Најновије

decija pijaca

Због великог интересовања малих продаваца, али и купаца, Културни центар организовао је Дечију пијацу од понедељка 3. до суботе 8. јула свакодневно, у дворишту ове установе, од 9 до 11 сати и 30 минута.

Понуда је разноврсна- од играчака, одеће и обуће, украсних предмета, биљака- а џепарац нашим младим суграђанима, школарцима, драгоцен. Шта ћете боље разлоге да посетите Дечију пијацу?

Hor Atendite 1 str12

Радост наступа и дружења певача хорова „Атендите“ Културног центра и „Вокс Лихнидос“ из Охрида, после гостовања Македонаца у нашем граду у октобру, поновљена је у величанственом амбијенту катедралне цркве Свете Софије. На петом фестивалу „Гласови Охрида“, одржаном 27. јуна, публика је уживала у концерту на којем су из Србије, поред Кикинђана, гостовали и хористи из Врбаса.

– Са хором из Охрида имамо вишегодишњу сарадњу. Њихов фестивал је ревијалног карактера и траје пет година. Ми смо гости већ трећи пут, једини смо редовно на програму и већ смо добили позив за идућу годину – каже Марко Марковљев, в. д. директор Културног центра.

Чланови хора „Атендите“ са диригенткињом проф. др Биљаном Јеремић и овога пута изазвали су овације публике у Охриду, каже Марковљев и напомиње да сада очекују гостовање пријатеља из „Вокс Лихнидоса“ у нашем граду.

LOVCI

Ветрозаштитни појас, дужине шест километара на потесу такозваног Бочарског друма који је посађен 2019. године уз подршку Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине, предат је на одржавање Ловачком удружењу „Кикинда“. Циљ је да  се очува преко две хиљаде садница горског јавора заснованог у два реда.

-По истеку уговора о одржавању од стране града, ми смо поменути део атара предали кикиндским ловцима на период од пет година у оквиру пилот пројекта – истакла је Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животну средину, пољопривреду и рурални развој – Ветрозаштитни појасеви имају вишеструку улогу како на пољопривредно земљиште, само тло, тако и на  пораст дивљачи. Они стварају зелене оазе какве смо некада имали у самом атару.

Председник Ловачког удружења „Кикинда“ Младен Бањац додао је да се они о младицама брину од краја прошле године и да је оваква сарадња са локалном самоуправом успостављена први пут.

-Земљиште које се налази до дрвореда искористили смо да засејемо просо које служи за исхрану дивљачи, а  за две године планирамо да између дрвореда заснујемо жбунасто биље аутентично за нашу средну. Нећемо га косити јер је идеја да се направе нова станишта. Ниједно удружење у Србији није успоставило овакву сарадњу са локалном самоуправом – открио нам је Бањац.

Приликом обиласка терена ловци затичу поломљена и уништена стабла, али и то да су пољопривредници посејали сунцокрет и кукуруз у самом дрвореду. Четири метра од стабала је земљиште које је у власништву локалне самоуправе и то пољопривредници знају.

-Ове године нисмо желели да уништавамо засноване културе, али  на јесен ће се тешким тањирачама означити земља поред дрвореда како би се направила међа. Поставиће се и табле упозорења како би се сачувала стабла. Сви они који се буду и даље бахато понашали биће процесуирани – појаснио је Бањац.

На овом потесу заступљени су зец, фазан, лисица, шакал и срнећа дивљач  и већ сада се распитују ловци из Румуније, Мађарске, Француске, Црне Горе и Аустрије да дођу у ово ловиште на одстрел ситне и трофејне дивљачи. Како недостаје воде ловци су избушили бунар, направили десетак појилишта, а до краја године биће изграђена четири већа и исто толико мањих хранилишта у појасу од шест километара. Уколико се сарадња покаже као добра обухватиће и потес од Банатске Тополе до Галада.

 

 

Kamp 1 str4

Дечији духовни сабор, манифестација која, уз радионице и многе занимљиве активности, деци приближава теме из веронауке, почео је у понедељак у Храму Светих Козме и Дамјана. У овом храму са основцима, већ 15 година, сваког лета на једнонедељном кампу раде свештеници, вероучитељи, али и ментори у различитим радионицама – од калиграфије до фолклора.

– Ове године тема су породичне вредности јер последњег дана, у суботу, славимо светитеље руског порекла који су заштитници породице и бракова, Свете Петра и Февронију. О томе са децом причамо као о облицима служења – породичног, узајамног, другарског, друштвеног. Све повезујемо са примерима историјских личности и догађаја. Причамо о томе како они себе виде у улогама детета, оца, војника, свештеника, лекара, ватрогасца… како се стављају у службу другога и да то не може да се измери новцем. Да има нечега што се не може ни платити ни наплатити, а то су љубав и жртва према ближњима, и о свему томе причамо на начин прилагођен њиховом узрасту – каже протонамесник Бобан Петровић, старешина Храма.

Он додаје да сваке године дневно на кампу буде и до 150 малишана основношколског узраста који с радошћу учествују у радионици иконописања и калиграфије, ликовној, хорској и радионицама „Биљини магнети“ и „Руке у тесту“, као и у другим уметничким и спортским активностима.

У току шест дана трајања кампа, часови веронауке и радионице одржавају се од 9 до 12, а спортске и друге активности у току поподнева, од 17 до 19 сати.

Учесници ће моћи да се причесте на Ивањдан 7. јула, а сутрадан, у суботу, од 20 сати, одржаће се завршна приредба на којој ће приказати шта су научили и стварали на кампу. Највише узбуђења увек донесе квиз у којем се деца надмећу у знању стеченом на овом јединственом дечијем саборовању.

.

svinje

Према подацима Управе ветерине Министарства пољопривреде угрожена и заражена подручја од афричке куга свиња регистрована у 63 насељена места међу којима су и локалне самоуправе у Средњебанатском и Јужнобанатском округу. Тим поводом у Градској кући организован је заједничи састанак Савета управног округа и окружног Штаба за ванредне ситуације о  предузимању преветивних мера и активности у ширењу афричке куге на територији Севернобанатског округа.

Синиша Филиповић са Ветеринарског института у Суботици истакао је да већ дуже време у читавом региону постоји проблем са афричком кугом свиња. У Румунији су активна два жаришта близу границе, те је стога и Кикинда у потенцијалној  опасности од афричке куге.

-Како су и Румунија и Мађарска под овом заразном болешћу, неминовно је да се афричка куга свиња појави и код нас. Доста жаришта током прошле недеље забележено је у Банату код газдинстава која држе свиње. То је разлог што је Управа за ветерину подигла степен узбуне на макисмалну будност у свим регионалним и кризним центрима и ловачким удружењима – казао је Филиповић – Болест је специфична, вакцинација не постоји и једина мера борбе је откривање позитивних случајева након чега се ради депопулација.

Фарма „Козаре“ из Банатског Великог Села која је у систему „Делта аграра“ има између 10.500 и 11.000 свиња свакодневно. План биосигурносних мера који се одавно примењује, а најважније је подићи свест запослених.

-Фарма није под једним кровом, па је то тачка ризика. Место где су свиње је ограђено жицом, свуда су постављене дезобаријере за људе и возила. Постоји систем најављивања посета тако да не може да уђе на фарму било ко. Уколико посетилац има дозволу да уђе пролази кроз купатило где се тушира, уместо своје облачи гардеробу са фарме и на уласку у сваки објекат пролази кроз низ дезобаријера. Исто тако на улазу у сваки објекат имамо дезинфекцију која је такође обавезна – рекла је Вера Мандић, ветеринарка на фарми „Козаре“.

Превентивно реаговање је од велике важности јер се епидемија приближава северном Банату. Није питање да ли ће, него када ће се болест појавити.

-На нама је да да упозоримо све држаоце свиња, нарочито, мале произвођаче да обрате пажњу и да примењују све превентивне мере – додао је Мирослав Дучић, начелним Севернобанатског управног округа – Ситуација је озбиљна, степен приправности је на највишем нивоу и треба сви да смо свесни тога.

Ловцима је саветовано да се претраге терена обављају чешће. Сви лешеви који сe открију и све одстрељене свињe треба да се испитају на заразну болест и пријаве ветеринарској инспекцији.

 

water-g49774f5aa_1280

Према најавама извођача радова на реконструкцији водоводне мреже, сутра, 4. јула у времену од 8 до 13 часова, вез воде ће остати станари улице др Зорана Ђинђића, од угла улице Димитрија Туцовића до Бранка Радичевића.

Из ЈП „Кикинда” замолили су потрошаче да обезбеде довољну количину воде за своје потребе.

За све додатне информације, на располагању је број телефона Позивног центра ЈП „Кикинда” 422-760.

Tera najava 2

У Кикинду од 1. јула већ стижу вајари привилеговани да учествују на у свету етаблираном Интернационалном симпозијум скулптуре у теракоти који се, ове године, одржава 42. пут.

У овом сазиву, на простору Атељеа „Тера“ током читавог месеца ствараће: Хорхе Беда Морсиљо Хулиани из Шпаније, Никола Ненадић из Хрватске, Ледиа Костандини из Албаније и Чедомир Васић, Мирољуб Стаменковић и Саша Панчић из Србије.

Званично отварање Симпозијума и изложбе са прошлогодишњег сазива биће одржано у петак, 7. јула, на тргу испред Галерије „Тера“. Изложбу ће отворити Милорад Ивановић, државни секретар за културу.

Програм ће почети у 18 сати, наступом дувачког оркестра ДВД и Мешовитог хора „Корнелије Станковић“, од 20 сати.

На годишњој изложби на тргу ће бити постављене скулптуре учесника 41. Симпозијума из Француске, Црне Горе, Немачке, Украјине и Србије.

имг1749

КУД  „Мокрин“ организовао је први дечији фестивал фолклора „Коло води момче, а за њим девојче“. Након свечаног дефилеа на Варошком тргу, у Дому културе наступило је око 200 деце из културно-уметничких друштва: „Банат” из Новог Кнежевца, „Извор“ из Накова, „Марија Бурсаћ“ из Банатског Великог Села, „Александрово“, „Свети Сава“ из Чоке,  „Др Тихомир Остојић“ из Остојићева, „Петар Кочић“ из Нових Козараца, као и домаћини.

Председник КУД-а „Мокрин“ Живко Угреновић  истакао је да је  циљ фестивала да се сачува и негује традиција, песме и игре које су део нас.

-На нама је да подржимо децу која су показала сву лепоту и разноликост наше фолклорне баштине. Учесници су трудом , ангожовањем , а пре свега љубављу према фолклорном наслеђу, учинили овај фестивал јединственим – рекао је Угреновић.

Овакви фестивали  су и прилика да се  деца из других средина упознају, друже и размене искуства. У КУД-у „Мокрин“ већ планирају следеће издање дечијег фестивала и надају се да ће постати препознатљив догађај у културном календару региона.

марица

Нови број КОМУНЕ данас је на вашим киосцима. Чита нас и спортска хероина Марица Стражмештер која нам је дала интервју непосредно пред долазак из САД у родну Кикинду.

Не заборавите, четвртак је дан за КОМУНУ.

У данашњем броју, између осталог; читајте:

Планови градске власти се обистинили: Кикинда добија први ритејл

Блокада и опозиционо (пре)сабирање

Велико срце храбре Јулијане-на бранику домовине у далеком свету

Четрдесет година афоризама суграђанина Саве Маркова 

и још много тога…

 

PJP 1

Чланови Секције ветерана Посебних јединица Полиције (ПЈП) јуче су одали помен свом страдалом саборцу Тинтор Пери који је, пре 25 година, на Видовдан, изгубио живот у борбама са албанским терористима.

У име својих сабораца положили су венце на спомен обележје испред Месне заједнице у Остојићеву и на гроб Тинтора, једног од палих хероја ПЈП.

– За нашу јединицу та 1998. година била је изузетно тешка. У оружаном сукобу са терористима погинуло је шесторо и рањено 18 наших припадника. Међу погинулима је био и Пера Тинтор. Као његове колеге и саборци трудићемо се да сећања на њега и на сву нашу палу браћу не избледе – поручио је један од старешина ПЈП, поручник Бране Илић.

Из Полицијске управе Кикинда у борбама на Косову и Метохији погинуло је девет припадника Посебних јединица. Секција Ветерана, која делује у оквиру кикиндског СУБНОР-а, окупља 52 члана који, с поносом и тугом, негују сећање на своје погинуле саборце.

error: Content is protected !!