Најновије

biblioteka rusko selo

Свечано је било синоћ у Руском Селу које је, после пуне три деценије, поново добило библиотеку. Отварање месне библиотеке протекло је уз вече са Новаком Билбијом, познатим и награђиваним глумцем.

– Можда смо ових година били неправедни према Рускоселцима јер нису имали огранак библиотеке тридесетак година. Књижни фонд био је у школи и није био доступан свим мештанима. На сву срећу, уз разумевању Владе и Министарства културе и локалне самоуправе, и захваљујући агилности нас у библиотеци као и у месној заједници успели смо овај простор да адаптирамо и претворимо у пристојан, библиотечки огранак који у овом тренутку има око 4.000 књига, али уз редовну набавку до краја доћи ћемо до цифре од 5.000. На томе се не зауставља наш ангажман. Треба анимирати Рускоселце да што чешће долазе у библиотеку, надам се да ћемо имати редовне читаоце- рекао је Бране Маријановић, директор Народне библиотеке „Јован Поповић”.

Чланица Градског већа за културу и образовање Валентина Мицковски похвалила је иницијативу да библиотека отвори огранак у Руском Селу.

– Заиста ми је драго да смо сведоци отварања библиотеке, да село поново има душу и простор где мештани могу доћи, прочитати књигу, провести време пишући и креирајући. Верујем да је у времену када се књига замењује дигиталном технологијом, прави тренутак за отварање огранка јер овде ће бити одржаване и књижевне вечери, разне манифестације, а деца ће моћи да учествују на ваннаставним активностима. Једино улагањем у образовање и културу, ми имамо будућност јер то нам нико не може узети- закључила је Мицковски.

Од девет кикиндских села, Народна библиотека „Јован Поповић” сада нема огранак још само у Иђошу, а у плану ове установе је да га отворе идуће године.

– У Мокрину библиотека има највише чланова и читалаца, што је сасвим сигурно због учених људи и традиције, али се мора одати признање и Даринки Маљугић која је пре неколико година проглашена за најбољег књижничара у Србији- додао је Маријановић.

Open air 1

Кикинда од вечерас има нову културну манифестацију. Отворена је врхунским делима класичне музике у извођењу маестралне Гудачке репрезентације младих извођача коју је окупио наш прослављени виолиниста, Стефан Миленковић. Концерт је одржан код Споменика жртвама фашизма на Тргу.

Идеја „Кикинда опен ер” фестивала је да публици понуди врхунске културне садржаје, рекао је идејни творац манифестације, Марко Марковљев, директор Културног центра.

– Мислим да овакви садржаји недостају не само нашем граду него и у ширем региону. Идеја је да манифестација прерасте у мултимедијални фестивал различитих, врхунских уметности, да велике садржаје доводимо у малу средину. Тиме подижемо наш културни потенцијал и Кикинду стављамо на мапу градова у који се долази првенствено због културе, што мислим да је ствар престижа, и да  многи градови то не могу да постигну – изјавио је Марковљев.

Виолинисткиња Оливера Митровић изразила је задовољство чланова Гудачке репрезентације због поновног наступа у Кикинди.

– Увек се радујемо оваквим догађајима јер је публика на оваквим местима невероватна. У Кикинди смо се најбоље осећале и, од прошле године, када смо први пут овде наступиле, прижељкивале смо да се вратимо јер смо осетиле колико је публика жељна оваквих догађаја. Одушевљење је било обострано, ово је диван град. За вечерас смо припремиле нешто од репертоара са претходног наступа како бисмо га се заједно подсетили, и украсиле смо концерт још неким делима из различитих епоха – бароком, романтизмом и класицизмом – рекла је Оливера Митровић.

Чланице Гудачке репрезентације извеле су, између осталог, „Двоструки концерт“ Јохана Себастијана Баха, Телеманов „Концерт за четири виолине“, дела Вивалдија, Чајковског, Шостаковича, и „Српску свиту“ коју је, за њих, припремила млада композиторка Ана Крстајић и у којој су обједињене народне игре из различитих крајева наше земље.

Извођачице су наступиле на подијуму Споменика, а сам концерт изазвао је огромно интересовање Кикинђана.

Други и последњи дан Фестивала сутра на простор Старог језера доводи „Рок оперу“ коју организатори најављују као спектакл светског формата. Под вођством диригента и арнажера Федoра Вртачника у симфонијском звуку антологијске хитове извешће хор и оркестар Српског народног позоришта, новосадски „Биг бенд“ и солисти: Бојана Стаменов, Данка Адамов, Зоран Шандоров, Никола Мијић и Матју Занатa. Почетак је у 20 сати, а од 17 сати, такође на Старом језеру, трајаће Ноћни базар.

Sajan 1

У наставку прославе сеоске и црквене славе у Сајану, после прошлонедељних програма, ове суботе КУД „Ади Ендре“ из овог места организовао је „Михољске сусрете – породични дан“.

– Нама Сајанцима, као и Мађарима генерално, веома је важан 20. август, јер се тога дана слави Сент Иштван, утемељитељ мађарске државе који је ујединио тадашња племена и примио хришћанство, што је Мађарима било веома битно за опстанак у централној Европи. Наша Римокатоличка црква је посвећена Сент Иштвану, зато тога дана имамо црквену славу, буч, а по Статуту Месне заједнице, и Дан села – изјавио је председник Савета Месне заједнице, Золтан Тот.

Уочи прошлог викенда, током вишедневне прославе, гостовала је представа из Будимпеште, организовани су концерти и диско и ретро вечери.

Програмима у Сајану присуствовали су, у име локалне самоуправе, Младен Богдан, председник Градског парламента, и Мелита Гомбар, чланица Градског већа.

– Поштујемо мађарску мањину тиме што подржавамо обележавање важних датума, тим пре што је Свети Стефан, односно Сент Иштван један од светаца и у Rимокатоличкој цркви и у Васељенској патријаршији, он је и српски и мађарски светитељ и треба заједно да га обележавамо. Пружамо подршку мађарској националној заједници и мађарском народу показујући заједништво у овим тешким временима. Желимо да нагласимо значај заједничког рада на развитку културног наслеђа и мултикултуралности, као и да је поштовање права националних мањина веома важно и у граду и у Републици. Ми ћемо, као Град, пружати сву подршку да се ове релације све више утврђују – изјавио је Богдан.

„Породични дан“ Културно-уметничко друштво из овог места организује седми пут. Постављено је мобилно игралиште, за госте је приређен обилазак Етно-куће Друштва за негу традиције и екологије „Делибаб“, свечани ручак, а затим и културно-уметнички програм у сали Дома културе.

– Трудимо се да имамо садржаје за све узрасте. У програму учествују наш фолклор и гости, културно-уметничка друштва из околних места са којима сарађујемо, а чланице „Делибаба“ приредиле су изложбу слатких и сланих пецива и колача – њима смо, на свечаности, доделили дипломе и захвалнице за учешће – рекла је Шара Бењоцки, председница КУД-а „Ади Ендре“.

Ово Културно-уметничко друштво вредно ради на очувању културне традиције, а већ су у току и припреме за прославу 75 година постојања, која ће се одржати 30. септембра.

Данашње програме у Сајану подржали су Министарство за бригу о селу, Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине, Град Кикинда, Месна заједница Сајан и Фондација „Бетлен Габор“ из Будимпеште.

Nadja 3

Наташа Добријевић, професорица математике у Гимназији „Душан Васиљев“, има само 29 година и један је од примера младих, академски образованих људи, уз то са дефицитарним занимањем који су, по завршетку школовања, изабрали повратак у родни град.

Најмлађа професорица у Гимназији и, сасвим сигурно, међу најмлађима у граду, Наташа је за катедру стала када је од неких својих ђака била старија само пет година.

– Привлачила ме је школа, рад са децом јер ми, као професори, имамо могућност да утичемо, да обликујемо млађе генерације, што је непроцењиво – каже Наташа.

Завршила си теоријску математику, али си се ипак определила за рад у просвети?

– Увек сам волела да радим са децом, у средњој школи сам држала часове и  помагала у Канцеларији за младе. Међутим, када сам уписала теоријску математику на Математичком факултету у Београду, хтела сам да се бавим науком. При крају студија определила сам се за позив професора, да се вратим у Кикинду и да радим у школи. Када сам се вратила, сви су ме питали зашто сам то урадила, зашто нисам остала у Београду или отишла у иностранство. Нас математичара је заиста мало и добила сам посао чим сам завршила мастер студије. Мислим да су главни разлози за то што се млади не одлучују да буду наставници, мале плате и лоша слика у друштву. Поражавајуће је и што млади професори изгубе вољу и елан са којим су почели, можда баш због тих предрасуда о професорима као нерадницима који су стално на распустима. Јасно је да се свако од нас послу посвећује на неком другом нивоу, али мислим да је генерализација те професије опасна.

Mноге твоје колеге жале се на нове генерације. Ти си им, по годинама, доста блиска. Како ти, као млад професор, видиш тај проблем?

– Професори се заиста доста жале на децу, велике су промене у генерацијама. И мени, која нисам много старија од њих, тешко је да им се прилагодим. Али не могу да кажем да су сва деца лоша и неозбиљна, то су друкчије генерације, треба мало им се прилагодимо, не треба имати хладан однос. Ипак, видим да недостају и поштовање и разумевање са обе стране. Њима свакако недостаје озбиљности, знају сва своја права, а не знају које су им обавезе. Уз то, јако је велика умешаност родитеља када се закључују оцене. Долазе у школу тек на крају.

Значи ли то да се поштовање наставника, професора, стално урушава?

– Статус професора се веома примећује у односу ученика према нама. Већина људи не зна да се наше радно време не ограничава на 45 минута часа, нас чекају припреме, извештаји, анализе, израда презентација. Треба се уклопити са различитим генерацијама и свакој приближити градиво на друкчији начин. Однос са децом у учионици ми прија, али је администрација преобимна.

Шта те мотивише?

– Мотивише ме могућност да пробудимо радозналост код младих људи, што је прилично изгубљено. Ипак, ако бар у једном ученику успемо да пробудимо ту страст да сам почне да открива, то је за мене успех. Конкретно у математици, знање да решавају проблеме касније може да им помогне у решавању неког животног проблема.

368339973_771758291363303_5847584582515975226_n

Наши суграђани Лена и Филип, једанаестогодишњи близанци, настављају хуманитарну акцију чији је циљ прикупљање помоћи за Дамјана Петрова. Освежавајућу лимунаду нудили су на тргу, испред дечијег игралишта, а сутра ће бити на другој локацији.

Како се на музичком фестивалу „Кикинда опен ер” очекује велики број посетилаца,  Лена и Филип продаваће лимунаду на Старом језеру, у оквиру Ноћног базара, сутра (недеља) од 17 сати. Након што су сазнали за њихов племенит гест којим желе да помогну лечење двогодишњег суграђанина Дамјана, подршку Лени и Филипу пружили су из Културног центра, обезбедивши им довољне количине лимуна за сутрашњу акцију.

Цена лимунаде биће 100 динара, а наравно, свако може по жељи и у складу са могућностима, да допринесе прикупљању новчане помоћи.

О томе како су дошли на идеју да организују ову акцију и да приход иде у добротворне сврхе, мама Данијела која је здушно подржала њихов хумани гест, рекла је за КИКИНДСКИ портал:

– Мајка малог Дамјана Петрова је моја школска другарица. За његово лечење потребна су велика средства. Када су ми деца рекла да желе да праве и продају лимунаду и да зарађени новац дају у хуманитарне сврхе, одлучили смо да то буде за Дамјаново лечење.

Подсетимо, суграђанин Дамјан Петров је на порођају остао без кисеоника што је довело до неуролошких оштећења, а средства су потребна за бројне медицинске третмане: физикалне терапије, логопедске и дефектолошке третмане, специјалистичке прегледе, МРИ дијагностику као и за ортопедства помагала.

Немојте пропустити прилику да уживате у јединственом музичком спектаклу који нас очекује на Старом језеру, а уз освежавајућу лимунаду и да будете хумани.

 

svi zajedno-2

„Кикинда Опен Ер“ нови је културни садржај у организацији Културног центра, у ком ће, извесно је, уживати велики број суграђана, али и гостију са стране.

Концерт Гудачке репрезентације Србије коју је окупио прослављени виолиниста Стефан Миленковић биће одржан од 20 сати,  код споменика Жртвама фашизма на градском тргу.

Сутра се фестивал сели на Старо језеро где ће бити изведена „Рок опера“, под вођством диригента и аранжера Федoра Вртачника. Публику очекују антологијски рок хитови у посебном симфонијском звуку и специфичним интерпретацијама. Наступиће хор и оркестар Српског народног позоришта и новосадски „Биг бенд“, уз врсне солисте: Бојану Стаменов, Данку Адамов, Зорана Шандорова, Николу Мијића и Матју Занату. Овај музички спектакл почеће у 20 сати. На Старом језеру биће одржан и Ноћни базар који ће почети од 17 сати.

Намера организатора је да овај дводневни фестивал обогати културну понуду града врхунским садржајима, који су за публику бесплатни.

temperature-7271737_1280

До понедељка 28. августа задржаће се веома топло време са највишом температуром од 33 до 38 °С, саопштили су из Републичког хидрометеоролошког завода.

Услед очекиване биометеоролошке ситуације опрез се препоручује кардиоваскуларним болесницима. Метеоропатске реакције могу бити изражене у виду променљивог расположења и главобоље. У најтоплијем делу данa, свима се саветује избегавање дужег боравка на отвореном, као и адекватна заштита од сунца.

Климатизован простор, вентилатор, сладоледи, хладни напици и расхлађено воће, као и посета базенима, неки су од начина да се расхладите. Унос доста течности, адекватна одећа од природних материјала и лагани оброци, савети су лекара да учините паклене врућине лакше подношљивим.

У понедељак увече и током ноћи на северу, западу и југозападу Србије, а у уторак (29.08.) и у осталим крајевима промена времена уз наоблачење и освежење местимично са кишом, пљусковима и грмљавином.

 

Slucaj 5

Представа коју су Кикинђани имали прилику да гледају вечерас на „Кикиндском лету“, на отвореној сцени у дворишту „Курије“, такође је стигла из београдске „Академије 28“. Овога пута довела нам је двоје младих глумаца, Ивану Аџић и Ивана Иванова, као и барда нашег глумишта, Миленка Павлова, кикиндској позоришној публици добро познатог из представа „Па извол’те у Сакуле“ и „Како Банат кроз родољубље иде“.

Павлов је и редитељ представе „Случај невине удовице“, познатог драмског писца Милоша Николића, аутора комада који су, такође, постављани у кикиндском позоришту – „Светислав и Милева“ и „Ковачи“.

– Ово је чиста комедија, за уживање – каже Павлов. – Водили смо рачуна да не буде јефтиних импровизација. Са великим задовољством сам поново у Кикинди. Колегама, младим глумцима сам рекао да је овде права, васпитана позоришна публика јер Кикинда има велико позориште. Чим смо стигли одушевили су се, кажу да је јако леп град. Објаснио сам им да је то зато што овде људи воде рачуна о чистоћи, о дрвећу, о совама и о коњима, о свему.

Вечерашње играње такође је напунило двориште Курије. Комад са класичним елементима комедије – несрећним случајем тек удата жена остаје удовица и мора да се избори са чак четири мушкарца (све их играју Павлов и Иванов) којима је занимљив њен новац, можда је помало изгубио у извођењу на отвореном простору, али не и у глумачкој енергији.

Наредна представа која нам стиже из „Академије 28“ је „Идеална половина“ са, такође миљеником публике, Миланом Калинићем. Извођење је заказано за сутра (субота), за 21 сат.

Tera sporazum

Центар за ликовну и примењену уметност „Тера“ остварује сарадњу са још једном високошколском установом. Ове седмице, у Деканату Факултета за архитектуру и просторно планирање Универзитета Политехника из Темишвара, Кристијан Блидару, декан Факултета и Александар Липован, директор ЦЛПУ „Тера“, потписали су споразум о сарадњи две институције.

Сарадња ће се одвијати у различитим облицима студентског програма едукације и праксе на основним и мастер студијама у домену управљања културним наслеђем.

У претходне три године, ово је трећи споразум о сарадњи који је „Тера“ потписала са академским институцијама из региона. Прошле године потписани су споразуми са Факултетом ликовних умјетности из Цетиња и са Академијом примјењених умјетности из Ријеке, док је са Академијом уметности из Новог Сада споразум о пословно-техничкој сарадњи – реализацији специјалистичких студија потписан 2019. године. До краја године планира се потписивање сличних споразума са Полис Универзитетом из Тиране, Факултетом ликовних уметности и Факултетом примењених уметности из Београда, као и са Академијом умјетности из Осијека.

„Од самог оснивања Симпозијума „Тера“ један од његових приоритета јесте и активна партиципација на пољу мултикултурализма и интеркултурализма. Међусобно културно разумевање, интеркултирални дијалог и успешне праксе на пољу културе и уметности, значајно доприносе развоју културне дипломатије развијајући метод “меке моћи” као успешан инстумент билатеране и мултилатералне сарадње“, наводе у „Тери“ поводом потписивања споразума са румунским универзитетом.

Saranda

Број туриста из Кикинде готово да се вратио на предкоронарни ниво, кажу у туристичким агенцијама. Фаворит је и даље Грчка, али је све занимљивија и једна афричка дестинација.

У Туристичкој агенцији „Ксенос“ кажу да су им овог лета били посебно популарни комбиновани аранжмани – летовање и туристички обиласци у једном путовању.

– Имали смо аранжмане за Италију и Шпанију – седам дана обиласка градова са неколико дана купања коштало је 200 евра, што је укључивало превоз и ноћења са доручком – каже Стојанка Зуковић, власница Агенције.

Она додаје да је, као класично летовање, све популарнији Тунис. У предсезони на северу Африке летовало се седам дана за непуних 500 евра, што је укључивало и авио превоз и „ол инклузив“ смештај. Тренутно је цена за ову дестинацију, за 11 ноћења, 1.400 евра за две особе.

– Грчка је стандардно популарна. У постсезони прву половину септембра смо већ распродали, а за другу половину цена је сто евра по особи са смештајем. У Тунису је сезона купања све до половине октобра и цене се, ван сезоне, враћају на предсезонски ниво – каже Зуковићева

И у Туристичкој агенцији „Оаза“ сазнајемо да је повећан број туриста у односу на претходне три године.

– Сезона јесте боља али још увек није упоредива са годинама пре короне – оцењује власник, Мирослав Брандић. – Као и увек, Грчка са аутобуским превозом доминира и чини три четвртине продатих аранжмана. Цене су исте или сасвим мало више.

С друге стране, поскупела јесу летовања у Египту и у Турској, каже Брандић.

– Продаја аранжмана за Египат значајно је мања. На Црвеном мору су, у шпицу сезоне, температуре и преко 45 степени. Странке то знају и не иду тамо у најтоплијим месецима – објашњава Брандић. – Највише авио-аранжмана продато је за Тунис, затим за Турску, и нешто мало за Шпанију.

По његовим речима, још једна дестинација губи на популарности. Албанска летовалишта, Саранда и Ксамил, у која се доста путовало 2021. и 2022. године, са порастом броја туриста, чини се, подизала су и цене, па су сада готово сасвим незанимљива.

– Црна Гора је, овог лета, популарнија него раније, што је и мене изненадило, и углавном су се тражили аранжмани са седам ноћења. Мислим да су разлози цена и близина – каже Брандић.

Ситонија

Како сазнајемо у овој агенцији, ако сте пропустили апсолутно најјефтинији аранжман у Грчкој у предсезони – 90 евра за 10-11 ноћења у Грчкој, и даље можете да уштедите у јесењим месецима. То је и препорука за још увек неодлучне који тек планирају летовање.

– Дефинитивно препоручујем Сарти на Ситонији, то је други прст Халкидикија. У другој половини септембра 10 ноћења је 110 евра по особи са аутобуским превозом. Иначе, сада је идеално време и за летовање у Египту – каже Брандић.

Он додаје да је посебно олакшавајућа околност у аранжманима за Ситонију та што постоји трансфер из Кикинде, чак, уколико има довољно путника, у град стиже аутобус, па нема ни преседања све до Грчке, другог прста и сунца које је, кажу, у ово доба године, најпријатније.

Хамамет
error: Content is protected !!