Uprkos danima sivim, kad vidiš neku kometu da vidik zarumeni, upamti: to ja još uvek šašav letim i živim

Varoški trg u Mokrinu bio je u znaku Miroslava Mike Antića. Dan ovog značajnog Mokrinčana obeležava se svake godine 24. juna na datum kada je preminuo. Omaž velikom pesniku, novinaru, slikaru i filmskom reditelju ove godine obeležen je 39. put pod sloganom „Knjiga, izdajstvo, lirike, zapisi sa putovanja“.Memorijal je  okupio glumce, pisce, muzičare, poštovaoce njegovog dela, sve one koji čuvaju sećanje na jednog od najpoznatijih srpskih pesnika, slikara, novinara i boema. U improvizovanoj kafani na Mikine zapise podsetili su Branka Pujić, Dragan Jovanović,Ratomir Rale Damjanović, Miodrag Petrović, Neđica Mijajlović, Arsen Čarkić, Boro Vojinović.

-Poezija je u velikoj meri uticala na moje odrastanje i formiranje moje ličnosti. Odrastala sam uz pesme Mike Antića i drago mi je što sam u prilici da govorim njegovu poeziju u njegovom Mokrinu. Njegove reči su snažne i dopiru do srca, duboko su filozofske i govore o malim stvarima koje život znače, a odrasli su ih zaboravili jureći za karijerama, novcem, prestižom. Dokle god govorimo njegovu poeziju, Mika je među nama – poručila je Branka Pujić.

Prvi put u Mokrinu, na Memorijalu, Branka Pujić, kaže da tek sada shvata Miroslava Antića.

-Lepo je jer iz gradske vreve i gungule dođeš u miru. Sve teče, nikuda se ne žuri. Shvatam da je Mika imao gde da nauči o životu, jer ovo je život, a sve ono kada si iza ili ispred vremena definitivno je pogrešno. „Opomena“, „Poruka“, „Nepovratna“, sve pesme su predivne i sve ih volim – dodala je naša sagovornica.

Ratomir Rale Damjanović, novinar i pisac, kaže da je Mokrin mesto čarobnjaka među kojima je Mika Antić najveći.

-U svojoj biografiji napisao je kako prepušta drugima da pišu njegovu biografiju, tako da Memorijal, ali i svi mi pišemo njegovu biografiju i deo smo njegovog pustolovnog pesništva, donkihotskog pohoda. Knjiga „Garavi sokak“ predstavlja ga bosonogog sa dečijom dušom i u njoj se raspravlja o pravdi, hlebu, gladovanju, ljubavi, poštovanja. Dobro sam znao Miku Antića. Upoznali smo se 1967. godine u njegovom ateljeu na tvrđavi i tada mi je recitovao pesmu „Balada“ koju je tek napisao. Besmrtnici poput njega stalno dopunjavaju svoju biografiju – smatra Damjanović.

 

Memorijalu su prisustvovali i gradonačelnik Nikola Lukač, njegova zamenica Dijana Jakšić Kiurski i  Valentina Mickovski, članica Gradskog veća.

-Značaj Mike Antića nemerljiv je za čitav region. Mokrin je za vreme njegovog Memorijala centar kulture u Srbiji. Ovaj, ali i druge značajne kulturne manifestacije pomoći će nam da ostvarimo naš cilj, da Kikinda bude prestonica kulture 2027. godine – naveo je Nikola Lukač.

Predsednik Saveta Mesne zajednice Mokrin, koja je i organizator Goran Ristić podsetio je da je Nedelja kulture u Mokrinu priređeno više kulturnih događaja.

-Miroslav Antić svake godine u nama, Mokrinačnima, probudi emocije i želju da iz godine u godinu obeležavamo ovaj dan – precizirao je Ristić.

Na bini je bio i tamburaški orkestar „Mokasi“ jer muzika i kafana bili su deo života Miroslava Antića. Memorijal su podržali MZ Mokrin, lokalna samouprava, Ministarstvo kulture i Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, upravu, propise i nacionalne manjine-nacionalne zajednice.

 

A.Đ.

 

 

 

 

 

 

 

Don`t copy text!