Млади пливачи Велике Кикинде на „Ускршњем митингу” у Новом Саду, у 25-метарском базену, на којем се окупило 250 такмичара из четири државе, трећи су у укупном збиру медаља са 14 освојених, узели су по четири злата и бронзе и пет сребрних одличја. Уз то, на базену у Сланој Бари, Александар Соколаи и Лена Бикић били су најбољи у свом узрасту, до 10 година.
Соколаи је освојио једно злато и три сребра, Бикићева два злата док су остала одличја приграбили: Урош Милићевић (злато, сребро и бронза), Јована Сабо (сребро и бронза), Александар Милутинов и Јована Савић (обоје по бронзу).
На седници Скупштине Града која је заказана за четвртак, биће разматран и предлог за поскупљење такси-превоза. Разлог за доношење овакве одлуке је, како се наводи, унапређење квалитета услуге.
У образложењу се, такође, наводи да се постојеће цене у ауто–такси систему могу сматрати готово минималним за функционисање. Повећањем цена, водећи рачуна да је она прихватљива за кориснике, омогућило би се лакше покривање трошкова за свако возило као и унапређење квалитета услуге.
Уколико се предлог усвоји, нова цена старта, тачније обавезна најнижа цена вожње, биће повећана са 220 на 250 динара у првој и другој тарифи, док ће у трећој тарифи (која се обрачунава само у новогодишњој ноћи), старт поскупети са 340 на 350 динара.
У првој тарифи (вожње од 6 до 22 сата радним данима и суботом, у оквиру места), сваки пређени километар поскупеће са 65 на 75 динара. За вожње које се обрачунавају по другој тарифи (ноћна вожња, вожња недељом и вожње до других насељених места), такође ће километар бити скупљи за десет динара и нова цена биће 90 динара.
За обе тарифе сат времена чекања поскупљује за 100 динара и износиће 750 уместо 650 динара.
Најнижа цена вожње у трећој тарифи поскупљује за десет динара и биће 350 динара, с тим што се већ урачуната километража за ову тарифу повећава са два на 2,4 километра.
Цена за превоз пртљага тежег од осам килограма остаје непромењена, у износу од 50 динара.
Иначе, најнижа обавезна цена превоза, такозвани „старт“ подразумева вожњу до 1,8 километара у оквиру прве и 1,5 километар у другој тарифи.
Градско веће одобрило је предлог повећања цена и упутило га Скупштини на усвајање. Уколико се предлог усвоји, нове цене ступиће на снагу осмог дана од дана објављивања у „Службеном листу града Кикинде“.
Стефан Варга, ученик осмог разреда Основне школе „Свети Сава“ ређа изванредне резултате из програмирања, математике и физике. Најновији успех остварио је на републичком такмичењу из програмирања одржаном у Рачунарској гимназији у Београду где је освојио прву награду и златну медаљу.
-Легли су ми задаци и добро сам урадио, четврти задатак је био доста тежак. 300 поена је требало за топ 5. Учествовала су 72 ученика осмих разреда. Ја сам се једини такмичио из Севернобанатског округа- каже Стефан за Кикиндски портал.
Захваљујући оствареном резултату, овај свестрани четрнаестогодишњак пласирао се и на Српску информатичку олимпијаду која га очекује у наредном периоду.
Да је међу најбољима и у математици и физици, потврђује то што се пласирао на државна такмичења и из ових наука. Међутим, за Стефана то није ништа необично. На чак три републичка такмичења учествовао је и прошле године када је донео две сребрне медаље: из програмирања и физике.
Неочекивано, ипак, на питање који је његов најдражи предмет у школи, одговара:
-Физичко, јер играмо баскет.
Како је махер за математичке, програмерске и задатке из физике са којима мало ко у његовој генерацији може да се ухвати у коштац, признаје да му је на тим часовима у школи неретко досадно.
Као и већина тинејџера његових година, воли спорт и компјутерске игрице. Тренира тенис, игра шах, а воли и пливање којим се раније активно бавио. Прошле године је завршио Музичку школу, одсек клавир. И ту је остварио просек 5,00. Скромно каже да за све има времена.
Најзначајнија Стефанова подршка су родитељи. Математички ген имао је од кога и да наследи. Мама Зорица је професорка математике, а тата Ервин програмер и ванредни професор на Факултету техничких наука у Новом Саду. Старији брат Андреј је био ђак генерације Основне школе „Свети Сава“, а изузетне резултате из математике и програмирања наставио је да остварује и као средњошколац.
Стефану наука иде од руке, али важност рада и припреме никако није занемарива. Интернет данас у томе пружа одлично упориште, платформе попут петља.орг и цодефорцес.орг нуде мноштво корисног, едукативног материјала.
Да ће и у наставку школовања Стефан постизати сјајне успехе, несумњиво је већ сада, иако он још вага коју ће средњу школу уписати.
-Још нисам одлучио. Гимназију у Кикинди, природно-математички смер или математичко одељење Гимназије „Јован Јовановић Змај“ у Новом Саду- каже Стефан.
Ипак, већ сада је готово сигуран да ће програмирање и област вештачке интелигенције, бити његов будући позив.
Уверена да ће својим радом и трудом остварити све што зацрта је и Стефанова разредна Николина Сувајџић.
-Стефана познајем две године, у школи сам почела да радим кад су они полазили у седми разред. Стефан је дете које не жели силно да се истакне, и које на „прву лопту” не упада у очи, већ својим резултатима и радом све показује. Пре свега је друг, увек спреман да помогне свом разреду, шта год да је у питању. С обзиром на то да сам наставник музичке културе, као његов разредни старешина могу поносно да кажем да Стефан одлично свира клавир и да је завршио основну музичку школу, што ми је посебно драго. Целом разреду сам пре свега пријатељ, па тек онда разредни старешина, и знам да они то препознају. Стефану желим да никад не одустаје од својих снова- каже Стефанова разредна.
Ниже награде
Међу бројним Стефановим наградама издвојићемо још неке. На државном такмичењу из физике заблистао је и као ђак шестог разреда освојивши другу награду. Исте године пласирао се и на државно такмичење из математике и био први на окружном из програмирања.
Добио је и диплому Друштва математичара Србије за запажен резултат на међународном такмичењу „Кенгур без граница“ за 2022. годину, а лане се пласирао и на Српску информатичку олимпијаду. Међу признањима је и плакета „Свети Сава” која се додељује најбољим ученицима ове школе.
Почетком другог квартала стартовао је нови модел самоопорезивања фриленсера. Они би, већ овог месеца, требало да поднесу пореску пријаву и плате порез за први квартал, али им је одобрено да то не морају да учине док се не успостави портал „фриленсер”.
На недавном одржаном састанку представника удружења фриленсера са представницима кабинета председнице Владе Србије, речено је да фриленсери, који то желе, пријаву могу да поднесу већ овог месеца на постојећој пријави или да сачекају почетак рада портала и нову пријаву.
– Од 3. априла они могу да поднесу пореску пријаву за приходе остварене у првом кварталу 2023. тако што ће поднети пријаву на обрасцу – рекао је помоћник министра финансија, Драган Демировић.
Гостујући на РТС-у у петак, Иван Радак из НАЛЕД-а, рекао је да ће портал почети да ради у другом кварталу и да фриленсери који пријаве и плате порез у року од 30 дана од почетка његовог рада неће морати да плаћају камату, преноси Танјуг.
Наковачки Полет у дербију за друго место у Подручној лиги „Зрењанин”, у Меленцима је убедљиво поражен 4:1 од Русанде док је мокрински Делија изгубио 2:0 у Српској Црњи од Будућности.
Меленчани су већ на одмору водили 4:0, а након четврт сата игре једини погодак за Полет постигао је Кристиан Драганов из казненог ударца.
Водећи Српскоцрњани рано су повели против Мокринчана без резервних играча, а ближе крају утакмице и оверили тријумф којих их, девет кола пре краја надметања, чврсто одржава на лидерској позицији.
Светски дан здравља обележава се 7. априла, а овогодишњи слоган „Здравље за све” је подстакао Удружење грађана „Спорт за све Банат” да допринесе активностима које промовишу здраве навике. Тим поводом је одржан турнир у стоном тенису у мушкој и женској конкуренцији. Освајачи медаља су се обрадовали наградама које је донирало Удружење.
Велики допринос турниру је дао Радован Грбић, власник фирме Соларис, који је победнику турнира Миодрагу Бањашу поклонио квалитетан рекет за стони тенис. Чињеница да спорт нема алтернативу у превентиви здравља је и практично доказана. Патронажна служба обишла је такмичаре стонотенисерског турнира и утврдила да код њих нема повишеног притиска нити повишеног шећера у крви. Четрдесетак учесника овог турнира испунило је дан дружењем уз физичку активност, унапређујући на тај начин своје здравље.
Рукометаши мокринске Црвене звезде у 21. колу Друге лиге Војводине забележили су 20. победу у сезони и бод их дели од овере првога места и пласмана у наш трећи степен надметања. Мокринчани су данас у Панчеву 30:27 победили РА Динамо, а у наредном колу дочекаће ЖСК из Жабља који је други на лествици са 10 бодова заостатка.
Играле су у истом рангу и девојке ЖРК Мокрина, претпоследње на табели, које су поражене 37:35 у 15. колу на свом терену од Врбаса, а следећи противник биће им Нафтагас у Елемиру.
Друга лига „Север” ОС Војводине на самом је крају, а у претпоследњем колу одбојкаши Кикинде на паркету „Језера” савладали су тим Баваништа из истоименог јужнобанатског места, резултатом 3:2 док су девојке клуба с именом града поражене 3:0 у гостима од Вршца.
– Нисмо блистали на опроштају од домаће публике, али смо ипак победили, трећи смо и даље, а надам се да ћемо на тој позицији и окончати сезону, након уторка и последњег кола у којем смо гости у Новом Саду, трећој екипи Војводине – каже тренер одбојкаша Милан Радосавчев.
У Вршцу пак Кикинђанке, које су још три кола пре краја математички испале у наш четврти степен надметања, добро су ушле у сусрет.
– Повели смо 6:0, водили и 18:12, али смо онда имали неколико лоших пријема и јалових напада и потом изгубили сет. У другом сету била је резултатаска клацкалица, а у трећем смо били под лошим утсиком из другог и све је било одлучено – вели помоћни тренер Игор Голијанин.
Сутра, од 14 сати, у дворани Хемијске школе, Кикинђанке ће се опростити од овога ранга, дочекаће Волејстарс из Кљајићева.
Унапред се знало, поражени из вечерашњег дуела у „Језеру”, Кикинда – Шамот (Аранђеловац), могу сматрати три кола пре краја да су испали, а и евентуални реми обе екипе оставио би, готово је сигурно, зацементиране испод црте спаса. Са тим сазнањем ривали за опстанак ушли су у дуел, који је на крају, пред стотинак гледалаца, припао Кикинђанима – 39:34.
Први део већ донео је много голова уз минималне разлике за ривале, 18:17 било је за Кикинђане. И у наставку пресликано, све до половине тога дела игре. Тада се пуцачки расположенија Кикинда резултатски одлепила, додуше захваљујући истовремено и свом голману Гаћиновићу који је на супротној страни терена баш у том периоду био одличан. Видело се већ тада да нашима други везани успех неће измаћи. Како било, улог и напор Кикинђана био је огроман, а добит мала тек толика да продужи танку наду у спас.
– Тешка утакмица, после два месеца успели смо да победимо код куће. Знамо каква је ситуација на табели и ово је битна победа за нас. Било смо борбени и пожртвовани, надамо се опстанку – рекао је наш Марко Трнинић, проглашен за играча утакмице.
Владимир Митрески, први тренер Кикинђана редовно у оваквим ситуацијама када главни шеф струке, најчешће „са стране”, добије од „Гриндексоваца” карту у једном правцу, додао је:
– Нервозно смо ушли у меч, али смо паметно играли у нападу, а када су се наши голмани разбранили све је дошло на место. Трнинић је играч утакмице, али било их је још неколико који су заслужили тај епитет. Презадовољан сам, борићемо се до краја.
Наредног викенда неће бити рукомета, предстојеће 24. коло на распореду је за девет односно 10 дана, а Кикинђани ће 19. априла играти у Београду против Партизана. Три кола пре краја, Кикинда је прва испод црте опстанка, али сада са 13 бодова, два мање од Пролетера и три од Југовића.
У преосталим утакмицама 21. кола војвођанског „Истока”, рускоселска Црвена зевзда на свом је терену ремизирала 2:2 с Јединством из Банатског Карађорђева, а великоселска Козара победила је 1:0 Младост у Омољици.
Кресоја је, у Руском Селу, у 23. минуту извео корнер, а штопер Александар Лаништанин с десетак метара волејом проследио лопту у мрежу за вођство Звезде. Брзо су узвратили гости, Кујунџић је три минута касније заобишао голмана Костуранова, дао мало јачи фор, али је из другог плана до лопте стигао Бајић и поравнао. Стефан Коцкар у 34. минуту ушао је у казнени простор гостију, лажњаком се ослободио чувара и искоса погодио супротну малу мрежу, али на почетку наставка Јединство је други пут изједначило. После корнера Зекановића, Лаништанин је желео да избије лопту, али је затресао властиту мрежу. Гости су стезали обруч но без конкретног учинка па до краја више није било промена.
На југу Баната у дербију за опстанак, Козари је бодове донео Јован Руњевац, погодио је већ у уводу меча. Почетком наставка Великоселци су остали с играчем мање, искључен је Мисић, а касније црвени картон добио је и М. Бунић, али и домаћи играч.
ОФК Кикинда је водећа на табели са 48 бодова, три више од новокозарачке Слободе и карађорђевачког Јединства код којег ће Кикинђани у госте у суботу. Рускоселци су сада пети с 36, Козара је 11. с 25, а ЖАК 12. на лествици с 23 бода.
Осим поменутог дербија пролећа између Јединства и ОФК Кикинде, наредног викенда, Новокозарчани ће дочекати Пролетера, из Банатског Карловца, а Великоселци Војводину из Перлеза док ће ЖАК, трећи и последњи пут без публике, одмерити снаге на Вашаришту с Младошћу.