин Трифуновић из Народне библиотеке.

Дигитална, али и функционална писменост, такође је део којем клубић поклања пажњу.

-Деца су окружена књигама и Библиотеку схватају као своје место. Поносни смо да више не оглашавамо да клубић ради петком од 17 и 18 часова, него нам деца долазе по препоруци, браће, сестара, комшинице, другара. Групе су мешовите и посебно радимо са млађима и са старијима. Сва та деца, када одрасту остају наши чланови – додала је наша саговорница.

Посебно занимљиво је такозвано читање у возу које спаја две љубави према књизи и возовима. Малишани путују возом до Новог Милошева и назад и током вожње понесу књиге и читају, што је посебан доживљај.

А.Ђ.

бицикли-уговори-(4)

Свих 378 суграђана, са уредном документацијом, који су конкурисали за субвенцију од 10.000 динара за бицикле које је додељује локална самоуправа,потписали су уговоре у Градској кући. Међу њима је и Лука Бунић, пензионер, који истиче да је ова мера, баш по мери грађана.

-Имам аутомобил и возим га само када треба да превезем унуке. Сада ћу на бициклу ставити корпу за децу и лакше и лепше ћемо стизати до Старог језера, Великог парка, базена, али и вртића – рекао је Бунић.

Ружа Зарић, такође пензионерка, напомиње да је било време да замени бицикл који има.

-Мој бицикл је из 1979. године, исправан је, али мени је сада висок. Зато сам конкурисала за субвенцију која ми пуно значи јер нисам возач бицикл ми је једино превозно средство. Одабрала сам прави женски двоточкаш који ћу лакше возити – напоменула је Ружа Зарић.

Влада Ћутило има 15 година и како је успешно положио малу матуру ово му је поклон.

-Срећан сам што ћу добити нови бицикл јер сам онај који имам прерастао. Одабрао сам прави, са доста брзина и једва чекам да га купимо и да га возим – сазнајемо од Владе.

Све присутне грађане, којима су одобрена средства јер су испуњавали услове конкурса поздравио је Младен Богдан, председник Скупштине града, а са њим је био и Стеван Иличић, члан Градског већа.

-Огромно интересовање свих вас који сте конкурисали за ову меру града, показатељ је колико вам она значи. Поред тога што желимо да допринесемо здравим стиловима живота, возећи бицикл чувамо животну средину. Трећи пут додељујемо субвенцију и ове године издвојили смо највише средстава за њу у градском буџету. Циљ нам је да наставимо са овом акцијом – прецизирао је Богдан.

Секретарка секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој подсетила је да је ове године конкурс отворен и затворен у једном дану.

-Близу 400 пријава стигло је на конкурс, а средства су одобрена онима који су имали уредну документацију. За три године око 800 суграђана купило је нове бицикле уз помоћ локалне самоуправе, тако да се мера куповине бицикла као еколошки прихватљивог превозног средства показала као корисна – прецизирала је Мирослава Наранчић.

Суграђани који су потписали уговоре треба да оду до продавница из којих су узели предрачуне и регулишу куповину бицикла које су одабрали.

А.Ђ.

 

 

дјаци-генерације

За ђаке генерације основних и средњих школа са територије Града локална самоуправа организовала је пријем. Он је одржан у Галерији „Нова“ Народног музеја, а на успесима које су постигли честитао им  је градоначелник Никола Лукач са сарадницима, заменицом градоначелника Дијаном Јакшић Киурски и чланицама Градског већа Валентином Мицковски и Мелитом Гомбар.

Међу онима који су стекли ову титулу је и Марко Пекаревић, ђак генерације Економско-трговинске школе.

-Завршио сам смер економски техничар, а до до тога да будем најбољи у својој школи довели су ме успеси на спортским такмичењима из тениса, фудбала и кошарке. Активно сам учествовао у свим школским активностима, као и на такмичењима из економске групе предмета. У план ми је да упишем Економски факултет у Суботици – рекао је Марко.

Геновева Игић, најбоља је ученица Основне школе „Миливој Оморац“ из Иђоша.

-Учествовала сам на републичком такмичењу из енглеског језика, као и на окружним такмичењима из математике и хемије. Ликовни рад који сам насликала стигао је до Јапана на једном од међународних конкурса. Положила сам пријемни испит и прва сам на листи билингвалног одељења енглеско-српског језика школе „Светозар Марковић“ у Нишу – додала је Геновева.

Најбољи у свој генерацији у Основној школи „Фејеш Клара“ је Даниел Пожар.

-Завршио сам одељење на мађарском језику  и поред награда које сам добијао за учешће на такмичењима из матерњег језика, био сам четврти на републичком такмичењу из српског као нематерњег језика, а прву награду освојио сам и за песму на „Шантићевом фестивалу дјеце песника“ у Мостару. Специјалне дипломе имам и из енглеског и немачког језика, али и из природних предмета – сазнали смо од Даниела.

Поздрављајући најбоље ученике градоначелник Никола Лукач честитао је ђацима генерације и пожелео им успеха у даљем школовању.

-Њихов град је поносан на њих и све оно што су постигли у досадашњем школовању. Локална самоуправа мисли на њих и подржава их, а ми смо ту да помогнемо свим ученицима. Надам се да ће се након завршених факултета сви наши суграђани вратити у родно место и помоћи нам да заједнички стварамо још боље услове за неке нове генерација. Млади су ти од којих очекујемо да буду узори, али и покретачи нових иницијатива – навео је први човек града.

Ученицима су уручени и поклони, мобилни телефони, а најављено је да ће за најбоље ђаке средњих школа бити организовано наградно путовање.

А.Ђ.

наково-видовдан-(2)

Месна заједница Наково 28, 29. и 30. јуна организује „Видовданске дане“. За дане села припремљен је богат програм који почиње у петак, 28. јуна у 9 сати Литургијом у цркви Светог кнеза Лазара. Истог дана у 17 часова у некадашњој сали биоскопа месна заједница и Народна библиотека „Јован Поповић“ организују представљање књиге професора доктора Јовице Тркуље „Свет мозаика Ђуре П. Радловића“. На књижевној вечери учествују професор Ђуро П. Радловић, професор др Јовица Тркуља, професор Радомир Кнежевић, професор Смиљана Ж. Мирков и Бране Марјановић.

Од 20 часова биће уприличено вече изворних песама „Лепо певам далеко се чује“. У амфитеатру у Накову поред домаћина КУД-а „Извор“ учествују и етно група „Царза“ из Дрвара и певачке културно-уметничких друштава „Свети Сава“ из Каћа и „Марија Бурсаћ“ из Банатског Великог Села. У 22 сата у Дому омладине заказан је концерт „Инкогнито бенда“.

„Пасуљијада“, такмичење у кувању пасуља биће организовано у дворишту ОШ „Петар Кочић“ од 11 часова, а у 19 сати почиње Међународни фестивал фолклора „Ајмо заиграти, ајмо де“.

-Ове године фестивал прославља 14 рођендан. Угостићемо културно -уметничка друштва „Вретено“ из Кисача, „Царза“ из Апатина, „Мира Лукач“ из Дрвара, „Коло“ из Меленаца и „Исидор Бајић“ из Шајкаша – истакла је Сања Роквић, председница КУД-а „Извор“.

Недеља је резервисана за пецање и боћање. Како смо сазнали од Бранислава Чубрила, члана Савета МЗ Карп-куп, такмичење у пецању биће одржано на излетишту „Језеро“ и окупиће 12 екипа. Сличан број такмичарских екипа надметаће се у боћању које такође на „Језеру“ почиње у 10 часова.

А.Ђ.

 

302191837-132309459523543-55708077486734178-н

Манифестација „Дан Раше Попова“, седма по реду, организује се данас у Мокрну. Дан рођења Радивоја Раше Попова књижевника, публицисте, глумца и дугогодишњег телевизијског новинара одабран је за подсећање на његова дела.

У част великана установљена је и награда „Раша Попов” за изузетан допринос стваралаштву за децу која ће ове године припасти Јовану Јоци Адамову, дечијем композитору. Досадашњи добитници награде „Раша Попов“ су Љубивоје Ршумовић, Перо Зубац, Миња Субота, Бранко Коцкица и Слободан Станишић. Сви они су дуго година сарађивали са Рашом Поповим који је оставио неизбрисив траг у одрастању и образовању многих генерација.

Доделиће се и награде ауторима најбољих песама шестог песничког конкурса „Не дирај ми снове“. У конкуренцији рекордних 550 песама који су пристигли из  наше земље, Црне Горе, Републике Српске, Хрватске, Аустрије, није било лако одабрати победничке радове.

 

 

Манифестацију прати и трибина која ове године има назив „Језик светлости – језик људи: Раша Попов кроз очи песника“. Скуп је инспирисан цитатом Раше Попова који је био посебно посвећен деци. Овом приликом биће представљен је и штампани зборник манифестације „Под Рашиним шеширом“, а током централне манифестације наступиће дечији писци, основци и предшколци.

А.Ђ.

error: Content is protected !!