Монтх: Ф 2023

камион

Мушкарац  Д. В. стар 39 година, родом из Иђоша, који је радио као возач камиона за једну фирму, извршио је самоубиство вешањем у Мађарској.

Ништа није указивало да мушкарац има неких проблема, а најмање да ће подићи руку на себе. Страшна вест шокирала је све који су га познавали, каже извор упућен у овај случај, преноси Информер.

– Радио је као возач камиона, превозник за једну фирму и често је био на путу. Као гром из ведра неба погодила нас је вест да је себи одузео живот. Колико знамо, није имао проблема, бар ништа није указивало на то, тужна вест нас је растужила и затечени смо сазнањем да је то урадио- каже извор.

Мушкарац који је починио самоубиство путовао је у Мађарску. Паркирао је камион код једног узвишења, попео се на тај брег и у близини пронашао бандеру на коју се обесио.

Д. В. је родом из Иђоша, али је већ дуже време живео у Башаиду. Иза себе је оставио супругу и двоје деце.

Лазарева субота

Православни верници данас обележавају Лазареву суботу јер се сматра да је тог дана Исус васкрсао Лазара.

Врбица се увек слави суботом, дан уочи празника Цвети, недељу дана пре Ускрса.

На овај дан се у православним храмовима служи вечерње богослужење и у цркву се уноси млада, тек олистала врба. Пошто се освешта, свештеник гранчице дели народу.

Затим се врши трократни опход око цркве, са црквеним барјацима, рипидама и чирацима и пева се тропар Лазареве суботе.

Обичај је да, на овај дан, мајке свечано обуку децу и доведу их у цркву. Деци се купују звончићи везани на тробојку и стављају око врата, а венчићи на главу. Младе врбове гранчице се односе кућама и стављају поред иконе и кандила.

Лазарева субота или Врбица се слави са посном трпезом јер је у току Ускршњи пост

Лазарица КЦ 4

Јединствен обичај ових крајева, прескакање ватре, „лазарице“, вече пре Лазареве суботе, одржан је у дворишту Културног центра. Деца су се опробала у прескакању ватре и упознала са обичајима народа северног Баната.

У име локалне самоуправе, овом лепом догађају присуствовао је председник Скупштине града, Младен Богдан.

– Ово већ постаје традиција, ту су тамбураши, ватра и крофне, можемо да уживамо јер смо град који уме да чува обичаје. Такође, да млађима покажемо да је важно чувати наслеђе предака и драго ми је што нас у томе подржава велики број суграђама. Не само да се трудимо да Кикинди пружимо напредак, раст и развој, ми и чувамо нашу баштину од заборава – рекао је Богдан.

Упркос хладном времену, двориште Културног центра вечерас је било пуно. Уз музику тамбурашког оркестра са бине, подељено је много кокица, крофни и сокова.

– Већ други пут организујемо овај древни обичај Срба у северном Банату. Драго ми је да је одзив велики, наши суграђани то воле. Ово је леп породични догађај у којем учествују сви из породице и надам се да ћемо подстаћи грађане да га одржавају испред својих кућа – каже в. д. Директор Културног центра, Марко Марковљев. – За све присутне наше другарице из Иђоша, Боса Татомир и Смиља Гецић, направиле су 800 крофни, а кокичара „Худини“ нам је поклонила кукуруз за кокице. У дворишту је и кутија за добровољне прилоге намењене Центру за пружање услуга социјалне заштите.

 

ЦК 1

Светски дан здравља 7. април обележили су данас активисти кикиндског Црвеног крста. У сарадњи са Саветом за здравље Града, Општом болницом, Заводом за јавно здравље и Домом здравља, на Градском тргу су организовали за суграђане акцију бесплатне провере крвног притиска и шећера у крви.

– Поводом овог датума, организовали смо и радионице и предавања за ученике основних и средњих школа, контролисали смо здравље суграђана који су у нашем програму „Брига о старима“, као и мигрантске популације. Ове активности спроводимо на Светски дан здравља, на Светски дан срца, али и редовно, више пута у току године, у просторијама Црвеног крста, као подршку здравственом систему града – каже Данијела Бјељац, секретарка Црвеног крста Кикинда.

На Градском тргу превентивни преглед данас је обавило 22 суграђана. Здравственом прегледу подвргнуто је и 14 ватрогасаца Сектора за ванредне ситуације Полицијске управе Кикинда.

Кикиндски Црвени крст као своје сталне активности има и праћење здравственог стања корисника програма „Брига о старима“, као и предавања на тему здравствене превенције за мигрантску популацију.

Светски дан здравља обележава се под покровитељством Светске здравствене организације. Одлука о томе донесена је на првој скупштини ове организације, одржаној 1948. године. Ове године, 7. априла, СЗО обележава 75 година од оснивања, под слоганом „Здравље за све“.

Хоргос+мигранти

Припадници Радне групе за борбу против кријумчарења људи и ирегуларних миграција, у сарадњи са Полицијском управом у Кикинди, данас су на више локација на подручју Кањиже пронашли 91 ирегуларног мигранта.

Ирегуларни мигранти биће превезени у Прихватни центар у Адашевцима, саопштила је Полицијска управа Кикинда.

Акција је спроведена у оквиру континуираног рада на сузбијању ирегуларних миграција, а полиција ће и у наредном периоду спроводити редовне контроле кретања и боравка миграната како би се очувала безбедност и сигурност свих грађана, као и самих миграната.

Априлски базар 16

Иако је и овог пролећног дана у Кикинди хладно и пада киша, због временских неприлика већ једном одложен Априлски базар, одржава се данас на Градском тргу. Међутим, најављени Сајам цвећа сачекаће мало лепше време.

– Пријавило нам се десет цвећара, али јутрос је и снег провејавао, па су одустали. Независно од Базара, организоваћемо сигурно Сајам цвећа, највероватније првог викенда после Ускрса, ако буде лепо време – каже в. д. директорица Туристичке организације Града, Јасмина Миланков. – На Априлском базару имамо 45 излагача, ту су и удружења грађана, и изложени су производи из различитих делатности. Пожурили смо мало како би суграђани који то желе могли да купе украсе за Ускрс.

Удружење „Креативни кутак“ има неколико штандова. На једном се продају ручно рађене лутке.

– Први пут излажемо. Хладно је, али има посетилаца, за сада сам задовољна – каже Снежана Латковић.

Једини цвећар који није одустао, придружио продавцима на Базару. Код гајбица са лековитим и украсним биљем Ласла Ајандија из Бечеја, чека се у реду.

– Ми правимо венце од сламе, а цвеће гајимо из љубави. Људи су овде дивни, гостопримљиви, позитивни и волим да долазим у Кикинду. Има муштерија, највише купују лековито биље. Јако добро се продаје и тамјаника – каже Ајанди који, поред веома повољних цена, купцима даје и детаљне савете о гајењу сваке биљке.

квиз

У оквиру обележавања „Светског дана здравља”, у Црвеном крсту Кикинда одржано је градско квиз-такмичење „Шта знаш о здрављу?” за ученике основних и средњих школа.

Учествовали су ученици основних школа „Жарко Зрењанин”, „Ђура Јакшић”, „Јован Поповић”, „Иво Лола Рибар”, „Васа Стајић”, „Свети Сава”, као и ССШ „Милош Црњански” и Економско-трговинске школе.

У категорији подмлатка прво место припало је Милици Кнежевић, ученици ОШ „Жарко Зрењанин”, друго Младену Јованићу из  ОШ „Иво Лола Рибар”, а треће Елени Литричин из ОШ „Ђура Јакшић”.

Међу омладинцима, најуспешнија је била Милица Станимировић, ученица ССШ „Милош Црњански”. Друго место заузела је Невена Вуловић, такође ученица ССШ „Милош Црњански”, а треће Марија Псодоров, ученица Економско-трговинске школе.

Учеснике квиза оцењивале су чланице жирија у саставу: др Ивана Савковић, Љиљана Радишић и Оливера Вучковић Попов.

Благовести

Благосвести су празник када се Хришћани подсећају доласка Архангела Гаврила који је Богородици јавио благу вест да ће родити Сина Божијег.

“Радуј се, благодатна! Господ је с тобом, благословена си ти међу женама” – овим речима арханђел Гаврило саопштио је Девици Марији да је одабрана од Бога да роди Божијег сина, Исуса Христа, Месију и Спаситеља света и човека.

Овим је почела историја спасења људског рода – Благовести се сматрају великим и радосним празником. Празник највише светкују жене, посебно нероткиње, које се моле Светој Богородици.

Према народном веровању, док овај дан не прође, људи се још боје зиме. Благовести су, уз Цвети, једина два дана када је дозвољено јести рибу током Васкршњег поста.

На Благовести, уочи Лазареве суботе, у вечерњим сатима, у северном Банату се, испред кућа, пале ватре „лазарице“, које прескачу деца. Старији се окупљају на улици, око ватри, служе се кокице и крофне.

Обичај „Лазарице“ биће вечерас уприличен у дворишту Културног центра, од 19 сати.

Католичка црква

Хришћани који поштују Грегоријански календар данас обележавају Велики петак, дан распећа и смрти Христове. У католичким црквама, на Дан муке Господње, црквена звона не звоне, оргуље не свирају, олтар је без крста, свећњака, цвећа, а верници се у окупљају у тишини.

На Велики петак не одржавају се мисе, већ се служе „Муке Господње“. У обредима се читају „Муке по Јовану“, следе клањање крсту, молитва верника и причешћивање. Свештеници током службе носе црвене одоре, као симбол страдања.

Католички верници данас посте. С обзиром на то да је Велики петак најтужнији дан у години, ускршња јаја фарбају се, по правилу, на Велику Суботу, а обичај је и да се праве переци, који симболизују Христов венац.

Прва лига „Север” КС Војводине. Победа кикиндских кошаркашица

Увод у спортски викенд начиниле су вечерас кошаркашице кикиндске СО ЖКК које су, у претпоследњем колу доигравања за поредак од деветог до 12. места у Првој лиги „Север” КС Војводине у дворани „Језеро”, савладале 70:49 екипу Челарева. Кикинђанке ће последњу утакмицу у сезони одиграти у среду, у Банатском Карађорђеву.

error: Content is protected !!