Predstavnice organizacije žena Saveza Srba u Švedskoj u poseti su našem gradu, a ugostile su ih članice udruženja žena „Velikoselke“ iz Banatskog Velikog Sela. Saradnja koja traje godinama sada je upotpunjena i, kako je istaknuto na prijemu u kabinetu gradonačelnika Nikole Lukača, biće produbljena i u narednom periodu. Do razmene iskustava i upoznavanja dve organizacije žena došlo je na inicijativu Slavice Sljepčević, rođene Subotić, iz Banatskog Velikog Sela koja je u daleku Švedsku, zajedno sa suprugom Gojkom, otišla 1970. godine. Korene nije zaboravila i često dolazi u rodno selo. Zajedno sa suprugom u Švedskoj se bavi društvenim radom.
-Volimo da dođemo u našu kuću u Banatskom Velikom Selu, a tako smo naučili i našu decu i unučiće. Sarađujemo sa udruženjem „Velikoselke“ čije članice su bile kod nas 2015. godine, a ugostili smo i decu iz KUD-a „Marija Bursać“. Naša želja je da se saradnja razvija i bude još bolja jer tako jačamo veze sa rodnim mestom – rekla je Slavica Sljepčević.
Brankica Pušac, predsednica organizacije žena Saveza Srba u Švedskoj je od 1991. godine. Ova organizacija okuplja oko 3.200 članica, dok Savez Srba ima oko 7.500 članova.
-Sa udruženjem „Velikoselke“ imamo odličnu saradnju i drago nam je što smo ovde. Naš cilj je očuvanje identiteta, jezika, kulture i običaja, a to rade i članice udruženja „Velikoselke“. Nadam se da ćemo se češće posećivati, razmenjivati iskustva i uspostaviti još bolju saradnju. Imamo humanitarni fond „Radmila Erikson“ preko kog pomažemo svima kojima je pomoć potrebna kako u Srbiji, tako i u Republici Srpskoj i Hercegovini – rekla je Brankica Pušac.
Predsednica udruženja „Velikoselke“ Dragana Đurđević istakla je da je cilj da gošće upoznaju sa tradicijom, običajima, gastronomijom, ali i manifestacijama koje naš grad ima. Tu je i iskustvo u humanitarnom radu koje imaju obe organizacije.
-Mi smo multikulturna sredina i na nama je da predstavimo kulturu i istoriju našeg kraja. Poznati smo i kao dobri domaćini tako da sam sigurna da će naše gošće sa sobom poneti lepe uspomene – napomenula je Dragana Đurđević.
Važno je očuvati korene, ma gde se nalazili, a to odlično radi organizacija žena u Švedskoj, rekao je gradonačelnik Nikola Lukač, izrazivši svoje zadovoljstvo što može da ih ugosti.
-Važno je očuvati veze sa domovinom, a saradnja među udruženjima jedan je od načina da ona bude još snažnija. Grad Kikinda sada uzvraća posetu i siguran sam da će saradnja u budućnosti biti još bolja. Lokalna samouprava potrudiće se da ona bude dvosmerna i proširena na kulturne i sportske sadržaje kako bi se razvijala nova prijateljstva – precizirao je Lukač.
Osim Kikinde, delegacija žena iz Švedske obići će Požarevac, Veliku Planu, Paraćin, Čačak i Beograd.