Припрема зимнице увелико је у току, а неизоставно је да кикиндске домаћице за хладне дане припреме кувани парадајз. Берба свежег и производња сока од парадајза почела је недавно и трајаће до краја септембра. Суграђанин Јован Сувајџић већ 25 година производи индустријски и конзумни парадајз и на његовој парцели у току је друга берба.

-Парадајз је заснован на парцели од три јутра. Од сорти имам „рио гранде“, „линду“, „јабучар“, „шљивар“. Производња је на отвореном и све зависи од временских услова. Посла има свакодневно, поготово сада када је почела берба – истиче Сувајџић.
Узгој није лак и почиње већ током зиме.
-Расад за парадајз сам производим. Овај посао почињемо у фебруару, марту, како би на време био спреман за сетву на њиви. Пре него што засадимо расад потребна је адекватна припрема земљишта уз све агротехничке мере – напомиње наш саговорник.

На половини парцеле Сувајџић има систем кап по кап јер, како каже, без наводњавања нема ни рода, што су и показале петходне сушне године.
-Година за производњу је шаренолика. Имали смо случајеве да се у једном дану промени четири годишња доба, тако да ни сам не знам да ли да наводњавам или не. На срећу, моју њиву заобишао је лед, а јаки ветрови које смо имали нису нанели велику штету. Прошлонедељна киша успорила је брање, а како чујем од других произвођача, парадајза нема јер су временске непогоде учиниле своје. У јеку сезоне ангажујем и раднике на брању као испомоћ, али их је све теже наћи, барем оне квалитетне – напомиње Јован Сувајџић.

Парадајз минимално третира, само онолико колико мора, јер му је важно да производ буде што здравији.
-Цеђени сок продајем по цени од 100 динара за литру, а кувани, флаширан, је дупло скупљи. Потражња је велика и купаца има – рекао је Сувајџић.
Препоручује суграђанима да купују воће, поврће и храну уопште, од домаћих произвођача јер је најбоље јести оно што рађа у средини у којој се живи.









У сеоском парку, упркос изузетно топлом времену, најзаступљенији пекмез кувало је стотинак такмичара из десет екипа које су стигле из Кикинде, Накова, Банатског Великог Села, Руског Села, Зрењанина и Остојићева. Припремљено је око 130 тегли овог домаћег производа без којег, чини се, поново неће бити ниједан шпајз у току зиме.







Публику су поздравили председник Градског удружења пензионера Милан Периз и протојереј Јован Силашки.




„Жути мрави”, головима Радивојца, славили су 2:0 на најудаљенијем гостовању – у Белој Цркви против БАК-а, великоселска Козара двапут је водила, али на крају ремизирала је 2:2 у Меленцима с Русандом (стрелци за Великоселце били су Кочиш и Б. Бунић), а Слобода је у Новим Козарцима поражена 1:3 од Пролетера из Банатског Карловца.
Две добре прилике и стативу имали у Новокозарчани, а Карловчани су их казнили из прве опасности. Нишовић је између двојице ушао у казнени простор Новокозарчана, премишљао се неколико тренутака шта би, а онда је високо шутирао и погодио супротан угао. Убрзо је Слобода поравнала, Ковачевић је изнудио насјтрожу казну и потом с пенала био прецизан. У наставку, Нишовић са још веће удаљености и још више искоса по други пут преварио је домаћег голмана Ћирића, а победу Пролетера оверио је резервиста Илић, из гужве, ближе крају.
Четврти наш клуб у овом рангу, рускоселска Црвена звезда дочекаће сутра од 17 сати екипу Јединства из Влајковца.
Фудбалери ОФК Кикинде забележили су и другу победу у новој сезони Српске лиге „Војводина”! У другом колу савладали су 2:1 у Бечеју истоимени тим. У уводу запретили су Бечејци, а на супротној страни вођство ОФК Кикинди донео је Андреј Бенке у 11. минуту. Мојсиловић је извео аут, Ивановић је примио лопту и када је ушао у казнени простор одложио ју је у десно. Тамо се сам нашао Бенке и забио високо по средини гола. До одмора, Ивановић је могао дуплирати предност, све је одлично одрадио, али онда и промашио немогуће, са седам или осам метара. Још су двапут Бечејци тукли ван оквира гола у за њих обећавајућим ситуацијама, а Вељко Лолић ОФК Кикинди могао је донети уверљивију предност.
Ипак, млађани Лолић у 59. минуту дуплирао је вођство. Бенке је утекао одбрани Бечејеца у контри и затим упослио Лолића који је маниром искусног играча матирао домаћег чувара мреже. Контролисала је ОФК Кикинда у потпуности догађања на терену током целог другог полувремена, а Ивановић је у 78. минуту био у још једној одличној прилици. Могао је и, уместо што је сам покушао, упослити Лолића који би онда имао зицер. У наредном нападу, Бечеј је стигао до пенала, застала је пре тога одбрана наше екипе помисливши да је офсајд, а из казненог ударца сигуран је био Томић, али у напетом финишу, ипак, победа ОФК Кикинде није била угрожена.

