Aleksandra Djuran

fffefae9-bfd4-4120-8be3-c9f2bcb727e4

Srednju stručnu školu „Miloš Crnjanski“ završilo je 89 maturanata koji su kraj srednjoškolskog doba proslavili na maturskoj večeri. Za učenicu generacije proglašena je Tatjana Isakov sa smera farmaceutski tehničar.

 

-Na republičkom takmičenju iz biologije bila sam treća ove godine i osvojila sam drugu nagradu za naučno – istraživački rad. Nije bilo lako s obzirom na to da sam pored škole dosta radila u Regionalnom centru za talente „Dušan Vasiljev“, ali se na kraju višestruku isplatilo. Pored toga što sam đak generacije, prilikom upisa na fakultet oslobođena sam polaganja prijemnog iz biologije. Još uvek se dvoumim između medicine i farmacije – saznali smo od Tijane Isakov.

Ova generacija jedna je od najboljih u ovoj srednjoj školi, napomenuo je direktor Milorad Karanović.

-Drago mi je što sam upoznao ove divne mlade ljude koji su bili savesni učenici i puno toga su učinili kako bi promovisali školu. Istakao bih da smo prošle godine prvi put ugostili učenike iz albanske Gimnazije mesta Lješa i upravo ovih dana obnavljamo saradnju sa njima. Nadam se da će se u okviru projekta RYCO zbližiti nove generacije i da će se prijateljstvo sa  školom „Hidajet Leža“ nastaviti – istakao je Karanović.

A.Đ.

 

saobracajka-aerodrum-(2)

Kako smo već izvestili na putu Kikinda – Bašaid, kod skretanja za aerodrom došlo je do direktnog sudara između traktora i putničkog automobila. Uviđaj je još uvek u toku, pomenuta deonica puta je zatvorena za saobraćaj, a kako saznajemo u sudaru je povređeno pet osoba.

U vozilu je bilo dvoje dece i dvoje odraslih, a u traktoru jedna osoba i svi su kolima Hitne pomoći prebačeni u Opštu bolnicu kako bi im bila ukazana lekarska pomoć. Niko od njih, na sreću, nije životno ugrožen.

Za sada se spekuliše da je uzrok saobraćajne nezgode nepropisna radnja vozilom, odnosno da je neko od učesnika prešao na drugu stranu puta. Okolonosti se još uvek utvrđuju, a o ovom događaju biće obavešteno nadležno, Osnovno javno tužilaštvo u Kikindi.

A.Đ.

kamp-sajan-(2)

Kulturno-umetničko društvo „Adi Endre“ iz Sajana i udruženje prosvetnih radnika Banata „Pastor Vera“ domaćini su sedmog kampa folklora. I ove godine četrdesetak učesnika ima priliku da nauči više o tradiciji raznih naroda sa  ciljem da zavole folklor i da upoznaju običaje i tradiciju.

-Deca uče o tradicionalnim igrama sa područja Karpatskog basena. Osim toga učesnike učimo i pesmama, ali i da sviraju na instrumentu citra. Trudimo se da programi budu što bogatiji, tako da postoje i radionice veza i crtanja – istakao je Robert Tapai, predsednik udruženje prosvetnih radnika Banata „Pastor Vera“.

Kamp, koji traje četiri dana, svakodnevno posećuju učesnici iz Sajana, Kikinde, Bečeja i Padeja.

-Svake godine imamo i novih učesnika i drago nam je zbog toga. Sve novo što se nauči, kasnije se primenjuje u radu folklornih grupa sajanskog društva „Adi Endre“. Primera radi od prošle godine oformljene su dve citraške grupe – napomenuo je Tapai.

Pomoć u održavanju kampa pružili su lokalna samouprava, MZ Sajan, Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine, kao i fondacije „Betlen Gabor“ i „Čori Šandor“ iz Mađarske.

A.Đ.

analiza pss

Poljoprivredna stručna služba „Kikinda“ poziva poljoprivredne proizvođače da se prijave za besplatnu agrohemijsku analizu zemljišta koju će ove godine sa devet miliona dinara finansirati Ministarstvo poljoprivrede preko Uprave za zemljište. Kako je istakao direktor PSS Mladen Đuran ove godine biće analizirano oko 3.000 uzoraka na teritoriji Kikinde i Novog Kneževca.

-Jedno poljoprivredno gazdinstvo ima pravo na četiri besplatna uzorka odnosno preporuke za to koje  mineralno đubrivo treba koristiti. Analize zemljišta biće vidljive u eAgraru, a očekivanja su i da budu uslov za dobijanje subvencija i podsticaja, tako da apelujem na poljoprivrednike da iskoriste mogućnost da se one urade besplatno – rekao je Mladen Đuran.

Sa analizama će se ući i u narednu godinu s obzirom na to da je broj uzoraka velik. Prilikom prijavljivanja neophodno je da proizvođač zna broj parcele sa koje se uzorkuje zemljište. Pored registrovanih, analize će se raditi i kod neregistrovanih poljoprivrednih gazdinstava, pojasnio je savetodavac Aleksandar Pap.

-Kada dobijemo broj parcele, mi izlazimo na teren i uzorkujemo zemlju. Agrohemijsku analizu  najbolje je uraditi u ovo doba godine, po skidanju ozimih kultura sa njiva. Neophodno je da se usev skine sa njive kako bi dobili pravi presek stanja koliko je đubriva potrebno u naredne četiri godine, za koji dajemo preporuku. Nakon berbe kukuruza i žetve suncokreta radiće se analize i na ovim zemljištima – dodao je Pap.

Rade se ispitivanja pe ha vrednost zemljišta, sadržaj karbonata i makroelemenata fosfora, azota, kalijuma, kao i sadržaj humusa.

-Moguće je i spajanje parcela tačnije ukoliko se jedna njiva sastoji od više katastarskih parcela neophodno je ispisati sve brojeve. Ukoliko je obradivo zemljište veće od pet hektara moguća je i zbirna analiza. Vrlo je važno da poljoprivrednici obrate pažnju na tačnost podataka koje daju jer su svi oni proverljivi. Zahtev za analizu zemljišta može da podnese  samo osoba na koju se vodi parcela – napominje Aleksandar Pap.

Analiza plodnosti zemljišta poljoprivrednim proizvođačima pomaže da imaju bolje i kvalitetnije prinose. Zemljište na teritoriji grada uglavnom ima višak kalijuma, fosfor je u deficitu, a stanje azota je promenljivo. Sa godinama humus opada tako da se preporučuje zaoravanje žetvenih ostataka i đubrenje stajnjakom.

Prijavljivanje za pomenutu analizu moguće je u prostorijama Poljoprivredne stručne službe, u kancelarijama mesnih zajednica i putem mejla.

A.Đ.

Dobijena oprema

U okviru projekta Ministarstva poljoprivrede kikindska služba dobila je i opremu.

-Dobili smo poseban softver povezan sa eAgrarom, tako da će Uprava za zemljište moći da prati koji usevi, ali i proizvodnja je aktuelna proizvođačima. Pravilnik o dobroj poljoprivrednoj praksi, ali i Zakon predviđa da se najmanje jednom u pet godina  rade agrohemijske analize – napomenuo je Đuran.

 

 

zmaj-jovina-radovi-(5)

Na raskrsnici ulica Jovana Jovanovića Zmaja i Partizanske postavljaju se cevi za instalaciju budućeg semafora, gradi se atmosferska kanalizacija, nakon čega će i biti urađena i rehabilitacija kolovoza. Kako napreduju radovi uverili su se gradonačelnik Nikola Lukač, načelnik Severnobanatskog upravnog okruga Miroslav Dučić, direktor JP „Kikinda“ Čedo Gvero i član Gradskog veća Nebojša Jovanov.

-Ulica je zatvorena za saobraćaj i očekujemo da će radovi biti završeni početkom jula. I „Srbijagas“, EPS i „Telekom“ su završili poslove na ovoj deonici. Raskrsnica, koja je bila jedna od opasnijih u gradu biće proširena i bezbednija za sve korisnike saobraćaja. Nakon što završimo ovaj deo Zmaj Jovine ulice nastavljamo sa radovima pored budućeg ritejl parka u Bloku B gde će biti izgrađena pristupna saobraćajnica i parking mesta – kazao je Čedo Gvero.

Sredstva su obezbeđena na kontu redovnog održavanja saobraćajnica za šta je lokalna samouprava obezbedila 55 miliona dinara.

-Morali smo da iznađemo sredstva i da, konačno, uredimo ovaj deo grada. Pre nekoliko godina završena je izgradnja fekalne kanalizacije i deo kolovoza, tako da se sada nastavilo sa onim što je započeto. Ova ulica je frekventna, služi i za prolaz teretnih vozila, tako da smo izašli u susret građanima koji su tražili da se ulica rekonstruiše. Izgradnjom novih parking mesta rešava se problem parkiranja u Mikronaselju koje je i najgušće naseljeni deo grada. Na ovoj deonici su i dva autobuska stajališta koja će biti zamenjena – precizirao je gradonačelnik Lukač i dodao da će pomenuti deo grada dobiti potpuno novi izgled.

Do sada su izgrađeni trotoari i rehabilitacija saobraćajnica na nekoliko deonica. Rehabilitacijom asfalta u ulici Jovana Jovanovića Zmaja od Bašaidskog druma do Mihajla Pupina  obuhvaćeno je 800 metara.

Izgradnja atmosferska kanalizacije obuhvatiće izgradnju delova , ali i novih kolektora neophodnih za rešavanje efikasnijeg odvođenja voda sa površina na strani ulice  Zmaj Jovine sa neparnim kućnim brojevima. Rehabilitacijom parkinga u pomenutoj ulici, u ukupnoj dužini od 1.100 kvadrata biće obezbeđeno novih 65 parking mesta. Od Bašaidskog druma do Partizanske biće izgrađena 43 parking mesta, a od Bloka I do kućnog broja 162 planirana su 22 parking mesta.

A.Đ.

bazeni-sezona-(2)

Otvoreni bazeni SC „Jezero“ u Kikindi i Banatskom Velikom Selu otvorili su svoja vrata za posetioce. Najviša izmerena temperatura u Kikindi u sredu je bila 36, a danas do 14 sati 35 stepeni, tako da su sugrađani, posebno oni mlađi, spas od vrućina potražili upravo na bazenima.

Vanja Kovačević kaže da tokom leta najveći deo dana provodi upravo na bazenima.

-Jedva sam čekala da počne kupališna sezona. Voda je odlična, nije ni previše hladna, ni previše topla. Naši bazeni su odlični i najviše volim da dođem sa drugarima. Uvek se odlično zabavimo – istakla je Vanja.

Vuka Vojinovića zatekli smo u srednjem bazenu, gde se dodavao loptom sa prijateljima.

-Kada je ovako toplo najbolje je biti u vodi. Bazeni su uređeni, ima i mogućnost da za odbojku na pesku, a tu su i zelene površine sa dosta hlada. Volim da provodim vreme ove i da uživam – rekao nam je Vuk.

Tokom kupališne sezone na bazenima je angažovano 13 spasilaca. Vrlo važno, kako ističe Dejan Pudar, direktor SC „Jezero“ da se svi pridržavaju kućnog reda, naročito je to važno u danima kada je više posetilaca na bazenima.

-Voda u bazenima proverava se pet puta dnevno od strane zaposlenih u „Jezeru“, a Zavod za javno zdravlje proveravaće kvalitet vode jednom nedeljno, tako da nema bojazni za kupače. Prošle godine u najtoplijim danima imali smo do dve hiljade posetilaca u Kikindi i oko 800 u Banatskom Velikom Selu i nadamo se da će i ova sezona biti barem podjednako uspešna kao i prošlogodišnja – dodao je Pudar.

Radno vreme bazena je od 10 do 18 sati.

A.Đ.

 

krst-mokrin-crkva-(4)

Prošlog avgusta sa crkve Svetog Arhangela Mihaila u Mokrinu, usled nevremena i siline vetra, srušen krst na kupoli. Krst, postavljen 2004. godine, je bio pričvršćen za gredu koja je bila trula, bio je od drveta i obložen bakrom. Kako je potpuno iskrivljen prilikom pada bilo je potrebno izraditi novi koji je sredinom nedelje stigao u crkvu.

-Nedugo nakon nevremena javio nam se Pavle Ž. Đorđević iz Rakovice koji je donirao novi krst izrađen od prohroma nakon čega je i pozlaćen. Njegovi baka i deda su iz Mokrina i sahranjeni su na ovdašnjem groblju.Ovaj krst će trajati dugo godina  – kaže za naš portal sveštenik mokrinske crkve Slavko Jovanović.

Tokom  pada krsta oštećen je i deo krova na crkvi.

-Krov je saniran, a novi krst pokriće zvonik i voda više neće ulaziti u crkvu, što je bio slučaj kada smo imali stari – pojasnio je naš sagovornik.

Novi krst nalazi se u crkvi, a biće postavljen nakon što ga mitropolit banatski Nikanor osvešta.

Izgradnja crkve u Mokrinu počela je 1762. godine i prvobitno je bila visoka 12 metara. Dogradnjom, 1835. i 1836. godine, hram je dobio novi toranj sa satovima i pošto je izgrađena priprata, crkva je produžena za 15,5 metara, tako da je sadašnja dužina 43, a toranj je visok 42 metra. Na zvoniku se nalaze se tri zvona, od kojih su dva, veliko i malo, po drugi put pretopljena 2008. godine.

U crkvi se nalazi visoka barokna oltarska pregrada, sa drvorezbarskim radom rokajnih motiva, i to  je prvi  slikarski poduhvat Teodora Ilića Češljara po dolasku sa školovanja na bečkoj Akademiji. To je ujedno i jedini u potpunosti sačuvan Češljarov ikonostas, koji kao takav predstavlja značajno svedočanstvo o nastupajućim ikonografskim i likovnim novinama.

Crkva Svetog Arhangela Mihaila je spomenik kulture u nepokretno je kulturno dobro od izuzetnog značaja.

A.Đ.

 

 

 

marija-bursac-(3)

Prvi dečiji folklorni festival pod nazivom „Okreni se kolo moje malo“ biće organizovan u subotu u Banatskom Velikom Selu. Kako za naš portal ističe Milan Vranješ, predsednik KUD-a „Marija Bursać“,  cilj je da deca kroz pesmu i igru pokažu svo bogatstvo naše tradicije i kulturnog nasleđa.

-Na festivalu učestvuje sedam ansambala kulturno umetničkih društava „Petar Kočić“ iz Novih Kozaraca, „Izvor“ iz Nakova, „Mokrin“ iz Mokrina, „Vuk Karadžić“ iz Sanada, „Jandrija Tomić Ćić“ iz Krajišnika i Akademskog društva za negovanje muzike „Gusle“. Kako bi se deca upoznala i družila od 12 do 15 časova učestvovaće u igrama bez granica koje organizujemo u centru sela. U 16 sati je defile učesnika centralnim parkom, a u 17 časova u sali Doma kulture biće organizovan koncert. Pozivam sve da podrže festival i budu naši gosti – dodao je Vranješ.

Ulaznica za koncert prodavaće  se po ceni od 200 dinara, a sva prikupljena sredstva uplatiće se za lečenje Kikinđanke Aleksandre Dukatarov.

A.Đ.

bicycle-1834265-1280

Svih 378 sugrađana, sa urednom dokumentacijom, koji su konkurisali za subvenciju za bicikle koje je dodeljuje lokalna samouprava, dobiće po 10.000 dinara, saznajemo od Steevana Iličića, člana Gradskog veća.

-Na današnjoj sednici Gradskog veća dogovoreno je da izađemo u susret svim sugrađanima koji su podneli ispravnu dokumentaciju za dodelu sredstava za kupovinu bicikala. Odbijeni su oni koji su u prethodne dve godine konkurisali i dobili sredstva od lokalne samouprave i oni sa nepotpunom dokumenacijom. Očekujem da ćemo ugovore sa krajnjim korisnicima potpisati naredne nedelje – pojasnio je Iličić.

Graddonačelnik Nikola Lukač najavio je da će ova akcija biti nastavljena i narednih godina.

-Dodelom subvencija za kupovinu bicikala doprinosimo zdravim stilovima života sugrađana, kao i promovisanju bicikla kao ekološkog vozila. Na taj način čuvamo i životnu sredinu. Drago mi je zbog velikog interesovanja sugrađana za ovu meru koju ćemo se potruditi da još više popularizujemo u narednim godinama – istakao je gradonačelnik Lukač.

A.Đ.

error: Content is protected !!